Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sfat card de credit(cumparaturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#73
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 03.12.2021
Libra ( nu cere rulaj )- Card de debit gratuit, cont gratuit lei si euro. Poti face transfer gratuit in revolut sau poti transfera gratuit euro direct din Libra euro in contul brokerului.

Card de credit - Cec. Cost 4 lei pe luna.
Mobile banking gratuit daca iti faci card de debit Multicurrency ( care nu cere rulaj).

Cu placere

#74
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă totuși vorbim de card de credit, atunci cardul de credit de la CEC e soluția viabilă, că are 24 de rate fără dobândă indiferent de comerciant.

#75
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
trebuie sa ai si cont curent la CEC ?

#76
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Nu. Soția mea așa are: doar card de credit CEC cu cont bancar asociat, unde plătește rata.
Poți să comanzi cardul de credit fără cont curent, doar că atunci nu o să ai acces la aplicația bancară CEC,  și o să trebuiască să faci plățile lunare pe baza extrasului de cont primit pe email.

Sfatul meu e să comanzi înainte cardul de debit Multicurrency de la CEC, că e gratuit și fără costuri lunare sau rulaje impuse, și astfel vei avea acces și la aplicația bancară CEC gratuit. Apoi să comanzi cardul de credit CEC.

#77
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
card multicurency in euro ?

#78
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Cardul Multicurrency are  pana la 10 conturi asociate in valute diferite, inclusiv euro. Practic il alimentezi gratuit cu lei si platesti la curs BNR in celelalte 9 valute. Ai retrageri gratuite la orice ATM. Poti scoate fara  comision euro la curs BNR la bancomatele din Europa sau la cele CEC de euro. Limita 1500 euro/zi

Cardul de debit  Multicurrency https://www.cec.ro/p...currency-online

cardul de credit CEC https://www.cec.ro/p...t-visa-affinity

Edited by wertyck, 24 March 2023 - 11:11.


#79
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
multumesc

intrebarea mea a fost ridicola

am aplicat deja pentru el

sunt uimit de rapiditatea cu care am obtinut totul de pe telefon

sunt curios ce limita de credit imi aproba si pentru cardul de credit (mai am unul)
mi se pare super avantajos 24 de rate la orice comerciant

daca ar trece si cec la transferuri instant...

in rest numai de bine despre cec pana acum

#80
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
PAI CEC are transfer instant de mai bine de 3 ani. Doar sa pui bifa Plata instant, cand faci transfer instant de lei din aplicatia CEC.

https://www.platiinstant.ro/serviciul - deci din 22 aprilie 2019, adica aproape 4 ani de cand CEC are instant la lei.

Limita maxima poate fi 30% din venitul tau lunar x 20 (ca 5% e suma minima de rambursat) => daca ai 4000 lei poti primi 36000 lei limita la cardul de credit CEC.

Edited by wertyck, 24 March 2023 - 13:25.


#81
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
suma minima de rambursat cu cumva este 2.5% ? Cel putin eu asa vad in conditii.

#82
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Da, scuze...am facut gresit calculul, cu 5%  suma minima.

#83
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostOlteanul_sfios, on 16 martie 2023 - 12:15, said:

Personal, raman fidel principiului: fara carduri de credit in viata mea. Posted Image
Nu toata lumea vrea sa cheltuie banii bancii fara dobanda in timp ce banii personali ii produc alti bani :D

#84
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Exact, unde mai pui ca traim si intr-o perioada inflationista si rata 24a care o dai de exemplu e cu ~30% mai mica decat valoarea reala a 1/24 din bunul achizitionat

#85
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005

View Postwertyck, on 24 martie 2023 - 13:25, said:

PAI CEC are transfer instant de mai bine de 3 ani. Doar sa pui bifa Plata instant, cand faci transfer instant de lei din aplicatia CEC.

https://www.platiinstant.ro/serviciul - deci din 22 aprilie 2019, adica aproape 4 ani de cand CEC are instant la lei.

Limita maxima poate fi 30% din venitul tau lunar x 20 (ca 5% e suma minima de rambursat) => daca ai 4000 lei poti primi 36000 lei limita la cardul de credit CEC.
cu conditia sa nu mai si alt card de credit.

#86
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Da, dacă ai mai multe carduri limitele minime de achitat ale cardurilor de credit si a altor credite , trebuie să se încadreze sub limita maxima de îndatorare.

#87
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postwertyck, on 24 martie 2023 - 14:31, said:

Da, dacă ai mai multe carduri limitele minime de achitat ale cardurilor de credit si a altor credite , trebuie să se încadreze sub limita maxima de îndatorare.
Se la minimele de la fiecare bancă sau folosește ceva formulă gen 3-5%? Nu de alta, dar variațiile sunt mari între bănci, la BT minimul e 10%, la UniCredit 4%, la CEC 2.5%.

#88
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Băncile analizează istoricul tău de creditare. Poți să-l vezi și singur, dacă îți faci cont pe birouldecredit.ro

Și cont la SPV la ANAF.

#89
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 03.12.2021
La overdrafturi mi-e imposibil sa inteleg cum calculeaza ei gradul. Adica daca am deja un overdraft ( consumat sau nu ) si mai vreau un credit.
Le  e imposibil sa faca o simulare.  Trebuie sa mergi la ghici si sa faci interogari la banca. Mi se pare cam bataie de joc

Edited by the_blue_raven, 17 April 2023 - 00:13.


#90
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
La overdraft consideră că ai cheltuit toți banii, chiar dacă nu te ai atins de el, și verifică istoricul rulajului pe acel overdraft.

Poți să descarci și tu acel raport gratuit și fără să consumi din scorul tău FICO, pe birouldecredit.ro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate