Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Dilema femeilor moderne: barbat versus copil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#181
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,124
  • Înscris: 26.01.2010
Albinuto , daca nu dispune ea , pupaza, de pensia copiilor cam cine crezi ca ar trebui sa dispuna de pensia lor , femeia de serviciu cumva ? :lol:
Si nu e vorba ca-si rupea de la gura daca-i cumpara un joc ci modul in care a pus problema copilul sau daca macar a pus-o.
Si nici de cat cheltuie la tara sau nu ci de faptul ca puradeii aia sunt in grija ei , pensia alimentara e pensie alimentara nu hai sa impartim banii la 3 si facturile le plateste altu.

Daca are de unde nu inseamna ca trebuie sa sara cu banu de fiecare data cand i se nazare copilului de un joc nou.

View Poststefians, on 16 august 2022 - 23:03, said:

!!! Si iarăși nu stiu dc într-o familie banii se tin inchisi in seif !!

Sa-i puna la vedere sa stie toti copii cati bani au fiecare nu ? :lol:

Apropo , daca sutele alea is tinute in seif ca-s bani falsi  si ajungea pramatia la puscarie ? Mai faceati scandal ca si-a tinut banii in seif sau tot vina lui era ca i-a pus in seif si nu i-a ascuns mai bine ?

#182
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Hmmm, sunt deja 11 pagini.

Ce e limpede, e cã pulicã ãla trebuia pedepsit pt cã a ciordit, nu are nici o scuzã, a cumpãrat un rahat de joc, nu ceva de strictã necesitate.

Acum, cã existau diverse pedepse, iar unii ar fi ales altele, aia e altã discuție.

Personal, nu consider cea mai fericitã alegere lãsatul lui acasã, dar nu existã un manual cu pedepse standard...

Eu l aș fi luat la mare, dar i aș fi confiscat acel x box pânã aș fi considerat cã a înțeles ideea cã nu are voie sã fure.

Dacã fãcea figuri, primea și douã castane, iar dacã nu îi convenea, sã se mute la tatãl natural, poate o fi ãla mai tolerant cu furtișagurile.

Ce conteazã cã sunt copii din cãsãtorii diferite ?
Responsabilitatea creșterii și educãrii lor aparține în egalã mãsurã ambilor maturi, indiferent de relația lor.

E perfect exemplul anterior al lui @Noua_pe_site, dacã e fiul vitreg, îl lași sã sarã în cap, doar pt cã nu e fiul natural ?
Normal cã nu, e stupid, încercați sã mai și gândiți puțin.

#183
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,393
  • Înscris: 06.01.2007
Deci, Titinel cel mititel a furat 100 de lei sa ia un joc pe XBOX.
Pai, nu tre sa fii prea creativ cu pedeapsa. Ea vine automat. Parola pe consola timp de o luna, doua, trei, functie de cat de disperat e Titinel cu jocurile si cat de repede realizeaza ca nu-i bine sa furi.
9 parinti din 10 asa ar proceda.

Il  lasi singur acasa ca sa ce? Sa se joace nonstop? Sa profite de jocul respectiv? E o prostie, o pedeapsa neadecvata, stupida. Din contra, il iei cu tine sa nu se mai joace, timp in care ii spui ca va fi pedepsit prin limitarea sau interzicerea accesului la consola de jocuri.

Eu cred ca sunt mai multe probleme in aceasta familie. Conflicte intre adulti sau copii si adulti, conflicte mocnite, chestii mai complicate, nu-i vorba doar despre un simplu furt.

#184
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009
"Neluatul" la mare este o pedeapsã ad-hoc, așa s-a nimerit,  s-a întâmplat ca fapta respectivã sã se consume  în preajma plecãrii la mare.
Daca era în altã perioadã, probabil cã se administra o altã corecție, și acum mergeau în formație "completã" la mare.

View Posthoneybee, on 16 august 2022 - 17:22, said:

Ce parere ai de gestul baiatului cel mic al barbatului ?  
Adverbul "mai" lasa sa se inteleaga ca a fost un gest care s-a repetat si a fost trecut cu vederea de fiecare data. De ce copilul concubinei merita pedepsit, iar celalalt nu ? Fapta nu-i la fel de grava ?  Posted Image

Poate cã ãla mic și-a primit deja corecția - care o fi fost aceea- la timpul respectiv, chiar de la tatãl natural, care nu a trebuit sã cearã pentru asta permisiunea concubinei sau s-o faca publicã la vecini și prieteni. În cazul acesta, bineînțeles cã va merge la mare, acum nu trebuie pedepsit de mai multe ori pentru aceiași faptã. Cred cã toatã lumea este de acord.

Pentru copilul despre care se vorbește, concubinul nu și-a permis sã administreze corecția respectivã, nefiind al lui, a întrebat femeia ce sã facã, iar aceasta  a hotãrât sã nu-l ia la mare. Nu înțeleg care este problema.
Cã pedeapsa este sau nu potrivitã, dacã era sau nu necesarã, este altã discuție. Nu toți suntem pãrinți perfecți, sã luãm decizii ca la manual.

#185
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,605
  • Înscris: 21.04.2014

View PostNoua_pe_site, on 16 august 2022 - 23:34, said:


Si nu e vorba ca-si rupea de la gura daca-i cumpara un joc ci modul in care a pus problema copilul sau daca macar a pus-o.

[...]

Daca are de unde nu inseamna ca trebuie sa sara cu banu de fiecare data cand i se nazare copilului de un joc nou.


Vezi ca te contrazici de la o fraza la alta !
Ba copilul trebuie sa puna problema ca un adult, ba adultul nu da in mintea copiilor, te hotarasti ?! :lol:

La ce sa o mai roage frumos fiul sa-i cumpere jocul, daca mama oricum nu se sinchiseste de rugamintea lui ? Nici macar de educatia baiatului nu se oboseste sa se ocupe cum ar trebui, desi e casnica momentan. Singura ei grija e sa-si tina copiii cit mai departe de ea si concubin in vacante. Ii trimite la tara pe capul bunicilor, ca doare ei i-au adus pe lume si e obligatia lor sa-i creasca, nu-i asa ? N-au si ei dreptul la o batrinete linistita. Trebuie sa stea cu ochii pe nepoti sa nu faca vreo nazdravenie, ca mama n-are timp de copii. Concubinul e prioritatea ei in viata 25 din 24 h/zi. :P

View Postmaccip, on 17 august 2022 - 00:06, said:


9 parinti din 10 asa ar proceda.



Dupa primul incident, un istet din 10 barbati nu-si mai lasa caseta de valori la dispozitia copiilor sau isi schimba cifrul la seif, ca sa nu aiba bataie de cap ca nu-i iese banii la inventar.

Iar 20 de femei din 10 nu stateau linga un tantalau, care n-are decit grija banilor. Copiii se educa si se cresc singuri, in viziunea lui. :lol:

#186
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,605
  • Înscris: 21.04.2014

View Postovidiu007, on 17 august 2022 - 07:04, said:

"Neluatul" la mare este o pedeapsã ad-hoc, așa s-a nimerit,  s-a întâmplat ca fapta respectivã sã se consume  în preajma plecãrii la mare.
Daca era în altã perioadã, probabil cã se administra o altã corecție, și acum mergeau în formație "completã" la mare.


Poate cã ãla mic și-a primit deja corecția - care o fi fost aceea- la timpul respectiv, chiar de la tatãl natural, care nu a trebuit sã cearã pentru asta permisiunea concubinei sau s-o faca publicã la vecini și prieteni. În cazul acesta, bineînțeles cã va merge la mare, acum nu trebuie pedepsit de mai multe ori pentru aceiași faptã. Cred cã toatã lumea este de acord.


Daca ar fi existat intr-adevar o corectie in cazul celui mic din partea tatalui, sint convinsa ca l-ar fi intrebat daca are voie sa ia bani si a doua oara. Banuiesc ca tot pentru un joc, o facuse si el. In plus, baiatul concubinei stiind ce-l asteapta, n-ar mai fi fost tentat sa-si insuseasca banii tatalui vitreg.

Dar gafele fiului i-au fost trecute cu vederea de catre tata, concubina n-a avut nici un cuvint de spus, ca doar sta in casa barbatului si el hotaraste, iar copiii au crezut ca nu dau o gaura in cer cumparindu-si un joculet. Isi gaseau si ei o ocupatie sa stea in lumea lor fara sa-si deranjeze prea mult parintii. :)



#187
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 23.08.2017

View PostEv_eee, on 16 august 2022 - 19:53, said:

Inițiatoare, ce profil are copilul? A mai făcut nefăcute din astea? Este un copil problemă?
Este un copil alintat, nitel cam tupeist, intr-adevar, dar destul de copilaros pentru varsta lui, nu prea reuseste sa se adapteze cerintelor din scoala, este mai salbaticiune, dar si un mic baietel al mamei, nici nu stiu cum sa vi-l caracterizez mai concret. Asta din ce ne spune vecinul nostru, posibilul viitor tata vitreg si din ce vad si eu cand vin in contact cu baiatul. Sincer, nici nu stiu cum de a ajuns sa fure banii aia, dar a recunoscut.

#188
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014
Cum vine asta: "este mai salbaticiune, dar si un mic baietel al mamei" ??? Mi se pare contradictoriu.

#189
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 23.08.2017

View PostNoua_pe_site, on 16 august 2022 - 20:35, said:

Traiesc in lumea in care sunt constienta de motivele pentru nenorocitii de concubini  nu au semnat patalamaua la primarie , in care mama NU traieste de pe urma pensiei alimentare ci din resursele proprii si in care un cuplu incearca sa intemeieze o familie din doua familii destramate.
Concubinul nu a facut pe eroul in casa ci a luat in hotarare in functie de eventimentele care s-au petrecut in momentul respectiv.
Poate sunt impreuna de cativa ani de zile , initiatoarea nu pare dispusa sa dea mai multe detalii


Las' ca nu-s singura neinteleasa de aici Posted Image
Dezvantajul e ca nu sunt dispusa sa mangai pe caput un infractor si deh , e copil , tre sa-l ierti. Ca am vazut o multime de mame la tv care pleadeaza pentru copilul lor care a furat sau ucis cateva persoane nu mai conteaza



Ce educatie ? Ca fiecare actiune are si reactiune si ca daca plecatul la mare a fost discutat si rasdiscutat in familie si totusi el a considerat ca e ok sa ia suta aia de lei sa-si cumpere un joc , mi se pare o pedeapsa cat se poate de potrivita.
Daca nu invata si jefuieste bunicii sau postasul , sa fie dat pe mana politiei.

Prietenul meu a chemat politia cand a descoperit ca fiica-sa incepuse sa se drogheze, Fiica , care a fost iubita si cocolita de ma-sa iar cand fata facea ceva nefacut , mama ii spunea don't tell daddy.



De curiozitate , ai idee cat de multe mame au zis ca o inghetata furata la 5 ani , un penar furat la 7 ani si 50 lei din buzunarul parintilor la 12 ani nu e asa mare lucru si dupa aia se intreaba cum e posibil sa ajunga copilul lor la puscarie ca e asa copil de treaba?

Tu cum ai proceda daca ai afla ca fii-tu a luat bani din portofelul tau ?Nu e vb ca dai faliment ci de gest in sine , ce reactie ai avea ?

Pai ce detalii sa va mai dau? Va spun ce stiu si eu, doar nu m-oi duce in casa la ei sa ii intreb ce mai e cu viata lor. Sotul meu este prieten bun cu vecinul respectiv, dar nu inseamna ca stau bot in bot si schimba detalii picante. Intr-adevar, vorbeste des cu sotul meu si i se plange daca il mai enerveaza cate ceva, dar cam atat. Vecinul si respectiva sunt efectiv impreuna din vara anului trecut, la sfarsitul lui august 2021 ea s-a mutat in apartamentul lui.

#190
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,393
  • Înscris: 06.01.2007

View Posthoneybee, on 17 august 2022 - 08:44, said:

Dupa primul incident,...grija banilor.
Apai tu crezi ca eu stau sa ascund de copii suta de lei?
Cutie de valori? Ce-i aia?
Nope! Banii stau la vedere la noi. Nu avem multi bani cash.
Cardurile au si ele toate acelasi PIN pe care copiii il stiu, daca e.
Insa au si ei ceva bani ai lor. Nu le-am dat noi banii, ci neamurile, de-a lungul timpului. De colindat, in divrerse vizite. Banii lor stau la mine insa in cont, deoarece se adunase o suma frumusica si nu mi se pare OK sa gestioneze ei sume de-astea. Le mai pun pe Revolut cate 50 de lei din cand in cand, daca vad ca nu-i cheltuie prea rapid pe toti odata, cum procedau la inceput.
Baiatul si-a pierdut trotineta, si-a cumparat-o la loc din banii lui. Acum nu o mai pierde deoarece e zgarcit. E cel mai zgarcit din familie.

Pe de alta parte, daca mi-ar disparea 100 de lei din rucsac, n-as trata cu o mare tragedie chestiunea, pentru ca stiu ca nu ar fi un furt. Ei mai merg pe la cumparaturi langa casa si cumpara diverse chestii, cu banii nostri bineinteles. Si, daca trimit fata sa cumpere paine si lapte, evident ca ea va lua bani pentur asta. Avem o etajra pe care stau niste bani de piata. Acolo e locul lor.
Dar daca ar umbla in rucsac, probabil ca s-ar putea interpreta ca un sferto-furt. Le spun sa nu mai faca si se rezolva treaba rapid.

Despre jocuri.. sa nu crezi ca le cumar ce le trece lor prin cap. Chiar si din banii lor, le explic ca nu-i tocmai OK sa-si cumpere jocuri sau sa dea bani la jocuri din bani.
Jocurile astea au tot felul de metode de a te face sa bagi bani. Upgradezi o arma, pac 5 lei. Mai upgradezi o data, 50 lei. Al treilea upgrade 500 si tot asa. Daca nu stii valoarea banilor, copilul cade prada acestor metode de a stoarce bani. Banii nemunciti se duc repede, asa se zice si asa este.
La inceput cand le puneam cate 50 de lei pe Revolut, ce crezi ca faceau puisorii? Pai se duceau  in parc si-i spargeau pe toti pe prostii. 20 de lei pe un suc de zahar si apa colorata. Pistol de plastic cu leduri, 35 de lei. Pai.. ma lasi? Intentia mea cu banii aia e sa cheltuie cate 5 lei, sa invete valoarea banului cu chestii ieftine. Un covrig, o apa. Sa se scotoceasca, nu sa aiba la discretie. Am 4 lei, ma incadrez in ei.
Ei nu gestioneaza corect banii. Ori nu cumpara nimic din banii lor, ori cumpara de toti banii disponibili, daca-s de la noi.
Lego de 300 lei? Dar ala de 60 de lei copie Jumbo ce are?

Nu din zgarcenie ci e o metoda de a educa.

Apoi jocurile pe consola. Nu au voie sa cumpere decat daca ma conving cu argumente. Le-am luat cateva jocuri. Baiatul se joaca, fata nu prea. Daca ar fi dupa el, ar trebui sa cumpar fiecare joc nou aparut sau addonuri la alea vechi. Nu se poate.
Desigur, daca ma convinge ca se va juca mai cu control, i-as lua. Sau daca-l vad ca isi face singur temele, sa-l vad ca lucreaza singur, etc..
Eu incerc sa-l departez de jocuri sa mai faca si altceva.
In ultima perioada vad ca construieste chestii din carton si plastic, asadar i-am luat pistol de lipit cu batoane. 17 lei, nu mai mult. Daca are nevoie de mai bun, il ia pe al meu ca am si eu unul.
Se uita pe youtube si face diverse proiecte, mai mult sau mai putin artistice. E mult mai bine decat sa stea sa joace toata ziulica.
Ma oftica ca nu-i deloc atras de electronica. Adevarul e ca sa faci un led sa se stinga si sa se aprinda necesita ceva cunostinte avansate de electronica, ceva calcule. Si mult amunca pentru un copil. Si pentru un amarat de led. Total neinteresant. Eu la varsta lui rupeam electronica. Construiam chestii cu putinele piese de le aveam. Vreo 5 tranzistori cred ca aveam la varsta lui, dar cu aia faceam de toate.\
Jocurile sunt bune pana la un punct ca stimuleaza imaginatia, motricitatea. Pana la un punct in care devin rele deoarece creeaza dependenta.
Construitul insa dezvolta motricitatea, dezvolta cunasterea materialelor, proprietatile lor. Nu lego, ci constructiile din materiale simple, ieftine.

So.. tragand linie, nu de zgarcenie un parinte nu cumpara un joc unui copil, De cele mai multe ori altele sunt motivele. Faptul ca are deja consola, e OK. Nu toti copiii au. Deci nu zgarcenia e problema aici. Probabil un conflict. La 14 ani baietii in general intra in conflict cu adultii. E varsta lor in care incep sa-si doreasca sa fie diferiti, nu le convine nimic. Plus ca incep sa doarma mult, ca motanii aia puturosi. Li se ingroasa si vocea, devin urati. Si au o gramada de nadufuri, iti ascund lucruri. Nu mai poti comunica cu ei ca pana atunci pentru ca nu-ti mai spun. E o chestie fireasca in dezvoltarea lor.
Pai, ce crezi ca mama stia tot ce faceam eu la 14 ani? S-o creada ea! :D Banuia ea o parte, insa nici macar pe un sfert din prostiile de le faceam. Si orium, la varsta aia uram adultii. Mi se pareau idioti. Si eram foarte atent la nedreptati. Ma rog, erau alte vremuri, dar erau nedreptati pe care adultii nici nu le observau deoarece lor li se parea firesc.
E o varsta complicata la baieti asta. Probabil si la fete exista similar. De aia mi-e cea mai frica ca sunt tata de doua fete. Si deja pe asta mare o simt ca are planuri de capul ei care pot sau nu sa fie daunatoare ei. Si.. devine din ce in ce mai dificil sa comunici cu ea. E o varsta dificila de care sunt constient.

#191
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014
@ bbseptik,
Totusi nu inteleg, vecinul cum de a stiut de furtul copilului???! S-au laudat parintii cuiva care intra la ei in casa si astfel s-a divulgat "secretul" vecinului, care apoi i-a spus prietenului sau, sotul tau? :) Am crezut ca esti o persoana apropiata acelei familii.

Edited by GRATEFUL, 17 August 2022 - 10:07.


#192
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostGRATEFUL, on 17 august 2022 - 09:51, said:

Cum vine asta: "este mai salbaticiune, dar si un mic baietel al mamei" ??? Mi se pare contradictoriu.
Cu un set restrans de adaptare, singurul refugiu/confort fiind gasit la mama.
Da, este un paradox al copiilor neglijati.

Edited by Cr1spy, 17 August 2022 - 10:06.


#193
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014
Apropiat fiind atat de mult de mama, ma gandesc ca nu ar fi trebuit sa faca gestul cu furtul, ca s-o supere....si totusi a comis-o. De ce? Fiindca in varianta asta a ales o modalitate negativa de a atrage atentia insuficienta a mamei asupra lui.

Edited by GRATEFUL, 17 August 2022 - 10:16.


#194
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014

View PostNoua_pe_site, on 16 august 2022 - 20:35, said:

Las' ca nu-s singura neinteleasa de aici Posted Image
Dezvantajul e ca nu sunt dispusa sa mangai pe caput un infractor si deh , e copil , tre sa-l ierti.
Eu cred ca este o exagerare grosolana sa gandesti ca acel copil ar putea sa fie in viitor deja un infractor...Daca cineva ajunge infractor, intotdeauna este de vina educatia gresita pe care l-a primit acel om si apoi circumstantele, mediul in care a fost nevoit sa se invarte. Nu ajungi infractor ca asa ti se nazare tie din senin ca e mai fain sa traiesti.

Intr-un mediu familial ( scolar, social) in care ti se insufla dragostea si respectul pentru principiile morale sanatoase nimeni nu ar mai ajunge ( trebui sa ajunga) infractor. Deci, cel mai mult conteaza educatia pe care o primesti de mic copil, dar nu bazat pe obedienta* ci pe dragoste, respect reciproc si aprecierea a ceea ce reprezinta valori adevarate in viata. Posted Image

* fiindca o persoana obedienta asculta numai de frica repercursiunilor dure si nu asta este varianta ideala demna de om.

Edited by GRATEFUL, 17 August 2022 - 10:50.


#195
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,605
  • Înscris: 21.04.2014

View Postmaccip, on 17 august 2022 - 09:59, said:




Maccule, diferenta dintre tine si gugusticul irascibil, e ca tu iti faci timp sa te ocupi de educatia copiilor. Si acum mergi pe incredere, pentru ca i-ai invatat de mici ce e rau si ce e bine, iar ei nu ti-au inselat asteptarile.

Imi amintesc de prima data de cind ai povestit pe forum despre situatia Marei si inca de atunci am inteles ca esti un tata caruia ii pasa de copii sai. Jos palaria ! :arigato:

Daca mai traia Stefan cel Mare, iti ridica o ctitorie si te declara un sfint de parinte. :thumbup:

Edited by honeybee, 17 August 2022 - 10:49.


#196
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014
@ Noua_pe_site,

Ceea ce am vrut sa spun este: ca si parinti nu trebuie sa fim alarmisti si din cauza unui incident izolat sa gandim atat de fatalist, incat sa incepem sa punem etichete si sa-i vedem sau sa-i tratam (cu duritate) pe copii ca posibili viitori raufacatori. Ei sunt in procesul invatarii si sub o indrumare buna, potrivita se vor corecta, se vor perfecta Posted Image

Sa nu uitam ca modul cum reactioneaza un copil este in primul rand datorita mediului familial. Ne dorim copii buni, atunci ca parinti avem datoria sa fim si noi ca atare. :) Daca nu stim cum, oricand putem invata....

Edited by GRATEFUL, 17 August 2022 - 11:31.


#197
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu repet intrebarea mea pentru gospodine: ce puteti spune despre mine, daca eu aseara am mancat ceafa de porc cu cartofi prajiti?

#198
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ca erai satul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate