Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Sfat achizitie Subaru Forester 2.0 benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
spooky24

spooky24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.08.2007
Salut,

De curand ma tenteaza sa imi schimb masina si sa imi iau ceva pe benzina 4x4.

Mereu mi am dorit o masina Subaru si am zis ca acum este momentul.

Ma intereseaza ceva pareri de la posesori si nu numai.

Nu vreau alta versiune de motor, cel 2.0 aspirat cred ca imi ofera o fiabilitate destul de buna.

Motorul diesel este problematic iar 2.5 XT, desi este un motor destul de bun, din pacate nu mi l pot permite (costuri de intretinere, consum, etc)

Multumesc frumos pt ajutor

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Împlinește-ți visul și nu mai întreba!

Eu mi-am dorit un Daihatsu MATERIA, dar m-am lăsat influențat de x și de y, iar acum regret când văd câte una pe stradă, mai rar, dar asta era și ideea.
Nu repeta greșeala mea.
Be strong!

#3
spooky24

spooky24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.08.2007

 ericmario, on 26 ianuarie 2022 - 23:01, said:

Împlinește-ți visul și nu mai întreba!

Eu mi-am dorit un Daihatsu MATERIA, dar m-am lăsat influențat de x și de y, iar acum regret când văd câte una pe stradă, mai rar, dar asta era și ideea.
Nu repeta greșeala mea.
Be strong!

Multumesc pt incurajare :)

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 24.11.2015

 ericmario, on 26 ianuarie 2022 - 23:01, said:

Împlinește-ți visul și nu mai întreba!

Eu mi-am dorit un Daihatsu MATERIA, dar m-am lăsat influențat de x și de y, iar acum regret când văd câte una pe stradă, mai rar, dar asta era și ideea.
Nu repeta greșeala mea.
Be strong!

Respect! E misto rau masina aia, nu mai zic de marca Daihatsu daca esti pasionat :)

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 26 ianuarie 2022 - 23:33, said:


Respect! E misto rau masina aia, nu mai zic de marca Daihatsu daca esti pasionat Posted Image
Era de apreciat respectul tău dacă aș fi cumpărat mașina într-un final.
Așa... mie mi-a mai plăcut și PT Cruiser.
Bine, am înțeles că asta era plină de probleme, dar forma aia...

Ok, Subaru Forester, go for it!

#6
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Superba Daihatsu Materia!!!!!!
Imi pare rau ca nu ai reusit sa o cumperi!
Subaru este iarasi o masina deosebita!

#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Pai, ce te-ar interesa cu privire la Forester ?
La modul general, Foresterul este o mașina ce-ți va aduce multiple satisfacții si-ți va pune un zâmbet pe fata de fiecare data când te pui la volan.
Totuși, este extrem de important ce cumperi - in special cum a fost întreținută înainte sa ajungă la tine (dacă-i vorba despre o achiziție SH).
Ce model ai in vedere - SG (<2008), SH (2008-2013), SJ (<2020) sau SK (>2020) ?
Fiecare varianta are “+” si “-“ -uri.
Trebuie sa știi ca o mașina buna nu se va vinde la un preț mic, iar un preț mic la achiziție se va traduce in costuri ulterioare mari si foarte mari.
Un alt aspect de care-i bine sa ții cont - motoarele Subaru nu prea se împăca bine cu GPL-ul. Ca atare, ar fi de evitat una cu GPL.
Dacă ai întrebări specifice, spune si încerc sa-ți răspund. Sau, si mai bine, intra pe forumul Subaru si citește acolo despre modelul ce te interesează, vezi ce probleme au fost si cum s-au rezolvat, citește niște jurnale de bord, întreabă ce vrei sa știi ...

#8
spooky24

spooky24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.08.2007

Vizualizare mesajmarr, pe 27 ianuarie 2022 - 06:36, a scris:

Pai, ce te-ar interesa cu privire la Forester ?
La modul general, Foresterul este o mașina ce-ți va aduce multiple satisfacții si-ți va pune un zâmbet pe fata de fiecare data când te pui la volan.
Totuși, este extrem de important ce cumperi - in special cum a fost întreținută înainte sa ajungă la tine (dacă-i vorba despre o achiziție SH).
Ce model ai in vedere - SG (<2008), SH (2008-2013), SJ (<2020) sau SK (>2020) ?
Fiecare varianta are “+” si “-“ -uri.
Trebuie sa știi ca o mașina buna nu se va vinde la un preț mic, iar un preț mic la achiziție se va traduce in costuri ulterioare mari si foarte mari.
Un alt aspect de care-i bine sa ții cont - motoarele Subaru nu prea se împăca bine cu GPL-ul. Ca atare, ar fi de evitat una cu GPL.
Dacă ai întrebări specifice, spune si încerc sa-ți răspund. Sau, si mai bine, intra pe forumul Subaru si citește acolo despre modelul ce te interesează, vezi ce probleme au fost si cum s-au rezolvat, citește niște jurnale de bord, întreabă ce vrei sa știi ...

Iti trimit in privat si masina pe care am pus ochii, este Subaru Forester 2009 2.0 163 cp si 140K KM. Nu am vazut o inca dar din poze pare destul de bine intretinuta.

Vanzatorul spune ca KM sunt reali si verificabili.

#9
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.09.2007
Salut, eu nu stiu ce motorizare e aia de 163 de cai din 2.0 aspirat. Stiu doar de 150 de cai. Mai exista 173 parca, la 2.5 aspirat. Eu zic ca Forester este o masina excelenta pentru ce a fost gandita. Iar daca ai asteptari realiste legate de consum si costuri, nu vei fi dezamagit. Daca masina e OK si iti va placea la test, ia-o. La 140 kkm nu ar trebui sa fie probleme majore. Schimba uleiurile la timp si nu vei avea nicio problema, doar consumabile.

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.10.2004
salut - daca vrei ai putea posta aici ceva detalii despre fiecare varianta. sigur ajuta. eu as citi cu interes ce ai de zis :)

#11
spooky24

spooky24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.08.2007

Vizualizare mesajflaviuf, pe 27 ianuarie 2022 - 09:29, a scris:

Salut, eu nu stiu ce motorizare e aia de 163 de cai din 2.0 aspirat. Stiu doar de 150 de cai. Mai exista 173 parca, la 2.5 aspirat. Eu zic ca Forester este o masina excelenta pentru ce a fost gandita. Iar daca ai asteptari realiste legate de consum si costuri, nu vei fi dezamagit. Daca masina e OK si iti va placea la test, ia-o. La 140 kkm nu ar trebui sa fie probleme majore. Schimba uleiurile la timp si nu vei avea nicio problema, doar consumabile.

Da, ai dreptate in anunt scrie 160... s ar putea sa fie scris gresit.

#12
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.09.2007

Vizualizare mesajsmoke, pe 27 ianuarie 2022 - 09:46, a scris:

salut - daca vrei ai putea posta aici ceva detalii despre fiecare varianta. sigur ajuta. eu as citi cu interes ce ai de zis Posted image
Aici un link cu toate caracteristicile modelelor de Forester:
https://www.ultimate...Subaru-Forester

#13
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

Vizualizare mesajspooky24, pe 27 ianuarie 2022 - 10:08, a scris:

Da, ai dreptate in anunt scrie 160... s ar putea sa fie scris gresit.

Mi-a scapat asta !
Foresterul SH (2009) 2.0 benzina are 150 CP.

Foresterul SG 2.0 (fabricat pana in 2008) avea 160 CP ( ma rog 121 kW - cca. 162 CP)

Edited by marr, 27 January 2022 - 10:54.


#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
@marr ai vreo idee despre 2.0 xt? Cel de 150 cai nu ma tenteaza, 2.5idem. Ma uitam la cateva modele 2016-2017, par sexi. :)

#15
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Sunt foarte mishto !
Un fel de 2-in-1 - suficienta putere daca vrei ”sa te joci”, suficient de economic daca mergi relaxat, confortabila, spatiu mare pentru pasageri si in portbagaj, tinuta excelenta de drum si performante cel putin decente pe drumuri forestiere, dealuri si campii (NU off-road extrem, ca nu-i facuta pentru asta).
Pe scurt, e un all-rounder aproape perfect.

Ideea e sa gasesti unul bun, intretinut corect si neabuzat. Preturile sunt maricele la SJ XT - cele din ultimii anii (2016-2017, la care te uiti tu) au si facelift si au primit faruri LED adaptive.
A fost cam ultima generatie cu motoare serioase comercializata in Europa. Dupa aia, pe motive de emisii & shit, le-au castrat.
Ultimul (cel putin deocamdata) model echipat strict cu motor pe benzina, este actualul Outback - dar si asta a pierdut aproape 20 de cai frumosi cand a intrat in UE.

Revenind - daca ai sansa sa gasesti un XT 2016-2017, corect intretinut si cu un kilometraj rezonabil - go for it, ca nu-s prea multe la vanzare !
Pe autovit e unul singur, iar pe mobile.de sunt ... 6 bucati mari si late !

PS: Ca idee, un coleg subarist, si-a gasit (cu bafta chioara) un Forester XT 2017, cu cca. 75k km la bord. Daca am retinut corect, in final a dat pe masina undeva la 25-26k euro.

#16
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
@marr ma uitam la ceva in gen (nu are poze, weird)
https://suchen.mobil...ae-23c597a29826

#17
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Chiar ciudat anunțul !
Una, ca-i fără poze - dar, in titlu spune “2.0i” iar asta înseamnă aspirat de 150 CP.
La descriere scrie insa 241 CP - asta înseamnă XT.
Fără a mai pomeni de prețul suspect de mic - cu cca. 10.000 € mai mic decât media prețurilor pentru un XT din același an.

#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Ținând cont de prăpădul de anul trecut din Europa, mare atenție la mașinile inundate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate