Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Întrebări călătorie cu trenul

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022
Sunt autist(vorbesc serios) și nu am mai fost niciodată cu trenul, de ceva timp tot pun întrebari despre acest subiect asa ca am decis sa închei totul cu următoarele.
0. Numărul trenului se află și pe tren?
1. Cum știu care este linia 1/2/3? Adică de unde începe.
2. Cum știu unde este vagonul/clasa numărul 2? Scrie undeva clasa a doua? Scrie numărul vagonului din afara?
3. Cum știu pe ce peron sunt? Scrie și asta undeva?
4. Dacă plec din Tg Jiu către Bârlad dar schimb la București,când vine trenul tipa ce rostește acolo îmi va spune numărul trenului meu ce merge doar pana la București?
5. Este un panou ce scrie dinainte linia sau doar anunță?
6. Dacă greșesc vagonul/locul ma ajuta controlorul sa îl găsesc sau îmi da amenda dacă intru la clasa 1?
7. De unde știu pe ce parte sa ma așez dacă găsesc nr scaunului unde stau?(stânga sau dreapta)
8. E mare gara din București?  Dacă ajung acolo și ma pierd bănuiesc ca iau autobuzul.
9. Am bilet online, dau pdf de pe telefon  la nas?
Multumesc.

Edited by AscodelMarian, 20 September 2022 - 09:33.


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 01.12.2018
Raspunsul este: DA.
La toate cele 10 nedumeriri.
0. Numărul trenului se află și pe tren?
Da. este o placuta, sau chiar un afisaj luminos.
[ https://i.ytimg.com/vi/pw_2_2f4a5g/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1. Cum știu care este linia 1/2/3? Adică de unde începe.
Da. Fiecare peron este numerotat, fiecare linie este deasemeni numerotata.
2. Cum știu unde este vagonul/clasa numărul 2? Scrie undeva clasa a doua? Scrie numărul vagonului din afara?
Da. Fiecare vagon este numerotat. Fiecare vagon poate avea o singura clasa, dar exista si vagoane "mixte" cu locuri de clc.I, si locuri cls. 2-a
3. Cum știu pe ce peron sunt? Scrie și asta undeva?
Da, la capatul peronului, la mijloc si la sfarsitul acestuia.
4. Dacă plec din Tg Jiu către Bârlad dar schimb la București,când vine trenul tipa ce rostește acolo îmi va spune numărul trenului meu ce merge doar pana la București?
Da. Te dai jos din primul tren si te imbarci in celalalt. ( daca "schmbi".
Daca este ruta directa, ramai in tren.
5. Este un panou ce scrie dinainte linia sau doar anunță?
DA. Este panou cu plecari si sosiri.
6. Dacă greșesc vagonul/locul ma ajuta controlorul sa îl găsesc sau îmi da amenda dacă intru la clasa 1?
Da. Te ajuta. Cel mai bine este sa vorbesti cu uomul acela inainte sa te urci in tren.
7. De unde știu pe ce parte sa ma așez dacă găsesc nr scaunului unde stau?(stânga sau dreapta)
Da. Fiecare scaun are eticheta.
8. E mare gara din București?  Dacă ajung acolo și ma pierd bănuiesc ca iau autobuzul.
Da. Este o gara mare.
9. Am bilet online, dau pdf de pe telefon  la nas?
Da. Nasul are tehnologia necesara pentru calatorii cu bilete online.





10.Nu ai nici o fobie fata de cusete?

Quote

CFR Călători anunţă că va introduce de joi vagoane de dormit şi cuşetă la trenurile de lung parcurs care circulă în timpul zilei.

Edited by tioopedi, 20 September 2022 - 09:53.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018
trenul are DOUĂ vagoane

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă te duci de la Tg Jiu la Bârlad să bei o Săniuța cu una de pe net, stai potol. Miroase a catfishing

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018
a trecut vremea cu zeci de vagoane

#6
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022

 tioopedi, on 20 septembrie 2022 - 09:48, said:

Raspunsul este: DA.
La toate cele 10 nedumeriri.
0. Numărul trenului se află și pe tren?
Da. este o placuta, sau chiar un afisaj luminos.
[ https://i.ytimg.com/vi/pw_2_2f4a5g/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1. Cum știu care este linia 1/2/3? Adică de unde începe.
Da. Fiecare peron este numerotat, fiecare linie este deasemeni numerotata.
2. Cum știu unde este vagonul/clasa numărul 2? Scrie undeva clasa a doua? Scrie numărul vagonului din afara?
Da. Fiecare vagon este numerotat. Fiecare vagon poate avea o singura clasa, dar exista si vagoane "mixte" cu locuri de clc.I, si locuri cls. 2-a
3. Cum știu pe ce peron sunt? Scrie și asta undeva?
Da, la capatul peronului, la mijloc si la sfarsitul acestuia.
4. Dacă plec din Tg Jiu către Bârlad dar schimb la București,când vine trenul tipa ce rostește acolo îmi va spune numărul trenului meu ce merge doar pana la București?
Da. Te dai jos din primul tren si te imbarci in celalalt. ( daca "schmbi".
Daca este ruta directa, ramai in tren.
5. Este un panou ce scrie dinainte linia sau doar anunță?
DA. Este panou cu plecari si sosiri.
6. Dacă greșesc vagonul/locul ma ajuta controlorul sa îl găsesc sau îmi da amenda dacă intru la clasa 1?
Da. Te ajuta. Cel mai bine este sa vorbesti cu uomul acela inainte sa te urci in tren.
7. De unde știu pe ce parte sa ma așez dacă găsesc nr scaunului unde stau?(stânga sau dreapta)
Da. Fiecare scaun are eticheta.
8. E mare gara din București?  Dacă ajung acolo și ma pierd bănuiesc ca iau autobuzul.
Da. Este o gara mare.
9. Am bilet online, dau pdf de pe telefon  la nas?
Da. Nasul are tehnologia necesara pentru calatorii cu bilete online.





10.Nu ai nici o fobie fata de cusete?

Multumesc mult!!
Nu, cât mai putini oameni cu atât mai bine.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018

 waterman, on 20 septembrie 2022 - 09:54, said:

Miroase a
poate ne povestește  cum a decurs întâlnirea

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
In general scrie numarul trenului, dar pe cele IR cel cu care presupun ca o sa circuli si tu. Dar pe toate scrie statia de plecare si cea de sosire, cu ceva statii intermediare la mijloc.
Atentie ca e o diferenta intre numarul vaganoului si clasa vagonului. Vagonul cu numarul 2 poate fi pentru clasa 1. In general inainte de sosirea in gara se anunta numarul trenului ce vine din directia X si merge in directia Y cu urmatoarele statii/opriri, vine la linia X, dar si numerotarea vagoanelor incepe cu nr 1 de la locomotiva sau de la capatul locomotivei, dar poti intreba la biroul informatii inainte. Sunt gari in care era afisata compunerea vagoanelor. Daca nu stai departe si mai ai timp, fa o vizita la gara de plecare, la ora de plecare a trenului.
Daca e prin Bucuresti Nord sigur trebuie sa te dai jos si trebuie sa fii antent la ce linie e trenul tau si cand este tras la aceea linie. Daca ai luat biletul pana la Tecuci e trecut si numarul trenului, numarul vagonului si a locului.
Gara din Bucuresti depinde cu ce o compari, o fi mare fata de cea din Tecuci, dar e mica in comparatie cu cea din Tokyo Central.

Edited by vestale, 20 September 2022 - 10:07.


#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.11.2006
in general, in garile mici, am observat ca liniile se numeroteaza incepand de la cea mai aproapiata de cladirea garii. Adica linia de langa gara este de obicei linia 1, si asa mai departe.

Calatorie placuta si sper sa fie totul bine!

Edited by bluesnake, 20 September 2022 - 10:46.


#10
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 17.09.2021

 AscodelMarian, on 20 septembrie 2022 - 09:32, said:

Sunt autist(vorbesc serios)
Nu am interacționat niciodată cu o astfel de persoană. Presupun ca boala e cea care îți dă neliniștea dinaintea călătoriei. Dacă ai fost capabil sa pui toate întrebările alea ordonat, în mod logic și coerent, îți garantez ca n-ai nicio problemă în a călători cu trenul. La toate nedumeririle vei găsi oameni care sa te îndrume. Cei cu uniformă de ceferist sunt cei mai în măsura sa o facă. Dar și alți călători. Ai grijă pe cine întrebi și afli atunci ce te interesează.
Sper ca n-am răspuns la o glumă.

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Am impresia ca cineva face mishto de noi:

1. https://forum.softpe.../#entry29362704
2. https://forum.softpe.../#entry29309365

de la acelasi autor!

#12
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 17.09.2021

 dacibesti, on 20 septembrie 2022 - 12:55, said:

Am impresia ca cineva face mishto de noi:

1. https://forum.softpe.../#entry29362704
2. https://forum.softpe.../#entry29309365

de la acelasi autor!
Mi-a venit mie un damf, dar m-a înmuiat boala.
@dacibesti ai un like de la mine! În gând, că am avut dreptul doar la unul pe ziua de azi.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Pentru prima ta călătorie cu trenul, dacă ai atâtea angoase și întrebări, mai bine rogi pe cineva sa te însoțească. Apoi, după ce te lămurești cum e sa călătorești cu trenul, încerci sa te descurci și singur.

#14
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Total off topic: mai exista numar minim de postari pentru a putea scrie in "Poiana". Nu stiu de ce dar am impresia ca asta cauta initiatorul sau troll la greu.

Edited by dacibesti, 20 September 2022 - 14:10.


#15
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 17.09.2021

 dacibesti, on 20 septembrie 2022 - 14:04, said:

Total off topic: mai exista numar minim de postari pentru a putea scrie in "Poiana". Nu stiu de ce dar am impresia ca asta cauta initiatorul sau troll la greu.
Verificat acum, exista, e 240.
Si recunosc ca m-am bucurat ca am ceva util de postat. Mai am 5 postări până scap de pantalonii scurți :)

#16
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,405
  • Înscris: 09.08.2006

 AscodelMarian, on 20 septembrie 2022 - 09:32, said:

Sunt autist(vorbesc serios) și nu am mai fost niciodată cu trenul, de ceva timp tot pun întrebari despre acest subiect asa ca am decis sa închei totul cu următoarele.
0. Numărul trenului se află și pe tren?
1. Cum știu care este linia 1/2/3? Adică de unde începe.
2. Cum știu unde este vagonul/clasa numărul 2? Scrie undeva clasa a doua? Scrie numărul vagonului din afara?
3. Cum știu pe ce peron sunt? Scrie și asta undeva?
4. Dacă plec din Tg Jiu către Bârlad dar schimb la București,când vine trenul tipa ce rostește acolo îmi va spune numărul trenului meu ce merge doar pana la București?
5. Este un panou ce scrie dinainte linia sau doar anunță?
6. Dacă greșesc vagonul/locul ma ajuta controlorul sa îl găsesc sau îmi da amenda dacă intru la clasa 1?
7. De unde știu pe ce parte sa ma așez dacă găsesc nr scaunului unde stau?(stânga sau dreapta)
8. E mare gara din București?  Dacă ajung acolo și ma pierd bănuiesc ca iau autobuzul.
9. Am bilet online, dau pdf de pe telefon  la nas?
Multumesc.
Unde ati trait ma, pana acum, in pestera, fimiar scarba de generatiile PRO

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 ovidiu21, on 20 septembrie 2022 - 18:40, said:


Unde ati trait ma, pana acum, in pestera, fimiar scarba de generatiile PRO

Presupunând ca inițiatorul nu fabuleaza (troleaza) și chiar are autism, de ce te grăbești sa jignești gratuit? Autiștii percep lumea, gândesc și simt într-un mod diferit de cei care nu au aceasta problema.

#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006

 dacibesti, on 20 septembrie 2022 - 12:55, said:

Am impresia ca cineva face mishto de noi:

1. https://forum.softpe.../#entry29362704
2. https://forum.softpe.../#entry29309365

de la acelasi autor!

Sincer, nu cred ca e bascalie. Omul e politicos si pare sincer interesat. Si, in epoca masinilor, sunt convins ca exista multi care n-au pus in viata lor piciorul intr-un tren.

On: fata de ce s-a scris pana acum:

- Numarul trenului se anunta la megafon in gara, la fel si numarul liniei la care vine. Vezi ca scrie peste tot numarul liniei; daca nu scrie, numara incepand dinspre cladirea garii. It never fails.
- Cu numarul vagonului e ceva mai greu, mai ales la trenurile internationale sau de lung parcurs. Dar, ca regula de baza, primul vagon dupa locomotiva e nr. 1 (dar nu totdeauna). Vezi ca pe fiecare vagon trebuie sa scrie numarul, dar uneori numarul e lipit de un geam, nu scris pe placuta sau afisajul de la capul vagonului (unele au afisaj electronic). Daca nu esti sigur, intreaba un ceferist sau un calator. Daca te sui in vagonul gresit, nu te speria, ca te indruma nasul. Am patit-o si eu, care merg destul de des. A trebuit sa alerg juma' de tren sa ajung la vagonul meu, dar m-a ajiutat nasul.
- In Bucuresti trebuie sa ai o marja de timp suficienta, sa fii sigur ca prinzi legatura. Ideea e sa mergi pana la capatul peronului, sa te uiti pe tabel la ce linie ai legatura, si apoi sa mergi la linia respectiva (scrie la capatul liniei ce numar e), sa te urci in vagonul respectiv si sa-ti ocupi locul din timp. Daca vezi ca ai timp destul, oti sa-ti iei ceva de mancare sau o bere din Gara de nord, sunt o gramada de chioscuri si fast food-uri. Dar uita-te bine la ceas, sa ai timp destul.
- Locurile sunt nu.erotate, deasupra fiecarui scaun e o placuta cu numarul. Chestia e sa ajungi in vagon la timp, ca dup-aia te ajuta nasul sau ceilalti calatori sa-tio gasesti locul. Asta e ultima ta problema.

In rest, calatorie placuta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate