Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Proces spor putere electrica instalata - ATR

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#127
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Da. Contorul ala destept intrerupe alimentarea daca depasesti puterea avizata.

#128
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Putere avizata de doar 2 Kw? Si siguranta de 32A? Ciudat...

#129
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007

 CLAU03, on 08 februarie 2023 - 16:39, said:

Putere avizata de doar 2 Kw? Si siguranta de 32A? Ciudat...
Da, cred ca sigur fostul proprietar a schimbat siguranta de la contor.

Am vb cu o firma si imi cere 300 lei sa se ocupe de dosarul pt spor de putere, 6kW.
Pretul mi se pare ok, cei 300 lei sunt in afara de taxe.

Edited by saimarica, 08 February 2023 - 18:19.


#130
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Atentie, firma in cauza depune si dosarul instalatiei de utilizare? Ca numai ela era vreo 7-900 de lei....

https://forum.softpe...-instalata-atr/

Atentie2: vezi cat ceri, in functie si de dimensionarea cablului (mm2) intre BMPT si TG

Acum am vazut ca 6, probabil ca esti ok cu cablul ala

dar sa verifici

#131
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,273
  • Înscris: 17.03.2009

 saimarica, on 08 februarie 2023 - 18:15, said:

Da, cred ca sigur fostul proprietar a schimbat siguranta de la contor.

Am vb cu o firma si imi cere 300 lei sa se ocupe de dosarul pt spor de putere, 6kW.
Pretul mi se pare ok, cei 300 lei sunt in afara de taxe.
Cere o putere mai mare 8-10kw daca vrei sa ramai pe monofazat sau peste pt un bransament trifazat.

Edited by anaki, 09 February 2023 - 10:51.


#132
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Am ajuns la pasul 8, depunerea dosarului.

Pentru cei care sunt implicati in proces, pretul e acum 1500 ron + TVA (casa P+1, bransament trifazic).

Am sunat la 5 firme diferite, acelasi pret la toti.

#133
Plusar

Plusar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.07.2008
Salut tuturor. Am cerut si eu spor de putere si am stat vreo 7/8 luni nevrand sa platesc cei 600 lei pe care mi-i cereau elecricienii autorizati pt un ap de 2 camere :)) Dar cum imi expira ATR-ul in curand si m-a lovit o intrare neasteptata de bani am finalizat procesul intr-o zi lucratoare ! Puterea avizata era de 1 kW si-am cerut 6 kW. In principiu daca nu va sar sigurantele automat din cauza limitarii nu sfatuiesc pe nimeni sa ceara spor de putere decat in cazul in care nu aveti ce face cu banii.

#134
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
E cu dus si intors....
Pe masura ce trece timpul poate mai cumperi si tu un uscator, un aer conditionat, o lada frigorifica etc
Iar rezerva de putere din punctele de alimentare nu e nelimitata, atata vreme cat nu face nimeni investitii.
Te trezesti ca cer toti vecinii si cand iti vine randul nu mai ai de unde lua. Sau primesti un ATR cu o suma care iti explodeaza creierul :)

 Plusar, on 24 februarie 2023 - 10:01, said:

In principiu daca nu va sar sigurantele automat din cauza limitarii nu sfatuiesc pe nimeni sa ceara spor de putere decat in cazul in care nu aveti ce face cu banii.


#135
Kpaxian

Kpaxian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.04.2004
Buna ziua! Am din 2010 o conexiune trifazica, cu ATR de 8 sau 9 KW. BMPT- ul este la intrarea in casa, cu siguranta de 32 amperi - sper sa nu gresesc, asta inseamna 22 kw, mi-a spus un prieten care se pricepe. Cablurile sunt supraterane, de la stalp pana la casa sunt de 16 mm. Sunt in curs de montare panouri fotovoltaice - 13 kw si vreau sa-mi iau o masina electrica cu statie de incarcare de 11 kw.
Care este ordinea? Solicit intai crestrea ATr-ului? Sau montez fotovoltaicele si cu dosarul de prosumator se face automat cresterea ATRului?
Multumesc de ajutor!

#136
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,273
  • Înscris: 17.03.2009
Cere un spor de putere prima data.

#137
SORIN2B

SORIN2B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2007
Buna ziua, va rog sa ma ajutati: am o instalatie electrica cu BMP montat pe casa in zona E-distributie Dobrogea  cu o putere de 2.8kw(asa au aprobat cand am construit casa) monofazat am solicitat si primit spor putere (ATR emis) pentru 9kw monofazat. In ATR se specifica mutarea contorului pe stalp si construirea instalatiei de la stalp la contor. Am ajuns la pasul 5 in imi solicita sa optez pentru firma cu care sa fac racordarea (enel sau o alta firma). Cei cu care am facut eu cablul subteran de la noul contor la casa unde va fi un tablou de legaturi nu au autorizatie de a rupe sigiliile e-distributie si de a face legatura de la retea la noul BMP de pe stalp (nici nu l-au montat), acesti "electricieni imi fac proiectul, de la bmp la casa si tabloul de legaturi intee noua retea si casa. Ce ar trebui optat la acest punct 5 pentru a merge mai departe? La ce se refera acest punct 5 la conexiunea dintre retea si noul BMP, care ar fi sarcina e-distributie?

Edited by SORIN2B, 11 March 2023 - 07:50.


#138
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,273
  • Înscris: 17.03.2009
Trebuie sa iei AC pt realizarea bransamentului de la stalp la limita proprietatii tale(e domeniu public) iar lucrarea in sine o incredintezi  OD-ului sau unei firme atestate si doar dupa realizarea/receptia ei si emiterea certificatului de racordare iti va fi montat noul contor.

#139
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Bloc cam de prin 1978-1980, 6 k.W., cablu de Aluminiu probabil, se poate cere sporire la 8 k.W.?

#140
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,273
  • Înscris: 17.03.2009
Da.

#141
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,169
  • Înscris: 22.05.2003
Da! Bataie de joc!

#142
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Tocmai m-au anuntat ca s-a finalizat procesul de spor de putere.

In cazul meu, a durat aproape 5 luni si a costat putin peste 3000 ron:
- dosar instalatii interioare --> 1785 ron
- tarif verificare dosar --> 95,20 ron
- tarif inlocuire disjunctor + reprogramare contor --> 1119,30 ron
- tarif actualizare ATR --> 65,45 ron

#143
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
Salutare, am si eu nevoie de o recomandare pentru o firma care sa se ocupe de un astfel de dosar spor putere cu e ditribuitie muntenia , localitate Popesti Leordeni. Multumesc

#144
LSC05

LSC05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2012
Salutare!

Am si eu urmatoarea situatie: am cumparat un apartament si acum la renovare si la refacerea instalatiei electrice am realizat ca nu imi pot pune plita pe inductie din cauza ca jos la parterul blocului am un RCBO de 25A, ceea ce ma duce cu gandul ca puterea instalata in apartament este de 5 kW (monofazat). As vrea sa cer un spor de putere la 8-9 kW monofazat sau daca nu e realizabil atunci trifazat (nu stiu care are sanse mai mari de aprobare) dar pare destul de complicat procesul, nu am gasit metoda online deoarece imobilul e in Cluj si distribuitor este electrica, in cererea de la ei de pe site trebuie completate foarte multe informatii pe care nu le detin (ex. ATR-ul actual) si as vrea sa iau legatura cu o firma care ma poate consulta si se poate ocupa de acest spor de putere. Dupa ce am parcurs tot thread-ul asta am aflat ca ar exista asa ceva dar pe google nu gasesc nimic.

Daca mi-ar putea lasa cineva o recomandare, eventual cineva care a trecut prin proces si a avut succes.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate