Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Profesorii în greva, iar.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#145
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Au dreptate și ei! De când au crescut tariful la meditații au rămas în urmă cu salariul! Săracii de ei!
Sistemul e la pământ și ei dau vina pe elevi și părinți!

#146
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Citind pe aici, asa, pe sarite....imi dau seama cata ignoranta exista in societatea noastra.

Doar ca idee, cateva opinii legate de formarea/invatarea unui copil:

1. Este un parteneriat intre scoala si familie.

Aici vad o mare problema. Parintii, ca initiatorul si altii, cred ca odata ce-au trimis copilul la scoala - acesta trebuie sa se intoarca acasa savant. Emerit.
Nu, prieteni - munca de la scoala ar trebui sa continue acasa! Copilul trebuie supravegheat, sustinut, ajutat - in spiritul invataturilor de la scoala.
Daca copilul primeste o sarcina de la scoala si parintii ii spun "da-l ma, in plm de profesor - tu fa ce-ti spun eu" - s-a dus dracu` tot ce a invatat + respectul si dorinta de invatare la scoala.

2. Atitudinea din familie fata de scoala/profesori.
Cand parintii discuta in preajma copiilor asa, ca initiatorul, cam ce se intampla in mintea unui copil?
Respectul fata de scoala se invata de acasa. Daca parintii dispretuiesc profesorii - la fel vor face si copiii si, evident, rezultatele vor fi ....slabe.

3. Stie-tot.
Bineinteles. Orice roman(si nu numai) stie cat si cum lucreaza profesorii. Da` ce spun eu? Romanu` stie si cum lucreaza medicii, politistii, tractoristii. Ba chiar sunt nemultumiti - stiu ei cum ar trebui facuta mai bine scoala, medicina,politia si tractoreala.
Asta, din nou, se reflecta inclusiv in comportamentul elevilor. Ca asta invata acasa. Stie tac-su cum e mai bine. Ca i-a spus tac-si ca Mihai Viteazu nu era viteaz, de fapt. Viteazu era numele de manelist.

4. Pretentiile.
Asteptari nerealiste fata de scoala. Nerealiste, raportat la capacitatea copilului sau, mai bine spus, raportat la capacitatea parintilor de-a continua munca scolara.
"Copilul meu...stie, face, drege" "De ce are note mici?" " de ce nu citeste cursiv?"....etc.
Pentru ca - degeaba face la scoala, daca acasa il trimiti cu oile - in loc sa-l pui sa citeasca. "Cu oile" e doar un termen, poti pune "pe telefon/tableta" "la televizor"...etc in locul lui.


Referitor la salariile profesorilor, greva si munca lor.
- nu stiu exact ce salarii au - am inteles ca undeva pe la 4000lei la 20 ani experienta si zeci de examene.
Am incercat sa-mi maginez cam cum e sa muncesti 20 ani, cu 20 elevi, zilnic. 20 minti diferite, 20 guri care vorbesc. 20 familii in spatele lor care-i educa(sau nu) diferit.
O spun fara indoiala - cred ca fugeam dupa o saptamana. Sau mai putin.
- greva. De vreme ce fac/au facut greva - probabil ceva e in neregula.
- munca. Desi la vremea mea (scolara) profesorii erau "dusmanu`" - de-a lungul timpului am avut ocazia sa vad in ce consta munca (completa) a acestora.
O mica parte din ce am retinut : Exista o programa pentru fiecare materie - dictata de minister (adica stim cu totii - niste mari capabili). Programa aia ii spune profesorului ce trebuie sa predea, in cate ore, ba chiar si momentul in care fiecare lucru trebuie predat. Profesorul trebuie sa-si faca, pentru fiecare ora de predat, cate un plan de lectie. Planul asta de lectie e o chestie ampla, in care spui ce urmaresti, cum predai respectivul lucru, ce astepti in urma predarii, ce intrebari pui elevilor si ce raspunsuri astepti....etc. Pe hartie! Pentru fiecare ora predata - profesorul este obligat sa aibe acest plan de lectie de 3-4-5-6 pagini - pe care il face acasa. Pe hartia cumparata din banii lui, cu imprimanta cumparata din banii lui.
Pe langa asta - acum se fac fise de lucru (care si ele trebuiesc concepute si printate), lucrarile de control si ele se dau pretiparite. Nu mai e de actualitate "scoateti o foaie de hartie" ala, de ne ingrozea candva. Apoi trebuiesc corectate si notate.
Toate astea se fac dupa orele efective - adica se munceste acasa.

Majoritatea dintre noi, cand terminam munca, e terminata. Mergem acasa, la bere, la relax...etc. Cam cum o fi sa vii de la munca.....la munca?

Edited by florinel, 22 January 2022 - 07:33.


#147
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
@florinel, vad ca au tu ai aceiași problema ca și profesorii.
Dam vina pe părinți și elevi.
Exclusiv doar ei.
Ca știm ce face profesorul, pai știe toată lumea ca doar nu muncește în SRI.
Faptul ca aproape toata lumea e nemulțumită de sistemul educational, fiind protejat politic, asta arata direcția și locul unde suntem.
5 milioane de români plecați din țară, iar din acei 5 milioane, nici 100 de mii nu muncesc ca ingineri.
Am zis 100 de mii cu indulgenta, dar eu cred ca sunt sub 10 mii.
Invatamintul nu își face treaba.
Dacă spun cei din învățământ ca e greu, pai atunci asa este.
Nu se descurca și se vede în rezultatele la final.
Dacă e greu și nu ii duce capul, sa lase pe alții.
Atunci când tu ca om care ești cadrul didactic, te plângi ca e greu, ca nu te descurci, ca copiii sunt rai, ca părinții nu sunt recunoscatori, iatu vrei măriri de salariu iar problemele rămân problemele, ce exemplu dați copiilor și societății.

Foarte multe voci spun din ce în ce mai tare ca învățământul este la pământ.
Asta nu trage un semnal de alarma?
Dar știm, ei sunt cei care învață, care formează copilul pe viitor și trebuie respectat.
Asa spun multe cadre didactice.


#148
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postredbotos, on 22 ianuarie 2022 - 09:15, said:

Foarte multe voci spun din ce în ce mai tare ca învățământul este la pământ.
Asta nu trage un semnal de alarma?


Ba da - să le mărească salariile exact cum le-au mărit la doctori.

Edited by emeral, 22 January 2022 - 09:34.


#149
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Prietene redbotos, da-mi voie sa-ti spun ca vorbesti prostii.

Tu spui ca educatia este atributul exclusiv al profesorilor. Nu e asa.

Exista vechea zicala "7 ani de acasa" - care doar arata importanta educatiei din familie.

Bineinteles ca sistemul este la pamant, atunci cand parintii considera ca doar profesorii au datoria sa faca savanti din odraslele lor.
Mi se pare o ipocrizie maxima.
Imi amintesc ca veneam de la scoala si eram pus de parinti la teme. Stateau cu mine si ma supravegheau. Nu aveam voie joaca, nu aveam voie distractie pana ce nu terminam de lucrat temele.
N-am ajuns vreun savant, insa asta e doar vina mea. S-au ocupat si profesorii si parintii, si-au facut treaba.
Tu vrei sa invete copii carte doar la scoala? Acolo unde mai sta pe telefon, mai schimba mesaje cu vreo colega sau se gandeste la nemurirea sufletului in timpul orei?(ca am fost toti scolari, si stim cam cum e treaba). Neatentia de la scoala se compenseaza prin pregatirea de acasa.
Daca tu, ca parinte, ai orice alte interese decat sa-ti ajuti copilul sa isi fixeze niste cunostinte, da, problema e la tine.

Toata lumea se plange de sistem - dar toata lumea care se plange isi gaseste altceva de facut, decat sa piarda ore lucrand cu odrasla. Ca trebe sa aduca bani, ca trebe sa se relaxeze, ca-l doare capu`...etc. Cand te-ai decis sa procreezi, trebuia sa iei in calcul ca nu-i suficient sa-l faci si sa ti-l educe altii.....

Tu n-ai inteles nimic din ce ti-am scris eu.
Exista o programa nationala si niste metode de predat standard(invechite, e drept) dictate de minister. Obligatorii. Profesorii nu au voie sa se abata de la alea. Iar cei care aplica metode moderne o fac sub forma de "experiment" - pentru ca altfel nu se accepta.
E ca si cum seful ti-ar impune sa bati cuie cu bormasina. Tu stii ca nu e bine, si "experimental" le bati cu ciocanul. Altfel...primesti cuie si bormasina, iar un inspector zelos iti face zile fripte ca nu ai respectat "metodologia".


Ti se pare acum invatamantul dezastru?
Stai sa vezi in 10-15 ani, cand vor preda generatiile actuale, cu facultati online.


la un aspect iti dau dreptate. Sistemul de conducere e politizat la maxim. Cam ca in orice e de stat. Da, sistemul ar trebui reformat. La un sistem in care accesut sa fie exclusiv in baza meritelor profesionale, in care profesorul sa isi predea materia asa cum crede de cuviinta.

Edited by florinel, 22 January 2022 - 09:57.


#150
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
florin ignora-l pe op ca e praf la logica. doar incearca sa creeze conflict pe tema asta. problema invatamantului e mult mai complexa decat se discuta aici iar romanul are problema asta ca vrea pe tava tot, ca are drepturi. da unu nu vorbeste si de obligatii...si asta o vezi si in aproape orice alt topic unde exista o cat de mica discutie despre datorii si obligatii. nu am vazut natie sa fuga de asta ca romanu, sa evite cu orice pret, nici macar nu vrea sa admita ca exista asa ceva...

de aia ziceam mai devreme ca ar trebui facut cu plata invatamantul, ca atunci cand dai bani parca devii mai responsabil. dar nu sa plateti o diploma, plata pentru access la materiale, la cursuri, la prelegerile profesorilor. si e treaba ta sa stai sa le inveti. ca nu e obligatoriu ca toata lumea sa termine facultate, ba chiar avem nevoie de oameni pentru munca de jos.

#151
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postsmoke, on 22 ianuarie 2022 - 10:50, said:

florin ignora-l pe op ca e praf la logica. doar incearca sa creeze conflict pe tema asta. problema invatamantului e mult mai complexa decat se discuta aici iar romanul are problema asta ca vrea pe tava tot, ca are drepturi. da unu nu vorbeste si de obligatii...si asta o vezi si in aproape orice alt topic unde exista o cat de mica discutie despre datorii si obligatii. nu am vazut natie sa fuga de asta ca romanu, sa evite cu orice pret, nici macar nu vrea sa admita ca exista asa ceva...

de aia ziceam mai devreme ca ar trebui facut cu plata invatamantul, ca atunci cand dai bani parca devii mai responsabil. dar nu sa plateti o diploma, plata pentru access la materiale, la cursuri, la prelegerile profesorilor. si e treaba ta sa stai sa le inveti. ca nu e obligatoriu ca toata lumea sa termine facultate, ba chiar avem nevoie de oameni pentru munca de jos.
Corect. Totul cu bani.
DAr vad ca nu zici nimic de responsabilitatile porofesorilor.
Unde e discutia despre KPI pentru profesori?
Unde e discutia despre penalizari si plata in functie de realizari/ competente dovedite?
SI altele...

Sau tu vrei sa platim invatamantul (nu ca pana acum nu se platea dar e alta discutie) si sa avem aceleasi loaze de profesori ca si acum?

#152
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postioppo, on 22 ianuarie 2022 - 13:11, said:

sa avem aceleasi loaze de profesori ca si acum?
Și de unde crezi că scoți altii?
Aduci din Vietnam și Sri Lanka, cum se aduc muncitori pe șantiere?

#153
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Da bre numai experti si analisti in educatie, oare aveti sau ati avut copii in scoala romaneasca?
Eu am avut, m-am lovit de mentalitea si metehnele sistemului.
Incepind cu clasa 1-a o educatoare tare in gura cu pretentii de super-edu care ne punea sa cumparam ultimele basini in tema de educatie dar in esenta   toate orele se rezumau la urlete tipete si ciufuleli ca metoda pedagogica .
A trebuit sa mut copilul la o scoala Waldorf  in prima luna unde totul a revenit la normal copilul a evoluat excelent , a avut rezultate foarte bune. Problema a fost ca scoala respectiva nu avea clase decit pina la a 4-a asa ca  am  mers mai departe intr-un liceu de top din oras, aproape de casa  unde elitele pedagogice cu doctorate si titularizari pe post isi faceau treaba optional , bine si prezenta lor la munca era optionala  din 6-7 ore pe zi decit 2-3-4  erau  tinute  efectiv , timpul trece leafa merge
Erau profesori  cu  probleme psihice  dovedite , calareau catalogul  la propriu pe holurile scolii  , sunt bine mersi si la ora actuala nu se atinge nimeni de ei, altii aveau alte extrapreocupari mai importante , cel de matematica  era cantaret la biserica de ex , nu lipsea de la nici-o slujba prezenta la ore era optionala, le-a spus din start ca n-au nevoie de matematica in viata de zi cu zi, profa de romana se pare ca era nimfomana cind se indragostea de vre-un barbat nu mai dadea pe la scoala saptamani la rand ,  profesoara de engleza/ germana  , declarata miss cind onora prezenta  la ore , destul de rar ce e drept , era ocupata mai mult cu facebook, bineinteles ca germana pe care o invatase copilul la waldorf sa dus de rapa rapid , engleza fiind curent folosita in internet a facut progrese singur,  profa de  chimie cred ca nu  a fost prezenta la ore decit in procent de 10% pe toata durata liceului , cea de informatica umbla cu tabloul unui vechi elev  in brate  care prin munca proprie  numai a lui a reusit performante de top la olimpiada  internationala dar fara nici un merit din partea ei  sau a scolii fiind in realitate o mare incompetenta, cel de istorie si alti citiva pur si simplu taxau elevul la evaluari si prin comportament  daca nu faceai parte din cei care platesc meditatii la ei, ce sa mai , timpul trece leafa merge.
Bine sunt aspecte mult mai grave , gen agresiuni  , injurii, jigniri, etc. Un ex. prin clasele terminala copilul meu ca multi adolescenti la acea varsta avea o acnee rebela destul de urata care la bagat in depresie efectiv si parca nu era suficient se gaseste   un idiot de profesor sa-i strige ca e un nespalat plin de bube Acest lucru l-am aflat tarziu dupa terminarea liceului. Nu mai povestesc cu orele de religie , eram pe cale sa deschid proces pe tema asta

Asta e oglinda fidela a invatamantului romanesc , asta e educatia primita de copii in sistem , chiulul , superficialitatea , frustrarea , ura, hotia , cocalareala de cea mai joasa speta . Ce respect vreti voi cei care pastoriti sistemul si va hraniti din el ?
Ar trebui transparenta , toate orele sa fie inregistrate  si puse live cum  sunt la scolile private daca vreti sa va dovediti competenta dar voi sunteti niste lasi angajati pe pile fara nici-un control , zei pe plantatie.
In momentul de fata copilul este student  dar numai prin meritele lui cu  educatia noastra  , cu ajutorul internetului si meditati platite la cativa  profesori care chiar au ce preda , daca era dupa ce se face la scoala era un idiot ,analfabet functional si viciat de comportamentul vostru  pedagogic

Edited by ciine, 22 January 2022 - 14:14.


#154
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Nu-i chiar așa, cel puțin nu peste tot.
Tu unde ai făcut școală? În Elveția? Nu tot in România?
Si eu la fel.
Si ceilalți care scriu aici…

#155
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 14:07, said:

Și de unde crezi că scoți altii?
Aduci din Vietnam și Sri Lanka, cum se aduc muncitori pe șantiere?

Tu esti rupt de realitatea romanesca , lumea ta e la ani lumina de ce se intampla pe plaiul mioritic.
Sunt oameni tineri cu pofta de munca , neviciati de apucaturi care nu au loc in sistem pt ca e populat cu lepre lipiti de scaun pina la moarte

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 14:18, said:

Nu-i chiar așa, cel puțin nu peste tot.
Tu unde ai făcut școală? În Elveția? Nu tot in România?
Si eu la fel.
Si ceilalți care scriu aici…

Cand ai facut tu scoala in Ro?
Nu se poate face comparatie la scoala facuta de mine si ce e acum
Atunci a fi prezent la ore pt profesor, a preda lectia , a evalua , a nota  era o obligatie  nu optiune si noi eram 46 in clasa,  nu 10-20. Plecam la scoala cu cheia de gat , tot ni se striga ca parinti nu se ocupa , erau greutati din partea lor , munceau 8-10 ore pe zi  6 zile pe saptamana si dupa trebuiau sa ia in piept cozile la alimente

Edited by ciine, 22 January 2022 - 14:27.


#156
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Să știi că un profesor titular e foarte greu de scos din sistem inclusiv aici.
Dar nici nu s-ar concepe să nu vină la ore…

#157
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 14:25, said:

Să știi că un profesor titular e foarte greu de scos din sistem inclusiv aici.
Dar nici nu s-ar concepe să nu vină la ore…

Ehhh.. bine ce am scris mai sus este total adevarat si pot sa confirme multi alti ca mine. Sunt zei pe plantatie , au luat scoala pe persoana fizica , pe partid , pe cumetrie , pe orice numai scoala nu e , nimic bun n-a ramas din ea.
Nici la facultate nu mai e cum era si acolo sunt multe partipriuri nepotisme , cumetrii dar macar faptul ca o parte din studenti  cotizeaza sunt cu plata asta ii obliga sa presteze ceva insa valoarea rezultatul final este viciat

Edited by ciine, 22 January 2022 - 14:36.


#158
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Eheee... la facultate e si mai jeg cu profesorii. Toate ragaliile pamantului le gasesti acolo.
Daca s-a ajuns sa faci sport online si sa faci referate la sport... doar ca sa aibe o loaza de profesor de unde incasa bani.

#159
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
https://m.hotnews.ro/stire/25317125

Adevarul că atâtea agresiuni, unele mai puțin grave (insulte, comportament indecent etc) altele precum înjunghierea de mai sus, la puține locuri de muncă se mai întâlnesc. Uneori în poliție, că așa-i specificul muncii…

#160
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postioppo, on 22 ianuarie 2022 - 15:49, said:

Eheee... la facultate e si mai jeg cu profesorii. Toate ragaliile pamantului le gasesti acolo.
Daca s-a ajuns sa faci sport online si sa faci referate la sport... doar ca sa aibe o loaza de profesor de unde incasa bani.

Corect , am crezut ca face misto de mine copilul sau e vre-o gluma ceva Posted Image.
Sa aducem aici aminte predarea online  acoperita de legea romaneasca cum ca este ilegal sa inregistrezi prezenta la ora si tot ce se prezinta acolo , poate profesorul sa doarma pe monitor sa vorbeasca cu gura plina , sa turuie iar in unele cazuri sa tina lectii de etica si sa te jigneasca  injoseasca cum a fost cazul de la UMF  Carol Davila

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 16:14, said:

https://m.hotnews.ro/stire/25317125

Adevarul că atâtea agresiuni, unele mai puțin grave (insulte, comportament indecent etc) altele precum înjunghierea de mai sus, la puține locuri de muncă se mai întâlnesc. Uneori în poliție, că așa-i specificul muncii…

Totul are o explicatie , un sistem agresiv  creaza indivizi agresivi
Cand am avut copilul la gradinita cu orar prelungit intr-o zi am venit mai din timp sa-mi iau copilul si stupoare , educatorea  il indopa  cu forta sa manince  rosiile din ciorba , era tot in lacrimi si tremura de spaima  , m-am abtinut cu greu sa nu sterg pe jos cu ea la care mi-a reprosat ca  eu nu ma pricep la educatie , copilul trebuie disciplinat de mic .Peste multi ani propriu ei copil la varsta de adult  a injunghiat-o , a aparut in toata presa povestea

Edited by ciine, 22 January 2022 - 16:58.


#161
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
De asta va mai amintiți?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XEkaZGOk7T4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#162
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Hai sa generalizam. Ca asa ne place.

Daca in unele scoli exista suplinitori prosti, inseamna ca toti profesorii sunt la fel.

E cam ca si cum ai spune ca ai intalnit un cersetor pe strada, deci toti romanii sunt cersetori. La fel, daca niste popi au violat copii - clar, toti popii sunt violatori de copii.
Pe acelasi principiu, daca iti prezint un profesor exceptional - inseamna ca toti sunt asa.

Am vazut ca ai scris mai devreme cu mare mandrie cum ai adunat niste elevi in jurul tau si cum i-ai invatat tu despre motoare. Cum s-ar zice, ne-ai demonstrat ca ai talent mai mult decat un profesor. Adica stii tu mai bine cum trebuie facut.
Ce altceva mai stii tu atat de bine?
Motoare, nu? Pai, e simplu - hai sa te combin la un salariu de 2 ori mai mare decat ai acum, poate chiar de 3 ori mai mare. O sa ai de facut exact ce i-ai invatat pe elevii aia - motoare diesel cu dpf si adblue, motoare GPL, transmisii mecanice, powershift si CVT; diagnoza; diverse hidraulice. Vorbim de la chestii simple, gen diagnosticat/inlocuit senzori, injectoare...si pana la ceva mai complexe, care necesita desfacerea completa a motorului, rectificare, honuire; reparatii la cota superioara..+ reparatii de transmisii care necesita efectuarea unor jocuri cu comparatorul si urma de ceara.
Bineinteles, se da proba de lucru - diagnoza si reparatia unui defect.

Te bagi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate