Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Proces spor putere electrica instalata - ATR

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#163
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004

 anaki, on 25 aprilie 2023 - 13:36, said:

Nu ai nevoie de alt contract.

Cred ca ai dreptate, de la hidroelectrica nici un raspuns, insa am fost contactat de distributie si mi-a fost schimbat contorul cu cel de 380v.

#164
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Multi confunda distributia(OD-ul) cu furnizorul ,in cazul tau hidroelectrica.Posted Image

#165
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005

 djxme200, on 28 aprilie 2023 - 15:32, said:

Cred ca ai dreptate, de la hidroelectrica nici un raspuns, insa am fost contactat de distributie si mi-a fost schimbat contorul cu cel de 380v.

Cam cat a durat din momentul in care s-a intrat in faza asta si pana u venit sa monteze contorul trifazat?

Ceritifcatul de racordare mi-a fost emis pe 1 februarie 2023 (deci mai mult de 3 luni)

Multumesc.

Attached Files



#166
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004
3 zile maxim a durat. Incearca sa iei legatura cu cei de la distributie.

#167
IuliSirbu

IuliSirbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2009
Salut, ma puteti ajuta si pe mine cu un numar de contact pentru un electrician care realizeaza dosarul instalatiei interioare in zona Ilfov?

Multumesc.

#168
strainu

strainu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.04.2005
Salut. Am făcut și eu cererea de spor de putere de la 6 la 9 kW la e-distributie, am ajuns la ETAPA 4 și sunt un pic confuz. Pe net zice: În această etapă, ne vei trimite cererea de contract de racordare, împreună cu documentele aferente. Vei avea opțiunea să alegi proiectantul și executantul lucrării de racordare

În ATR scrie așa:
"10. (1) Operatorul de retea proiecteaza si executa lucrarile prevazute la pct. 2 cu personal propriu sau atribuie contractul
de achizitie publica pentru proiectare/executare de lucrari unui operator economic atestat, respectand procedurile
de atribuire a contractului de achizitie publica.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), operatorul de retea poate contracta lucrarile pentru proiectarea,
obtinerea autorizatiei de construire pentru instalatia de racordare in numele operatorului de retea si/sau executia
instalatiei de racordare si cu un anumit proiectant si/sau constructor atestat, ales de catre utilizator, insa numai in
conditiile in care utilizatorul solicita in scris acest lucru operatorului de retea inainte de incheierea contractului
de racordare. In acest caz, tariful de racordare precizat la art. 6 alin. (1) se recalculeaza conform prevederilor
Regulamentului, corelat cu rezultatul negocierii dintre utilizator si proiectantul si/sau constructorul pe care
acesta l-a ales."

Eu aveam de gând să-i las pe ei, că e doar de schimbat siguranța și reprogramat contorul, dar... se pare că nu am posibilitatea asta? Mai exact, în interfața web sunt obligat să depun o cerere de atribuire directă a lucrărilor. Chiar nu pot să las e-distributie să facă lucrările și trebuie să contractez o altă firmă? Dacă trebuie totuși să merg cu altă firmă:
- în care din zecile de liste de la ANRE pot vedea cine e autorizat în Giurgiu pentru asemenea lucrări?
- aceeași firmă poate să-mi realizeze și dosar pentru instalatia electrica de utilizare?

#169
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Poti sa faci excutia lucrarii cu e-distributie, insa trebuie sa le trimiti cerere in care sa mentionezi explicit acest lucru (ca vrei sa o faca ei). Problema e ca se misca f greu , cred ca ar merge mult mai repede daca ai incredinta lucrarea unei alte firme.

Dosarul instalatiei interioare ..depinde daca se ocupa si de asa ceva acea firma .. Gaesti pe net daca nu firme care fac acest dosar.

#170
powerc

powerc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2007
Salut,
Am locuinta in judetul Giurgiu (OD este e-distributie), am facut cerere pentru spor de putere de la 6KW la 16kW si am ajuns la pasul 7 (spre 8) in 553 zile. De cand am depus cererea am facut 2 reclamatii la ANRE si 4 in platforma e-distributie pentru timpul de executie.
Ce sa fac sa mearga mai repede?

Attached Files

  • Attached File  553.jpg   68.6K   37 downloads


#171
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004
Ia legatura cu o firma autorizata ANRE sau mergi personal la sediul e-Distributie. Eu am avut o problema cu adresa care tot nu reuseau sa o solutioneze online si a durat cateva luni degeaba. M-am dus la sediul lor si s-a rezolvat pe loc.

#172
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Zice cineva:

Quote


De azi au activat cei de la enel(cel puțin pe zona Arad)contoarele inteligente,dacă nu aveți spor de putere sa va așteptați ca Rămâneți fără curent(trebuie lăsată siguranța de la contor și ridicată)



#173
powerc

powerc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2007

View Postpowerc, on 11 iulie 2023 - 13:52, said:

Salut,
Am locuinta in judetul Giurgiu (OD este e-distributie), am facut cerere pentru spor de putere de la 6KW la 16kW si am ajuns la pasul 7 (spre 8) in 553 zile. De cand am depus cererea am facut 2 reclamatii la ANRE si 4 in platforma e-distributie pentru timpul de executie.
Ce sa fac sa mearga mai repede?
In sfarsit s-a finalizat lucrarea: a fost instalat contorul trifazat. Problema pentru care dosarul se oprise: frictiuni intre firma autorizata aleasa de mine si unul / mai multi angajati e-distributie + reclamatiile facute de catre mine la ANRE (asta mi s-a si spus telefonic).

Solutia ca treaba sa mearga mai repede sau mai putin repede, dar sa mearga: de fiecare data cand se trece la un nou punct deschideti in platforma e-distributie un tichet de informare (INFO) in care sa specificati ce s-a realizat in pasul anterior sau sa cereti informatii in legatura cu timpul de executie.

#174
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Vă salut,
În momentul de față am instalate panouri fotovoltaice însumând 6 Kwp cu invertor de 5 Kw, bransamentul fiind monofazat. Din luna mai sunt prosumator, certificatul de racordare emis fiind pentru 6 Kw.
Acum sunt înscris la programul Casă verde panouri fotovoltaice 2023 pentru încă 3 Kwp. Întrebarea mea este dacă mi se aproba de către cei de la DEER Ploiești spor de putere la 9 Kw, monofazic?

Edited by corsica, 18 September 2023 - 10:31.


#175
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Numai distribuitorul stie asta, cel mai probabil va trebui sa soliciti sporul de putere.
Poti incerca totusi sa obtii ceve info : [email protected]

#176
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcorsica, on 18 septembrie 2023 - 10:29, said:

Vă salut,
În momentul de față am instalate panouri fotovoltaice însumând 6 Kwp cu invertor de 5 Kw, bransamentul fiind monofazat. Din luna mai sunt prosumator, certificatul de racordare emis fiind pentru 6 Kw.
Acum sunt înscris la programul Casă verde panouri fotovoltaice 2023 pentru încă 3 Kwp. Întrebarea mea este dacă mi se aproba de către cei de la DEER Ploiești spor de putere la 9 Kw, monofazic?
Daca exista disponibil ,da.

#177
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Sunt si eu curios..cum putem afla ce disponibil ar fi in transformatorul ce deserveste o 'retea' / strada in cazul meu.
De la distribuitor nu au vrut sa-mi zica, in sensul ca eu am facut o cerere de spor putere de la 8 trifazat la 12kw (care mi-a fost acceptata / am primit ATR-ul si sunt la faza de contract de racordare acu) insa i-am intrebat ce disponibil ar fi ca sa stiu daca pot cere un spor mai mare...si n-au binevoit sa-mi raspunda..

Asa ca momentan am acceptat 12kw trifazat..dar dupa cateva luni o sa cer mai mult sa vad ce-or sa-mi zica. Probabil vor sa le mai platesc inca un ATR..etc..sa mai castige si ei un ban cinstit.

#178
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Normal ca trebuie sa depui pt un nou ATR Posted Image   .
O discutie amicala de bun simt cu proiectantul,seful de zona  iti poate da informatia.

#179
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008

View Postanaki, on 18 septembrie 2023 - 15:58, said:

Normal ca trebuie sa depui pt un nou ATR Posted Image   .
O discutie amicala de bun simt cu proiectantul,seful de zona  iti poate da informatia.
Asta am incercat..dar nu a "putut" sa-mi spuna..O sa mai fac o cerere peste juma de an..

#180
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Oameni si uameni.
Long tIme ago  inainte de ieuropinizare si digitalizare(sic!) exista o dorinta de ajutorare,dupa ce se dadea solutia,chiar verbal,se facea bransamentul se punea contorul ,avea omul lumina chiar daca actele ii veneau dupa 2 luni,
Acum ....

Edited by anaki, 18 September 2023 - 16:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate