Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

In caz de razboi v-ati lupta pentru Romania?

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Printr-un imaginar daca ar veni vreun razboi peste Romania si ar fi decretata mobilizare generala,v-ati lupta pentru Romania?
Eu as lupta.Pana la urma aici imi sunt traditiile,familia si tot ce reprezinta important pentru mine. Ca alta tara nu avem,pana la urma.

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu.

#3
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Nu!

#4
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Depinde.

Noi am fost învățați sa credem ca România n-a dus niciodată războaie de agresiune ci ca doar ne-am aparat și toate războaiele noastre au fost juste. Realitatea e un pic mai complicata de atat.

Dacă i se năzare vreunui mogul de Dâmbovița ca trebuie să răspândim ortodoxia cu armele, nu.

Dacă e un dement din exterior care vine peste noi neprovocat cred ca da. Deși cam compătimesc România dacă s-ar baza pe un mouse clicker trecut de prima tinerețe ca să-i tina pe zergi la distanta.

Edited by KiloW, 03 July 2022 - 10:04.


#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Multi vor zice ca nu. De ce sa lupte ei pentru politicieni, Kaufland, Oracle si alte corporatii? Ceea ce nu stiu ei e ca, in caz de razboi, plecarea la lupta nu e optionala, ci obligatorie. Bine, daca indeplinesti anumite conditii (pile; varsta; infirmitate etc), nu pleci.



#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am dubla cetățenie cu domiciliul în afara României. Succes cu mobilizarea generala.

#7
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
stim, ne-ai spus adesea!
in rest, daca indeplinesti conditiile, trebuie sa raspunzi la mobilizare si daca ai tripla cetatenie!

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ar fi trebuit un sondaj.

pe scurt da, dar nu cu arma in mana si nu in prima linie.

ajut cat de mult se poate dar prioritatea e copilul nu propaganda...

#9
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View Postro_explorer, on 03 iulie 2022 - 23:58, said:

Eu am dubla cetățenie cu domiciliul în afara României. Succes cu mobilizarea generala.

Ce să vezi, nu e suficient.

Trebuie să mai faci un pas, să renunți la cetățenia română, altfel vei fi făcut pachet și trimis în țară.

Teoretic, cel puțin.
Practic nu se va întâmpla nimic, tu nu vei apăra nici România, nici Suedia sau unde ai tu a doua cetățenie.

Practic confirmi motivarea statelor care au respins dreptul la dublă cetățenie.

Ai fi putut deveni apatrid, ai fi putut rânji superior la vreo oarecare mobilizare, la fel ca acum, însă n ai mai fi primit ajutor de la nici un consulat.

Dar e mai bine așa, și popă și hoț, nu ?

Dezgustător....

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru Suedia as lupta, asa cum ma pricep.
Iar in clipa în care cetățenia romana devine o corvoada am sa renunț la ea. Deocamdată nu am nici un dezavantaj ținând-o și pot sa îmi exprim votul pentru parlamentare și prezidențiale.

View PostAdmiral_Thrawn, on 04 iulie 2022 - 02:13, said:

altfel vei fi făcut pachet și trimis în țară.
Nu chiar... dacă aveam domiciliul în România, da, asa însă, loialitatea mea principala nu mai e alocata României.

View PostAdmiral_Thrawn, on 04 iulie 2022 - 02:13, said:

Dezgustător....
Ia o punga la tine în caz ca ți se face rau, ca e urat sa vomiți pe jos.

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Daca o sa fie un razboi conventional cu rusii, nu cred ca vor apuca sa puna bocancul in tarile NATO, ca vor ataca cu rachete si ce mai au ramas prin fundul depozitelor cateva orase este posibil. La ce au dovedit pana acum ar fii distrusi de NATO, cel putin militar destul de repede. La un confict nuclear, nu cred ca poate cineva sa anticipeze finalul. Si sa raman on topic, DA voi lupta in cazul unui conflict conventional, sa imi apar viata mea si a celor dragi mie, indiferent daca o sa apuc sa ajung la unitatea repartizata sau o sa ma folosesc de ce am la indemana ,,secondary weapons" care o sa devina principala, cel putin pana apuc sa pun mana pe o arma de asalt, asta daca o sa am sansa. Pericolul pe care il vad acum este chiar din interior, daca o sa va uitati pe facebuci si alte retele asemanatoare o sa vedeti procentul celor care scriu si tin cu rusii.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu, sint omul pacii. Daca cineva incearca sa ma oblige va muri primul. O moarte urita, inutila si fara glorie :lol:

#13
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Daca asa ar fi raspuns si bunicii nostri cand au fost chemati la razboi,noi astazi nu mai aveam tara.Pacat ca unele persoane nu au cel mai putin simt patriotic.Fara rautate zic toate aceste lucruri.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ma durea la banana daca eram in tara asta sau alta, ideea de tara e cit se poate de cretina, abia astept sa trec de unguri si sa nu mai am nevoie de pasaport. Ideea ca stramosii alora s-au omorit ca prostii la comanda unor timpiti timp de sute si mii de ani este absolut dezgustatoare :puke:

#15
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 18.11.2021
altii fac jocurile, iar eu sa trag pentru imbecilitatile lor ? nu, mersi

Edited by jumperishere, 05 July 2022 - 00:54.


#16
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Nu, cu exceptia daca armata romana ar avea postul de operator drona bombardament/recunoastere mi-ar face placere sa lucrez pe asa ceva, ma tenta sa ma inrolez in RAF ( Anglia) dar nu stiu cerintele pentru asa ceva.

#17
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Probabil ca 90% din ucrainienii din prima linie ar fi raspuns exact ca voi la genul asta de intrebare. Posted Image

#18
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.12.2021

View PostMosotti, on 04 iulie 2022 - 21:42, said:

Ma durea la banana daca eram in tara asta sau alta, ideea de tara e cit se poate de cretina, abia astept sa trec de unguri si sa nu mai am nevoie de pasaport. Ideea ca stramosii alora s-au omorit ca prostii la comanda unor timpiti timp de sute si mii de ani este absolut dezgustatoare :puke:

Idea că, în mod istoric, oamenii s-au omorât doar la comanda altora, este o idee falsă.

Oamenii s-au omorât mereu pentru acces resurse, iar populațiile invadatoare au fost mereu de acord cu invazia, până în momentul în care au pierdut.

Conceptul de țară nu e deloc cretin, fiind populația de oameni ce te apără în fața altora atunci cand vin după tine, familia ta și tot ce ai. Europa a fost decimată de războaie între țări, dar este și ce a prevenit apariția unei alte hegemonii după Imperiul Roman, Europa evoluând spre o renaștere, mai ales după ce au devenit destul de puternici să-I respingă pe mongoli și pe turci.

Dacă te consideri un cetățean al lumii, îți permiți asta doar datorită colaborării între țări ce se respectă reciproc datorită armatelor și a puterii economice ce o pot exercita asupra actorilor răi. Dar prea departe de secolul 19 nu suntem, adică să nu ne îmbătăm cu apă rece.

În caz de război, mulți dintre voi veți lupta, bărbați sau femei, fie că recunoașteți, fie că nu. Atâta timp cât aveți ceva de apărat, veți lupta, cum au făcut-o și ucrainenii. Dacă  vom reuși să facem ceva sau nu,  asta-i partea a 2-a.

Și aveți de apărat, altfel n-ați fi pe un forum de români unde se vorbește limba română, în ciuda dublelor cetățenii de care n-aveți nevoie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate