Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Windows 10 22H2 ( October 2022 Feature Update )

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
122 răspunsuri în acest subiect

#91
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Acolo am pus 100%, dar arăta la fel, apoi am pus 101, am salvat și s-a modificat. Și încă o dată am pus 100, dar tot nu sunt multumit, de ex: in aplicația Opera, tab bar, url bar și bookmark bar ocupa 1/4 din ecran. uTorrent la fel arată ciudat. Ar merge undeva la 90% sau chiar 85 modificat custom scale, dar nu lasă Windows-ul.

#92
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003
Te adaptezi la 100% si inseamna ca asa trebuie sa se vada. Vezi s anu mai ai o scalare suplimentara in nVidia in driver, daca ai. uTorrent e nasol, pune qBittorrent.

Editat de andreic, 01 ianuarie 2024 - 12:10.


#93
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003
A aparut un update lansat ieri-azi care da fail la instalare la multa lume, kb5034441... "e de la ei".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gwKQm9ACuwQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#94
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.635
  • Înscris: 30.07.2003
De la ei dar pusa in carca utilizatorului, ca nu are partitia de recovery sau suficient spatiu in ea:
https://support.micr...2a-2fdea17075a8

Editat de neagu_laurentiu, 11 ianuarie 2024 - 02:03.


#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil vor corecta update-ul, nu de alta dar multe instalari nu au deloc partitie de recovery si nu vor face vreodata nefolosind asemenea functii nici BitLocker iar alea care au e facuta oricum tot de sistem si e aiurea sa fie prea mica Posted Image
Eroarea e intr-adevar 0x80070643

Editat de andreic, 11 ianuarie 2024 - 03:04.


#96
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7gvQ0W7fmTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#97
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.762
  • Înscris: 12.09.2015
Din acest motiv(update-uri cu probleme) de fiecare data cand imi apare update ii dau 2 saptamani de asteptare,in cazul in care creeaza probleme este scos sau modificat de microsoft.

#98
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003
Dupa cum zice si tipul din ultimul clip, s-ar putea sa nu faca nimic, sa-l lase agatat sau poate sa-l scoata in viitor pentru sistemele care nu folosesc recovery. Caci el cere musai o partitie de recovery prezenta si care sa fie mai mare decat cea default... si nu cred ca sta nimeni sa-si faca asa ceva. Partitii de recovery au de regula instalarile din magazin pe laptopuri noi in mod gpt, la retailuri de regula si pe mbr sistemul nu face partitia aia default, doar cea de boot. Deci e un soi de update targetat care nu ar trebui livrat decat catre sistemele care au aceasta configuratie. Ar putea eventual sa modifice manifestul update-ului in asa fel incat sistemul care nu are revovery sa nu il solicite sa-l instaleze.

Editat de andreic, 12 ianuarie 2024 - 18:43.


#99
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 07.02.2011
Fișier atașat  update.JPG   58,19K   44 download-uri
...
Nu au fost probleme.
(Laptop mai "batranel", cu OS instalat in urma cu 4 ani pe ssd).

#100
iditzi23

iditzi23

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 249
  • Înscris: 05.01.2011
Confirm up-date-ul ...441 ca nu vrea sa se instaleze,sa vedem ce va fi ...

#101
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.310
  • Înscris: 10.09.2007
https://answers.micr...e217?page=5   dar asta nu ati intampinat-o? Eu mai devreme am facut niste updateuri ramase in urma si am imaginea pe plaja din Filipine sau unde este cu scris in chineza la logare...

#102
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.761
  • Înscris: 21.08.2008
W10 instalat pe curat pe SSD, dupa stergere partitii, totul ca la carte.
Dupa instalarea actualizarilor si configurarea finala, zic sa fac imagine de disc folosind acelasi program de multi ani: Aomei Backupper.
Am observat ca dureaza foarte mult, inainte in 6-8 minute era gata, cu tot cu verificarea integritatii, acum sta o ora si abia este la 50%.
O fi vreo problema cu aplicatia?
O alta care sa faca acelasi lucru, gratuita, stiti?

#103
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003

View Postiditzi23, on 15 ianuarie 2024 - 14:18, said:

Confirm up-date-ul ...441 ca nu vrea sa se instaleze,sa vedem ce va fi ...
Nu se mai face. Daca vrei musai sa-l repari pe 4441 trebuie sa shrinkuiesti cu cel putin 300MB partitia C si sa refaci pe cea de recovery mai mare in spatiul eliberat (practic trebuie recreata). Ideea e ca de la versiunile de win10 din 2017/2019. cine le-a instalat de mult si are calculator bun si nu trebie sa reinstaleze an de an ca se strica, e afectat pentru ca primele versiuni de win faceau recovery de doar 500MB iar update-ul are nevoie de minim 250MB liberi ca sa ruleze... editiile de win mai noi dupa 21h2 samd fac din oficiu partitii recovery ceva mai mari, ei au luat in considerare editiile noi de win cand au facut update-ul dar cele vechi raman in pom.

Iata aici un ghid comprehensiv despre ce trebuie facut in siguranta cu rabdare pas cu pas... pentru cine are chef sa repare problema:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GUnvAN7ffs4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de andreic, 08 februarie 2024 - 17:37.


#104
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003
Fișier atașat  update 4441.jpg   14,03K   57 download-uri

#105
iditzi23

iditzi23

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 249
  • Înscris: 05.01.2011
Multumesc moderatorului,dar nu ma hazardez mai mult decat ma tine...,,plapuma” !

#106
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.821
  • Înscris: 09.12.2012

Vizualizare mesajandreic, pe 08 februarie 2024 - 17:20, a scris:

Nu se mai face. Daca vrei musai sa-l repari pe 4441 trebuie sa shrinkuiesti cu cel putin 300MB partitia C si sa refaci pe cea de recovery mai mare in spatiul eliberat (practic trebuie recreata). Ideea e ca de la versiunile de win10 din 2017/2019. cine le-a instalat de mult si are calculator bun si nu trebie sa reinstaleze an de an ca se strica, e afectat pentru ca primele versiuni de win faceau recovery de doar 500MB iar update-ul are nevoie de minim 250MB liberi ca sa ruleze... editiile de win mai noi dupa 21h2 samd fac din oficiu partitii recovery ceva mai mari, ei au luat in considerare editiile noi de win cand au facut update-ul dar cele vechi raman in pom.

Iata aici un ghid comprehensiv despre ce trebuie facut in siguranta cu rabdare pas cu pas... pentru cine are chef sa repare problema:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GUnvAN7ffs4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am in VMWare editia 21h2 instalata pe curat si tot imi da eroare update-ul ala cu 441 la sfarsit.

#107
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003
Inseamna ca din 2022 au modificat, nu stiu ca n-am testat chiar pe fiecare cum isi face. Ar enevoie de cel ptuin 250MB liberi acolo iar imaginea wim de recovery ocupa in jru de 498MB.
Oricum solutia exista si intr-adevar aia e buba, spatiul lipsa, am invatat si eu cu ocazia asta mai multe despre sistemul de recovery cu imagine wim si despre caile globale ca daca modifici ceva la partitie si pierzi continutul va trebui sa o refaci si sa o redefinesti calea catre imagine fara litera de drive, ca dupa aia apare vizibila aiurea.

Apropo miercurea asta care a trecut n-au emis update-uri de sistem pe 22h2 cum fac de obicei... au sarit sau intra in politica de update lunar or smth ?

Editat de andreic, 29 februarie 2024 - 01:43.


#108
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.802
  • Înscris: 07.02.2003
Nu se poate, nici n-am scris bine ca... a venit cumulativ preview in seara asta. kb5034843
Probabil functii / feature-uri noi aduse din 11, sper sa nu strice ceva :P

Editat de andreic, 29 februarie 2024 - 21:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate