Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

cumparare 2/3

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Buna seara,

Am cumparat 2/3 dintr-o parcela de 8000m, de la 2 din cei 3 frati proprietari. Al 3-lea frate n-a dorit sa vanda, asa ca m-am decis sa cumpar partea celor hotarati sa vanda. Deschiderea terenului este de 48m iar parcelele au fost impartite pe lungime, avand iesire stradala.
Asadar mie imi revin 32m deschidere, dar nelamurirea mea este alta, care parte mi-o pot alege eu si care si-o va alege celalalt? Suntem invecinati la N si la S cu vecini. Daca preferam amandoi partea dinspre S spre exemplu, cum se procedeaza in acest fel?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu va intelegeti sa faceti benevol partajul (iesirea din indiviziune) la notar, atunci singura solutie este in instanta. Costuri/timp mari si nici unul nu are de castigat.

Edited by pasilla, 11 August 2022 - 21:03.


#3
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Si atunci care mai este motivul sa apelez la instanta daca nici unul nu are de castigat?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa cheltuiti bani, nervi si timp ca sa va rezolvati orgoliile.
Unul din voi va fi nemultumit de hotararea instantei si de aici urmeaza dusmanie pe viata.

Edited by pasilla, 11 August 2022 - 21:18.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Daca parcela a avut trei proprietari ai cumparat o cota indiviza.
Asa cum s-a spus, va trebui sa iesi din indiviziune. Amiabil sau prin hotarare judecatoreasca.
Colegul sugera sa te intelegi cu coproprietarul, astfel incat sa nu ajungeti in instanta.

#6
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Si instanta cum hotaraste care cum ii revine cota indiviza?
Intreb iar, de ce s-ar mai apela la instanta daca spuneti ca nu se rezolva nimic? De ce ar mai accepta instanta cazuri care sa zicem n-ar fi de competenta lor?

#7
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 01.12.2017
N-as fi luat ceva in indiviziune, nici daca era fara bani.
Trebuia sa fi iesit ei din indiviziune, apoi sa cumperi tu.
Te-ai legat la cap fara sa te doara!

View Postluchianv, on 11 august 2022 - 21:30, said:

Intreb iar, de ce s-ar mai apela la instanta daca spuneti ca nu se rezolva nimic?
Sigur ca instanta va rezolva.
Dar asta inseamna bani, nervi si timp pierdut. Si, cum zicea cineva, dusmanie cu fratele nr.3, daca nu va fi multumit de cum imparte instanta.

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 12.06.2010
Poate vrea treimea din mijloc. Good luck with that!

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postluchianv, on 11 august 2022 - 21:30, said:

Si instanta cum hotaraste care cum ii revine cota indiviza?
Intreb iar, de ce s-ar mai apela la instanta daca spuneti ca nu se rezolva nimic? De ce ar mai accepta instanta cazuri care sa zicem n-ar fi de competenta lor?
Tu vii cu un expert care stabileste o impartire, celalalt nu e multumit si vine si el cu un expert. Vine si instanta cu un expert (toti expertii platiti de voi), iar in final se hotaraste ce zice judecatorul. Decizia nu e definitva. Una din parti face apel, se mai cheltuiesc niste bani, nervi si timp. Etc., etc.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Normal e sa aleaga el. Ca avea deja partea cand s-a vandut restul.

Si ar fi mai bine asa. Ca se simte mai stapan pe teren decat te simti tu iar ascendentul va conta pe viitor in bunele relatii. Sau in lipsa lor.

Dar daca crezi ca il poti incaleca decisiv, go for it. Altfel, te complici inutil. La 1:1 tu pierzi, nu el.

Ca el doar isi apara pozitia.

Poti negocia. Mai ales ca aveai bani pentru tot terenul. Cat sa fie bine si sa fiti amandoi multumiti...

Poate pe viitor vei lua si restul. De aia ziceam de bunele relatii.

Edited by underb, 11 August 2022 - 22:25.


#11
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

View Postder25, on 11 august 2022 - 21:35, said:

N-as fi luat ceva in indiviziune, nici daca era fara bani.
Trebuia sa fi iesit ei din indiviziune, apoi sa cumperi tu.
Te-ai legat la cap fara sa te doara!


Sigur ca instanta va rezolva.
Dar asta inseamna bani, nervi si timp pierdut. Si, cum zicea cineva, dusmanie cu fratele nr.3, daca nu va fi multumit de cum imparte instanta.

Lasa sa fie asta in grija mea. Daca nu cumparam eu, cumpara altu. Si plus de asta nu mi-am dat toti banii din casa pentru un lot de pamant. Pana la urma ma pot intelege cu el. Dar doream sa stiu ce ma fac daca va fi capos, care va fi deznodamantul

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Deznodământul va fi ca tu vei face cum va vrea el.

Ass cum s-a mai spus/scris,  tu ai cota-parte din acel teren, deci, împreună cu fratele nr 3, sunteți coproprietari. Adică aveți nevoie de acordul celuilalt dacă unul dintre voi vrea sa facă "fapte marete".
Eu aș sugera a face cât mai rapid, MACAR o înțelegere la notar.

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007

View Postlucianburjuiul, on 11 august 2022 - 21:44, said:

Poate vrea treimea din mijloc. Good luck with that!
Sau, poate vrea bucata cu deschidere la drum...
Am recitit acum, au deschidere toate.

Edited by crocko.dilul, 12 August 2022 - 07:45.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

View Postluchianv, on 11 august 2022 - 22:58, said:

Lasa sa fie asta in grija mea. Daca nu cumparam eu, cumpara altu. Si plus de asta nu mi-am dat toti banii din casa pentru un lot de pamant. Pana la urma ma pot intelege cu el. Dar doream sa stiu ce ma fac daca va fi capos, care va fi deznodamantul

Deznodamantul ti l-a expus mai sus colegul pasilla. Din pacate, varianta lui este aia mai finuta. Chestiile dure nu le-a amintit.
Dar daca zici ca te poti intelege cu el, inseamna ca acest topic este cam fara rost. Sincer sa fiu, daca zici io nu prea cred in intelegerea voastra, ca daca ar fi fost asa, ai fi avut si partea lui de pamant.
In cazul tau (al vostru) trebuie urmati pasii legali. Altfel nu va fi niciodata pace sub maslini.

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,064
  • Înscris: 07.07.2006

View Postluchianv, on 11 august 2022 - 20:59, said:

parcelele au fost impartite pe lungime, avand iesire stradala.
Nu se potrivește, dacă ai 2/3 indiviz dintr-o parcelă înseamnă că încă nu e nici o împărțire acolo, amîndoi aveți părți din aceeași parcelă.
Cum a zis deja toată lumea, trebuie să faceți partaj. Teoretic, celălalt poate să vrea treimea de la stradă, cu toată deschiderea de 48 m, deci treaba cu împărțirea pe lungime nu e sigură pînă nu te înțelegi cu el la notar sau pînă nu ai o soluție definitivă judecătorească.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

View Postluchianv, on 11 august 2022 - 22:58, said:

care va fi deznodamantul
îți vei băga picioarele în el teren

tu trebuia să vezi prima dată ce cumperi nu să întrebi aici ce să alegi

#17
pitch_legend

pitch_legend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.11.2006
Cum sa cumperi in epoca internetului - cand toate informatiile sunt la dispozitia ta atat de facil - cote parte dintr-un teren, adica teren in indiviziune?

Terenul ala trebuia prima oara impartit intre frati, separat si identificat fiecare lot in acte, apoi cumparai tu. Nu ai niciun drept la x metri deschidere sau alte baliverne, ai 2/3 din tot terenul, nu e la alegere, trebuie sa te intelegi tu cu omul. El poate sa vrea orice forma din terenul ala, la fel si tu.

Bineinteles ca daca nu cumparai tu, cumpara altul. Cumpara tot unul neinformat. Era o oferta extraordinara, stiu, ca toate ofertele din Romania de altfel. Toti va aruncati cu capul inainte la terenuri, case, apartamente, masini, toate junghiurile si rapciugile, intr-o disperare extrema, de parca se termina lumea. De aia si profita de voi si vanzatorii, si dezvoltatorii de blocuri, si autoritatile, si toti. Ca stiu ca ati cumpara orice, indiferent de calitate sau probleme.

Succes!

Edited by pitch_legend, 12 August 2022 - 17:32.


#18
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010

View Postluchianv, on 11 august 2022 - 20:59, said:

Buna seara,

Am cumparat 2/3 dintr-o parcela de 8000m, de la 2 din cei 3 frati proprietari. Al 3-lea frate n-a dorit sa vanda, asa ca m-am decis sa cumpar partea celor hotarati sa vanda. Deschiderea terenului este de 48m iar parcelele au fost impartite pe lungime, avand iesire stradala.
Asadar mie imi revin 32m deschidere, dar nelamurirea mea este alta, care parte mi-o pot alege eu si care si-o va alege celalalt? Suntem invecinati la N si la S cu vecini. Daca preferam amandoi partea dinspre S spre exemplu, cum se procedeaza in acest fel?

Prin lege ai dreptul la servitute. Vrea el toata iesirea la strada e obligat sa iti asigure spatiu pentru poarta de masina (ca sa poata intra pompierii) si de acces uman.

Maicamea are fix un caz de genul, dupa dezbatere si  recadrastrare conform noilor proprietari unde notarul a zis clar "Aveti acces total la strada, ori ii oferiti acces la servitutea dumneavoastra ori ii oferiti spatiu pentru a-si amenaja si celalalt servitute proprie cu despagubire in natura/bani (cum ne intelegem sau facem un proces si pe tema asta)" Si practic ea a cedat niste metri la strada si a luat din spate din terenul vecinului pentru a se mentine metrajul initial cu declaratie notariala.

In instanta e acelasi rezultat dar e timp, bani si stres in plus.


Acum am recitit din nou.... cum ai cumparat teren fara cadastru? Ati cumparat teren sau drept de mostenire? Ca pe cadastru scrie clar cine ce unde are. Cum stii ce forma au parcelele daca nu stii cine cum le are? Adica, in speta de mai sus ce am taiat-o, dezbatuta la notar (ca noi ne-am si inteles), nu e forma regulata. Nu sunt dreptunghiuri/etc.

Edited by MooF2010, 14 August 2022 - 01:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate