Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

In caz de razboi v-ati lupta pentru Romania?

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,628
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i de acuzat descurcaretul (extrapoland, e avocatul), poti reclama legiuitorul sa-si repare portitele si atunci poti spune ca ai facut ceva util.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2022 - 22:30.


#56
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTarzy, on 09 iulie 2022 - 22:24, said:

.... esti un jeg de om fara minim caracter care profita in mod nesimtit de tarele sistemului ...
Usor cu pianul pe scari ca s-ar putea sa ti-l scapi peste picioare - zic si eu.

View PostTarzy, on 09 iulie 2022 - 22:24, said:

@ro_explorer - zici tu ca nu este nimic ilegal in studii simulate ca sa eviti recrutrarea .... dar moral ? ... stiu si de asta ti se rupe.
Cat timp nu a daunat numanui si nu a provocat daune de nici un fel nu vad unde e problema de moralitate. Nu cred in armata, nu cred in patriotism, nu cred in granite si cred cu tarie in libertatea de a alege ce sa faci cu viata ta, in limitele regulilor societatii - un fel de flower-power, asa ...

P.S.: Prin taxele platite de mine In Romania am dat "statului" fonduri sa tina cel putin o gpupa de studenti in 5 ani plini de scoala tehnica universitara, cu tot cu burse ... asta asa, ca idee. Crede-ma ca dorm foarte bine si moralitatea mea e super solida din punctul asta de vedere.
A, ca nu am vrut sa fiu o oaie intre oi? Asta numai e problema mea ci aparent e frustrarea ta.

Edited by ro_explorer, 09 July 2022 - 22:31.


#57
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
Ei uite ca avem si explicatia faptului ca astfel de comportament este acceptat.
Tu ca si foarte multi de alfel consideri ca nu este responsabilitatea celui care profita ... ca legile trebuie sa prevada tiate situatiile, etc .... chestie imposibila ... intre oameni cu caracter legea se aplica in spirit ...  iar spiritul legiilor (atat educatie cate si aparare) nu este sa accepte fofilarile

#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,628
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa-ma ca daca ne uitam la spirit vedem ce lectura ofera judecatorii in motivatii, avem exemple chiar de zilele trecute. Dar pana la urma, judecatorul decide, nu eu, nu tu.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2022 - 22:37.


#59
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTarzy, on 09 iulie 2022 - 22:34, said:

...
Deci tu vrei ca toti sa fim oi care sa asculte de cioban, iar in caz ca nu ascultam sa ne temem ca pune cainii pe noi, nu? Nu m-am nascut cu mentalitate de oaie si nu imi pare rau pentru asta, din contra.

Iti recomand sa imi citesti semnatura, daca o poti intelege, bineinteles.

#60
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View Postro_explorer, on 09 iulie 2022 - 22:57, said:


Deci tu vrei ca toti sa fim oi care sa asculte de cioban, iar in caz ca nu ascultam sa ne temem ca pune cainii pe noi, nu? Nu m-am nascut cu mentalitate de oaie si nu imi pare rau pentru asta, din contra.

Iti recomand sa imi citesti semnatura, daca o poti intelege, bineinteles.


Fiecare intelege cat poate .... se pare ca tu ... nu poti prea mult.
Multumesc pentru recomandare, apreciez intentia dar obisnuiesc sa nu dau prea multa consideratie oamenilor cu carente de caracter.

#61
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Postro_explorer, on 09 iulie 2022 - 21:15, said:

Daca m-ar lua cu forta la arme nu stiu ce as face, dar probabil ca as dezerta sau as muri facand-o.

Eu nu cred. Cred ca odata ajuns acolo (teoretic vorbind) vei vedea ca dracu' nu-i chiar asa negru incat sa optezi pentru chestii din astea extreme.

View Postneagu_laurentiu, on 09 iulie 2022 - 19:16, said:

Intr-o lume globala, patriotismul e desuet.

Well, ucrainenii pot sa-ti spuna cum ii cu globalizarea asta si cu patriotismu'. :D

#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,628
  • Înscris: 30.07.2003
Nu pot ei. Doar au lege martiala in vigoare. Apoi daca ne uitam la istoria lor, nu gasim prea mult timp o democratie ca poporul sa inteleaga una-alta. Si peste toate, vedem cum au dat o spaga si au plecat din tara cine a dorit.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2022 - 08:39.


#63
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Faptul ca marea parte a populatiei incorporabile nu doreste sa fie implicata intr-un eventual razboi este de notorietate si trebuie sa modeleze deciziile politicienilor. De exemplu, sa faca tot ce e posibil pt a avea cat mai multe trupe si baze militare Nato in Romania.

#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTarzy, on 10 iulie 2022 - 06:19, said:

... dar obisnuiesc sa nu dau prea multa consideratie oamenilor cu carente de caracter.
Tu sa fii sănătos.

#65
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu mai is prea multe tari unde cetateanul simte nevoia sa isi apere patria.
SUA este una din ele. muricanul s-ar lupta pentru tara pana la moarte.
Apoi ar mai fi si Rusia, cu mici exceptii in generatia tanara, datorita coruptiei.
Si cateva tari din europa, Germania, Italia, Franta.
Si evident triburile din orientul mijlociu.

In rest, e jale. Populatia din celelalte tari nu are imbold sa lupte dintr-un motiv foarte simplu: ca nu sunt tari.
Romania de exemplu e tara doar pe hartie. In practica e doar un tarc in care niste indivizi isi duc veacul fiecare cum poate.
Nu mai exista unitate, identitate. Populatia a fost dezbinata in categorii puse sa se urasca intre ele de catre acele tari pe care le-am mentionat mai sus.
Suntem niste colonii in stil nou, teleghidate de la distanta.
Macar la coloniile vechi aveai ceva identitate ca era ocupatie fizica si simteai si tu ca esti roman, turc etc, chiar daca de rangul 2, dar erai ceva.
Pe cand azi esti nimic. Doar sclav pe plantatie.
Eu nu judec pe nimeni. Cine nu doreste sa lupte pentru tara este justificat dpdv moral, ca nu exista tara pentru care sa lupte.
Daca eram americani, nemti, era altceva, atunci aveam ptr ce sa luptam.

#66
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postro_explorer, on 04 iulie 2022 - 12:27, said:

Pentru Suedia as lupta, asa cum ma pricep.
Iar in clipa în care cetățenia romana devine o corvoada am sa renunț la ea. Deocamdată nu am nici un dezavantaj ținând-o și pot sa îmi exprim votul pentru parlamentare și prezidențiale.
Nu chiar... dacă aveam domiciliul în România, da, asa însă, loialitatea mea principala nu mai e alocata României.
Ia o punga la tine în caz ca ți se face rau, ca e urat sa vomiți pe jos.
Loialitatea ta principală... Posted Image Penibil, cât cuprinde. În rest, e exact cum a spus cel pe care l-ai citat.
În plus, nici dacă îți propuneai tu, nu putea ieși mai comică descrierea ta. Jenant!

#67
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Loialitatea e ceva care se câștigă, nu ceva cu care te naști. România în primul rand nu mi-a câștigat loialitatea, așadar, adios.

Știi bancul cu viermele care trăia într-un căcat din patriotism? Ei, cam asa.

#68
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Postro_explorer, on 10 iulie 2022 - 17:56, said:

Loialitatea e ceva care se câștigă, nu ceva cu care te naști.

Loialitatea fata de aproape e ceva cu care ar trebui sa te nasti. Tine de comunitate, chestii...

Quote

România în primul rand nu mi-a câștigat loialitatea, așadar, adios.

De ce ar face "Romania" asa ceva?

Quote

Știi bancul cu viermele care trăia într-un căcat din patriotism?

Doar ca n-are legatura.

#69
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009

View Postcleopatra00, on 10 iulie 2022 - 13:17, said:

Loialitatea ta principală... Penibil, cât cuprinde. În rest, e exact cum a spus cel pe care l-ai citat.
În plus, nici dacă îți propuneai tu, nu putea ieși mai comică descrierea ta. Jenant!

Cleo, omul are mai multe „loialități” pe care le schimbă după cum bate vântul. A și subliniat că doar ambițiile și dorințele lui contează. De fapt nu este loial decât lui însuși, e genul care calcă pe cadavre. Trebuie să recunoști că are stofă de politician.
Nici măcar pt. Suedia nu ar lupta, ar găsi o cale să se fofileze, precum în studenție.

View PostMosotti, on 04 iulie 2022 - 21:42, said:

... ideea de tara e cit se poate de cretina

„Omul nou”, cum se spunea pe vremea comuniștilor!
N-avem nevoie de țări și frontiere, patriotismul e învechit, acum suntem globaliști. Ce să facă bieții ucrainieni cu Ucraina, țara lor e doar o idee cretină - mai bine s-o cedeze Rusiei. De ce să luptăm noi pentru România, să lupte alții: NATO, americanii, englezii... fraierii ăia. Noi suntem șmecheri și nu ne plac ideile cretine.
Unii cred că ideea de țară e cretină, dar nu renunță la cetățenia cretină și nu devin apatrizi.
Observați data în care se spune că „ideea de tara e cit se poate de cretina”.

View Postro_explorer, on 09 iulie 2022 - 18:43, said:

... insasi ideea de patriotism mi se pare cretina.

View Postneagu_laurentiu, on 09 iulie 2022 - 19:16, said:

Intr-o lume globala, patriotismul e desuet.

View Postro_explorer, on 09 iulie 2022 - 19:49, said:

Coloana vertebrala și patriotismul nu au nimic în comun, fiind caracteristici distincte.

Daaa, patriotismul, dragostea de țară, demnitatea sunt idei arhaice și stupide. Din cauza asta a refuzat Zelenski să fugă din Ucraina, nu-i spusese nimeni că e câh să fii patriot.
Au fost niște fraieri britanicii ăia care s-au încăpățînat să lupte împotriva Germaniei, ar fi trebuit să părăsească imediat insula. Ce idee groaznică, să lupte pt. țara lor!
E limpede, când te atacă cineva, fugi! Îți părăsești țara, nu o aperi. Altfel riști să fii considerat patriot, ceea ce este rușinos. Sau și mai rău, unii ar putea crede că ai și coloană vertebrală!

#70
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,526
  • Înscris: 21.04.2014

View PostMihalciuc, on 03 iulie 2022 - 00:18, said:

Printr-un imaginar daca ar veni vreun razboi peste Romania si ar fi decretata mobilizare generala,v-ati lupta pentru Romania?


No, daca e razboi imaginar, am venit sa ma inrolez ipotetic: "Caterinca Maturoiu, sa traiti !". :angel:

N-am mai tras cu pusca la tinta din liceu, cind ne duceau pe ploaie, pe vint si ne tineau cite o zi in poligon de ne batea
un soare puternic in ceafa pina ne lua cu ameteala, iar profesoarele lesinau din lipsa de cofeina si tigari Marasesti fara filtru. Dar, in ciuda acestui mic neajuns, ma descurc admirabil la palitura cu polonicul, aruncatul privirilor dusmanoase catre adversari, am centura neagra... asortata cu poseta, stiu sa bat... din gene si vorbesc 7 limbi straineze. Mai putin romana in dialectul oltenesc. :P

La o adica, m-as putea intelege de minune cu presedintele NATO, ca vorbesc fluent Stoltenberga. Poate il conving sa scapam fara razbel si sa traim in pace ani multi si fericiti. :peacefingers:


#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBeda_Venerabilis, on 10 iulie 2022 - 18:25, said:

Daaa, patriotismul, dragostea de țară, demnitatea sunt idei arhaice și stupide.
Când asociezi demnitatea umana cu patriotismul.si dragostea de tara nu pot spune decât un lucru: brainwash campaign was a great success!
Spor la arme, tovarăși!

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,628
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBeda_Venerabilis, on 10 iulie 2022 - 18:25, said:

E limpede, când te atacă cineva, fugi! Îți părăsești țara, nu o aperi. Altfel riști să fii considerat patriot, ceea ce este rușinos. Sau și mai rău, unii ar putea crede că ai și coloană vertebrală!
Fiecare cu valorile sale. Eu insa am sa vin cu o floare la crucea ta pe care scrie ca ai fost patriot.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2022 - 20:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate