Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Tablete cu 16 gb memorie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 07.04.2021
Vreau sa iau o tableta la maica-mea si foarte putine au peste 8 gb ram si sunt foarte scumpe, peste 4000 lei.
Aceeasi situatie era si acum 2 ani toate aveau 2 gb ram.
In ziua de azi doar un browser consuma 16 gb memorie deci este absolut necesar mai ales pe Android.
Nu inteleg de ce bat pasul pe loc la acest capitol.
La tel si la laptop gasesti cu 8 si 16gb fara probleme.

#2
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 15.03.2013
Ai avut/utilizat vreo tableta pana acum?Cati ani ai?

#3
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.07.2015
Wow. Ce browser folosești?

#4
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,937
  • Înscris: 27.02.2018
Cand unii iau in serios memele despre Chrome Tabs care consuma mult RAM... Asta ar fi adevarat pentru taskurile de editare video 4k/8k sau serverele serioase, nici vorba de tablete care sa necesite atata memorie, mai ales ca pe un asemenea dispozitiv nu faci super productivitate. ci consumi continut.
Iar tabletele nu au aparut cu asa specificatii pentru ca telefoanele au crescut in dimensiuni si oamenii le prefera in locul tabletelor, iar pentru programe intensive avem laptopurile care au luat si ele o bucata mare din piata, mai ales in pandemie.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nici vorba.

In afara de facebook si alte asemenea aplicatii in versiunea full care iti pun intr-adevar in cap un android cu ram mai putin, n-ai nici pe departe NEVOIE de 16GB de RAM.

Am scris asta pentru ca am vazut ca te vaiti ca ceea ce crezi tu ca ai nevoie este foarte scump.

8GB e mai mult decat suficient. Ca suficienti sunt si 4GB.

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Am tableta cu 4gb si nu am probleme de functionare fluenta pe internet.

#7
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Ai nevoie de minim 2 GB RAM pentru a nu avea lag in aplicatii, cauta cu 4 GB si nu or sa fie probleme. Rar gasesti tablete ieftine cu mai mult de 1 GB memorie RAM, nu cred ca erau multe acum 2 ani cu 2 GB.

Edited by icename, 13 August 2022 - 09:59.


#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
Mai taie din ele.... Uite aici consum pe desktop, cu 2 taburi deschise, din care unul de streaming:
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-13 at 11.01.28 AM.jpeg   118.41K   58 downloads

Edited by baribalu, 13 August 2022 - 10:02.


#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
In ziua de azi un browser consuma cat RAM ai. Daca ai avea 1TB RAM, dupa o vreme un browser ar consuma 500GB.
Asa functioneaza algoritmul de management al memoriei la windows. Windowsul nu elibereaza memoria decat atunci cand e nevoie de ea. Asta nu inseamna deloc ca browserul consuma atata memorie. Inseamna ca windowsul nu a eliberat-o din cauza ca nu a fost nevoie.

Multi care nu stiu chestia asta, vad ca pe un calculator cu 32GB RAM se consuma 40% si au impresia ca un alt calculator cu 8GB n-ar putea rula chestiile ce le are el deschise acolo. Lucru neadevarat. Ar functiona la fel de bine.

Eu am 16GB in total. Daca browserul ar consuma atat de mult, mi-ar merge laptopul ca mocanita. Mai am doua leptopuri cu 8GB care merg  la fel de bine iar pe browsing un laptop cu 4GB nu ar avea probleme.

La Android managementul memoriei e diferit, probabil ca Androidul elibereaza memoria uzata de aplicatie imediat dupa ce s-a uzat.

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
Consum ram pe Lenovo P11 Plus, tot cu 2 taburi deschise:
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-13 at 11.31.07 AM.jpeg   66.14K   50 downloads

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Deci, initiator, vesti bune.

#12
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 23.09.2008

View Postkrtyna, on 13 august 2022 - 09:03, said:

In ziua de azi doar un browser consuma 16 gb memorie deci este absolut necesar mai ales pe Android.

Scuza-ma, dar cred ca exagerezi... Am 8 gb ram pe laptop. Cu 15-20 de ferestre pe Chrome, cateva programe Java in fundal si Dreamweaver in care lucrez, laptopul merge brici. Ar putea sa nu iti ajunga 8 gb de ram pt mama ta doar daca are de gand sa joace ultimele jocuri cu cerinte foarte mari sau sa foloseasca intensiv cine stie ce programe de grafica sau de inginerie.

Edited by alexupit, 13 August 2022 - 17:37.


#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
16GB de memorie???
Îți trebuie o stație grafică?
Pentru navigare pe net una de 4GB e arhisuficienta.

#14
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Uite asta e la reducere.
https://altex.ro/tab...pd/TABMHWF3HCA/

#15
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
4gb sunt suficienți, dacă mai vrei memorie ram mere un swap file pe USB sau microsd rapide.. Ce vremuri când ram. ul era in kile sau mega

#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,452
  • Înscris: 24.05.2010
Daca vrei o tableta care sa mearga super ok si cu suport pe masura, recomand iPad 9. Sau daca mai un pic de rabdare trebuie sa apara iPad 10.

#17
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 15.03.2013
Eu am o tableta cu android 5 si 1gb ram de cativa ani si merge si acum rezonabil.N-a avut suport niciodata, isi face si acum update-uri la aplicatii.Ps: stiti vorba aia: "1 nebun arunca o piatra in lac si 10 filosofi nu pot sa o scoata"? E exact cazul acestui topic. :)

#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,452
  • Înscris: 24.05.2010
Nu vreau sa fac polemica, dar la 1GB RAM pe tableta Android....nu stiu cum mai poate merge rezonabil...
Am in sertar un Toshiba Excite Pure cu procesor nVidia Tegra 3 si 1 GB RAM.....si merge ca naiba, nici macar rezonabil... Tableta cumparata in 2013....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate