Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Trecere de la centrale pe gaz la centrale pe ulei?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#91
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Eu la tara nu am gaze.

#92
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ventilatorul se schimba doar el, nu trebuie sa schimbi toata centrala.

#93
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Da, insa costa destul de mult si ajunge in 2 luni. Mai bine centrala noua dupa ce crapa.

Buderus GB 112 din 2008. Destul de veche.

Centrala noua, 6 mii lei. Un Vaillant recomandat de instalator.

#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 11:17, said:

nu subventii pentru asa ceva, am avut o cadere nervoasa in 2019 cand am auzit ca se finanteaza asa ceva,

programul AFM de fotovoltaice este cosmarul meu

Eu inca nu imi dau seama de ce spui ca ti-a produs o cadere nervoasa vestea ca se subventioneaza/finanteaza panourile fotovoltaice in 2019. Este ca si cum as spune  ca ma deranjeaza ca x si-a forat put in curte la Adunatii Copaceni.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2022 - 15:56.


#95
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ca sunt expus, eu nu le vreau dar ai mei le vor, suparati pe preturile energiei.

#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 15:57, said:

Pentru ca sunt expus, eu nu le vreau dar ai mei le vor, suparati pe preturile energiei.

iN 2019 nu aveati in plan sa montati. Si totusi ti-a produs cadere nervoasa.

#97
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Pai da, ai mei cautau atunci panouri de apa calda. Au constatat ca nu se mai dau ci s-a schimbat macazul pe FV si au zis ca merita si alea.

Ne-am montat pe banii nostri in 2020 si 2021 cate 1 panou cu antigel pentru aport la apa calda menajera. Acum scumpirile ii irita si se gandesc serios sa se inscrie in programul de FV. Cand eu nu voi vrea sa semnez, va iesi scandal.

M-am certat cu toti in 2019 si cu fratele in iunie 2021 pe tema asta.

Deci in iunie 2021 (cand am si renegociat contractele de curent, am si semnat pe el) pretul deja il enerva pe fratele.

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa presupunem ca vor monta. Le monteaza din banii tai? Lasa-i sa le monteze. Atata timp cat nu iti cer bani, este totul ok.

#99
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu vreau. Fratele vrea, dar casa lui nu e intabulata. Deci doar la mine poate monta. Daca semnez eu. Ma simt jucat in picioare. Si de baietii destepti si de familie.

Nu imi cer bani, dar imi joaca in picioare pasiunile mele (ciudate) in numele economiei la factura de curent. Practic tot o forma de comunism.

Eu vreau curent doar din retea, pe bransamentul trifazic actual, fara modificari.

#100
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostNeaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 16:04, said:

Acum scumpirile ii irita si se gandesc serios sa se inscrie in programul de FV. Cand eu nu voi vrea sa semnez, va iesi scandal.

Bai omule tu nu pricepi ca n-au cum sa se inscrie in program ???? Ce tot scrii prostii p-aici ? Aia n-au casa pe numele lor deci nu pot sa se inscrie nici cu spaga nici fara..
Stai linistit si nu-ti mai fa scenarii in cap ca n-are rost , iti faci numai rau aiurea .

#101
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Vor sa ma inscrie pe mine, cum ar veni. Ca vrea mama, vrea fratele. Sa intabuleze casa lui, care e pe numele mamei si pe terenul gajat la banca, nu poate.

Mama e influentata de o vecina. Care la randul ei i-a spus sotul plecat la Viena de treaba asta.

#102
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
FV dau curent doar ziua si iarna nici macar toata ziua, noaptea ce faceti?

#103
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Sistemele finantate (on grid) au niste invertoare automatizate care dau in retea cand productia e mai mare decat consumul (eu nu cred ca se poate da in retea aici), fac un fel de load balacing intre panouri si retea, merg exclusiv pe retea noaptea, se opresc daca pica reteaua, chiar cu soare pe cer.

Toti sunt fascinati de compensari perioade de consum/perioade de productie sau chiar bani primiti pentru curentul FV dat in retea. Pe mine ma irita toate astea. Vreau la bloc.

Edited by Neaceasca85, 18 January 2022 - 16:19.


#104
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Am o prietena, fosta iubita in liceu, ramasi prieteni buni, s-a maritat, a plecat la capitala, acolo ea barbata-su mostenira niste chestii. Au vandut tot ce aveau in Bucuresti si s-au mutat undeva la vreo 60 de km (Lehliu). Si-au luat pamant s-au apucat de agricultura, au vrut sa faca o pensiune agro-turistica, ditamai casa, totul off-grid. Am vb cu ea anul trecut, acumulatorii de la PV pocnesc ca popcornul, eolienele necesita mentenanta, isi fac dus cand e soare, masina de spalat doare cand e soare, un radio sa un tv doar pe telefon, deci...viatza verde 🥳

#105
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Din ce stiam eu se finanteaza doar PV (FV) on grid si fara baterii. Deci panouri si invertoare.

#106
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ai grija ca acest program va fi oprit ca aceste invertoare cam debalanseaza reteua si au aflat si cei care dau aprobari pentru FV sau mai bine zis li s--a pus in vedere.

Edited by nico123, 18 January 2022 - 16:32.


#107
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Da, se gandeau si la taxa de dezechilibru.

#108
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Asa ca pentru mine cel mai ieftin este porumbul drept  combustibil, Trebuie sa vad ce tip de centrala ar fi cea mai buna si cum sa-l ard fara cocean ca nu sacoate fum sau nu este sesizabil pe cos dar daca are cocean scoate ceva fum pe cos.

Edited by nico123, 18 January 2022 - 16:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate