Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Sfat card de credit(cumparaturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Mi-am scos raportul de la biroul de credit dar tot nu îmi e clar cât am gradul de îndatorare. Volt zice că doar soldul neplătit al cardurilor de credit intră la gradul de îndatorare.

#92
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 03.12.2021
Ai eu am scos, nu zice nicio rata la overdraft. Zice doar 63 de lei la cardu de credit ( am 1 card de credit si 2 overdrafturi neconsumate ).

Daca se considera folosite, cum impart ratele ? Ei stiu.. si probabil fiecare banca diferit.

#93
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,405
  • Înscris: 30.08.2006
Se calculeaza toate creditele. Overdrafturile si carduri de credit chiar daca sunt achitate pentru ca banii iti sunt disponibili, plus soldul la credite.

#94
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005

 the_blue_raven, on 17 aprilie 2023 - 08:03, said:

Ai eu am scos, nu zice nicio rata la overdraft. Zice doar 63 de lei la cardu de credit ( am 1 card de credit si 2 overdrafturi neconsumate ).

Daca se considera folosite, cum impart ratele ? Ei stiu.. si probabil fiecare banca diferit.
Gradul de îndatorare se calculează la venitul tau mediu lunar. E maxim 35-40% din el.
In cazul tău se adună acei 63 lei cu 5% rata lunară pe care ai aveao dacă consumai cele 2 overdrafturi, și cu rata pe care o vei avea la noul credit și se împarte la acel venit meniu lunar calculat din fisa de venituri anuală, luata de pe SPV ANAF.

#95
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 03.12.2021
Are sens ce spui doar ca nu e asa. Cu 5% simulare pt ratele la overdraft ar insemna grad de indatorare mult peste 40%. ( ex peste 5500 lei total rate ) si totusi ma incadrez ...
E la ghici. D-asta nici nu le diminuez.

Edited by the_blue_raven, 17 April 2023 - 09:39.


#96
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005
Undeva ai greșit la calcul. Eu am zis 5 % din "rata lunară" de la overdraft. Nu din total overdraft. Adică acea sumă minimă de plată lunara sa o iei in calcul la calculul gradului de îndatorare lunar.

#97
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 03.12.2021
Aaa inteleg acu ce spui.. 5% din cat or considera ei ca e rata lunara. Habar nu am cat e.

Mersi oricum

#98
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005
Ca exemplu, dacă Consider că ai 12000 lei cele 2 overdrafturi. Adică dacă considerăm credit pe 1 an, ai lunar 1000 lei plus dobânda de restitut. Adică vreo 1100 lei rate lunare și mimim 5% la sută din ele ar însemna 55 lei lunar consum din gradul de îndatorare al tău.

Edited by wertyck, 17 April 2023 - 18:10.


#99
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,405
  • Înscris: 30.08.2006
Daca te incadrezi la maxim 50000 pe 5 ani și descoperitul e 3000 iar cardul de credit e 10000,  atunci limita de credit ajunge la 37000. Poți calcula ușor limita maxima de îndatorare pe calculatorul de creditare al fiecărei bănci.

#100
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,228
  • Înscris: 25.06.2007

 Olteanul_sfios, on 16 martie 2023 - 12:15, said:

fara carduri de credit in viata mea. Posted Image
Cum cumperi bilete de avion și cum închiriezi mașini in străinătate? Cu cardul de debit?

#101
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005
Da, se poate și cu cardul de debit, chiar dacă ție îți pare ciudat...

#102
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 Karhu, on 18 aprilie 2023 - 05:48, said:


Cum cumperi bilete de avion și cum închiriezi mașini in străinătate? Cu cardul de debit?
Teoretic se poate deși unii acceptă doar card embosat. Partea proastă e că îți blochează din banii tăi în loc să blocheze din banii băncii.

#103
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005
Tu confunzi/amesteci tipurile de card. Eu am 3 carduri de debit de la diferite banci care sunt EMBOSATE.

#104
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007

 wertyck, on 17 aprilie 2023 - 18:09, said:

Ca exemplu, dacă Consider că ai 12000 lei cele 2 overdrafturi. Adică dacă considerăm credit pe 1 an, ai lunar 1000 lei plus dobânda de restitut. Adică vreo 1100 lei rate lunare și mimim 5% la sută din ele ar însemna 55 lei lunar consum din gradul de îndatorare al tău.

Total eronat. Overdraftul urmeaza aceeasi regula la calculul gradului de indatorare precum cardurile de credit. Nicio treaba cu % din rata lunara.
In exemplul de mai sus, la un procent de 5% indatorare din limita aprobata de 12.000 lei, se considera o rata de 600 lei luna aplicata veniturilor lunare si nu 55 lei!

La overdraft nu ai "rata lunara" sau suma lunara minima de plata, precum la cardurile de credit, ci doar suma imprumutata la care se aplica dobanda pana la rambursarea integrala. Cu toate acestea calculul gradului de indatorare este identic la overdraft cu cel de la cardurile de credit, adica % din suma APROBATA, nu vreun calcul referitor la rate lunare si alte avioane.

Majoritatea bancilor aplica un procent de 3% din limita APROBATA din overdraft/card credit, cu mici variatiuni in functie de politicile fiecareia.

Un articol mai vechi, care inca este de actualitate, explica mecanismul:

https://www.conso.ro...unui-nou-credit

Quote


Chiar si cardurile nefolosite limiteaza gradul maxim de indatorare

Un simplu card de credit face ca suma maxima pe care un client o poate obtine la un nou imprumut sa difere foarte mult de la o banca la alta. Acest lucru apare din cauza metodologiei diferite prin care se apreciaza indatorarea clientului.

Sa presupunem ca o persoana are un venit net de 2.000 lei. Daca banca accepta ca el sa se indatoreze pana la 40% din venit, rata lunara maxima acceptata este de 800 lei.
Ce se intampla daca are si un card de credit cu o limita de 2.000 lei, din care nu a folosit niciun leu?

Bancile calculeaza gradul maxim de indatorare ca si cum client ar fi folosit intreaga limita de credit, pe care trebuie sa o ramburseze lunar. Daca suma minima de plata este 5%, atunci se considera ca solicitantul are deja o rata de 100 lei (chiar daca in realitate nu plateste nimic). Astfel, rata lunara maxim acceptata scade la 700 lei (800 lei -100 lei), ceea ce reduce suma maxima pe care o poate imprumuta.
Asa cum se poate observa, 3-4 carduri de credit pot avea un efect semnificativ asupra capacitatii de a obtine un nou imprumut pe viitor, cum ar fi un credit ipotecar sau un credit de nevoi personale.

Cum procedeaza bancile?

La Raiffeisen Bank, “in calcului gradului de indatorare al clientului se tine cont de limita acordata de banca/banci pe cardul de credit; proportia in care se ia in calcul depinde de mai multi paramerii”, au explicat reprezentantii bancii.

La fel se intampla si la UniCredit Tiriac Bank. “Se tine cont de limita de card de credit in calcularea gradului de indatorare. Astfel, se ia in considerare 2,5% din limita detinuta pe card. Pentru un client care are mai multe carduri de credit se va tine cont de 2,5% din limitele detinute”, au explicat reprezentantii bancii.

La BCR situatia este diferita. “La aprobarea unui nou credit la BCR se va tine cont de 3% din limita de credit acordata (pentru ca aceea este suma maxima ca potential de utilizare) si de 100% dobanda calculata pentru o luna calendaristica”.


#105
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 03.12.2021
3% pare sa se apropie de realitate.
Ce ma deranjeaza e ca nu zic exact cum calculeaza gradul de indatorarare.
Si daca ei calculeaza la fel pt atunci cand sumele sunt nefolosite vs folosite.

#106
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,387
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu stiam de ceva de genul 3% din limita APROBATA, e irelevant cat ai consumat tu de pe credit card.

#107
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 14.11.2005

 wertyck, on 17 aprilie 2023 - 00:20, said:

La overdraft consideră că ai cheltuit toți banii, chiar dacă nu te ai atins de el, și verifică istoricul rulajului pe acel overdraft.

Poți să descarci și tu acel raport gratuit și fără să consumi din scorul tău FICO, pe birouldecredit.ro
La CEC in mod categoric nu e asa. Se aplica un procent din suma liniei de credit fie ca e card de credit. Din pacate nu mai tin minte exact dar parca se invartea in jurul la 1.5-2.5% si se scade acea valoare din gradul maxim de indatorare dat de veniturile individuale sau combinate, dupa caz.

 smylle2u, on 18 aprilie 2023 - 16:02, said:

Total eronat. Overdraftul urmeaza aceeasi regula la calculul gradului de indatorare precum cardurile de credit. Nicio treaba cu % din rata lunara.
In exemplul de mai sus, la un procent de 5% indatorare din limita aprobata de 12.000 lei, se considera o rata de 600 lei luna aplicata veniturilor lunare si nu 55 lei!

La overdraft nu ai "rata lunara" sau suma lunara minima de plata, precum la cardurile de credit, ci doar suma imprumutata la care se aplica dobanda pana la rambursarea integrala. Cu toate acestea calculul gradului de indatorare este identic la overdraft cu cel de la cardurile de credit, adica % din suma APROBATA, nu vreun calcul referitor la rate lunare si alte avioane.

Majoritatea bancilor aplica un procent de 3% din limita APROBATA din overdraft/card credit, cu mici variatiuni in functie de politicile fiecareia.

Un articol mai vechi, care inca este de actualitate, explica mecanismul:

https://www.conso.ro...unui-nou-credit
Da, exact asa stiu si eu!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate