Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Care ar fi diferenta nutritiva?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dirida

dirida

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2022
intre o conserva la cutie/borcan si un produs congelat la punga tinut  in lazile alea frigorifice ale supermaketurilor- care se inchid si se deschid la fiecare client si daca se mai intrerupe si electrica, se dezgheata, iar se-ngheata....

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ala congelat nu e compromis, cred ca are valoare nutritionala mai buna.
Nu cred ca are sens sa vorbim de produse alterate, sau la care s-a intrerupt lantul frigorific.

Edited by pasilla, 09 February 2022 - 21:36.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Cel congelat rapid ar trebui sa fie superior. Acum este discutabil daca te referi la alimentul brut sau un preparat anume.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Diferenta nutritiva? Dar depinde ce contine fiecare. La aceeasi produs, cel  congelat rapid e mai sanatos.  Cel pre-fiert si bagat in conserva si-a pierdut de exemplu vitaminele la fierbere...

#5
dirida

dirida

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2022
ma refer la legume

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cumpara cu incredere legume congelate, daca la pipaire le simti ca sunt separate si nu in bloc de gheata.

#7
dirida

dirida

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2022
am cumparat de la edena parca, asa cum spui, si la gust semanau cu o iarba chioara cred,desi am pus-o in apa de ciorbita dupa instructiunile pe ambalaj

dar intrebarea e valabila si pentru peste

Edited by Dany_Darke, 10 February 2022 - 01:06.


#8
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Vezi ca scrie pe eticheta.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,466
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdirida, on 09 februarie 2022 - 21:16, said:

intre o conserva la cutie/borcan si un produs congelat la punga tinut  in lazile alea frigorifice ale supermaketurilor- care se inchid si se deschid la fiecare client si daca se mai intrerupe si electrica, se dezgheata, iar se-ngheata....

Diferenta nutritiva este de luat in considerare dupa ce il gatesti.

Acum, cat priveste partea sanitara, te gandesti ca borcanele si cutiile au conservanti (E-uri, multe), iar cele din lazile frigorice este cum ai descris (unde eu dau vina pe lipsa de educatie a clientilor).

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Nimic nu se descongeleaza instant.Iarna nu ai multe optiuni, alea congelate sint bune.vara ia proaspete.

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Congelate.

#12
dirida

dirida

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2022

View Postrichelieu, on 12 februarie 2022 - 08:46, said:

Congelate.

Congelatele sint mai bune? daca ai citit tot topicul , vezi ca am zis ca am cumparat de la edena si nu au gust
poate imi sugerezi vreo firma mai calitativa , ca de congelat eu cu minutele mele n-am timp

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Oricum congelate cu mânuțele tale nu îți vor iesi niciodată cum le ies lor, pentru ca nu ai scule de congelare rapida, iar congelarea in echipamente domestice strica textura legumelor si implicit si valorea nutritivă.

Edenia are produse bune, acum nu știu ce experiența ai avut tu cu ele, cum au fost manipulate, prin ce regim au trecut si cum au fost gătite.

#14
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Pai da, una e să le bagi tu la congelator, să se răcească in timp, și alta să le bage ăia direct la -40 de grade in ditamai camera frigorifica, altfel se formează cristalele de gheață.

Jos pălăria @richelieu și mulțumesc, mulți mi au spus de a lungul timpului că sunt prost că mă duc cu ce am de congelat la un prieten care are instalație de congelare rapidă, la o fabricută, și abia apoi le bag la congelatorul personal.

Eu eram convins de asta, am făcut și teste, dar ești primul profesionist care îmi dai dreptate 😁

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 DarthBane, on 14 februarie 2022 - 21:49, said:

Eu eram convins de asta, am făcut și teste, dar ești primul profesionist care îmi dai dreptate ��

Dar se știe de XX ani că congelarea rapidă e mai bună pentru păstrarea nutrienților, iar de multe ori, legumele congelate sunt chiar superioare celor proaspete, care pot sta ceva zile sau săptămâni prin depozite, înainte să ajungă la raft. Nu e nevoei să faci tu teste, e un lucru cunoscut de toată lumea.

 dirida, on 12 februarie 2022 - 21:27, said:

poate imi sugerezi vreo firma mai calitativa , ca de congelat eu cu minutele mele n-am timp

Mazăre, fasole, Bonduelle.

Sincer, toate sunt ok, dar diferă timpii de fierbere. Timpii recomandați pe etichetă, de multe ori, sunt greșiți, majoritatea trebuiesc lăsate mai mult.

Despre gust... Ce gust te aștepți să aibă niște legume banale, congelate? Cred că de-asta există prostiile alea cu "legume congelate cu unt", pentru ăștia care caută să aibă fasolea gust de friptură...

#16
dirida

dirida

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2022
Pai, da, vreau sa se simta gustul legumelor altfel decit o iarba seaca(nu va ginditi la nu stiu ce ierburi) ;de ce le-as mai pune intr-o supa, sau ciorbita?

Bonduelle este cea mai rea dintre conservele pe care le-am incercat in ultima vreme

Si, despre peste(peshte) are cinceva ceva de comentat? Un ton in ulei la un borcan (scump la pret), e mai bun decit un ton congelat?

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Nu se compara, nu le poți folosi la fel.

#18
dirida

dirida

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2022

 richelieu, on 16 februarie 2022 - 21:26, said:

Nu se compara, nu le poți folosi la fel.


Ce nu se compara cu ce?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate