Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Proces spor putere electrica instalata - ATR

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#109
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Nu trebuie schimbat nici un cablu (de la stalp la contor sunt suficient de groase), doar siguranta.
Apoi mai trebuie dosarul de utilizare pt instalatia de utilizare din aval de pct de delimitare. Dosarul meu folosit la fotovoltaice e din 08.09.2022, dar nu stiu daca nu trebuie modificat cu noul bransament (macar valoarea noii/noilor protectii).
Daca as cere spor sub 50% insseamna ca de la 9kw ar trebui sa cer 13.5kw, ceea ce e cam putin. Eu am cerut 22kw si s-a aprobat.
Siguranta mea generala este tetrapolara de 20A, adica si acum pot trage cei 13-14kw.

Am vorbit cu o firma astazi si astept sa imi dea o oferta.
As face cu E-Distributie, dar nu stiu cat dureaza si nici daca nu voi fi nevoit sa fac alt dosar de utilizare cu alta firma.

Attached Files



#110
andrei_2006

andrei_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006
Am căutat în acest topic și pe Google și nu am găsit. Care ar fi ordinul ANRE care menționează termenul legal pentru fiecare etapă din procesul de spor de putere?

#111
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 05.04.2006
Am rugamintea pentru colegii care au apelat la firme autorizate din Bucuresti pentru lucrari (inlocuire sigurante) si intocmirea dosarului instalatiei interioare sa-mi dea si mie datele acestora pe PM. Multumesc.

#112
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
In ce stadiu esti cu cererea? Ai idee ce taxe trebuie platite in afara de dosarul acela (care stiu ca e destul). Am si eu o cerere depusa, dar sunt si prosumator si cinevape alt topic spune ca trebuie platita o taxa de racordare de 535 de lei catre e-distributie. Eu nu am ajuns inca la faza cu dosarul, dar incerc sa estimez cat ma duce toata treaba ca daca e prea mult, spun pas.

#113
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
Daca va ajuta: Eu sunt la pasul in care am ales edistributie sa execute lucrarea.
Am primit: Utilizatorul sau persoana fizica/juridica imputernicita legal de catre acesta sa faca plata in numele utilizatorului se obliga sa achite
operatorului tariful de racordare in valoare de 1.483,36 lei, din care TVA 236,84 lei, stabilit conform Legii, Metodologiei de stabilire a
tarifelor de racordare a utilizatorilor la retelele electrice de interes public, aprobata prin Ordinul presedintelui Autoritatii Nationale de
Reglementare in Domeniul Energiei nr. 11/2014, cu modificarile si completarile ulterioare, si Ordinului ANRE(1) nr. 141/2014 pentru
aprobarea tarifelor specifice si indicilor specifici utilizati la stabilirea tarifelor de racordare a utilizatorilor la retelele electrice de
interes public.

Asta e solutia pentru care imi cer acea suma de bani:
Se va utiliza instalatie electrica existenta cu inlocuirea disjunctorului de 16A cu unu de 40A. Contorul se va programa
conform puterii avizate si pentru inregistrarea in dublu sens a energiei electrice absorbite/evacuate din/in retea, pe instalatia
din reteaua operatorului de distributie. In instalatia de utilizare la iesirea din invertorul trifazat catre TG a beneficiarului se
va monta un contor electronic trifazat pentru masurarea energiei electrice produse de CEF, inclusiv sistemul de comunicatie
aferent acestui contor. Blocul pentru contorul de masurare a energiei electrice produse se va monta de catre firma executanta,
pe cheltuiala beneficiarului.
Cerere de marire putere de la 9 la 20Kw si prosumator.

#114
i96nds

i96nds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.04.2009

View Postandrei_2006, on 27 decembrie 2022 - 21:56, said:

Am căutat în acest topic și pe Google și nu am găsit. Care ar fi ordinul ANRE care menționează termenul legal pentru fiecare etapă din procesul de spor de putere?


Nu am ordinul ANRE dar ai o poză atașată.
Eu am un spor de putere din Iulie, nici acum nu e închis. Sincer cred că s-a blocat...

Attached Files

  • Attached File  Spor.jpg   113.56K   56 downloads

Edited by i96nds, 18 January 2023 - 23:44.


#115
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Am verificat si eu azi contul online si am vazut ca mi se cere sa depun dosarul instalatiei de utilizare (care l-am trimis deja de ieri pe email, dar se pare ca nu l-au incarcat in portal ? )

Pe langa asta mai sunt acolo 2 pdf-uri (care de fapt au acelasi content): PROCES VERBAL DE RECEPTIE LA TERMINAREA LUCRARII
Trebuie sa fac ceva cu acest PDF? Trebuie completat ceva si incarcat inapoi?

Lucxrarea a fost executata de e-distributie.

Multumesc!

Attached Files


Edited by draemi, 31 January 2023 - 17:17.


#116
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Eu sunt la faza 5. Fac lucrarea cu un instalator autorizat ANRE care a trimis dosarul instalatiei de utilizare catre E-distributie (pe adresa de email destinata trimiterii acestor dosare) inca din 13 ianuarie. Cica aia trebuie sa il aprobe si sa il incarce in portal, apoi sa dea autorizatie de acces la BMPT instalatorului pentru a face lucrarea (inlocuirea protectiilor).  Deocamdata nimic.
@draemi, tie ti-au facut intai lucrarea, apoi ai depus dosarul instalatiei? Eu astept aprobarea si incarcarea dosarului de utilizarea in portal si apoi se face lucrarea.

Attached Files



#117
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005

View PostCLAU03, on 01 februarie 2023 - 09:37, said:

@draemi, tie ti-au facut intai lucrarea, apoi ai depus dosarul instalatiei? Eu astept aprobarea si incarcarea dosarului de utilizarea in portal si apoi se face lucrarea.

Mie mi-au trimis notificare ca e finalizata lucrarea si in portal a trecut la faza urmatoare.
Nu mi-e foarte clar cum decurge treaba .. eu inca sunt bransat pe monofazat, vechiul contor, vechiul MCB ..etc. Poate au pregatit ceva in paralel si la un momentdat o sa faca switch-ul .. (PS: stau intr-un complex unde sunt 40 de abonati si BMPT-ul e la intrarea in complex pt toti abonatii ..de asta nu mi-e clar ce au facut pana acum. Deomcamdata sunt bransat exact ca inainte).  

Poate cineva care a trecut prin tot procesul poate sa ne zica cand se intampla efectiv trecerea de la monofazat la trifazat ..la ce etapa ?

#118
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Mda... ce au finalizat daca esti tot pe monofazat, pe acelasi MCB, acelasi contor etc?
Care e solutia pt sporul de putere din ATR?

#119
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
in ATR scrie ca se schimba contor, MCB, etc

#120
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Am ajuns la etapa 9 si acum mi se cere "Te rugăm să te asiguri că ai un contract de furnizare încheiat cu un furnizor de energie electrică ales de tine".
Ce trebuie facut mai exact aici?   Contractul care il am in derulare cu furnizorul  nu mai e valabil? Trebuie altul? Trebuie acte aditionale?  Nu e deloc clar ..

Attached Files



#121
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postdraemi, on 02 februarie 2023 - 08:14, said:

Ce trebuie facut mai exact aici?  
Nimic, doar astepti sa treaca etapele

View Postdraemi, on 02 februarie 2023 - 08:14, said:

  Contractul care il am in derulare cu furnizorul  nu mai e valabil?
Se desfasoara in continuare

Edited by cata, 02 February 2023 - 10:33.


#122
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View PostCLAU03, on 01 februarie 2023 - 09:37, said:

Eu sunt la faza 5. Fac lucrarea cu un instalator autorizat ANRE care a trimis dosarul instalatiei de utilizare catre E-distributie (pe adresa de email destinata trimiterii acestor dosare) inca din 13 ianuarie. Cica aia trebuie sa il aprobe si sa il incarce in portal, apoi sa dea autorizatie de acces la BMPT instalatorului pentru a face lucrarea (inlocuirea protectiilor).  Deocamdata nimic.
@draemi, tie ti-au facut intai lucrarea, apoi ai depus dosarul instalatiei? Eu astept aprobarea si incarcarea dosarului de utilizarea in portal si apoi se face lucrarea.

Salut

Tot aici sunt si eu. Tot in acelasi status: "Mulțumim! Plata ta a fost procesată. Te rugăm să aștepți până verificăm dacă sunt îndeplinite toate condițiile pentru ca lucrarea să fie transmisă la execuție."

La mine (am deja trifazat + contor inteligent) trebuie schimbat disjunctorul si reprogramat contorul. Am ales sa fac lucrarea cu ei, in speranta ca timpul va fi scurt.

Nu prea inteleg ce trebuie sa mai verifice, din moment ce am ales solutia propusa de ei si lucrarea tot cu ei o fac.

Sunt la pasul asta din 9 Ianuarie.

#123
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Si acum, tot asa apare si la mine. Insa, ieri m-a anuntat instalatorul ca luni va veni sa schimbe disjunctorul/protectiile.
Asta insemna ca i-a dat acces instalatorului la BMPT si probabil ca a fost aprobat si dosarul instalatiei de utilizare, cu toata ca in portal nu apare nimic nou.

#124
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cred ca cineva de la e-distributie isi mai arunca din cand in cand un ochi si pe aici.

Am trecut la pasul 6 "Execuția lucrărilor este în desfășurare. Urmează finalizarea instalației de racordare." Posted Image

#125
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua,

La casa pe care am cumparat-o anul trecut, mi-a fost schimbat contorul si are o siguranta de 32.
Pe factura am vazut ca am putere avizata 2kW.  
Mai este nevoie sa cer spor de putere?

Attached Files



#126
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate