Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Profesorii în greva, iar.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#109
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010

 jericho, on 21 ianuarie 2022 - 13:54, said:


cine zice? tu? neinteresant, fix zero

Am zis ca POT. Nu pot? Sigur ca pot. A, ca nu o vor face niciodata, ca doar nu-s prosti sa renunte la un post caldut, asta e partea a doua.

#110
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 AlexEn, on 21 ianuarie 2022 - 14:24, said:

Da domne, ei (oricare or fi) sunt singurii vinovati de situatia curenta.



Ohooo, cat te inseli!
Cu atat mai mult este vina ta fiindca tu ai creat premisele pentru ceea ce este acum.

Nu iti baga capul in pamant si nu mai fugi si tu de responsabilitati.

Pe bune ? Ar trebui acum la varsta mea  sa intru in politica , ce zici societatea pe care o educati ma accepta ? Never ever.
Ar trebui ca politica sa fie facuta benevol nu retribuita si parazitata cu lichele si oportunisti, ar trebui ca voi , cei din invatamant sa nu tratati ca pe un simplu job , mai multa empatie , efort , dedicatie, respect , exemplu personal ar fi binevenite.

#111
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, nu e vorba de ce se intampla de acum incolo ci de ce s-a intamplat pana acum, cand 'iti plateai datoriile pentru societate'.

#112
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

 foreverbanned, on 21 ianuarie 2022 - 14:15, said:

Deci profesorii sunt de vină pentru dezinteresul față de școală al elevilor și comportamentul acestora, nu doar în interiorul scolii, dar și în viața cotidiană.
UE,NATO, americanii nu au nici o vină?

Or fi si altii de vina, cu siguranta si parintii au o vina fata de dezinteresul copiilor.
Dar,macar o data, priviti-va in oglinda si voi, profesorii, si realizati ca o mare parte din vina va apartine.
Nu NATO puncteaza elevi la scoala de rezulta  clase intregi cu media 10!
Ca sa nu spui ca bat campii, atasez situatia lui fii miu clasa a 9a. Uita-te la media generala a clasei, uita te la pozitia in clasamentul general al elevilor cu note in adsevio si spune cu mana pe inima ca ceea ce vezi acolo e ok. Vorbim de clasa a 9 a!

Attached File  2022_01_21_14_32_55_Adservio_platforma_educationala.png   123.6K   21 downloads

E o minciuna, o iluzie vanduta de profesori copiilor si parintilor!

Apoi spune-ne de modul in care in vestitul sistem de invatamant romanesc se fac promovari, se fac presiuni si compromisuri pe motiv politic, cum copiii devin masa de manevra si carne de tun in diverse confruntari meschine intre profesori/directori/inspctori momentan ajunsi pe val si altii cazuti in dizgratie. Clasa lui fii miu este un exemplu - dirigintele a fost pe cai mari pana la sfarsitul clasei a 8 a, din clasa a 9 a a cazut de pe cal si acum e un iures al schimbarii profesorilor la clasa, profesori buni inlocuiti cu altii recunoscuti mai slabi. Dar numai la clasa lui fii miu, la clasa paralela stabilitate, directoarea a facut o garnitura selecta de profesori - ptr ca putea, ptr ca au fost presiuni ptr ca se fac compromisuri!
Si dupa ce au muncit pe branci ptr a obtine o medie mare si a ramane in acelasi colegiu din clasa a 9 a, dupa cateva saptamani majoritatea colegilor lui fii miu (inclusiv el) isi manifestau regretul ca nu au optat ptr alte scoli. Si vorbim de copii care au obtinut peste 9.50 la capacitate.
La acesti copii nu poti spune ca au fost influientati de parinti, doar profesorii au muncit cu sarg pentru imaginea catastrofala pe care insisi si-au creat o.
Sa mai discutam da calitatea profesorilor dovedita la corectarea lucrarilor de la evaluarea nationala? Care au fost procentele de note schimbate dupa reevaluare din totalul notelor? Dar din totalul contestatiilor?
Si aici tot parintii, tot copiii inadaptati si needucati?
Orele deschise tot motiv de sueta si de consumat cornulete?
Dar doctoratele cum se mai fac? Tot asa - mai un ctrl c ctrl v? Aici ar trebui sa stiti ca doar sunteti interesati, echivalare  doctorat grad didactic plus spor la salariu!
Unde invata copiii arta compromisului si a imposturii? Eu cred ca nu neaparat acasa!

Edited by gelublabla, 21 January 2022 - 15:01.


#113
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,017
  • Înscris: 25.06.2007
Totusi, doar cine nu stie ce vorbeste poate minimaliza rolul scolii si al educatiei.

Quote

Omul poate deveni om numai prin educaţie. El nu e nimic decât ceea ce face educaţia din el.

....zicea un nene pe nume Immanuel Kant

#114
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Pai nu cred ca a spus cineva ceva de rau de scoala, despre profesori discutam acum

Edited by gelublabla, 21 January 2022 - 15:03.


#115
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 ciine, on 21 ianuarie 2022 - 13:36, said:



Nu va mai lamentati , traiti intr-o societate care nu cultiva respectul , munca , valoarea , moralitatea si aveti parte voastra  foarte mare de vina. Societatea asta, asa cum e ea , plina de betivi curve si neadaptati ,muncitori cu minim pe economie , va plateste  si va cere rezultate dar marea voastra calitate este sa trageti chiulul sa  va lamentati , sa va fofilati , sa tolerati si sa intretineti un sistem defect din toate punctele  de vedere, numai cind ma uit la ministrul educatiei  cita competenta imparte in sistem ma apuca durerea de cap .
Mentalitatea de om superior  se vede la orice pas in sistemul vostru de valori  , nu apreciati, nu constientizati,  ca orice munca indiferent de natura ,continutul, nivelul de pregatire , competenta , are importanta ei si trebuie respectat fiecare om  pt munca depusa  dar ati creat un sistem pt. voi fara obligatii, cu avantaje , fara feedbaak,   centrat pe profesor cu elevul multime vida , la care cotizati din plin . Cereti respect pe care nu-l intoarceti in societate,  judecati  parintii , elevii fara ca voi sa meritati acest lucru
Trebuie sa distribui asta.
Musai.
Atât de bine spus, încât nimeni nu o putea spune mai bine.
După cum am mai spus, am 11 clase.
Nu am liceu, dar muncesc și doresc sa fac mai mult pentru copiii mei.
De câte ori cad un cadru didactic, de atâtea ori vad superioritate din partea lui.
Aproape ca în spatele lor trebuie sa stea 2 părinți cu trena în mana.
La ședințe, ei spun iar noi tăcem.
Ne cearta, se victimizează, aproape ca nr intreaba cu scârbă de ce am făcut pe plozii ăștia.
Nu toți sunt asa, dar majoritatea.
Am spus săptămâna trecută unei doamne învățătoare, ca trebuie sa fim ceea ce părem a fii. Sa supărat și a început să spună că, copilul meu nu învață bine.
Culmea, ca pana acum nu a spus nimic.
La liceu la fel, la școlile din localitățile vecine, la fel se plâng părinții.
Va într-o școală cu clasele 1-4, unul din părinți a dat învățătoarea în judecata pentru comportamentul ei.


 AlexEn, on 21 ianuarie 2022 - 13:34, said:



Tu vorbesti despre ce ai vazut tu, in mediul tau si insisti sa generalizezi.
Noi vorbim despre ce am vazut in mediul nostru, unii chiar din interior.

Iti declini prea multe responsabilitati. Cei 7 ani de acasa sunt in primul rand responsabilitatea ta, ca parinte.
Daca ti se transmite ca al tau copil e huligan e responsabilitatea ta ca parinte sa vezi de ce se comporta asa, nu sa dai vina pe profesor.
Pai e o problema generala.
În fiecare școală sunt mai mulți profesori, cadre didactice, care au comportamentul neadecvat.

Ce facem cu copiii ai căror părinții nu știu de cei 7 ani de acasă?
Cum ne descurcam cu ei?
Ce vina au copiii ca sau născut acolo?
Cum intervine învățătorul aici?

#116
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007
Ce vina are profesorul ca ii lipseste educatia primara copilului? De ce arunci responsabilitatea asta (si altele) pe umerii cadrelor didactice si apoi te miri ca vor mariri de salariu?

Edited by AlexEn, 21 January 2022 - 15:15.


#117
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 foreverbanned, on 21 ianuarie 2022 - 13:37, said:


Deci profesorul e de vina pentru cretinatatea anumitor (care sunt din ce in ce mai multi) elevi. Solutiile le-am scris, dar nu se pot aplica, din cauza societatii: scaderea notei la purtare, exmatricularea, chiar plangere la politie. Care e vina societatii aici: lumea ii condamna pe profesorii care iau masuri, spunand ca din cauza lor, elevii care au fost exmatriculati s-au lasat de scoala si au ajuns delincventi.
Tu ai intalnit 8 elevi interesati de tehnica. Stii sigur de ei ca sunt huligani ?
Au gasit consiliere psihologica, pardon tehnologica in cazul de fata, la tine fiindca profesorii nu ii potolesc ?
Le-ai aratat drumul cel bun si nu mai au comportamentul deranjant pentru orele de curs ?
Lamureste-ma care e legatura dintre cazul tau si elevii cretinoizi.


Scrii carnati fara nici o legatura cu subiectul, cum ai facut si pe celalalt topic.
La atât va duce capul.
Exmatricularea, politia, note la purtate, pedepse.
Aia 8 elevi interesați de orice, sunt elevi care ies din clase și sunt mai îndrăzneți.
Din lipsa de ocupație, pot devenii huligani. Ba chiar unii din ei au mai zgâriat câteva mașini ale doamnelor învățătoare.
Cum le direcționam energia, interesul, de la negativ la pozitiv?
Deci, eu un om simplu, fără studi petagogice, știu sa strâng niște copii lângă mine, va să-ți seama de nivelul vostru?
Si pentru asta cereți bani?
Înainte nu puteai sa lași nimic nesupravegheat, acum las ușa deschisa la centrala și am câteva scule acolo și sunr la locul lor de mai bine de un an.
Deci?

#118
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007
'Dati', nu 'da-ti'.
Si tu strangi copiii in jurul tau cate o ora, acei copii care sunt interesati fix de subiectul respectiv.
Strange-i pe toti in jurul tau cateva ore, vreo 6-7, si invata-i (nu doar povesti) diverse subiecte, din diverse domenii, nu numai tehnice.
Mult succes.

Din nou, iei exemplul tau, din cercul tau, si il generalizezi.

#119
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 jericho, on 21 ianuarie 2022 - 13:54, said:



cine zice? tu? neinteresant, fix zero
A deci voi sunteți firma privata și noi părinții nu avem dreptul sa va luam la întrebari, sau cum?

#120
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Deci esti din zona asemanatoare cu scoala aia atacata de parinti cu pietre si bate cand a mintit un copil acasa ca sunt vaccinati elevii. Adica, societate de salbatici primitivi.
Da, la discutii de cocalari, masini, gagici, normal ca o sa ii poti atrage, cocalar la cocalar trage, dar de aici pana la educatie si invatatura... Ca de crypto nu stiu ce ai discutat cu ei, tu abia stii sa-ti gasesti cheile in buzunar dupa cum pari. Daca scoala ar consta in spartul de seminte si discutiile despre masini, ar veni elevii cu drag.

Edited by Municipalwaste, 21 January 2022 - 15:28.


#121
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,453
  • Înscris: 20.02.2008

 AlexEn, on 21 ianuarie 2022 - 15:14, said:

Ce vina are profesorul ca ii lipseste educatia primara copilului? De ce arunci responsabilitatea asta (si altele) pe umerii cadrelor didactice si apoi te miri ca vor mariri de salariu?

De ce oare nu prea sunt copii din astia problema in scolile private?
Cum de profesorii de acolo stiu sa educe toate tipurile de copii?
De ce majoritatea profesorilor prefera sa predea la stat? Sunt locuri foarte bine platite la scolile private.

#122
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 AlexEn, on 21 ianuarie 2022 - 15:23, said:

'Dati', nu 'da-ti'.
Si tu strangi copiii in jurul tau cate o ora, acei copii care sunt interesati fix de subiectul respectiv.
Strange-i pe toti in jurul tau cateva ore, vreo 6-7, si invata-i (nu doar povesti) diverse subiecte, din diverse domenii, nu numai tehnice.
Mult succes.

Din nou, iei exemplul tau, din cercul tau, si il generalizezi.
Asta e problema voastră. Cum sa atragi copilul măcar o ora sa te asculte.
Am văzut cadre didactice care sunt dedicate mai mult de 100%.
Si știți de ce?
Pentru ca pot și vreau.
Un exemplu, fata mea Ioana, cred ca o mai știți, în clasa a doua, ma roagă sa o trezesc dimineața la 6 sa meargă cu mine la școală, sa ii facă o surpriza doamnei învățătoare de ziua ei.
Scris pe tabla la mulți ani, câteva aranjamente, etc.
Si nu numai ea, mai erau câțiva copii.
Cum ar fii sa fie majoritatea cadrelor didactice la fel?
Si fin 14 cadre, doar doua au lipici la copii, restul îs vrăjitoare cum le zic ei.
Si nu numai detalii tehnice, eu le-am spus și despre țigări sau alcool, ori manele ca nu sunt tocmai ok.
Ee, va spun eu, lipsește ceva din mecanismul asta și pana ce nu se recunoaște incapabilitatea, nu se rezolva nimic.


#123
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
@Initiator: Vezi ca profesorii nu muncesc doar cele 4-6 ore de la scoala. Ei si acasa trebuie sa pregateasca fisele de lucru pentru a doua zi (nu stiu daca la toate materiile). In plus ei cred ca cer maririle de salarii promise prin lege de acum cativa ani. Nu stiu exact ce salariu are un profesor, dar eu cunosc o ruda care acum vreo 7 ani si-a lasat serviciu de profesor cu un salariu de circa 1.400 de lei si a plecat in Anglia la munca pentru un trai mai bun. Si nu era profesor debutant. Nu a putut suporta ca un absolvent pe care si l-a avut elev sa se angajeze in constructii ca salahor si sa fie mai bine platit decat el.

#124
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007
Colegule, nu te supara, dar eu vorbesc de masini si dumneata pisici.
Ai facut o harababura.

Vorbeam despre cei 7 ani de acasa ai copiilor.

In plus incearca sa tii acei copii interesati 1h de un subiect de care nu sunt pasionati si apoi vino aici si spune-ne o concluzie, asta dupa ce copiii au fost treziti devreme ca incepe scoala la 7 jumate, dupa ce au trecut si prin alte 2-3 materii inainte.

Edited by AlexEn, 21 January 2022 - 15:41.


#125
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 Municipalwaste, on 21 ianuarie 2022 - 15:25, said:

Deci esti din zona asemanatoare cu scoala aia atacata de parinti cu pietre si bate cand a mintit un copil acasa ca sunt vaccinati elevii. Adica, societate de salbatici primitivi.
Da, la discutii de cocalari, masini, gagici, normal ca o sa ii poti atrage, cocalar la cocalar trage, dar de aici pana la educatie si invatatura... Ca de crypto nu stiu ce ai discutat cu ei, tu abia stii sa-ti gasesti cheile in buzunar dupa cum pari. Daca scoala ar consta in spartul de seminte si discutiile despre masini, ar veni elevii cu drag.
Vad ca înțelegi greșit.
Si ești o eroare mare în sistemul educației.
Dacă asta și dedus tu e clar.
Vezi ca peste hotare este atâta amar de sparanghel necules și tu ții postul ocupat...
Sunt anti manele, țigări, alcool, etc.
Si apropo, antiprostie și anti inganfare.
Adică tot ce nu este omenesc normal.
Unul sin copii ma întrebat, după ce și-a pierdut ultimul părinte de boala, ce sa aleagă în viata.
Meserie, se referea.
E și de acolo a început ca orice meserie ar alege, sa fie corect.
Ce se întâmplă cu copiii ăștia care nu numai ca  parantii nu se ocupa de ei, dar nu mai au părinți.
Acolo pe cine mai dați vina?

 AlexEn, on 21 ianuarie 2022 - 15:40, said:

Colegule, nu te supara, dar eu vorbesc de masini si dumneata pisici.
Ai facut o harababura.

Vorbeam despre cei 7 ani de acasa ai copiilor.

In plus incearca sa tii acei copii interesati 1h de un subiect de care nu sunt pasionati si apoi vino aici si spune-ne o concluzie, asta dupa ce copiii au fost treziti devreme ca incepe scoala la 7 jumate, dupa ce au trecut si prin alte 2-3 materii inainte.
Nu putem vorbii de  la egal la egal.
Eu nu am studii superioare.
Am 3 copii acasă asa ca știu cum să-i atrag spre ce vreau eu.
Asa trebuie sa faceți și voi.
Dacă puteți, dacă nu, cum zicea un coleg mai sus.
Eu în domeniul privat, dacă nu pot sa fac ceva cum trebuie,ma sancționează, îmi taie din salariu, ma da afara.
Voi?

Edited by redbotos, 21 January 2022 - 15:46.


#126
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,453
  • Înscris: 20.02.2008

 KLMN, on 21 ianuarie 2022 - 15:36, said:

@Initiator: Vezi ca profesorii nu muncesc doar cele 4-6 ore de la scoala. Ei si acasa trebuie sa pregateasca fisele de lucru pentru a doua zi (nu stiu daca la toate materiile). In plus ei cred ca cer maririle de salarii promise prin lege de acum cativa ani. Nu stiu exact ce salariu are un profesor, dar eu cunosc o ruda care acum vreo 7 ani si-a lasat serviciu de profesor cu un salariu de circa 1.400 de lei si a plecat in Anglia la munca pentru un trai mai bun. Si nu era profesor debutant. Nu a putut suporta ca un absolvent pe care si l-a avut elev sa se angajeze in constructii ca salahor si sa fie mai bine platit decat el.

Povesti urbane in marea majoritate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate