Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
455 replies to this topic

Poll: Ce credeti despre proiectul Sibiu 2007? (302 member(s) have cast votes)

Ce credeti despre proiectul Sibiu 2007?

  1. o sa fie un succes pentru Sibiu (162 votes [53.64%])

    Percentage of vote: 53.64%

  2. o sa fie un succes pentru Romania (108 votes [35.76%])

    Percentage of vote: 35.76%

  3. va fi un esec (32 votes [10.60%])

    Percentage of vote: 10.60%

Vote Guests cannot vote

#19
Thundercloud

Thundercloud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2006
as vrea si eu sa stiu daca a vizita sibiu-ul vara asta --pe la sfarsitul lui iulie-- ar fi o experienta agreabila (pentru niste prieteni care nu-s din Romania) sau nu. am citit mai sus despre diverse constructii care ar avea loc, etc... daca da, unde s-ar putea sta in sibiu, nu foarte scump (adica nu e nevoie de tv, etc) dar in centru.

#20
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006

 Thundercloud, on Jun 4 2006, 23:54, said:

as vrea si eu sa stiu daca a vizita sibiu-ul vara asta --pe la sfarsitul lui iulie-- ar fi o experienta agreabila (pentru niste prieteni care nu-s din Romania) sau nu. am citit mai sus despre diverse constructii care ar avea loc, etc... daca da, unde s-ar putea sta in sibiu, nu foarte scump (adica nu e nevoie de tv, etc) dar in centru.
exista pensiuni foarte aproape de centrul orasului, detali despre preturi si altele gasesti pe portalul sibiu.ro

#21
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
Imagini live din Sibiu http://sibiu.ro/ro/live.htm

#22
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006

 adryyan, on Jun 12 2006, 01:23, said:

Imagini live din Sibiu http://sibiu.ro/ro/live.htm
sau http://sibiu.ro/ro/live2.htm

#23
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
misto...super frumoasa e piata acum...pavajul si stalpii de la instalatia electrica de f bun gust..felicitari!!!

#24
Anuska

Anuska

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.05.2006
este cu siguranta un mare succes pt sibiu. cu ocazia asta ne-am ales si noi cu un oras curat si pus la punct. turistii nu prea cred ca se vor inghesui...

#25
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

 Anuska, on Jun 15 2006, 17:39, said:

este cu siguranta un mare succes pt sibiu. cu ocazia asta ne-am ales si noi cu un oras curat si pus la punct. turistii nu prea cred ca se vor inghesui...


Nici nu e nevoie de inghesuiala.
Din 10 turisti / vizitatori, 6 se vor intoarce si anul urmator cu inca 6 prieteni. Astfel va creste numarul turistilor de la an la an. (Asta in cazul in care au ce vedea si se simt bine, dar nu cred ca e o problema in cazul Sibiului).

Succesul va putea fi masurat peste cativa ani, cand Sibiul va fi un punct de atractie important din Romania.

#26
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Sibiu/Hermannstadt 2007 Capitala Culturala Europeana = frecție la un picior de lemn.

Pentru orășelul Sibiu sigur că o să fie un succes ținând cont că și venirea unui circ este un eveniment.

#27
sonya_ss

sonya_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2006
am fost la sibiu acum doi ani, cu gandul sa stau vreo doua zile si am plecat dupa cinci. eram intr-un fel de tur ar oraselor din ardeal. sibiul mi-a placut cel mai mult. mi-a placut atmosfera din centrul orasului, mi-au placut cetatea, bisericile, stradutele inguste, muzeele (cel mai mult muzeul de arta extraeuropeana, muzeul de trofee de vanatoare), mi-au placut casele cu "ochi", privelistea din turnul bisericii evanghelice, campingul din dumbrava, muzeul astra unde intr-o jumatate de zi n-am resusit sa vedem tot, rasnovul, cisnadioara, paltinisul si lista ar putea continua.  am revenit peste 2 luni, la festivalul medieval, si ar reveni oricand cu placere. poate chiar anul viitor. si atunci se construia, si sunt sigura ca totul va arata perfect pana la anul.

#28
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005
Din toate orasele pe care le-am vazut, Sibiu e cel mai slab... multa mizerie, nu numai in centru, unde se construieste, ci peste tot! Toti mi-au laudat Kon Tiki, cel mai bun si mai tare rest din zona, am go acolo, cazarea era ok, in schimb baruletzul unde TE OBLIGAU sa mananci, dupa ce ca e inchis sambata (obicei ciudat), arata ca un restaurant de gara: e curat, intr-adevar, se mancanca excelent, inr-adevar, dar meniul e sarac, cei care servesc masa acolo, drept clienti, mai mult beau si fumeaza, pute a tigara de nu poti sa stai, se bea mult, parca e un nirt de biciuscari... aerisirea se face pe cai naturale... m-a dezamagit cumplit sibiul... si ceea ce e mai grav e ca si oamenii din Sibiu mai trebuie sa evolueze un pic.. pt ca daca ei si-ar face curat in fata caselor unde stau, chair daa in zona Kon Tink vezi strazi neasfaltate, cu pamant pe ele, mai ceva ca la tzara, oamenii, adica cei ce stau in Sibiu, e in puterea lor sa dea o fata frumoasa Sibiului... dar....

#29
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006

 alvis, on Jul 2 2006, 12:23, said:

Din toate orasele pe care le-am vazut, Sibiu e cel mai slab... multa mizerie, nu numai in centru, unde se construieste, ci peste tot! Toti mi-au laudat Kon Tiki, cel mai bun si mai tare rest din zona, am go acolo, cazarea era ok, in schimb baruletzul unde TE OBLIGAU sa mananci, dupa ce ca e inchis sambata (obicei ciudat), arata ca un restaurant de gara: e curat, intr-adevar, se mancanca excelent, inr-adevar, dar meniul e sarac, cei care servesc masa acolo, drept clienti, mai mult beau si fumeaza, pute a tigara de nu poti sa stai, se bea mult, parca e un nirt de biciuscari... aerisirea se face pe cai naturale... m-a dezamagit cumplit sibiul... si ceea ce e mai grav e ca si oamenii din Sibiu mai trebuie sa evolueze un pic.. pt ca daca ei si-ar face curat in fata caselor unde stau, chair daa in zona Kon Tink vezi strazi neasfaltate, cu pamant pe ele, mai ceva ca la tzara, oamenii, adica cei ce stau in Sibiu, e in puterea lor sa dea o fata frumoasa Sibiului... dar....
Alvis spui de Sibiu ca e cel mai slab oras, poate nici macar nu l-ai vizitat.
Vreau sa iti reamintesc ca multe tari din UE au votat ca tara noastra Romania sa intre in UE anu' viitor datorita orasului Sibiu si autoritatilor de aici. Mentionez 2: Luxembourg si Germania

#30
sonya_ss

sonya_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2006

 alvis, on Jul 2 2006, 10:23, said:

Din toate orasele pe care le-am vazut, Sibiu e cel mai slab... multa mizerie, nu numai in centru, unde se construieste, ci peste tot! Toti mi-au laudat Kon Tiki, cel mai bun si mai tare rest din zona, am go acolo, cazarea era ok, in schimb baruletzul unde TE OBLIGAU sa mananci, dupa ce ca e inchis sambata (obicei ciudat), arata ca un restaurant de gara: e curat, intr-adevar, se mancanca excelent, inr-adevar, dar meniul e sarac, cei care servesc masa acolo, drept clienti, mai mult beau si fumeaza, pute a tigara de nu poti sa stai, se bea mult, parca e un nirt de biciuscari... aerisirea se face pe cai naturale... m-a dezamagit cumplit sibiul... si ceea ce e mai grav e ca si oamenii din Sibiu mai trebuie sa evolueze un pic.. pt ca daca ei si-ar face curat in fata caselor unde stau, chair daa in zona Kon Tink vezi strazi neasfaltate, cu pamant pe ele, mai ceva ca la tzara, oamenii, adica cei ce stau in Sibiu, e in puterea lor sa dea o fata frumoasa Sibiului... dar....

alvis, am citit ceea ce ai scris tu si am senzatia ca nu vorbesti despre sibiu...
eu nu l-am perceput asa, mi s-a parut chiar curat, am mancat si la restaurant si mi s-a parut chiar foarte bine, oamenii sunt deosebiti, am avut ocazia sa stau de vorba cu cativa (necunoscuti, nu-ti imagina prieteni sau altceva). nu stiu ce sa cred despre ceea ce ai scris tu. depinde acum de gusturile fiecaruia, dar totusi...

#31
xkz

xkz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.04.2006
Sibiu - un oras superb in care revin intotdeauna cu placere. Are o problema cu strazile neasfaltate dar sunt convins ca se rezolva. Pentru ca tot se vorbeste despre Kontiki - este o carciuma in care am intrat prima data cu retinere, chiar cu teama, insa dupa ce am gustat ciorba de burta si mititeii a fost cu totul altceva :yes: . Alte locuri unde se mananca bine - Crama Ileana si Trei Stejari.

#32
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005

 sonya_ss, on Jul 2 2006, 15:39, said:

alvis, am citit ceea ce ai scris tu si am senzatia ca nu vorbesti despre sibiu...
eu nu l-am perceput asa, mi s-a parut chiar curat, am mancat si la restaurant si mi s-a parut chiar foarte bine, oamenii sunt deosebiti, am avut ocazia sa stau de vorba cu cativa (necunoscuti, nu-ti imagina prieteni sau altceva). nu stiu ce sa cred despre ceea ce ai scris tu. depinde acum de gusturile fiecaruia, dar totusi...

Nu neg. frumusetea este in okii celui care priveste... asta am vazut eu in zona KonTiki... si pe Dumbrava, spre Paltinis... multa mizerie, f multa mizerie si lipsa de preocupare pt curatenia orasului... si daca seara nu m-ar fi dus pereginarile in alt oras, sa am o comparatie in aceeasi zi, as fi zis ca mi-s rau intetionat...
Despre Kon Tiki:  se mananaca excelent, dar fata de farmecul bodegii din Herculane din fata intrarii inspre Dacia, la Kon Tiki uratenia o da  mirosul pestilential de tigara si aerul de restaurant CFR.. e mare pacat ca nu le-a trecut prin mitne sa imparta cele 2 camere in salon fumatori si salon nefumatori... sau macar sa isi faca o ventilatie sanatoasa...

#33
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

[ http://www.sibiul.ro/poza_zilei/pic2006-07-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.sibiul.ro/galerie/festivalul-international-de-teatru-2006-20.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.sibiul.ro/galerie/parcul-tineretului-sah-noaptea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.sibiul.ro/galerie/sibiu_b_evanghelica[1].jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.sibiul.ro/galerie/concurs-calarie-cupa-vinaria-2006-9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.sibiul.ro/galerie/concurs-calarie-cupa-vinaria-2006-14.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img85.imageshack.us/img85/5304/sb07x16vl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img90.imageshack.us/img90/5008/sb07x21lr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img90.imageshack.us/img90/8848/sb07x38bo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img85.imageshack.us/img85/1770/sb07x48lh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img137.imageshack.us/img137/6271/sb07x58jx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#34
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Eu sunt sibian prin adoptie - de vre-o 10 ani.

In ultimii ani, intr-adevar a inceput sa se schimbe fata orasului.
Din pacate pentru locuitorii acestuia, aproape exclusiv in centru (orasul vechi).
Pentru cei de la periferie insa (si nu numai), s-a creeat Zona Industriala Vest (nu e o gluma).

Cateva observatii - cineva spunea de investitiile in hoteluri. Corect !
Ca acestea sunt realizate de mari lanturi hoteliere - FALS ! (cu exceptia hetelului Bulevard care a fost preluat de lantul Continental si este in proces de renovare.
Celelalte hoteluri aflate in constructie (i-mi vin in minte acum 3 hoteluri cu 12 - 14 etaje) apartin unor oameni de afaceri locali ( unul este Carabulea - patronul holdinglui Atlassib si alti doi "benzinari").

Referitor la Kon-Tiki si "saracia" meniului - este un local unde se consuma aproape exclusiv ciorba de burta si mici. Cel putin cirba de burta este .......

Pentru cei ce viziteaza Sibiul si cauta un loc de luat masa curatel, cu mancare buna si la preturi mai mult decat rezonabile recomand cu caldura restaurantul Cardinal (langa Biserica din Groapa).
Incercati mai ales micii !

#35
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

 marr, on Jul 3 2006, 16:25, said:

Cateva observatii - cineva spunea de investitiile in hoteluri. Corect !
Ca acestea sunt realizate de mari lanturi hoteliere - FALS ! (cu exceptia hetelului Bulevard care a fost preluat de lantul Continental si este in proces de renovare.
Celelalte hoteluri aflate in constructie (i-mi vin in minte acum 3 hoteluri cu 12 - 14 etaje) apartin unor oameni de afaceri locali ( unul este Carabulea - patronul holdinglui Atlassib si alti doi "benzinari").


Implicarea marilor lanturi este reprezentata de contractele de management sau de franciza care sunt incheiate cu proprietarii hotelurilor (care pot fi romani - vezi Crowne Plaza sau Hilton al caror proprietar este Copos). Aceste contracte inseamna de fapt ca propietarul trebuie sa renoveze hotelul si sa-l aduca la anumite standarde pentru a putea intra in lantul respectiv.
Marile lanturi au renuntat in ultima vreme sa mai devina proprietari de hoteluri, preferand acest gen de contracte.

Ma bucur ca dl. Carabulea incepe sa investeasca si in altceva decat in autobuze, dar sper sa nu aplice la hotel aceleasi standarde de calitate ca la Atlassib  pentru ca iese un motel de maxim o stea.

#36
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
Festivalul ARTMANIA 14-16 iulie 2006 SIBIU, invitat special trupa HIM cea mai tare trupa rock din lume. Detali pe www.artmania.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate