Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sfat card de credit(cumparaturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Salutare,

Doresc sa aleg un card de credit pentru cumparaturi in rate fara dobanda si as vrea sa aflu care este cea mai buna optiune pentru mine.
Din cate am citit aici pe forum in momentul de fata oferta CEC este cea mai avantajoasa oferind 24 de rate la orice comerciant (pentru sume >=2400 ron).

Dezavantajul pentru mine este faptul ca din cate am inteles CEC percepe comision la topup pe Revolut (daca poate confirma cineva) lucru care este cam "deal-breaker" intrucat folosesc contul revolut pentru a schiba RON in USD si pentru a transfera USD gratuit catre broker de actiuni , astfel sunt obligat sa pastrez salariul in actualul cont (ING) si daca as deschide cont la CEC fara sa mut salariul as plati evident comisioanele aferente (lucru valabil la orice/majoritatea bancilor banuiesc)

Astept orice sugestie cu privire la alternativa de cont (Banca) care sa permita topup gratuit catre revolut (de pe cardul de debit) la care sa pot atasa card de cumparaturi de preferat la orice comerciant cu numarul de rate cat mai mare. (cel de la ING e valabil doar pt o selectie relativ restransa de comercianti si numarul de rate in general este de 6 )

Pe scurt prioritatile:
1. Cont fara comisioane la incasarea salariului (altfel banueisc ca nu se poate)
2. Topup pe revolut gratuit.
3. Posibilitate card de credit cu rate fara dobanda la orice comerciant.
4. Numarul maxim al ratelor respectivului card.

Ar mai fi evident alternativa renuntarii la revolut insa ma indoiesc ca exista o banca care sa ofere transferuri in USD gratuit.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Cauta pe magazinele online preferate si vezi ce carduri permit un sistem flexibil de rate. Cu cardul de Transilvania am oferte slabe in rate.
Selecteaza cateva banci si verifici comisioanele de administrare. Am auzit ca cecul te taxeaza la topup in Revolut. De celelalte banci nu am auzit si nici nu mi s-a intamplat.
Punctul 3 poti sa-l stergi. Nu are legatura cu banca. Poate ING are optiune sa transformi plata in una in rate dupa achitarea la orice pos, dar numarul de rate e mic.

#3
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 25.12.2005
1. cont raiffeisen simplu sau premium sau cont libra
2. gratuit
3. da
4. 24

2 nu sunt f sigur ca nu il folosesc

Edited by alex321, 10 March 2022 - 15:42.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vrei la toate magazinele 24 de rate? Cam greu. Nu stiu card care sa ofere la toti atatea rate.

Totusi:
  • ING, BCR, ofera cont fara comisioane de incasare. BT are (pentru incasarile din alte banci). Lucrez cu toate 3 (ING primesc salariu, BCR am creditul si transfer lunar rata din ING, iar BT era cont de salariu dar s-a schimbat banca si am trecut pe ING ca si cont de salariu)
  • ING (nu stiu BCR) garantez ca nu percepe comision de alimentare (nici cu cardul de credit, nici cu cel de debit)
  • ING are o suma minima pentru a intra in rate (in cazul in care magazinul este pe lista de "oferte" privind un numar mai mare). Minim 500 lei pentru 3 rate (fara dobanda) sau 18 (la o parte din magazine, indiferent daca sunt in Romania sau din afara).
  • 3/6/12/18/24. Eu am avut la Flanco, Altex si eMAG (daca nu ma insel) minim 12 rate, la Carrefour minim 3 (orice suma)
Vezi pe unde faci mai multe plati si intreaba la bancile mai cunoscute (poate la Raiffeisen, BRD, etc) daca ofera ceva pentru modul tau de lucru.

#5
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Poti face card de cumparaturi la CEC fara sa ai cont curent la ei. Primesti pe email lunar extrasul de cont cu suma de plata si in ce cont sa faci plata.

#6
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Multumesc pt toate raspunsurile, analizez toate ofertele

 sftpdt, on 10 martie 2022 - 15:52, said:

Poti face card de cumparaturi la CEC fara sa ai cont curent la ei. Primesti pe email lunar extrasul de cont cu suma de plata si in ce cont sa faci plata.

Cont curent CEC Bank
La aprobarea cardului tau de credit, vei primi asociat si pachetul Bun Venit, pentru a te bucura de toate benficiile online!

Asta scrie in conditiile lor, si banueisc ca acel pachet are si el comisioane de administrare daca nu aduci salariul la ei

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,576
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am card de credit CEC Mastercard, cu 24 de rate la orice cumpărătură și nu am cont făcut obligatoriu la ei,doar contul de card de credit, in care transfer instant bani cheltuiți lunar din alt cont.


Pachetul de bun venit costa 5.9 lei, dacă nu mă înșel.


Confirm că CEC percepe comision la top-up Revolut.

Nu am testat daca percepe și la Selfpay Now, la portarea banilor între 2 carduri, dintre care unul sa fie CEC. SelfPay Now nu percepe nici un comision, decât la alimentarea cu cash la stațiile SelfPay, acel 3 lei.

Edited by wertyck, 10 March 2022 - 17:30.


#8
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
La alimentarea conturilor Revolut din cardul de credit/cumparaturi, unele banci perecep un comision. Dar cele ce nu percep acest comision nu mai acorda perioada de gratie pentru suma transferata. Dobanda se va datora din prima zi a platii efectuate ca si la o extragere de cash de la bancomat.

#9
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

 yetiro, on 10 martie 2022 - 18:22, said:

La alimentarea conturilor Revolut din cardul de credit/cumparaturi, unele banci perecep un comision. Dar cele ce nu percep acest comision nu mai acorda perioada de gratie pentru suma transferata. Dobanda se va datora din prima zi a platii efectuate ca si la o extragere de cash de la bancomat.

Ma intereseaza strict topupul din cardul de debit (le-am pus la gramada si probabil de aici confuzia) ideea e sa gasesc o banca care nu percepe comision la topup din cardul de debit si care in acelasi timp ofera un card de cumparaturi atractiv (varietate de magazine + nr de rate). Motivul pentru care caut o singura banca sa faca asta e pentru a-mi putea muta salariul acolo si implicit sa profit de gratuitati cand vine vorba de comisioanele de administrare (altfel voi plati si comisioanele de administrare pentru cardul de cumparaturi si cele pentru contul curent atasat si penrtru topup pe revolut)

 Pololica, on 10 martie 2022 - 15:51, said:

Vrei la toate magazinele 24 de rate? Cam greu. Nu stiu card care sa ofere la toti atatea rate.

Fix asta ofera CEC, dar au ceva cu revolut-ul dupa cum ziceam :D

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am de cativa ani card de credit CEC cu pana in 24 de rate ... mie imi place, folosesc la greu chestia asta, mai ales ca pot plati oriunde in rate (cat timp valoarea trece de suma minima, eu folosesc asta de pe la 300 de lei in sus). Am si card de credit Star BT pe care il folosesc pentru plati curente, cel CEC il folosesc doar pentru achizitii in rate la chestii mai scumpe (platesc cu el concediile, asigurarile la masina, electronice, instrumente muzicale, etc). Am aproape permanent vreo 12-15 rate care merg in paralel pe cardul CEC (telefoane mobile, tablete, pian digital, concedii, asigurare CASCO, asigurare RCA, revizii masina, drone, diverse alte electronice, etc).

Si eu am cardul de salariu la ING si de acolo alimentez Revolutul, nu m-am gandit vreodata sa-l alimentez de pe credit card Posted Image

Nu am vreun comision deosebit la credit cardul CEC, e un comision normal de card de credit (4 lei pe luna) ... iar ca sa-l alimentez usor am si un card de debit CEC care din cate stiu nu ma costa nimic pe luna (n-am vazut nimic pe extras): https://www.cec.ro/B...t-bancar-online pentru ca il alimentez cu o suma suficient de mare incat sa fie zero comisionul (trebuie sa-l alimentezi cu mai mult decat salariul minim ca sa nu ai comision, altfel comisionul e 8.9 lei pe luna se pare). Practic virez din ING bani pe cardul de debit CEC, iar de acolo cu aplicatia CEC imi alimentez Credit Cardul, ceva depozite pentru fiica-mea si pana acum imi plateam si creditul ipotecar (acum de asta am scapat). In afara de cei 4 lei pe luna la credit card, nu am vazut alte comisioane. Dar daca virezi bani direct pe cardul de credit din ING mi se pare ca ai ceva comision de incasare (la fel daca virezi direct in alte conturi curente CEC - am luat teapa o vreme pana mi-am dat seama cand imi plateam creditul) ... dar daca o faci prin cardul de debit, nu mai ai. Nu folosesc la altceva cardul de debit ... aplicatia CEC are un design mai batranicios, dar functioneaza ok, inclusiv pe Huawei-ul meu fara Google Services (spre deosebire de alte banci cu fitze in program care nu sunt in stare sa faca aplicatii care sa mearga fara Google Services). A, si ce imi place la cardul asta CEC e ca si descoperirea poate fi mai mare decat la altii (pana in 60.000 de lei, multe carduri de credit permit doar sume mai mici).

Pentru 4 lei pe luna sa am posibilitatea sa cumpar orice si din orice tara in rate fara dobanda in valoare de cateva zeci de mii de lei ... mie mi se pare o afacere buna. Sigur, riscul e ca iti vei lua unele lucruri scumpe cu usurinta prea mare, pentru ca stii ca ai bani pe card si trebuie sa-i restitui inapoi doar in 2 ani ... dar asta deja tine de capacitatea ta de auto-control).

Ideea la CEC e sa ajungi cat mai rar la un sediu fizic, ca acolo te vei enerva de cat de greu se misca lucrurile ... dar cardul de debit de exemplu l-am facut complet online, fara sa merg la banca.

A, ca idee, daca as intra vreodata in situatia sa platesc dobanda la banii consumati de pe cardul de credit, dobanda mi-ar fi jumate fata de cardul de credit Star BT ... nu ca as dori sa intru pe vreo unul sa platesc dobanzi ... dar totusi. Star BT-ul il am de multa vreme si prin Cluj sunt multi care au puncte bonus cu Star BT ... dar nu ma incanta cu nimic in rest, in putine locuri poti plati in mai mult de 12 rate fara dobanda cu el, de obicei doar cand e vreo campanie speciala pe Emag.

Edited by utopium, 10 March 2022 - 19:04.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 gac1, on 10 martie 2022 - 16:23, said:

Asta scrie in conditiile lor, si banueisc ca acel pachet are si el comisioane de administrare daca nu aduci salariul la ei
Deci daca alimentezi lunar cardul de debit cu mai mult decat salariul minim pe economie (si de acolo ii muti (evident gratuit) pe cardul de credit/etc), nu ai comisioane de administrare la pachetul asta ... ramai doar cu cei 4 lei comision la cardul de credit.

Edited by utopium, 10 March 2022 - 19:08.


#12
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

 gac1, on 10 martie 2022 - 16:23, said:

Cont curent CEC Bank
La aprobarea cardului tau de credit, vei primi asociat si pachetul Bun Venit, pentru a te bucura de toate benficiile online!

Asta scrie in conditiile lor, si banueisc ca acel pachet are si el comisioane de administrare daca nu aduci salariul la ei

Asta daca aplici online. Daca mergi in sucursala poti opta pentru card de credit fara cont curent.

#13
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

 utopium, on 10 martie 2022 - 18:50, said:



Mersi mult, cred ca o sa procedez la fel, topup pe revolut ma intereseaza doar de pe cardul de debit (am mentionat dar s-a creat confuzie punandu-le la gramada Posted Image)

 utopium, on 10 martie 2022 - 19:07, said:

Deci daca alimentezi lunar cardul de debit cu mai mult decat salariul minim pe economie (si de acolo ii muti (evident gratuit) pe cardul de credit/etc), nu ai comisioane de administrare la pachetul asta ... ramai doar cu cei 4 lei comision la cardul de credit.

Are snes, nu stiu de ce nu m-am gandit, eram plafonat in ideea ca trebuie incasat salariul efectiv.

Edited by althea, 10 March 2022 - 20:04.


#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,576
  • Înscris: 13.03.2005
CEC face dubla conversie valutara la top-up in Revolut, sau plati prin Curve card, Lei-euro-Lei

#15
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

View Postutopium, on 10 martie 2022 - 19:07, said:

Deci daca alimentezi lunar cardul de debit cu mai mult decat salariul minim pe economie (si de acolo ii muti (evident gratuit) pe cardul de credit/etc), nu ai comisioane de administrare la pachetul asta ... ramai doar cu cei 4 lei comision la cardul de credit.

Din lista de comisioane nu pot indentifica cam nicio diferenta intre cardul visa(afinity nu platinum) si cel mastercard de la CEC, vreo sugestie intre cele 2, sau tu pe care ai mers si din ce motiv ?

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Nu cred ca erau mai multe optiuni cand am facut eu ... nu stiu care ar fi avantajul la cel Visa fata de Mastercard, diferenta e probabil la programele Mastercard/Visa, dar la astea non-Platinum nu cred ca e vreo mare diferenta.

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,576
  • Înscris: 13.03.2005
Era o diferență: cardurile visa puteau fi înrolate în CEC Pay, pe când cele Mastercard, nu. Acum nu mai contează că merg înrolate în Google pay și au renunțat la CEC Pay.

Edited by wertyck, 11 March 2022 - 14:43.


#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Nu am Google Services :D Dar dupa cum ziceam, nu prea folosesc cardurile astea fizic de fapt, platesc cu ele cumparaturi mai mari (de obicei online).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate