Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

In caz de razboi v-ati lupta pentru Romania?

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Nu

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Da, ca asa se intampla de obicei. Vin aia de la politia militara inarmati la usa si iti spun: "buna ziua, am dori sa stim daca acceptati incorporarea. Nu? Am inteles, va rog sa bifati aici in casuta. Multumim si scuzati deranjul".

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
pai fix asa fac.
daca bifezi de buna voie stai cu pusta in spatele alora care nu bifeaza de buna voie.

#22
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View PostMosotti, on 04 iulie 2022 - 21:42, said:

Ma durea la banana daca eram in tara asta sau alta, ideea de tara e cit se poate de cretina, abia astept sa trec de unguri si sa nu mai am nevoie de pasaport. Ideea ca stramosii alora s-au omorit ca prostii la comanda unor timpiti timp de sute si mii de ani este absolut dezgustatoare Posted Image
S-au  jertfit pt un ideal.Daca tu consideri ca moartea eroilor romani a fost o prostie, poate ar trebui sa mai pui mana pe o carte de istorie .Mi se pare amuzant ca unul care scrie in romana isi permita sa jigneasca niste oameni care au luptat eroic pentru Romania.

#23
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 18.11.2021
@mihalciuc, ti se pare normal sa mori pt idealurile altora (unor sefi de state) ? daca da, atunci mergi in ar,mata, lasa forumul si scuteste-ne pe noi de cartile de isotrie

Edited by jumperishere, 09 July 2022 - 06:41.


#24
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postjumperishere, on 09 iulie 2022 - 06:40, said:

@mihalciuc, ti se pare normal sa mori pt idealurile altora (unor sefi de state) ? daca da, atunci mergi in ar,mata, lasa forumul si scuteste-ne pe noi de cartile de isotrie


Pe tine si pe ce ale nevertebrate doresti a fi scutiti?

De bun simt si minima responsabilitate nu vrei sa fii scutit? ....

#25
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 18.11.2021
prietene, nu este responsabilitatea mea sa-mi dau viata pt orgoliile altora. daca pt tine asta inseamna altruism, atunci n-ai decat sa mergi in randul intai. succes

..auzi la el, e de bun simt sa-mi dau viata pt alti. ridicol

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostMihalciuc, on 09 iulie 2022 - 00:14, said:


S-au  jertfit pt un ideal.Daca tu consideri ca moartea eroilor romani a fost o prostie, poate ar trebui sa mai pui mana pe o carte de istorie .Mi se pare amuzant ca unul care scrie in romana isi permita sa jigneasca niste oameni care au luptat eroic pentru Romania.
Te rog sa iei un prosop mare si pufos si sa stergi bine, ca esti superspalat pe creier. In plus, io nu te opresc deloc sa te jertfesti pentru idealuri, go planet. Si scuza-ma ca te intreb, daca oamenii lupta eroic pentru idealuri de ce barbatii din Ucraina nu au voie sa plece? :puke:

#27
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Pentru România ori pentru ORICE alta tara n-as lupta in schimb pentru familie si prieteni, da.

#28
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View PostMosotti, on 09 iulie 2022 - 12:53, said:

Te rog sa iei un prosop mare si pufos si sa stergi bine, ca esti superspalat pe creier. In plus, io nu te opresc deloc sa te jertfesti pentru idealuri, go planet. Si scuza-ma ca te intreb, daca oamenii lupta eroic pentru idealuri de ce barbatii din Ucraina nu au voie sa plece? Posted Image
Acuma  scuza-ma ca te intreb si eu ,dar veteranii de razboi romani,nu merita nici cel mai mic respect din partea ta?Ai intalnit vreodata unul,sa vezi ce persoane remarcabile is?(Ma gandesc ca nu,ca altfel nu ai vorbi asa)
Diferenta ca ei au luptat pentru libertatea noasta ca popor si nu pt un conducator sau pt asuprirea altor state,asta nu intelegi tu.Daca vrei  iti pot recomanda multe carti de istorie,in cazul in care vrei.
Barbatii din Ucraina nu pot sa plece din tara pt ca s-a instaurat starea de asediu.Si atunci este obligatia lor sa lupte pt familie,pamant si tara.Pe langa asta,inca nu s-a facut mobilizare generala a  oamenilor din Ucraina,deoarece au destui voluntari care au simt de raspundere pt a-si apara tara.

#29
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010
Intrebare degeaba, de daca si cu parca. In caz de mobilizare probabil ca s-ar coti multi, in buna traditie romaneasca, dar dac-ar trece pe-aici armețile SUA, Frantei, Angliei si Germaniei in drum spre stepele Rusiei, sa vezi cum se naste barbatia-n romani, si „tropaim, tropaim”, in urma lor. Apropo, voi cum credeti c-o sa puteti sta in tarile pe unde ați plecat, cind oamenii LOR pleaca la razboi? Credeti c-o sa puteti spune, „noi sintem suedeji, franceji, engleji acum”?

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postutilizatorobraznic, on 07 iulie 2022 - 18:11, said:

Și aveți de apărat,
Eu unul nu am nimic de aparat ... insasi ideea de patriotism mi se pare cretina.

View Posthellmarvel, on 09 iulie 2022 - 18:34, said:

Apropo, voi cum credeti c-o sa puteti sta in tarile pe unde ați plecat, cind oamenii LOR pleaca la razboi?
Uite asa cum stau si acum.

Eu nu lupt pentru iealurile nimaui in afara de mine, strict. Daca se intampla ca idealurile mele sa coincida cu cele pentru care se starneste un raboi, ajut si eu cum pot, prin prisma coincidentei, atat si nimic altceva.

View PostMihalciuc, on 09 iulie 2022 - 17:28, said:

Acuma  scuza-ma ca te intreb si eu ,dar veteranii de razboi romani,nu merita nici cel mai mic respect din partea ta?
Veteranii aia care au luptat merita tot respectul pentru ca si-au urmat ambitia si dorinta. Exact ambitia si dorinta mi le voi urma si eu (mi le urmez si acum), adica ambitiile mele si dorintele mele, nu pe ale altora :)

#31
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Posthellmarvel, on 09 iulie 2022 - 18:34, said:

Intrebare degeaba, de daca si cu parca. In caz de mobilizare probabil ca s-ar coti multi, in buna traditie romaneasca, dar dac-ar trece pe-aici armețile SUA, Frantei, Angliei si Germaniei in drum spre stepele Rusiei, sa vezi cum se naste barbatia-n romani, si „tropaim, tropaim”, in urma lor. Apropo, voi cum credeti c-o sa puteti sta in tarile pe unde ați plecat, cind oamenii LOR pleaca la razboi? Credeti c-o sa puteti spune, „noi sintem suedeji, franceji, engleji acum”?
Din pacat asa este.Pacat ca is putini care au putina coloana vertebrala.Asta e....

View Posthellmarvel, on 09 iulie 2022 - 18:34, said:

Apropo, voi cum credeti c-o sa puteti sta in tarile pe unde ați plecat, cind oamenii LOR pleaca la razboi? Credeti c-o sa puteti spune, „noi sintem suedeji, franceji, engleji acum”?
Atunci o sa spuna ca is romani.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihalciuc, on 04 iulie 2022 - 20:54, said:

Daca asa ar fi raspuns si bunicii nostri cand au fost chemati la razboi,noi astazi nu mai aveam tara.
Pai eu l-am intrebat bunicul si mi-a spus ca a fost cu forta luat la razboi. Si l-am mai intrebat daca nu-i era frica de dusmanul din fata si mi-a spus ca-i era de ofiterul roman din spatele sau care-l impusca in sec. doi daca dadea inapoi. A fost si ranit bunicul, a luat si decoratie. Dar de aici pana la eroii din omagii e cale lunga

View PostMihalciuc, on 04 iulie 2022 - 20:54, said:

.
Pacat ca unele persoane nu au cel mai putin simt patriotic.
Intr-o lume globala, patriotismul e desuet.

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMihalciuc, on 09 iulie 2022 - 18:49, said:

Pacat ca is putini care au putina coloana vertebrala.
Coloana vertebrala și patriotismul nu au nimic în comun, fiind caracteristici distincte.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthellmarvel, on 09 iulie 2022 - 18:34, said:

Apropo, voi cum credeti c-o sa puteti sta in tarile pe unde ați plecat, cind oamenii LOR pleaca la razboi?
Sunt doua planuri. Unul e cand armata profesionista merge la lupta ca asta-i jobul si altul e cand nu mai ai incotro sa te duci si atunci singura varianta e sa lupti. Pana cand vestul va intra in mobilizare generala mai sunt destule variante.

Voi ati facut armata? Ia spuneti arma cu ajutorul careia excelati! Nu vedeti ca n-avem cu ce?

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2022 - 20:11.


#35
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postro_explorer, on 09 iulie 2022 - 19:49, said:

Coloana vertebrala și patriotismul nu au nimic în comun, fiind caracteristici distincte.
Eu zic ca se leaga,nu tare poate exista una fara alta.Parerea mea.

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMihalciuc, on 09 iulie 2022 - 20:18, said:

Parerea mea.
Exact, și a mea poate fi diferita dar la fel de adevărată ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate