Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Care ar fi diferenta nutritiva?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
🤦🏻. Conserva de peste cu cel congelat.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 dirida, on 16 februarie 2022 - 19:39, said:

Bonduelle este cea mai rea dintre conservele pe care le-am incercat in ultima vreme

Eu n-am spus nimic de conserve. Conservele cu legume sunt mai toate aiurea. Câteva legume sunt mai ok la conservă, dacă vrei neapărat să le iei așa, porumbul, ciupercile, măslinele, de exemplu.

 dirida, on 16 februarie 2022 - 19:39, said:

Si, despre peste(peshte) are cinceva ceva de comentat? Un ton in ulei la un borcan (scump la pret), e mai bun decit un ton congelat?

Strict la ce vorbeam mai devreme, la pește nu prea contează ca la legume, că pe-ăla nu-l mănânci pentru vitamine. Tonul în ulei e diferit de cel congelat, n-are rost să le comparăm. Strict ca valoare nutritivă, ăla crud/congelat, preparat la cuptor, va fi mereu mai bun decât ăla în ulei, datorită conținutului mai scăzut de grăsimi hidrogenate. Iar ăla în suc propriu, are sare adăugată.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 SmurfK, on 17 februarie 2022 - 21:21, said:

Conservele cu legume sunt mai toate aiurea. Câteva legume sunt mai ok la conservă, dacă vrei neapărat să le iei așa, porumbul, ciupercile, măslinele, de exemplu.
Incearca mazarea din conserva Daucy si apoi mai vorbim.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Asa e, mazarea si porumbul sunt foarte bune, cu precizarea ca e mai bine sa iei mazare fina

#23
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Eu la gătit folosesc păstăi și mazăre ne-proaspete. Ciupercile le iau proaspete de fiecare dată când vreau să gătesc.
Am folosit multă vreme mazăre la conservă (când eram în Indonezia, din motive logistice, aici doar la început, din obișnuință) iar apoi am trecut pe congelate. Dacă gasesc Bonduelle, iau de-alea. Mie mi s-au părut cele mai bune. Dacă nu, marca proprie carr4 sau Emborg. La fasole verde păstăi la fel, dar nu am mai găsit nimic de la bonduelle de foarte multă vreme. Nu am încercat niciodată păstăi la conservă. Congelate însă, cele de carr4 sunt foarte ok și eu unul nici măcar nu le mai opăresc înainte să le călesc în tigaie.

Edited by buntzi, 14 June 2022 - 09:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate