Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Cade internetul la platformele Steam și Gameforge

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
crismblog

crismblog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2012
Când am instalat Steam pe Windows, mi-a căzut internetul prin cablu și Wireless - am reușit a 4-a oară să instalez Steam. Când vreau să instalez Metin2 de pe platforma Gameforge iar cade internetul. În tot acest timp nu merge nici un site și nici pe alte device-uri nu mai merge internetul.

După ce anulez instalarea jocului, la câteva secunde totul revine la normal. Nu îmi dau seama care este problema.

Am un laptop Lenovo Thinkpad T440p cu Windows 10 Pro cu licență digitală, internetul este de la Digi.

Știe cineva care ar putea fi problema?

Edited by crismblog, 18 August 2022 - 11:56.


#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Sigur nu e de la Windows.
Router, provider, din astea.

Edited by Znevna, 18 August 2022 - 12:02.


#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,160
  • Înscris: 05.01.2006
Ti-a cazut internetul doar pe acel calculator sau pe orice device legat la wifi/cablu?
Internetul de la Digi in ce anume intra (in ce calculator, sau router, sau...)?

#4
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 21.07.2011

 crismblog, on 18 august 2022 - 11:49, said:

În tot acest timp nu merge nici un site și nici pe alte device-uri nu mai merge internetul.

După ce anulez instalarea jocului, la câteva secunde totul revine la normal.

Pare mai degraba o problema cu router-ul. Daca cade la toate dispozitivele net-ul.

#5
crismblog

crismblog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2012
Cum am scris mai sus. Cade internetul pe toate device-urile din casă când vreau să instalez un joc de pe platforme Gameforge.
Sigur nu este de la Windows, pentru că, cade doar atunci când vreau să instalez un joc.

Internetul intră într-un router primit de la Digi și de acolo prin cablu și wireless la laptop, dar problema este că internetul nu cade doar la laptopul meu - cade în toată casa.

Pote problema este de la router așa cum a scris și @NAlexQ sau poate este de la Digi - o să le scriu și lor (celor de la digi).

Edited by crismblog, 18 August 2022 - 12:34.


#6
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Posibil ca alimentatorul de la routerul digi sa fie dus si sa nu mai faca fata unui consum ridicat. In momentul in care faci download de pe Steam la viteza mare se solicita procesorul routerului, alimentatorul nu face fata si se opreste tot. Vezi ce fac led-urile routerului cand iti cade internetul.

#7
crismblog

crismblog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2012
O să verific acest lucru. Le-am scris și celor de la Digi, acum aștept să mă sune când or să vadă mesajul.

#8
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 18.01.2020
In contul digi la sectiunea "Vizualizare loguri conectare" daca selectezi perioada aferenta deconectarilor sesizate de tine apar deconectarile? Daca da, routerul pierde/opreste sesiunea PPPoE din diferite motive (cel mai probabil hardware/alimentare).

#9
crismblog

crismblog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2012
Am vorbit cu cei de la Digi și au spus că sunt foarte multe deconectări a internetului și astăzi sau mâine vine o echipă să verifice echipamentul. Ei cred că unul dintre echipamente este problema.

#10
crismblog

crismblog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2012
S-a rezolvat problema. ONT-ul de la Digi s-a dus și a fost înlocuit cu altul mai nou.

Mulțumesc tuturor pentru sugesti și ajutor.

#11
ciorba_30

ciorba_30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2022
Mă agăț și eu de acest thread, am Digi Net 500 + router Fiberhome SR1041Y, W10 64bit. Conexiunea la net aproape că nu mai funcționează deloc când intru într-un joc pe Steam; sunt deconectat / reconectat odată la câteva secunde. Dacă trag un cablu direct dintr-un port de LAN, nu mai e nici o problemă.
Am încercat câteva soluții de pe google (flush DNS, reinstall Steam, disable IPV6, rețea separată doar de 5GHz), pe lângă o mulțime de reboots / restarts. Firewallul Windows e ok, permisiuni full la toate aplicațiile care au nevoie, dar chiar și dacă îl dezactivez complet rămâne problema.
Menționez că până recent aveam un router ZTE F618 (tot Digi 500) si era totul ok.
Este oare o problemă de configurare a routerului ?

#12
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Pe 2.4 e aceeași problema?

#13
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 21.07.2011
Cand esti pe WiFi iti cade netul si de pe alte dispozitive? Posibil sa fie router-ul de vina deoarece are un prieten acelasi router cu acceasi problema. A incercat sa il schimbe la DIGI dar fara succes asa ca a cumparat inca un router care la conectat prin Lan la FIberHome.

#14
ciorba_30

ciorba_30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2022

View PostNikoroB, on 06 septembrie 2022 - 21:20, said:

Pe 2.4 e aceeași problema?

Pe o rețea de 2.4 GHz nu mai pare să apară problema. Mulțumesc foarte mult!

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Reteaua pe 5Ghz se poate opri din cand in cand daca detectează radar in apropiere sau poate daca routerul este pe auto si se mai muta singur de pe un canal pe altul.

Incearca sa vezi daca poti pune reteaua de 5ghz pe un canal inferior. Daca nu, ramai pe 2.4. Pentru un joc online ar trebui sa fie ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate