Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Agent imobiliar neserios

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#91
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanvlas, on 19 ianuarie 2022 - 21:46, said:

Tsunami, un notar si un cont escrow intr-o banca sunt elemente suficiente pentru o tranzactie imobiliara sigura. Se poate chiar mai simplu (doar cu notar), dar e nevoie de educatie financiara mai avansata pentru ambele parti.

O fi, la tranzactiile astea uriase imi e frica, imi trebuie asigurari.
Stiu ca daca invat voi stii. Asa in Romania merg toate.
Casa mi-am renovat-o singur, bucataria mi-am asamblat-o singur dupa ce am platit un furnizor cu care lucreaza IKEA sa mi-o monteze.
A durat o saptamana. Lucru acceptabil dar sa alerg dupa €100,000 sa mi-i recuperez intr-un mediu ca Romania, nu e asa de simplu

View Postemeral, on 20 ianuarie 2022 - 07:28, said:

Uite economia de piață în România.

Tu ai plătit preț dublu la apartamentul vechi din cauza la ăștia vreo 22.000 de oameni.

Nu stiu ce reprezinta lista aia, stiu doar ca daca ii spuneam proprietarului ca-i dau numai €50,000 ca nu-s prost sa dau pe 3 camere si 85m², acum eram inca destept sa platesc €450/luna pentru 2 camere si 45m²
Asa ca aia care ziceti ca prost e ala care da, sunteti cam idioti care nu intelegeti cum lucreaza economia de piata.

#92
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2022 - 07:58, said:

Nu stiu ce reprezinta lista aia, stiu doar ca daca ii spuneam proprietarului ca-i dau numai €50,000 ca nu-s prost sa dau pe 3 camere si 85m², acum eram inca destept sa platesc €450/luna pentru 2 camere si 45m²
Asa ca aia care ziceti ca prost e ala care da, sunteti cam idioti care nu intelegeti cum lucreaza economia de piata.

Vezi domnul din America că EU am mărit FORȚAT prețuri la vânzători până în 2008 pe același principiu.

Sigur tu ești un geniu în imobiliare.

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2022 - 07:58, said:

Asa ca aia care ziceti ca prost e ala care da, sunteti cam idioti care nu intelegeti cum lucreaza economia de piata.

Tu intri în categoria cumpărătorilor - nu are bani - arunci numărul de telefon.

Edited by emeral, 20 January 2022 - 08:18.


#93
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTsunnnami, on 19 ianuarie 2022 - 08:15, said:


Aici in Romania, platesc ambii. Eu unul am platit 2%, vanzatorul trebuia sa plateascs si el 2%.
Eu PREFER sa merg prin agentie. Mi-e frica de tepe.


Daca nu ai contract nu esti obligat la nimic



Aia nu e treaba ta


Aia nu e treaba ta. Daca nu ai contract nu esti obligat la nimic


Sau daca te tepueste unu de vreo cateva zeci de mii de euro, cine mai e fraierul?

Cu ce anume concret te protejează de tepe agenția?
Sau mai concret ... Te protejează in plus fata de notar?



#94
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2022 - 07:58, said:

Nu stiu ce reprezinta lista aia, stiu doar ca daca ii spuneam proprietarului ca-i dau numai €50,000 ca nu-s prost

Dacă ăia de pe lista aia și alții ca ei NU puteau să ia credite de la bănci mai mult de 50.000 de euro EXACT atât plăteai și tu cu cash apartamentul ăla.

Nu contează că aveai 150.000 de euro în buzunar.

Ai ÎNȚELES acum cum e cu economia de piață în imobiliarele din București ?

Și vezi că nu e deloc mare cererea de apartamente în București.

Sunt vreo 27.000 la vânzare.

Ți se pare că e CEREREA mai mare decât OFERTA ?

https://www.olx.ro/i...zare/bucuresti/

Mai ai multe de învățat de - economia de piață - din imobiliare.

Vezi că cei mai mari mincinoși, escroci, jepcari și hoți sunt și dezvoltatorii și toți care se ocupă cu imobiliare.

Edited by emeral, 20 January 2022 - 08:40.


#95
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTarzy, on 20 ianuarie 2022 - 08:18, said:

Cu ce anume concret te protejează de tepe agenția?

Nu vreau sa aflu
Casa cumparata avea contract cu firma de imobiliare, asa ca nu puteam fugi.
Am cumparat ceva care mi-a placut, pretul l-am considerat bun si am cumparat

View Postemeral, on 20 ianuarie 2022 - 08:33, said:

Dacă ăia de pe lista aia și alții ca ei NU puteau să ia credite de la bănci mai mult de 50.000 de euro EXACT atât plăteai și tu cu cash apartamentul ăla.

Asa si? Ala era pretul in momentul ala.
Nu puteam alege altceva, asta inseamna economie de piata, in conditiile date, cerere si oferta.
Daca nu existau credite? Da, dar oopsie, exista
iar eu vroiam casa sa ma asez naibii undeva

#96
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2022 - 09:29, said:

Daca nu existau credite? Da, dar oopsie, exista

Dacă mâine se mărește plafonul de îndatorare la credite de la 40% la 70% poimâine apartamentul ăla de 100.000 de euro va fi 140.000 de euro.

Ți se pare că e creștere bazată pe cerere și ofertă ?

Dacă peste 1 lună băncile nu mai dau mai mult de 50.000 de euro credite indiferent de venituri peste 1 lună și 1 săptămână apartamentul ăla e 50.000 de euro de la 100.000 de euro cât e azi.

Nu contează că tu ai cash și 200.000 de euro.

Prețurile sunt făcute după creditele date de bănci.

NU după banii cash din piață sau din bănci ai populației sau după cerere și ofertă.

Edited by emeral, 20 January 2022 - 09:45.


#97
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2022 - 07:58, said:

O fi, la tranzactiile astea uriase imi e frica, imi trebuie asigurari.
Banca nu e o asigurare suficienta? O alegi tu, in calitate de cumparator (si platesti comisionul, evident). E contul tau, impui toate conditiile iar banca elibereaza banii numai dupa ce vanzatorul bifeaza tot ce ai pus acolo. Daca nu bifeaza pana la termen, ti-ai luat banii inapoi si ai plecat.

#98
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdanvlas, on 20 ianuarie 2022 - 09:59, said:

Banca nu e o asigurare suficienta? O alegi tu, in calitate de cumparator (si platesti comisionul, evident). E contul tau, impui toate conditiile iar banca elibereaza banii numai dupa ce vanzatorul bifeaza tot ce ai pus acolo. Daca nu bifeaza pana la termen, ti-ai luat banii inapoi si ai plecat.
ala se cheama cont escrow  iar comisionul nu e chiar micut, din cate imi amintesc. Se aplica procent la suma platita/incasata

Edited by bogwol, 20 January 2022 - 10:26.


#99
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postbogwol, on 20 ianuarie 2022 - 10:25, said:

ala se cheama cont escrow
Buna dimineata!

View Postdanvlas, on 19 ianuarie 2022 - 21:46, said:

Tsunami, un notar si un cont escrow intr-o banca sunt elemente suficiente pentru o tranzactie imobiliara sigura. Se poate chiar mai simplu (doar cu notar), dar e nevoie de educatie financiara mai avansata pentru ambele parti.


#100
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2022 - 09:29, said:



Nu vreau sa aflu
Casa cumparata avea contract cu firma de imobiliare, asa ca nu puteam fugi.
Am cumparat ceva care mi-a placut, pretul l-am considerat bun si am cumparat



Asa si? Ala era pretul in momentul ala.
Nu puteam alege altceva, asta inseamna economie de piata, in conditiile date, cerere si oferta.
Daca nu existau credite? Da, dar oopsie, exista
iar eu vroiam casa sa ma asez naibii undeva

Pai hai sa lamurim lucrurile ... una este "nu aveam de ales" (desii cu banii in mana intodeauna ai de  ales) si alta ca ai ales agentie pentru ca ti e frica de tepe.
Te rog sa nu te superi ... dar cred ca ti se cam potriveste termenul de .... pinguin :).

#101
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View Postemeral, on 20 ianuarie 2022 - 09:38, said:

Dacă mâine se mărește plafonul de îndatorare la credite de la 40% la 70% poimâine apartamentul ăla de 100.000 de euro va fi 140.000 de euro.

Ți se pare că e creștere bazată pe cerere și ofertă ?

Yup, in conditiile de piata aia e cererea si oferta

View Postdanvlas, on 20 ianuarie 2022 - 09:59, said:

Banca nu e o asigurare suficienta? O alegi tu, in calitate de cumparator (si platesti comisionul, evident). E contul tau, impui toate conditiile iar banca elibereaza banii numai dupa ce vanzatorul bifeaza tot ce ai pus acolo. Daca nu bifeaza pana la termen, ti-ai luat banii inapoi si ai plecat.
Trebuie sa aiba si vanzatorul incredere in banca si in cont escrow
Pana la textul tau nici nu stiam ca exista asa ceva in Romania
Nu e chiar asa simplku cum scrii tu aici. Teoretic, da, se poate, practic... "bah, vrei sau nu vrei, ia ca nu-ti mai vand tie si caut pe altul!" si am p[ierdut casa

Aici infata calculatorului toti sunteti zmei, dar vreau sa stiu cati dintre voi au stat cu cash in fata de €100,000 sa faca o tranzactie. Probabil ca -100.

View PostTarzy, on 20 ianuarie 2022 - 10:34, said:

Pai hai sa lamurim lucrurile ... una este "nu aveam de ales" (desii cu banii in mana intodeauna ai de  ales) si alta ca ai ales agentie pentru ca ti e frica de tepe.
Te rog sa nu te superi ... dar cred ca ti se cam potriveste termenul de .... pinguin Posted Image.

E la liber, ma poti numi cu vrei.
Eu STIU si AM SIMTIT cum s-au strans banii aia si da, in Romania si nu numai, IMI E FRICA.
Tu, te poti bate cu pumnu-n piept cat vrei ca esti curajos, in realitate daca ai €10,000 zici ca esti bogat si cauti sa cumperi masina.

Curajos pe banii altora pot fi si eu.
Da, m-am parlit in Romania pentru chestii mai simple, uite, bucataria IKEA, m-a facut tehnicianul care trebuia s-o monteze de mi-au sarit fulgii.
Dar, nu-i problema, am pierdut 2,000 lei (in cazul tau, daca-i pierdeai nu mai aveai cu ce plati intretinerea) si o saptamana sa repar dupa el.
La €100,000, da, imi e frica si reduc riscurile la minim.

VIteji d-astia de tastatura in tara in care hotia e legiferata...

#102
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2022 - 13:20, said:

Trebuie sa aiba si vanzatorul incredere in banca si in cont escrow
Pana la textul tau nici nu stiam ca exista asa ceva in Romania
Nu e chiar asa simplku cum scrii tu aici. Teoretic, da, se poate, practic... "bah, vrei sau nu vrei, ia ca nu-ti mai vand tie si caut pe altul!" si am p[ierdut casa
Asa e, ambii trebuie sa aiba incredere. Data viitoare vei sti de existenta optiunii si poate vei face o tranzactie cu unul ca mine, care stie si el.
Este chiar atat de simplu cum scriu eu. E foarte simplu si sa trasezi bisectoarea unui unghi folosind rigla si compasul, e simplu sa imparti un cerc in 13 arce egale tot cu rigla si compasul. Nu trebuie decat sa stii metoda. Sunt sigur ca ai prins ideea.

Edited by danvlas, 20 January 2022 - 13:52.


#103
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015
Nu mai e nevoie, luna viitoare cumpar inca 2 apartamente direct de la dezvoltator si gata

#104
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Ideea e ca nu are ce garantii sa-ti ofere un agent/agentie imobiliara. Sunt doar vorbe goale. Iei teapa si cu ei fara probleme.
Hai sa o luam asa, ce iti ofera ei scris ca garantie pentru a evita o teapa? Nimic.
Singurul lucru pe care il fac e sa intermedieze vanzarea, nu iti ofera servicii juridice, nu au expertiza legata de constructii.
In general sunt doar o bataie de cap in plus si-ti pierd timpul. Singurii cu care eu am interactionat cat de cat ok sunt cei care reprezinta dezvoltatorul la blocuri noi, dar asta doar pentru ca ai unde lua informatiile care te intereseaza (daca macar primesti si atat), nu ca iti ofera serviciile de care ai avea nevoie pentru a intelege ce cumperi.

E ca si cum ai avea intermediar la vanzari pe olx, sa te duca agentul acasa la vanzator sa-ti prezinte placa video si sa-i dai la final comision Posted Image.

Edited by Shade14, 20 January 2022 - 15:03.


#105
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View PostShade14, on 20 ianuarie 2022 - 14:59, said:

Hai sa o luam asa, ce iti ofera ei scris ca garantie pentru a evita o teapa?

Istoria lor.
Daca ar tragea in piept clientii, ar disparea
E suficient pentru mine sa scad riscul

Apoi, in cazul meu, vanzatorul avea deja contract

#106
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2022 - 13:20, said:



Yup, in conditiile de piata aia e cererea si oferta


Trebuie sa aiba si vanzatorul incredere in banca si in cont escrow
Pana la textul tau nici nu stiam ca exista asa ceva in Romania
Nu e chiar asa simplku cum scrii tu aici. Teoretic, da, se poate, practic... "bah, vrei sau nu vrei, ia ca nu-ti mai vand tie si caut pe altul!" si am p[ierdut casa

Aici infata calculatorului toti sunteti zmei, dar vreau sa stiu cati dintre voi au stat cu cash in fata de €100,000 sa faca o tranzactie. Probabil ca -100.



E la liber, ma poti numi cu vrei.
Eu STIU si AM SIMTIT cum s-au strans banii aia si da, in Romania si nu numai, IMI E FRICA.
Tu, te poti bate cu pumnu-n piept cat vrei ca esti curajos, in realitate daca ai €10,000 zici ca esti bogat si cauti sa cumperi masina.

Curajos pe banii altora pot fi si eu.
Da, m-am parlit in Romania pentru chestii mai simple, uite, bucataria IKEA, m-a facut tehnicianul care trebuia s-o monteze de mi-au sarit fulgii.
Dar, nu-i problema, am pierdut 2,000 lei (in cazul tau, daca-i pierdeai nu mai aveai cu ce plati intretinerea) si o saptamana sa repar dupa el.
La €100,000, da, imi e frica si reduc riscurile la minim.

VIteji d-astia de tastatura in tara in care hotia e legiferata...


Colegu' ... mai usor cu aprecierile si generalizarile ... nu esti tu unic in lume cu atat mai putin la luat tepe si la strans bani purcoi ... oricum la cum ne povestesti ca i praduiesti am impresia ca nu ai si transpirat pentru ei.

Eu iti doresc bafta si mai ales intelepciune de acum incolo :) .

#107
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTarzy, on 20 ianuarie 2022 - 15:31, said:

Colegu' ... mai usor cu aprecierile si generalizarile ... nu esti tu unic in lume cu atat mai putin la luat tepe si la strans bani purcoi ... oricum la cum ne povestesti ca i praduiesti am impresia ca nu ai si transpirat pentru ei.

Eu iti doresc bafta si mai ales intelepciune de acum incolo Posted Image .

:lol:
Da, am nevoie d-o casa inseamna ca praduiesc banii, :lol:
"La valoarea mea" merg cu masina de €4,000 si praduiesc...

Daca vrei sa te invat sa strangi bani, vii la meditatii

Si tocmai d-aia tin la ei ca i-am castigat usor?
Sa fii tu sanatos

#108
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Curios daca gasim si alti afaceristi de succes pe Softpedia. Usor cu flexu' asta ieftin ca te dai altceva decat ai dori sa creada cititorii despre tine Posted Image)))

Si io-s curios cum ai tinut tu 100k in mana la o tranzactie imobiliara (cum te lauzi mai sus) cand la notar poti sa dai maxim 10k eur cash, restul se face prin banca.

Edited by kNN, 20 January 2022 - 18:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate