Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Plata contributie CAS (pensie)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Iskander35

Iskander35

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.04.2022
Am o problema cu plata contributiei CAS. Contractul il am cu Casa de Pensii din Iasi, insa voi locui pentru cateva luni in Bucuresti. Plata contributiei o faceam pana acum in numerar, lunar, la Casa de pensii din Iasi. Am fost recent la Casa de pensii din Bucuresti (Vitan) si la ghiseu mi s-a spus ca nu pot face plata contributiei in numerar la ei pentru ca am buletin de Iasi. Nu am intentia sa-mi fac buletin de Bucuresti si ma intreb ce pot sa fac (in afara de a calatori la Iasi pentru a face plata). Din cate inteleg, Casa de pensii e o retea integrata la nivel national (ca o banca), nu ar trebui sa fie acceptata plata contributiilor la orice filiala? Multumesc.

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
Ceva cont pe la o banca ai? Cu internet banking? La BCR si CEC poti face plata fara nici un comision, la alte banci transfer interbacar cu comision normal (in functie de ce prevede pachetul tau, poate fi si gratis).

Mai este posibil la CEC, la ghiseu cu numerar chiar daca nu le esti client (si/sau cu OP daca ai cont la ei), dar s-ar putea ca functionarul de la ghiseu sa stie sau nu cum se opereaza. Le zici de ‘plata in cont tranzitoriu’; ‘Cod cont bugetar’ probabil este 22A210400 ‘Contributii de asigurari sociale datorate de persoanele asigurate pe baza de contract de asigurare’.

LE: Cred ca se poate si prin Posta mandat postal cu plata in contul destinatarului. Exista si online <https://www.posta-ro...ata-online.html>. Ce ma deranjeaza insa la acest formular este ca nu vad un camp ‘CNP Contribuabil’, adica al persoanei a carui datorie este platita, care este esential in atribuirea corecta a platii; poate il vor trecut la ‘Destinatar’/ ‘Cod de identificare fiscala’, dar nu as risca.

Edited by sags, 03 April 2022 - 06:39.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
LLE: Acum vreo 2 ani jumatate cand am intrebat (dar nu am folosit) se putea si cu numerar la ghiseele Idea::Bank fara a fi nevoie sa le fi client. Intre timp Idea::Bank a fost cumparata de Banca Transilvania si nu stiu cum au evoluat lucrurile, dar motiv serios sa fi renuntat la acest serviciu nu exista (nici simplu nu ar fi, mai ales ca nu depinde doar de ei ci este pe baza unui contract intre ei si Ministerul Finantelor).

#4
Iskander35

Iskander35

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.04.2022
Multumesc, la transfer bancar nu m-am gandit, nu am mai facut pana acum. Dar ma gandesc ca tot ar trebui sa vorbesc mai intai cu cei de la Casa de pensii din Bucuresti ca sa fiu sigur in ce cont si ce suma transfer, sper sa nu ma intrebe din nou de buletinul de Bucuresti.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
Contul (codul IBAN) este in contractul semnat cu Casa de Pensii. Oricum ar trebui sa te uiti in acel contract sa fi sigur ca platesti ce si unde trebuie, altfel risti sa achiti o obligatie fiscala pe care nu o ai (si banii ii mai recuperezi la sfantu’ asteapta) in timp ce cea pe care o ai de platit ramane neachitata si curg penalizarile. De exemplu ce am scris mai sus e pentru contracte unde acumulezi stagiu luna de luna, fara a fi sarariat/etc; daca ce ai nevoie este de fapt ‘cumparare stagiu retroactiv’ atunci contul si codul bugetar sunt altele.

Si ca o nota putin pe langa subiect: daca e contract semnat dupa 1.I.2018, acest stagiu NU este valabil pentru pensia anticipata/ anticipata partiala… (in caz ca te interesa aceasta varianta)

Edited by sags, 03 April 2022 - 08:00.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
Despre suma: In momentul de fata la contractele semnate direct cu Casa de pensii plata minima este de 638LEI/luna, mai mult in caz ca ai optat pentru un venit asigurat peste salariul minim.

Fa-ti cont online pe www.cnpp.ro (daca nu ai deja) si de acolo poti obtine ‘Fisa financiara’ cu sumele si termenele de plata si verifici ce e deja intregistrat ca platit. Tot de acolo poti cere stagiile anuale si lunare incepand cu 1.IV.2001. Pentru validarea identitatii in vederea accesului la contul online este nevoie de un drum la Casa de pensii (dupa completarea online a datelor necesare) dar poti merge la oricare nu neaparat la cea de care apartii.

#7
Iskander35

Iskander35

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.04.2022
Da multumesc, am sa incerc varianta cu contul online, desi tot nu inteleg de ce nu pot plati si in Bucuresti. Am sa incerc din nou totusi, la alt ghiseu, poate depinde si de persoana la care te adresezi, si in ce toane se afla.

Edited by Dany_Darke, 03 April 2022 - 10:27.
nu mai cita inutil


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
In ‘Fisa financiara’, obtinuta din contul online de la CNPP, apare doar cat ai de plata pe fiecare luna si cat este deja inregistrat ca platit. Nu iti furnizeaza alte date necesare platii cum ar fi codul bugetar sau codul IBAN beneficiar. Eu am pomenit de el pentru ca ajuta la urmarirea platilor si a sumelor de plata (desi esti oricum notificat de Casa de Pensii printr-o recomandata cand suma se schimba).

Foarte probabil Casa de Pensii Bucuresti nu are acces sa depuna bani in conturile Casei de Pensii Iasi - sunt conturi diferite, la Trezorerii diferite - si de aceea te-a refuzat. Fa rost de codul IBAN din contract si apoi te pot ajuta cu metodele de plata (mai ales daca ai cont la BCR sau CEC).

#9
Iskander35

Iskander35

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.04.2022
O intrebare probabil banala: in declaratia unica exista o casuta pentru contributia datorata CAS (pensie), insa nu vad nici o optiune pentru cei care au deja achitat CAS-ul la zi (in cazul meu o achit in numerar, la Casa de pensii). Trebuie sa trimit dovada platii impreuna cu declaratia unica? Multumesc.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu CAS-ul din Declaratia Unica NU este exact acelasi lucru cu CAS-ul din contractul incheiat intre tine si Casa de Pensii Posted Image. Ambele iti ofera stagiu, dar plata se face in alt cont iar stagiul din contract este un fel de stagiu de mana a II-a ca nu e bun pentru pensia anticipata/partiala. Era bun, la contractele incheiate inainte de 1.I.2018, dar nici de acelea nu stiu ce soarta au - daca stagiul ramane valabil si pentru pensia anticipata/partiala cum este trecut in contract sau te trezesti ca desi ai platti brusc nu mai e bun…

Dupa mine, daca intri la CAS obligatoriu (din motive de venituri) inchide contractul cu Casa de Pensii. Parca imi amintesc ca am vazut la inchidere un motiv gen ‘trecere la ANAF’, cred ca la asa ceva se refera.

Oricum, cele de mai sus sunt cam nebuloasa si pentru mine. Daca afli/gasesti ceva mai de incredere posteaza si aici, ca si pe mine ma intereseaza (pentru o cunostinta care nu se descurca in chestiile astea).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate