Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sfat card de credit(cumparaturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

 wertyck, on 01 aprilie 2022 - 16:03, said:

La mine transferul bancar  facut cu angajatul bancii (la momentul cand am primit cardul de credit CEC, aveam dreptul sa sting un alt credit de nevoi personale de la alta banca) a fost considerat retragere numerar, pentru ca m-am trezit cu comision de peste 50 lei , pe primul extras primit pe email. A trebuit sa fac reclamatie in callcenter CEC, si sa imi primesc inapoi acel comision perceput eronat, dupa aproape o luna, pentru ca asa era oferta: aveam dreptul la primirea cardului, sa imi sting un credit de nevoi personale si sa il transform in 24 de rate fara dobanda.

Pai stai, daca ti-ai achitat creditul de nevoi personale cu cardul de cumparaturi...si ai platit doar 50 de lei sa scapi de toata dobanda....mi se pare putin spus avantajos , nici nu ma gandeam ca se poate face asa ceva.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007
In principiu operatiile atipice gen scos de cash de pe credit card sau facut viramente bancare te costa. Nu pentru aia e facut un credit card.

Ocazional se mai intampla sa existe portite sa "outsmart the bank", eu am facut-o de destule ori, dar asta nu tine mult.

Edited by utopium, 02 April 2022 - 09:08.


#39
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
La BRD poți cere sa îți transfere din cardul de credit pe cel de debit o suma de bani cu dobânda mai mică

#40
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

 gac1, on 10 martie 2022 - 13:49, said:

Salutare,

Doresc sa aleg un card de credit pentru cumparaturi in rate fara dobanda si as vrea sa aflu care este cea mai buna optiune pentru mine.
Din cate am citit aici pe forum in momentul de fata oferta CEC este cea mai avantajoasa oferind 24 de rate la orice comerciant (pentru sume >=2400 ron).

Dezavantajul pentru mine este faptul ca din cate am inteles CEC percepe comision la topup pe Revolut (daca poate confirma cineva) lucru care este cam "deal-breaker" intrucat folosesc contul revolut pentru a schiba RON in USD si pentru a transfera USD gratuit catre broker de actiuni , astfel sunt obligat sa pastrez salariul in actualul cont (ING) si daca as deschide cont la CEC fara sa mut salariul as plati evident comisioanele aferente (lucru valabil la orice/majoritatea bancilor banuiesc)

Astept orice sugestie cu privire la alternativa de cont (Banca) care sa permita topup gratuit catre revolut (de pe cardul de debit) la care sa pot atasa card de cumparaturi de preferat la orice comerciant cu numarul de rate cat mai mare. (cel de la ING e valabil doar pt o selectie relativ restransa de comercianti si numarul de rate in general este de 6 )

Pe scurt prioritatile:
1. Cont fara comisioane la incasarea salariului (altfel banueisc ca nu se poate)
2. Topup pe revolut gratuit.
3. Posibilitate card de credit cu rate fara dobanda la orice comerciant.
4. Numarul maxim al ratelor respectivului card.

Ar mai fi evident alternativa renuntarii la revolut insa ma indoiesc ca exista o banca care sa ofere transferuri in USD gratuit.

nu s-a inteles ce vrei sa cumperi.

#41
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

 foxbat, on 02 aprilie 2022 - 09:26, said:

nu s-a inteles ce vrei sa cumperi.
Nu s-a inteles pt ca nu am mentionat :D, nu vreau sa cumpar ceva anume, cardul l-am facut in principiu pentru a-mi putea creste macar putin scorul FICO neavand deloc istoric de creditare. Asa ca am cautat cel mai flexibil card, am optat pentru cel de la CEC pana la urma.

 utopium, on 02 aprilie 2022 - 09:05, said:

In principiu operatiile atipice gen scos de cash de pe credit card sau facut viramente bancare te costa. Nu pentru aia e facut un credit card.
Ocazional se mai intampla sa existe portite sa "outsmart the bank", eu am facut-o de destule ori, dar asta nu tine mult.
Da, sunt constient, voiam doar sa profit de el la maxim daca tot l-am facut, numai in limitele agreate de banca bineinteles.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gac1, on 04 aprilie 2022 - 10:11, said:

Nu s-a inteles pt ca nu am mentionat :D, nu vreau sa cumpar ceva anume, cardul l-am facut in principiu pentru a-mi putea creste macar putin scorul FICO neavand deloc istoric de creditare. Asa ca am cautat cel mai flexibil card, am optat pentru cel de la CEC pana la urma.
Cumperi produse in rate.
Sau poti sa cumperi produsul fara rate,dar returnezi suma cand iti vine extrasul de cont,pe 4 ale lunii. Am acest card. Se poate scoate la nevoie bani cash de la bancomatul cash,dar vei avea dobanda.

#43
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
L-a folosit cineva (CEC Visa Affinity) pentru plati in UE in euro ? inafara de marja de schimb valutar , mai apar si alte comisioane?

#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007
Am platit in strainatate cu el ... n-am fost foarte atent la comisioane, dar nu mi s-ar parut nimic suspect. Tinand cont ca poti plati in rate pe 2 ani, chiar nu prea mai conteaza vreun mic comision ... alternativa e sa platesc Revolut fara comisioane, dar cu banii mei :D

Edited by utopium, 06 April 2022 - 17:38.


#45
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

 utopium, on 06 aprilie 2022 - 17:37, said:

Am platit in strainatate cu el ... n-am fost foarte atent la comisioane, dar nu mi s-ar parut nimic suspect. Tinand cont ca poti plati in rate pe 2 ani, chiar nu prea mai conteaza vreun mic comision ... alternativa e sa platesc Revolut fara comisioane, dar cu banii mei Posted Image
Super, ms, da asa e, in functie de cate rate sunt inflatia probabil depaseste cu mult acel comision/marja de schimb valutar.
Legat de raportul lunar, inca nu mi-a ajuns cel pentru luna Martie, de obicei dureaza asa mult ? (data de 7 actualmente)

#46
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,698
  • Înscris: 13.03.2005
Da. CEC imi trimite raportul prin 7 -9 a lunii. Doar luna trecută a venit în 4.
Plătește "Total de plată luna curenta" și nu vei avea nicio dobândă.


#47
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Perfect, da am setat deja sa retraga automat intreaga suma de plata din celelalte conturi la data scadenta

#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007
Doar azi mi-a venit si mie extrasul de credit card ... dar daca vrei sa afli mai rapid, intri in aplicatia CEC Online si ai acolo extras de cont la contul de credit card ... e in alt format, dar suficient cat sa stii care e suma pe care o datorezi.

PS: acolo vezi suma utilizata ... daca ai virat cu o luna inainte ceva mai mult decat trebuia (eu de exemplu rotunjesc in sus), suma datorata efectiv va fi mai mica. Adica daca vrei sa stii suma exacta de acoperit, iei si penultimul extras si faci diferenta intre cat ai virat tu ultima data si cat aveai de acoperit cu o luna inainte ... acea diferenta o scazi din suma de pe ultimul extras.

Edited by utopium, 08 April 2022 - 11:08.


#49
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,698
  • Înscris: 13.03.2005
CEC online nu poți folosi fără cont curent la CEC. Eu am doar contul de card de credit.

#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007

 wertyck, on 08 aprilie 2022 - 11:09, said:

CEC online nu poți folosi fără cont curent la CEC. Eu am doar contul de card de credit.
Pai el cred ca are si cont curent/card de debit, prin ala face alimentarea credit cardului cred, cum fac si eu. Asta e solutia cea mai usoara/ieftina (nu am comision pentru acel card de debit daca rulez peste un salariu minim, nu am comision nici cand alimentez din ING cardul de debit) Posted Image

Edited by utopium, 08 April 2022 - 11:12.


#51
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Am cont dar il am pe cel de bun venit si nu cred ca am internet banking (doar mobile) , pachetul smart cred ca are si internet b.
A venit si la mine extrasul, e ok atat timp cat vine in prima jumate a lunii macar.
Pentru plata am ales retragerea automata din contul cardului de debit a sumei totale de plata ... banuiesc ca daca am pe cardul de debit >= suma respectiva isi iau ei fix cat trebuie fara sa mai fac eu calcule.

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007
De mobile banking vorbeam si eu ... nici nu mi-am pus problema de internet banking la CEC, daca am mobile e tot ce am nevoie. Dar acolo ma mai uit inainte sa vina extrasul ...

#53
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Chiar daca viata e grea, alegerea unui card de credit nu o va face mai usoara, ba din contra!
Oricum vei face, la un moment dat vei calca pe bec si cu ocazia aia o sa platesti tot ce crezi ca ai economisit folosit un card de credit "fara dobanda".
Eu zic sa te mai gandesti si sa nu mai cheltuiesti bani pe care inca nu i-ai castigat.

#54
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Mersi :) sunt de acord in general cu cele spuse de tine, ma consider cat de cat educat financiar, economisesc un procent mare din salariu si nu am alte datorii, cardul cum spuneam l-am luat si pentru a face un istoric de creditare intrucat din auzite poate fi benefic la un viitor imprumut semnificativ, si in al 2lea rand ma ajuta putin si la cashflow esalonand cheltuielile pe mai multe luni imi permite sa investesc putin mai mult lunar, desi diferenta aici va fi infima per total, si poate eventual sa fie si ca o extensie a fondului de urgenta desi aici e cam tras de par.

In general da... din pacate si cardul asta este un instrument periculos pentru multi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate