Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

IT-ul mai cautat decat popia sau medicina

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#91
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
Si este cel mai bogat roman, 8,x miliarde de coco.

#92
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,149
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 05 februarie 2022 - 22:05, said:

Si este cel mai bogat roman, 8,x miliarde de coco.
Exact, si a ajuns acolo dintr-un startup infiintat si dezvoltat in Romania.

#93
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postutopium, on 05 februarie 2022 - 22:19, said:

Exact, si a ajuns acolo dintr-un startup infiintat si dezvoltat in Romania.

Oare câte zeci de alte astfel de start-up-uri de succes ar mai fi putut genera România dacă existau programe de susținere bine puse la punct?

Farsa numită Start-Up Nation produce covrigării și frizerii, punctajul maxim fiind obținut de cei care promit să angajeze cât mai multe persoane defavorizate...

Ar trebui redenumită Prima Afacere și numele refolosit pentru un program de susținere a start-up-urilor autentice, adică acele proiecte inovative, disruptive, cu potențial masiv de dezvoltare.

#94
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,149
  • Înscris: 14.08.2007
Daca astepti ajutorul statului ca sa-ti faci start-up, din start e destul de putin probabil ca ai o idee revolutionara :)

#95
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,580
  • Înscris: 15.11.2003

View PostVlad_22, on 31 ianuarie 2022 - 12:46, said:

IT-ul românesc, însă, e mediocru față de ceea ce găsești în alte țări. Avem forță de muncă ieftină și muncești mult pentru nu cine știe ce remunerație. Ah, că unii se visează la Google, Microsoft e altă discuție.
Pai unii chiar lucreaza in Romania la Google, Microsoft, Oracle, SAP, Adobe, Siemens, Thales si multe altele din automotive pe care nu le cunosc ptr ca nu sunt in domeniul respectiv

View Postsubss, on 05 februarie 2022 - 23:24, said:

Oare câte zeci de alte astfel de start-up-uri de succes ar mai fi putut genera România dacă existau programe de susținere bine puse la punct?

Farsa numită Start-Up Nation produce covrigării și frizerii, punctajul maxim fiind obținut de cei care promit să angajeze cât mai multe persoane defavorizate...

Ar trebui redenumită Prima Afacere și numele refolosit pentru un program de susținere a start-up-urilor autentice, adică acele proiecte inovative, disruptive, cu potențial masiv de dezvoltare.
Cred ca Start-Up nation este cel mai "fraudat" program din cauza punctajului respectiv.
Cand esti firma mica la inceput de drum nu-ti arde sa angajezi cat mai multe persoane pe 3 ani in mod obligatoriu.
Cine se angajeaza la asa ceva numai start-up nu face ci face spin-off din afacerea pe care o avea deja si statul roman e bou ptr ca arunca banii in buzunarele unor smecheri cocliti

View Postutopium, on 05 februarie 2022 - 22:19, said:

Exact, si a ajuns acolo dintr-un startup infiintat si dezvoltat in Romania.
A ajuns acolo pentru ca a a lucrat unde trebuie si cand trebuie, anume : anii 2000, Microsoft, SUA
Vrajeala cu Romania prinde la fraieri, se vorbeste mai multa indiana si chineza decat romana acolo de mult-mult timp

Edited by radu103, 06 February 2022 - 00:06.


#96
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postutopium, on 05 februarie 2022 - 23:34, said:

Daca astepti ajutorul statului ca sa-ti faci start-up, din start e destul de putin probabil ca ai o idee revolutionara

Discutabil...

Oricum, atunci când chiar ai o idee revoluționară un mic ajutor la început de drum din partea Statului ți-ar fi permis să îți păstrezi o cât mai mare parte din afacere, nu să fii dijmuit la fiecare rundă de finanțare până ajungi minoritar în propria companie... :)

View Postradu103, on 06 februarie 2022 - 00:05, said:

Cred ca Start-Up nation este cel mai "fraudat" program din cauza punctajului respectiv.
Cand esti firma mica la inceput de drum nu-ti arde sa angajezi cat mai multe persoane pe 3 ani in mod obligatoriu.
Cine se angajeaza la asa ceva numai start-up nu face ci face spin-off din afacerea pe care o avea deja si statul roman e bou ptr ca arunca banii in buzunarele unor smecheri cocliti

În privat, unii consultanții povestesc cum diverși importatori de echipamente și-au făcut astfel de spin-off-uri pe numele tuturor cunoștințelor, de la angajații proprii până la colegii de grădiniță... :D

#97
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,006
  • Înscris: 16.07.2015
Problema e că noi avem mult potențial, în orice... IT, sport, turism, cultură etc. Dar ne lipsește spiritul civic și liderii.

#98
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Eu cred că în special ne lipsesc banii...

Și nici nu avem o cultură a investitorului, în special a angel investor-ului.

Edited by subss, 06 February 2022 - 01:00.


#99
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,006
  • Înscris: 16.07.2015
Clar și nici nu investim în cercetare.

Edited by Vlad_22, 06 February 2022 - 01:01.


#100
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Eu am terminat facultatea de info. Îmi amintesc și acum destul de multe, cum ar fi structuri de date :) in C.  Nici atunci și nici acum nu știu de mutarea biților și de ce se folosește.
De curând m-am interesat de web dev și CSS mi-a luat cel mai mult timp sa înțeleg. ( sa tin minte ) ca prea multă informație deodată: floats(cică nu se mai foloseste),positions, flex, grid, animation, transitions, Sass( scss)
Cu Javascript n-am avut nici o problema, doar promises mi-a scos par alb cu atâtea callbacks. Mai departe am văzut ca cu async await e mai simplu.

Trebuie sa ma uit și la React putin la ei pe site când am timp și cred ca as aplica pt joburi ca front end. Ar trebui sa fac și vreo 2,3 proiecte.

Toate astea nu erau așa când am făcut eu facultatea. Așa ca oricine a lucrat in 2009 ca front end tot trebuie sa se actualizeze. Mai cunoasteti voi o meserie in care nu trebuie sa te tot documentezi ? Nu. Doar asta.

Apropo, lucrează cineva ca front end doar cu vanilia Javascript ?
Flutter a lui google tare complicat mi se pare din cauza parantezelor in paranteze. Nu mai înțeleg nimic. React e mai Ok. Stiu ca React e pt browser. Dar am vrut sa va întreb părerea voastră despre flutter






#101
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,580
  • Înscris: 15.11.2003
Doar vanilla js nu se mai foloseste de vreo 12 ani

#102
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View Postutopium, on 05 februarie 2022 - 23:34, said:

Daca astepti ajutorul statului ca sa-ti faci start-up, din start e destul de putin probabil ca ai o idee revolutionara :)
deja s-a format un fel de "mafie"  a firmulitelor care te contacteaza in vederea afacerilor cu fonduri europene.  Ca ei stiu cum se fac, probabil ca doar modelul lor este acceptat/aprobat, le pica si lor un comision de 10-25% din suma  zic si eu.  
La faza cu simigeriile, chiar ma miram odata, cum de s-a umplut cu ele, erau chiar si doua alaturate in unele locuri. Au disparut 90% din ele dupa expirarea termenilor contractuali. Va dat seama ce profitabile au fost. Au tocat banii pe covrigi.

#103
vdolghi

vdolghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2010
IT-ul (de fapt programarea) se plateste bine pentru ca trebuie sa stii multe tehnologii de care are nevoie piata si in afara de asta, trebuie sa ai si ceva experienta de munca cu aceste tehnologii. Macar cateva luni, dupa asta te vaneaza recruiterii pe LinkedIn Posted Image

Ca idee, pentru ceea ce fac eu, Fullstack Web developer, trebuie sa stii cel putin urmatoarele: HTML, CSS/SASS, Javascript vanilla impreuna cu noutatile introduse in limbaj de specificatia ECMAScript (sintaxa, promisiuni, async/await si altele), unul sau doua framework-uri de cum ar fi React sau Vue, cum se configureaza Webpack/Babel. Unele proiecte mai folosesc Typescript sau GraphQL, daca e nevoie trebuie sa le inveti si pe alea.

Cele scrise mai sus se refera doar la partea de frontend (constructia vizuala a aplicatiei web). Pe partea de backend (logica operationala a aplicatiei) plaja e si mai intinsa in functie de limbajul de programare si librariile aferente care au fost folosit pentru dezvoltare - Javascript are Node.js, PHP vine cu Laravel, Python cu Django/Flask, Java cu Spring boot si altele. In plus mai trebuie sa ai niste elemente de arhitectura si de deployment a aplicatiilor - REST, microservicii, Git, CI/CD, etc.

Dureaza al naibii de mult sa inveti toate astea si inca si mai mult sa fii bun la ele. Multi care vor sa intre in domeniu se descurajeaza cand afla cat de mult trebuie sa stie, se topeste foarte repede acel entuziasm care exista la inceput. Poate nu chiar in doua saptamani, dar cred si eu ca majoritatea renunta. Partea faina e ca daca exista vointa si inclinatii pentru programare, poti invata totul de pe net, din surse gratuite.

#104
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVlad_22, on 06 februarie 2022 - 00:36, said:

Problema e că noi avem mult potențial, în orice... IT, sport, turism, cultură etc. Dar ne lipsește spiritul civic și liderii.
si mai ales .. educatia, asa in general.

#105
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,580
  • Înscris: 15.11.2003

View Postsubss, on 06 februarie 2022 - 00:15, said:

Oricum, atunci când chiar ai o idee revoluționară un mic ajutor la început de drum din partea Statului ți-ar fi permis să îți păstrezi o cât mai mare parte din afacere, nu să fii dijmuit la fiecare rundă de finanțare până ajungi minoritar în propria companie... Posted Image
Daca ai un start-up de viitor atunci nu te obliga nimeni sa ridici finantare, creste de la sine pe banii clientilor care cumpara produsul/serviciul.
In ultimul timp s-a pompat mult marketing in "finantare", "venture capital" si "business angels" dintr-un singur motiv : oamenii aia trebuie sa-si conserve/multiplice banii, nu mai au idei si nici chef de munca ca odinioara.
Asa ca "finantarea" si "business angelimea" sunt niste produse de consum, cu un cost foarte piperat marketate foarte agresiv, la fel ca electrocasnicele
Ca Founder poti consuma sau nu aceste produse. Beneficiile lor sunt discutabile.
Eu prefer sa am 100% dintr-o companie care face profit 1 milion euro / an decat 30% dintr-o companie de 5 milioane euro / an sau decat 5% dintr-o companie care face 100 milioane euro pe an. Conteaza si libertatea, cu cat e mai mic procentul si nr de asociati mai mare, cu atat scade libertatea mai mult spre deloc
Singura finantare care merita luata este cea europeana nerambursabila, proiecte Horizon direct de la Bruxelles...restul sunt semi-teapa petermen lung, se poate trai bine si fara ele

Edited by radu103, 06 February 2022 - 15:44.


#106
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Si pana sa ajungi sa ai (suficienti) clienti, din ce iti platesti angajatii? Ce s-ar face startupurile din Silicon Valley fara milioanele/miliardele obtinute din finantari?

Edited by dani.user, 06 February 2022 - 15:50.


#107
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postradu103, on 06 februarie 2022 - 15:38, said:

Daca ai un start-up de viitor atunci nu te obliga nimeni sa ridici finantare, creste de la sine pe banii clientilor care cumpara produsul/serviciul.

Mai întâi ai o idee, pe urmă ai un start-up... Cum faci tranziția de la idee la start-up?

La acest aspect mă refer când spun că este mare nevoie în special de finanțare timpurie...

În anumite domenii, indiferent cât de bun ai fi și cât te-ai zbate nu prea ai cum să treci de la idee la proiect fără niște bani serioși în buzunar.

Un exemplu ar fi invențiile... unde, dacă nu îți permiți să le protejezi prin intermediul unui brevet care să acopere cât mai multe dintre piețele relevante, ceea ce costă minim vreo 50000 euro, nu prea ai ce să faci.

Quote

Singura finantare care merita luata este cea europeana nerambursabila, proiecte Horizon direct de la Bruxelles...restul sunt semi-teapa petermen lung, se poate trai bine si fara ele

Toate aceste finanțări vizează pasul doi, nu pasul unu. Pentru pasul unu (ai o idee) nu prea există soluții.

#108
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postvdolghi, on 06 februarie 2022 - 15:12, said:

IT-ul (de fapt programarea) se plateste bine pentru ca trebuie sa stii multe tehnologii de care are nevoie piata si in afara de asta, trebuie sa ai si ceva experienta de munca cu aceste tehnologii. Macar cateva luni, dupa asta te vaneaza recruiterii pe LinkedIn Posted Image

Ca idee, pentru ceea ce fac eu, Fullstack Web developer, trebuie sa stii cel putin urmatoarele: HTML, CSS/SASS, Javascript vanilla impreuna cu noutatile introduse in limbaj de specificatia ECMAScript (sintaxa, promisiuni, async/await si altele), unul sau doua framework-uri de cum ar fi React sau Vue, cum se configureaza Webpack/Babel. Unele proiecte mai folosesc Typescript sau GraphQL, daca e nevoie trebuie sa le inveti si pe alea.

Cele scrise mai sus se refera doar la partea de frontend (constructia vizuala a aplicatiei web). Pe partea de backend (logica operationala a aplicatiei) plaja e si mai intinsa in functie de limbajul de programare si librariile aferente care au fost folosit pentru dezvoltare - Javascript are Node.js, PHP vine cu Laravel, Python cu Django/Flask, Java cu Spring boot si altele. In plus mai trebuie sa ai niste elemente de arhitectura si de deployment a aplicatiilor - REST, microservicii, Git, CI/CD, etc.

Dureaza al naibii de mult sa inveti toate astea si inca si mai mult sa fii bun la ele. Multi care vor sa intre in domeniu se descurajeaza cand afla cat de mult trebuie sa stie, se topeste foarte repede acel entuziasm care exista la inceput. Poate nu chiar in doua saptamani, dar cred si eu ca majoritatea renunta. Partea faina e ca daca exista vointa si inclinatii pentru programare, poti invata totul de pe net, din surse gratuite.
Da, și pe lângă astea la interviu pt angajare te întreabă departe queue și stack, haspmaps, trees și graph. In plus am văzut ca unele firme vor și testare automata gen cu Mocha framework. Dar am văzut ca poți refolosi fișierul ăla. Doar putin am citit ca nu as vrea sa mai rămân blocată in TDD

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate