Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

In caz de razboi v-ati lupta pentru Romania?

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 neagu_laurentiu, on 09 iulie 2022 - 20:09, said:

Sunt doua planuri. Unul e cand armata profesionista merge la lupta ca asta-i jobul si altul e cand nu mai ai incotro sa te duci si atunci singura varianta e sa lupti. Pana cand vestul va intra in mobilizare generala mai sunt destule variante.

Voi ati facut armata? Ia spuneti arma cu ajutorul careia excelati! Nu vedeti ca n-avem cu ce?
Nu am prins din pacate.Daca te referi la arma ca specializare militara,atunci cred ca as putea da o mana de ajutor la transimisiuni sau radiolocatie(specializarea apropiata cu a mea).Probabil ca nu avem cu ce,dar macar am incerca. Un as al aviatiei romane,Serbanescu mai exact,a spus ca:„Nu înţeleg ca un inamic să intre în ţara mea ca-n sat fără câini şi s-o pustiască“.Aici facand referire la orice armata,oricat de puternica ar fi.

Am si eu o poveste interesanta cu un veteran de razboi.S-a inrolat voluntar in 1944,chiar inainte de intoarcerea armelor.(avea 17 ani la momentul respectiv).A povestit cum a  trecut Munții Carpați cu divizia din care a facut parte.A luptat pana aproape de granita cu Ungaria,unde a fost ranit  si dus intr-un spital de campanie si demobilizat la sfarsitului anului 1945.Si acuma tin minte ca avea un har special de a vorbi unui grup de persoane.Senzational veteranul.

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Transmisiunile nu se mai fac precum in WW2 cand intindeai telefonul cu fir si manivela (l-am folosit in 2000 in armata dar noi stim ca suntem pe stilul antic). La fel si radiolocatia, acum tenica moderna prespune pregatire specifica si in primul rand sa o ai.
Eu am fost la artilerie, ne jucam cu obuziere de 152 mm ce trageau la 17.4 km! Pai imi da in cap oricine de mai departe de atat (se vede si in Ucraina, abia acum cand au primit cu raza de 80 km mai loveste si Ucraina cate ceva la distanta). Si pe fiecare arma daca o luam nu avem sau avem mult prea putin.

Serbanescu avea el dreptate principial dar in practica e mai complicat.

 Mihalciuc, on 09 iulie 2022 - 20:30, said:

Nu am prins din pacate.
Poti face ca volunar, doar sa vrei!

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2022 - 20:40.


#39
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 neagu_laurentiu, on 09 iulie 2022 - 20:45, said:



Poti face ca volunar, doar sa vrei!
Te referi la legea asta noua cu voluntariatul pe 4 luni?Ar fi fain,numai ca nimeni nu imi promite ca in momentul in care revin,o sa pot sa ma intorc la acelasi loc de munca.Desi cred ca specializarea mea de inginer in electronica si telecomuncatii,ar fi utila armatie,cred.Daca ar fi facuta legea cum trebuie,atunci cred ca ar fi multi doritori.

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Si legea noua si cea veche, cine a dorit nu se poate ascunde ca n-a fost lasat. Doar spuneai ca da afara din tine patriotismul.
Nu incepe ca serviciul, ca una-alta fiindca nu esti mai breaz in cazul asta. Esti patriot ori nu.

LEGE nr. 446 din 30 noiembrie 2006
privind pregătirea populaţiei pentru apărare

Articolul 46
Angajatorii au următoarele obligaţii privind evidenţa militară a salariaţilor proprii sau, după caz, a celor cărora le-au încetat contractele individuale de muncă:
d) să suspende, în condiţiile legii, raporturile de muncă sau raporturile de serviciu care presupun absenţa de la locul de muncă, după caz, ale salariaţilor care participă la exerciţiile şi antrenamentele de mobilizare, sunt concentraţi/mobilizaţi, conform legii, sau îndeplinesc serviciul militar în condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (5) şi (5^1). Angajatorii sunt obligaţi să păstreze locul de muncă pe toată durata cât salariaţii îşi îndeplinesc îndatoririle militare.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2022 - 20:58.


#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Mihalciuc, on 09 iulie 2022 - 20:50, said:

Te referi la legea asta noua cu voluntariatul pe 4 luni?Ar fi fain,numai ca nimeni nu imi promite ca in momentul in care revin,o sa pot sa ma intorc la acelasi loc de munca.
Aha ... patriot pana cand e problema de bani si pozitie sociala. Daca e periclitata chiar un pic bunastarea personala, o lasam ca "aaa .. nu am facut, dar as putea face, ceva la birou, in spatele frontului"

Ai fost simpatic.

Eu unul am evitat armata prin mijloace legale, apoi s-a anulat serviciul militar obligatoriu. Daca m-ar lua cu forta la arme nu stiu ce as face, dar probabil ca as dezerta sau as muri facand-o.

#42
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Esti te rog amabil sa ne detaliezi care au fost acele mijloace "legale".
Multumesc

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Am stat student cu vreo 2 ani mai mult decat trebuia, fiind vreo 3 ani in anul 4 Posted Image (prin neprezentare la examene).
Pe vremea aia puteai sa faci armata dupa ce faceai facultatea, asadar am avut grija sa trimit adeverinte reale de student la fiecare scrisoare de incorporare. Dupa ce s-a dat legea cum ca nu mai e obligatorie armata, mi-am vazut si eu linistit de viata.

Edited by ro_explorer, 09 July 2022 - 21:25.


#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Da, dupa '90 asa a fost.

#45
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Adica ai fost repetent ...  . Erai student la stat sau privat? ... ai platit anul de studiu suplimentar?

#46
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 neagu_laurentiu, on 09 iulie 2022 - 21:06, said:

Si legea noua si cea veche, cine a dorit nu se poate ascunde ca n-a fost lasat. Doar spuneai ca da afara din tine patriotismul.
Nu incepe ca serviciul, ca una-alta fiindca nu esti mai breaz in cazul asta. Esti patriot ori nu.

LEGE nr. 446 din 30 noiembrie 2006
privind pregătirea populaţiei pentru apărare

Articolul 46
Angajatorii au următoarele obligaţii privind evidenţa militară a salariaţilor proprii sau, după caz, a celor cărora le-au încetat contractele individuale de muncă:
d) să suspende, în condiţiile legii, raporturile de muncă sau raporturile de serviciu care presupun absenţa de la locul de muncă, după caz, ale salariaţilor care participă la exerciţiile şi antrenamentele de mobilizare, sunt concentraţi/mobilizaţi, conform legii, sau îndeplinesc serviciul militar în condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (5) şi (5^1). Angajatorii sunt obligaţi să păstreze locul de muncă pe toată durata cât salariaţii îşi îndeplinesc îndatoririle militare.
Tu sper ca stii ca ii legea din 2006 care spune de mobilizare,care ii cu totul altceva.Noua lege care vor sa implementeze stagiul militar pe 4 luni nu spune asta.Chiar s-a spus acest lucru,deoarece urmaresc acest subiect.Am spus cata vreme nu mi-as pierde locul de munca,cu mare drag as face cele 4 luni.i.Ii ultima oara cand mai scriu pe acest topic.M-am gandit ca vorbesc cu oameni maturi.

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Puteai si da la master, intrai, si trimiteai adeverinta. 2 ani nu te de deranjau. Tu nu continuai studiile. Iar intrai in anul cand venea scadenta. Legal.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2022 - 21:29.


#48
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 neagu_laurentiu, on 09 iulie 2022 - 21:28, said:

Puteai si da la master, intrai, si trimiteai adeverinta. 2 ani nu de deranjau. Tu nu continuai studiile. Iar intrai in anul cand vinea scadenta. Legal.

E o mismerala ... care reliefeaza "caracterul" celor care apeleaza la ea.
Dar astept raspunsul colegului ... daca a platit sau nu anul suplimenatar.

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Tarzy, on 09 iulie 2022 - 21:26, said:

Adica ai fost repetent ...  . Erai student la stat sau privat? ... ai platit anul de studiu suplimentar?
La stat. Am platit (din banii mei, castigati de mine) tot ce era de platit - imi castig singur existenta din anul 2 de facultate.

 neagu_laurentiu, on 09 iulie 2022 - 21:28, said:

Puteai si da la master, intrai, si trimiteai adeverinta. 2 ani nu te de deranjau. Tu nu continuai studiile. Iar intrai in anul cand venea scadenta. Legal.
Stiu, dar nu am intentionat niciodata sa pierd vremea la master sau doctorat. In anul 3 imi incepusem deja cariera profesionala - facultatea romaneasca nu a mai avut ce sa ma invete - eu facand deja chestii mult mai avansate decat se predau in facultate.

Edited by ro_explorer, 09 July 2022 - 21:34.


#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 Mihalciuc, on 09 iulie 2022 - 21:27, said:

Tu sper ca stii ca ii legea din 2006 care spune de mobilizare,care ii cu totul altceva.
Ia citeste legea ca nu-i doar despre mobilizare. Scrie negru pe alb toate conditiile.

Articolul 73
(1) Contractele de muncă ale salariaţilor chemaţi pentru îndeplinirea serviciului militar în termen, pentru concentrare/mobilizare sau pentru participarea la antrenamentele/exerciţiile de mobilizare se suspendă în condiţiile prevăzute de lege.

 Tarzy, on 09 iulie 2022 - 21:30, said:

care reliefeaza "caracterul" celor care apeleaza la ea
O viata ai si a optimiza ce se poate in cadrul legal, nu denota nimic rau. Pana la urma portitele n-au fost puse sa nu fie exploatate.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2022 - 21:50.


#51
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 ro_explorer, on 09 iulie 2022 - 21:33, said:


La stat. Am platit (din banii mei, castigati de mine) tot ce era de platit - imi castig singur existenta din anul 2 de facultate.


Stiu, dar nu am intentionat niciodata sa pierd vremea la master sau doctorat. In anul 3 imi incepusem deja cariera profesionala - facultatea romaneasca nu a mai avut ce sa ma invete - eu facand deja chestii mult mai avansate decat se predau in facultate.

Tare buna impresie ai despre tine ... ideea insa este ca ai profitat de "portitele sistemului" ... chesti pentru care poti fi admirat sau ... detestat ... in functie de "tovalul" evaluatorului.

Taxele platite de tine sunt doar o parte din costurile suportate de stat pentru educatia ta .... educatie care dupa declaratia ta oricum nu ti foloseste .... de ce ai ales tu sa "praduiesti" timpul si banii cu asa ceva ??!! ... explica "sensul" postarilor tale ... adica oricat de multa apa si sapun ai folosi ... tot ti ar mai prinde bine o baie.

Edited by Tarzy, 09 July 2022 - 21:51.


#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Tarzy, on 09 iulie 2022 - 21:50, said:

Tare buna impresie ai despre tine ...
Eu cred ca sunt un prost si un lenes pentru ca nu mi-am utilizat tot potentialul pe care il am si ca m-am complacut in confortul vietii pe care o am.

 Tarzy, on 09 iulie 2022 - 21:50, said:

... ideea insa este ca ai profitat de "portitele sistemului" ...
Prietene: toata viata am jucat conform regulilor jocului. Nu am facut nimic ilegal in viata mea. Mereu am militat pentru respectarea legilor si in caz ca nu iti convin sa iei actiuni pentru schimbarea lor.
Cat timp sistemul imi ofera dreptul de a alege ce sa fac, o sa mi-l exercit.
Este o vorba: La o bariera, cainii trec pe dedesubt, caii sar peste, doar boii se opresc. Ideea e de a merge acolo unde vrei sa mergi si sa nu lasi nimic sa te opreasca.
Exact asta e si atitudinea fata de armata.

In rest : succese maxime iti doresc!

 Tarzy, on 09 iulie 2022 - 21:50, said:

.... educatie care dupa declaratia ta oricum nu ti foloseste ....
Educatia mi-a folosit atat timp cat a fost relevanta. In clipa cand nu a mai fost relevanta nu m-a mai ajutat cu minic si nu a mai avut valoare ptr mine.

 Tarzy, on 09 iulie 2022 - 21:50, said:

Taxele platite de tine sunt doar o parte din costurile suportate de stat pentru educatia ta ....
Mi se rupe cat a platit "statul" pentru mine.

Edited by ro_explorer, 09 July 2022 - 22:06.


#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
E falsa tema cu valoarea platita de stat pentru ca acesta aduna din taxele parintilor (discutand din perspectiva copiilor) si asta e conventia/legea, din banii adunati, o parte sa mearga la invatamant fara alte valorificari ulterioare (contracte in tara obligatorii etc.).

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2022 - 22:12.


#54
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
@ro_explorer - zici tu ca nu este nimic ilegal in studii simulate ca sa eviti recrutrarea .... dar moral ? ... stiu si de asta ti se rupe.

@neagu_laurentiu - eu nu vad deloc asa ... dar iti inteleg logica ..... adevarul este ca la noi educatia a fost si este ieftina (si din pacate si poate de accea si proasta) si de aici superficialitatea si lipsa de responsabilitate.
Asa cum ne povesteste colegul nu s putini cei care s au inscris la programe de studii pentru alte beneficii ( amanare recrutate, cazare camin, huzurit pe banii babacilor, etc) ... si nu cu adevart in scopul programului respectiv.
Ce ma mira pe mine este tupeul si superficialitatea cu care este tratat subiectul .... esti un jeg de om fara minim caracter care profita in mod nesimtit de tarele sistemului ... si te consideri "descurcaret".

Edited by Tarzy, 09 July 2022 - 22:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate