Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1499 replies to this topic

#379
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Uitandu-ma de pe telefon, par facute chiar cu un DSLR…. Nu vad diferente de calitate, nefiind un pixel hunter.

#380
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 20.01.2005
Majoritatea pozelor postate arata bine la rezolutii medii gen 3..4 Mp. Dar dpdv fotografic, conteaza mai mult expunerea, culorile, modul cum gestioneaza luminile si umbrele.
Ori aici telefonul exceleaza, bate orice camera foto atata timp cat nu se face editare.


O sa iau un exemplu concret. Aici avea o scena dificila, cu soare in cadru si zone subexpuse. Telefonul o poate gestiona frumos. Are modul de HDR care functioneaza foarte bine. Si poza iese asa direct din telefon :
Attached File  01.jpg   453.79K   27 downloads


In momentul cand trag cu camera foto, nu ma pot baza prea mult pe modulul HDR ca da chix in multe situatii, si atunci subexpun masiv ca sa pastrez luminile. Iese asta - o poza subexpusa mult :
Attached File  02.jpg   288.76K   29 downloads

Binenteles ca acasa, in fata calculatorului, pot edita raw-ul, pot balansa expunerea pe lumini/umbre si pot sa scot mai mult decat ce iese din telefon. Sa zicem ceva de genul asta :
Attached File  03.jpg   488.34K   29 downloads


Ok, faceti abstractie de focale, incadrari ! Am postat pozele doar pentru expunere.

#381
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 20.01.2005
Cica a aparut primul telefon cu zoom optic adevarat - Sony Xperia IV.
Are o camera care are zoom optic cu focala echivalenta de 85-125mm. Cred ca au vrut sa spuna primul telefon cu tele mai lung.

Oare chiar va schimba regulile jocului ?   :)

Sunt doua probleme :
-zoom-ul ala are in spate un senzor minuscul  (1/3.5") iar zoom-ul ala are probabil o focala optica gen 4-6mm;
-telefonul costa 1600$  (asta inseamna cam 8000 de Ron in Romania).


Telefonul mai are si doua camere fixe cu senzori 1/1.7" si 1/2.5".
Dupa parerea mea este un telefon exagerat de scump care practic nu aduce nimic in plus.

Edited by katran, 11 May 2022 - 16:07.


#382
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008
Cererea este pentru telefoane cat mai subtiri. Unde sa mai intre un tele cu un senzor cat de cat acceptabil? Asa, cu un senzor mai mic si cu o distanta focala in aceeasi gama ca si cea utilizata pentru camera principala s-a "rezolvat" si cu zona tele. Am in familie doua telefoane samsung (nu sunt ale mele Posted Image), din seria de varf, cu camera tele, dar nu am vazut inca nici o imagine cu camera tele,  vazuta pe monitor sa nu arate ca in desene animate. De vreo doi ani as vrea sa cumpar un telefon care are si tele cat de cat acceptabil, dar pana acum nu am gasit (exclus aifon si huaei ;)).

#383
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,934
  • Înscris: 28.12.2006

View Postedri, on 12 mai 2022 - 10:11, said:

De vreo doi ani as vrea sa cumpar un telefon care are si tele cat de cat acceptabil, ..
Viata trece, nu asteapta, asta in conditiile in care exista deja solutii de tele de la decente la excelente.

#384
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Inlocuitor la telefon e o compacta cu senzor aps-c gen fuji xf10 sau ricoh gr iii.
Usoare, mici si nu foarte grăsune.

#385
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,934
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSockpedia, on 12 mai 2022 - 10:53, said:

Inlocuitor la telefon e o compacta cu senzor aps-c gen fuji xf10 sau ricoh gr iii.
Usoare, mici si nu foarte grăsune.
Desi bune, problema cu acele compacte este ca au focala fixa, si se cam suprapun peste focala fixa a camerei principale din telefon care este destul de ok pentru majoritatea, deci dece sa dai o groaza de bani pe un alt device mai mare si mai greu daca ai deja un telefon? Ambele se indreapta spre sau chiar depasesc 1000E.

Edited by crokodilu, 12 May 2022 - 11:28.


#386
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Eu am dat 1500 lei pe fuji xf10, dar nu prea se mai gaseste si nici astfel de promotii nu mai sunt.
Sunt cu focala fixa, e drept..dar sunt pentru street photo in principal, iar daca vreau zoom il rezolv din crop.

Altfel..calitatea lentilei, senzorul si calitatea finala a fotografiei sunt peste telefonul mobil. Și sunt compacte.

Da..e cu dus intors, discutia asta poate dura la infinit, dar când fac pixel peep pe o poza cu fuji xf10 vs huawei p40 ..dinamica, detaliile, culorile sunt mai faine la camera foto dedicata.

Eu daca as fi producator de telefoane mobil3 as face niste modele dedicate pt foto mai Groase cu senzor si lentila mai maricele, fara mult AI si l-as marketa ca atare.

"Ia coane camera foto cu display amoled de 6inch, sim card 5G si... senzor apsc :)"



#387
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,934
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSockpedia, on 12 mai 2022 - 12:22, said:

Eu daca as fi producator de telefoane mobil3 as face niste modele dedicate pt foto mai Groase cu senzor si lentila mai maricele, fara mult AI si l-as marketa ca atare.

"Ia coane camera foto cu display amoled de 6inch, sim card 5G si... senzor apsc Posted Image"
Pe tehnologia actuala as paria ca dai fail intr-un astfel de demers, in primul rand din cauza legilor fizicii. Dar never say never. Insa eu ca client n-as avea rabdare sa astept sa apara un astfel de produs, producatorii se chinuie de vreo 10-15 ani.

Edited by crokodilu, 12 May 2022 - 13:09.


#388
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Pai n-a fost ăla.. Samsung 1 o cameră foto grosuță cu sim card sau ceva de genul?
Legile fizicii permit sa faci un ricoh gr ii sau iii la care sa i pui senzoru apsc, sim card, modul wifi si display touchscreen sa se dea omu pe net, sa vorbeasca la telefon..dar sa faca si poze

#389
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,934
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSockpedia, on 12 mai 2022 - 13:12, said:

Pai n-a fost ăla.. Samsung 1 o cameră foto grosuță cu sim card sau ceva de genul?
Legile fizicii permit sa faci un ricoh gr ii sau iii la care sa i pui senzoru apsc, sim card, modul wifi si display touchscreen sa se dea omu pe net, sa vorbeasca la telefon..dar sa faca si poze
Da, dar nu permit sa faci si zoom/tele.
Daca ar fi dupa mine as lua un body slim+un zoom pankake, am si senzor mare, am si zoom optic, am si flexibilitatea de a schimba cu alte obiective, totul cam la acelasi pret, desigur cu ceva dimensiuni mai maricele...ca na, asta e legile fizicii.
Gen asa ceva:
Attached File  Fără titlu.jpg   35.96K   14 downloads

#390
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 12 mai 2022 - 10:18, said:

Viata trece, nu asteapta, asta in conditiile in care exista deja solutii de tele de la decente la excelente.

Niste exemple de telefoane cu tele excelent? Posted Image

#391
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 20.01.2005
La telefon n-ar mai trebui facut mare lucru ca sa fie OK pentru pasionatii ca noi.
Senzorii sunt suficient de mari ca sa scoata ceva decent, dar nu scot, asta e partea a doua. Bazaconii gen tele sau zoom, nu au sens pe un telefon ultra-slim.


Dar pe ei nu ii intereseaza sa faca o treaba cinstita. Nu ii intereseaza sa imbunatateasca ce au construit deja.

La fiecare model vor introduce o bazaconie noua pe care o vor numi revolutionara, ca sa vanda din nou la pret mare, iar chestiile de bun simt nu le vor perfectiona niciodata, mai degraba le vor strica cu promisiunea ca le imbunatatesc in generatiile urmatoare de telefoane.

Chiar daca le-ar imbunatati, asta nu ar aduce bani sau vanzari iar 99% dintre utilizatori nu vor vedea nicio diferenta. Si atunci ei vor introduce tot timpul bazaconii gen : zoom 100x sau senzor (mic) cu 100...500 Mp.

Edited by katran, 12 May 2022 - 16:38.


#392
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,934
  • Înscris: 28.12.2006

View Postedri, on 12 mai 2022 - 16:33, said:

Niste exemple de telefoane cu tele excelent? Posted Image
N-am zis de telefoane cu tele excelent, am zis solutii cu tele excelent (dslr/ml, gasesti zeci de optiuni de tele excelent).

View Postkatran, on 12 mai 2022 - 16:34, said:

La telefon n-ar mai trebui facut mare lucru ca sa fie OK pentru pasionatii ca noi.
Senzorii sunt suficient de mari ca sa scoata ceva decent, dar nu scot, asta e partea a doua. Bazaconii gen tele sau zoom, nu au sens pe un telefon ultra-slim.
Ar putea sa faca, cu obiective detasabile, un singur senzor bun, lentila mica by default. Dar se complica stabilizarea, focusul, etc.

Edited by crokodilu, 12 May 2022 - 16:55.


#393
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,957
  • Înscris: 09.04.2005
Încercase Nikon ceva, nu chiar slim, dar măcar nu sfidau legile opticii
https://www.eteknix....era-smartphone/
"noutatea" e de acum 9 ani

#394
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,803
  • Înscris: 16.01.2017
Surprise statement from Sony manager: The image quality of smartphones will exceed that of mirrorless cameras in 2024

E discutabil sensul afirmatiei, dar trendul e interesant. Mizeaza mult pe imaginea computationala care intr-adevar evolueaza intr-un ritm accelerat.

#395
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,934
  • Înscris: 28.12.2006
Cum s-a ajuns de la
“We expect that still images will exceed the image quality of single-lens reflex cameras within the next few years.”
la
"The image quality of smartphones will exceed that of mirrorless cameras in 2024" ?

Edited by crokodilu, 31 May 2022 - 13:24.


#396
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,803
  • Înscris: 16.01.2017
"Potrivit unui articol din Nikkei Japan, Terushi Shimizu (President and CEO of Sony Semiconductor Solutions) a declarat că, calitatea imaginii smartphone-ului va depăși pe cea a DSLR-urilor "în următorii câțiva ani”, deși o imagine care însoțește prezentarea sugera un interval de timp mai specific, cu o dată în 2024."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate