Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Sfat card de credit(cumparaturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 gac1, pe 10 martie 2022 - 18:32, a scris:


Ma intereseaza strict topupul din cardul de debit (le-am pus la gramada si probabil de aici confuzia) ideea e sa gasesc o banca care nu percepe comision la topup din cardul de debit si care in acelasi timp ofera un card de cumparaturi atractiv (varietate de magazine + nr de rate). Motivul pentru care caut o singura banca sa faca asta e pentru a-mi putea muta salariul acolo si implicit sa profit de gratuitati cand vine vorba de comisioanele de administrare (altfel voi plati si comisioanele de administrare pentru cardul de cumparaturi si cele pentru contul curent atasat si penrtru topup pe revolut)



Fix asta ofera CEC, dar au ceva cu revolut-ul dupa cum ziceam Posted image

Aici e buba. Nu am vazut banci care sa le ofere pe amandoua: ori fara comision, dar ofera rate mai putine (intre 6 si 18), ori ofera cele 24 de rate, dar percep comision.

Totusi, cat e comisionul CEC si cate alimentari faci?

#20
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 27.11.2008
@OP, vezi si oferta Orange Money. Card virtual, rate fara dobanda, cashback.

#21
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Alternativa gratis la top-up este transfer bancar, eu asa fac...ma costa o zi in plus de asteptat.
Utilizatorii din Romania ai Revolut au acum cont deschis la Libra Bank.
Eu iti recomand Raiffeisen, daca poti Premium.
Ai:
- schimb valutar la curs BNR in fiecare zi.
- cont (card atasat) si cu comision 0 in eur sau usd cu transferuri gratuite in conturi din Romania.
- card de cumparaturi emag sau gold cu pana la 12 rate in functie de comerciant...de regula 6...dar sunt perioade promotionale si cu mai multe rate...
Din ce am auzit - nu am apucat sa verific - e posibil ca la Unicredit sa ai conditii mai bune...+ retrageri gratis de valuta sau comision mai mic la ghiseu.
Spor.

Edited by biggie1976, 11 March 2022 - 18:42.


#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
7 lei sub 500 lei sau 12 lei peste 500 alimentați, plus dubla conversie Lei euro lei


#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Nici o banca nu mai permite retrageri gratuite de pe cardurile de credit. Prin nici o smecherie. A fost odata.

#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Ai transfer instant în lei dacă trimiti între cele 6 bănci: CEC, BT, BCR, Vista Bank, Patria Bank, LibraBank (Revoluț, Monese, Paysera,etc)

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,872
  • Înscris: 14.08.2007

 wertyck, pe 11 martie 2022 - 19:10, a scris:

7 lei sub 500 lei sau 12 lei peste 500 alimentați, plus dubla conversie Lei euro lei
De asta e de obicei o idee buna sa ai mai multe carduri la mai multe banci, fiecare cu avantajele lui. Cardul asta CEC e foarte bun pt plata in rate fara dobanda. Pentru transfer pe Revolut ai alte solutii gratuite. Eu in ultimii 20 de ani am avut carduri la BT, ING, CEC, BCR, BRD, Bancpost, Revolut, fiecare cu rolul/utilitatea lui (doar cel de la BRD a fost facut cam degeaba ca nu l-am folosit, restul mi-au fost toate utile la vremea lor). Acum am BT, ING, CEC si Revolut.

#26
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 27.11.2008

 Leo2006, pe 11 martie 2022 - 21:35, a scris:

Nici o banca nu mai permite retrageri gratuite de pe cardurile de credit. Prin nici o smecherie. A fost odata.

Prin Curve poti cu BCR, Unicredit, Raiffeisen si probabil si altele. Smecheria e ca schimba Curve codul MCC pentru retrageri la ATM. Si asa poti sa faci topup si in Revolut, dar merge la mai putine banci asta

Edited by Drizzt89, 12 March 2022 - 15:46.


#27
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

 utopium, pe 10 martie 2022 - 18:50, a scris:

Nu am vreun comision deosebit la credit cardul CEC, e un comision normal de card de credit (4 lei pe luna) ... iar ca sa-l alimentez usor am si un card de debit CEC care din cate stiu nu ma costa nimic pe luna (n-am vazut nimic pe extras): https://www.cec.ro/B...t-bancar-online pentru ca il alimentez cu o suma suficient de mare incat sa fie zero comisionul (trebuie sa-l alimentezi cu mai mult decat salariul minim ca sa nu ai comision, altfel comisionul e 8.9 lei pe luna se pare). Practic virez din ING bani pe cardul de debit CEC, iar de acolo cu aplicatia CEC imi alimentez Credit Cardul, ceva depozite pentru fiica-mea si pana acum imi plateam si creditul ipotecar (acum de asta am scapat). In afara de cei 4 lei pe luna la credit card, nu am vazut alte comisioane. Dar daca virezi bani direct pe cardul de credit din ING mi se pare ca ai ceva comision de incasare (la fel daca virezi direct in alte conturi curente CEC - am luat teapa o vreme pana mi-am dat seama cand imi plateam creditul) ... dar daca o faci prin cardul de debit, nu mai ai.

Am cateva nelamuriri aici, vad ca cardul de debit are contul lui separat de contul curent (practic am 3 conturi cu cel al cardului de credit)
1. Din ING transferi in contul curent sau in contul cardului de debit ?
2. contul cardului de credit il alimentezi din contul curent sau din contul cardului de debit ?

Cheers!

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,872
  • Înscris: 14.08.2007
Eu virez in contul cardului de debit de pe ING, apoi de acolo virez pe cardul de credit. Contul curent il foloseam cand aveam credit ipotecar ... in rest la altceva nu il folosesc. Daca virezi direct in contul curent cred ca o sa-ti ia comision 8 lei sau ceva de genul.

Edited by utopium, 15 March 2022 - 15:14.


#29
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

 utopium, pe 15 martie 2022 - 15:14, a scris:

Eu virez in contul cardului de debit de pe ING, apoi de acolo virez pe cardul de credit. Contul curent il foloseam cand aveam credit ipotecar ... in rest la altceva nu il folosesc. Daca virezi direct in contul curent cred ca o sa-ti ia comision 8 lei sau ceva de genul.

Ah super si atunci :
1. Rulajul de 1.600 de lei nu e musai sa il fac in contul curent CEC? sau se ia in considerare si rulajul de pe contul cardului de debit? Si depunerea asta de 1.600 pot sa o fac in orice data a lunii curente pentru a scapa de acel comision de administrare?
2. Comisionul de 4 lei iti vine pe raportul lunar si intra in totalul de plata ?

#30
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

 gac1, pe 15 martie 2022 - 15:56, a scris:

Ah super si atunci :
1. Rulajul de 1.600 de lei nu e musai sa il fac in contul curent CEC? sau se ia in considerare si rulajul de pe contul cardului de debit? Si depunerea asta de 1.600 pot sa o fac in orice data a lunii curente pentru a scapa de acel comision de administrare?

Nu sunt comisionate incasarile in contul curent daca ai pachet.
Eu fac un transfer instant din BCR in contul curent (am pachetul Smart) cu valoarea salariului minim pe economie. Transfer pe cardul de credit cat am de plata, si restul ii las in contul curent sau ii mut pe cardul de debit si ii folosesc cand se mai iveste ocazia Posted image. Personal prefer sa nu tin sume mari pe contul de card.

Ar trebui sa fie valabila orice data, cat timp se proceseaza in cursul lunii respective (daca faci un transfer din ING in ultima zi a lunii dupa masa, banii vor fi procesati urmatoarea zi lucratoare, si aici posibil sa nu-ti ia in calcul).
Nu stiu sigur de InterCont Transfer daca este luat in calcul pentru gratuitatea pachetului, dar banuiesc ca da.

 gac1, pe 15 martie 2022 - 15:56, a scris:

2. Comisionul de 4 lei iti vine pe raportul lunar si intra in totalul de plata ?
Da. Apare ca tranzactie pe cardul de credit, nu iti ia comision din contul curent sau asa.

Edited by sftpdt, 15 March 2022 - 17:05.


#31
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Mie mi-au dat pachetul de "bun venit", la comisioane pare identic cu SMARTul dar cu mai putine facilitati.
Cred ca si depunerea de numerar la ATM se ia in calcul pentru rulaj.
As mai avea o problema pt ca am ales debitarea directa a intregii sume utilizate din contul cardului de debit la inregristrare (tanti care m-a preluat in call nestiind sa imi explice care e diferenta pe langa altele) si nu imi e clar daca asta e sinonim cu total de plata luna curenta ( care evident ia in calcul o singura rata in cazul platilor in rate ) banuiesc ca se refera la acelasi lucru fiind absurd sa restitui toata suma achizitiei daca ai optat deja pentru rate.

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
E bine cum ai ales. Practic nu platesti nici o dobanda. Doar acel 4 lei lunar comisionul cardului de credit.
Eu platesc in fiecare luna asa.  Nu inseamna ca pui inapoi exact cat ai platit cu cardul in luna trecuta! Sunt ratele scadente din acea luna plus platile sub 100 lei care au atins perioada de gratie de 50 sau 55 de zile si acel 4 lei.

#33
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

 gac1, pe 15 martie 2022 - 17:42, a scris:

Cred ca si depunerea de numerar la ATM se ia in calcul pentru rulaj.

Nu .. depunerile de numerar la MFM sau ghiseu nu sunt luate in calcul.
La fel, nu sunt incluse operatiunile de schimb valutar, lichidarile depozitelor sau capitalizarile de dobanda, schimburi valutare prin cont sau transfer intre conturile tale de la CEC.

Edited by sftpdt, 15 March 2022 - 18:16.


#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,872
  • Înscris: 14.08.2007

 gac1, pe 15 martie 2022 - 15:56, a scris:

Ah super si atunci :
1. Rulajul de 1.600 de lei nu e musai sa il fac in contul curent CEC? sau se ia in considerare si rulajul de pe contul cardului de debit? Si depunerea asta de 1.600 pot sa o fac in orice data a lunii curente pentru a scapa de acel comision de administrare?
2. Comisionul de 4 lei iti vine pe raportul lunar si intra in totalul de plata ?
Eu viram pe cardul de debit din ING si de acolo o parte pe contul curent, o parte pe credit card. Luna asta nu am mai avut de acoperit credit ipotecar si nu am mai virat pe contul curent bani, o sa-ti spun daca mi-a luat comision sau nu ... eu din cate stiu pe cardul de debit trebuie sa fac rulajul ala de minim un salariu minim, nu pe contul curent.
2. Da, comisionul de 4 lei apare pe extrasul de credit card si se adauga la totalul de plata.

#35
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Revin cu alta intrebare: Nu imi e clar daca plata intru-un cont bancar al altei banci e considerata retragere de numerar si deci supusa dobanzii.
As avea anumite plati pe care nu le pot face la POS, ( de exemplu plata unor diverse cursuri sau astfel de servicii unde firma respectiva cere plata in cont bancar ).
Acuma banuiesc, evident ca acestea nu pot fi platite in rate, intrucat ar fi o mare oportunitate de abuz, in schimb ma intereseaza daca sumele astfel transferate sunt supuse dobanzii imediat dupa plata precum retragerea de numerar, sau sunt scutite de dobanda pe perioada de gratie (max 59 de zile).
Ma intereseaza pt lunile in care nu ajung la salariul minim cu suma de plata si asa mai platesc altceva ca sa fac rulajul.

#36
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Intreaba la banca/ verifica contractul.
La mine transferul bancar  facut cu angajatul bancii (la momentul cand am primit cardul de credit CEC, aveam dreptul sa sting un alt credit de nevoi personale de la alta banca) a fost considerat retragere numerar, pentru ca m-am trezit cu comision de peste 50 lei , pe primul extras primit pe email. A trebuit sa fac reclamatie in callcenter CEC, si sa imi primesc inapoi acel comision perceput eronat, dupa aproape o luna, pentru ca asa era oferta: aveam dreptul la primirea cardului, sa imi sting un credit de nevoi personale si sa il transform in 24 de rate fara dobanda.

La CEC nu am acces la aplicatie mobila fara cont curent si contracost, daca nu am rulaj.

Recomand sa platesti cu cardul alte cumparaturi mai consistente ale prietenilor/cunoscutiilor, , iti alimentezi apoi cash  contul tau curent, si sa faci transfer bancar din alt cont, nu din cel al cardului de credit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate