Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Piata energiei electrice

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
324 răspunsuri în acest subiect

#73
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.766
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAlltrack, on 16 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Eronat ! Statul da compensari in niste conditii jegoase , ei de fapt au marit preturile la 1 leu/kw , au preferat plafonarea pentru ca tot din banii nostri platesc smecherii si multinationalele , nu vor sa dea pret fix si/sau TVA redus pentru ca pierd la buget !

N-am zis la fel? La gaze nici nu se omoara cu compensarile, nici jumatate nu se incadreaza in limita maxima de consum pentru care se da compensare.
Productie de energie a statului sau nu, cert e ca statul are in putere sa micsoreze preturile la consumator. El poate sa plafoneze, sa compenseze, sa scada sau sa mareasca ce taxe aplica la producatori.
Pastreaza un fel de abur peste toate astea, ca oamenii sa se tot intrebe de unde vine urgia.

Editat de cumparator, 16 ianuarie 2022 - 22:33.


#74
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postcumparator, on 16 ianuarie 2022 - 22:13, said:

Producatorii mari produc energie si o vand en gross, nu-i intereseaza sa incheie 2 milioane de contracte cu valoare 50 lei/contract.

de acord dar atunci de ce incheie hidroelectrica contracte directe de astea de sute de lei?
mai mult hidroelectrica e expusa ca daca nu au apa sa zicem din cauza secetei nu pot furniza curent cat consuma abonatii si va fi nevoita sa cumpere curent scump de la altii si poate intra usor in faliment daca are ghinion pentru ca are cel mai mic pret deci orice cumpara e in pierdere.
Piata asta de energie regenerabila e foarte volatila pentru ca poti usor sa nu ai energie sa onorezi contractele indiferent cum le faci cu un intermediar sau direct cu consumatorii. Sa zicem ca e o vara secetoasa si calda si se consuma mult cu AC si se mai baga si cu electricele dar ei nu au apa. Poate fi si invers cu o vara cu ploaie multa si consum moderat si sa nu aiba contracte pentru cat ar putea livra. Nu e ok ca un furnizor de asta sa fie singur, ar trebui sa fie sub o umbrela mai mare in tandem cu termocentrale sau nucleara ca sa compenseze fluctuatiile altfel toti furnizorii astia regenerabili vor da chix intr-o zi sau o sa mearga conservator mai bine in pierdere ca nu vand decat sa nu aiba ce sa livreze.

Editat de chilly willy, 16 ianuarie 2022 - 22:39.


#75
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postargonaut, on 16 ianuarie 2022 - 22:09, said:

La asa profit, cum plm nu reuseste proprietarul sa reduca pretul de vanzare, fara sa-l mai treaca pe la rahatul ala de bursa?!
Cum nu reduce pretul de vanzare cand Hidro vinde cel mai ieftin.
Vinde unde vrea.

#76
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.766
  • Înscris: 11.03.2006

View Postchilly willy, on 16 ianuarie 2022 - 22:33, said:

de acord dar atunci de ce incheie hidroelectrica contracte directe de astea de sute de lei?
mai mult hidroelectrica e expusa ca daca nu au apa sa zicem din cauza secetei nu pot furniza curent cat consuma abonatii si va fi nevoita sa cumpere curent scump de la altii si poate intra usor in faliment daca are ghinion pentru ca are cel mai mic pret deci orice cumpara e in pierdere.

Nu stiu cum incheie, stiu doar ca am trimis actele la ei la inceputul lui decembrie si nici macar nu stiu daca le-au luat in considerare. Clar nu fac fata, probabil pentru ca nu le pasa. Ar trebui sa angajeze 100 de oameni sa le proceseze si nu au chef.
Repet, ei produc energie foarte ieftin. O vand cu foarte mare profit, dar avand costuri mici, iese la cel mai mic pret. Nu am idee ce se intampla daca da o seceta din aia de 8 luni.

Editat de cumparator, 16 ianuarie 2022 - 22:37.


#77
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postcumparator, on 16 ianuarie 2022 - 22:31, said:

Statul poate sa zica ''acceptam profitabilitate de 20% la Hidroelectrica'' , kilowatu' per total 0,5 lei...noi facem mega profit si multinationalele sa faca concurenta reala cu ce pot ei...cu energie de la ma-sa de acasa ! Aia ar insemna liberalizare !

#78
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.695
  • Înscris: 19.05.2008

View Postcumparator, on 16 ianuarie 2022 - 22:31, said:



N-am zis la fel? La gaze nici nu se omoara cu compensarile, nici jumatate nu se incadreaza in limita maxima de consum pentru care se da compensare.
Productie de energie a statului sau nu, cert e ca statul are in putere sa micsoreze preturile la consumator. El poate sa plafoneze, sa compenseze, sa scada sau sa mareasca ce taxe aplica la producatori.

Problema cu taxele la producatori e cu dus si intors. Din banii aia pe care ii fac acum, producatorii fac investitii (reactoarele 3 si 4, Marea Neagra, decolmatarea barajelor Hidro, etc). Daca le iei banii (pentru pensii speciale, de exemplu), ciuciu investitii (ca statul n-are bani nici sa treaca strada, uitati de investitii cu banii statului). Si peste 5 ani o sa ne regasim in aceeasi situatie, de fapt una mult, mult mai rea ...

Editat de catalinin, 16 ianuarie 2022 - 22:40.


#79
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.766
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAlltrack, on 16 ianuarie 2022 - 22:35, said:

Statul poate sa zica ''acceptam profitabilitate de 20% la Hidroelectrica'' , kilowatu' per total 0,5 lei...noi facem mega profit si multinationalele sa faca concurenta reala cu ce pot ei...cu energie de la ma-sa de acasa ! Aia ar insemna liberalizare !

De ce ar zice statul asa, cand el ia taxe de la Hidroelectrica, direct proportional cu pretul lor de vanzare? Cu cat ne vand mai scump, cu atat statul ia taxe mai mari.

Cum cei mai loviti pana la urma sunt votantii PSD si cum PSD se afla la guvernare, logic ar fi sa se munceasca sa le dea preturi mai bune si asta si dupa martie.

Editat de cumparator, 16 ianuarie 2022 - 22:42.


#80
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.818
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 20:13, said:

De ce nu e "DE STAT"?
De ce sa plateasca statul subventii, de ce monopol ? Posted Image

Editat de andreic, 16 ianuarie 2022 - 22:49.


#81
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostTsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 21:07, said:

Deci pana acum cumparam la pretul stabilit de stat
De acum pretul stabilit de stat il plateste furnizorul care mai adauga si el costul operatiilor lui, costul de regie cu cladiri, birouri, salarii etc + costul profitului lui
Mulțumește UE care ne-a diktat "spargerea monopolului de stat" și "liberalizarea"! ;)
Și madamei Prună de la usere care a făcut lobby pentru eliminarea OUG114, cel cu plafonarea prețului gazelor!

#82
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.766
  • Înscris: 11.03.2006

View Postgarett, on 16 ianuarie 2022 - 23:12, said:

Mulțumește UE care ne-a diktat "spargerea monopolului de stat" și "liberalizarea"! Posted Image
Și madamei Prună de la usere care a făcut lobby pentru eliminarea OUG114, cel cu plafonarea prețului gazelor!

Pretul e plafonat chiar acum, nu?

#83
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.820
  • Înscris: 12.01.2018

View PostTsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 20:56, said:

Cernavoda e privat sau de stat?
82,41 de stat restul privat

View Postaxisborn, on 16 ianuarie 2022 - 21:00, said:

Tocmai ca ala esti tu, habar n-ai ce spui, in capul tau e o invalmaseala totala.
Exista :
-producator (statul 90% sau peste, probabil ceva parcuri de eoliene si solarul care e 0.5% sunt private, atat)
-distribuitor (de stat in aproape toata tara,cu exceptia a cateva judete)
-furnizor, aici fara numar.

Mergi si mai cerceteaza
si eu ce am zis in cele 5 cuvinte?mai citeste poate te prinzi si intelegi si tu

#84
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postcumparator, on 16 ianuarie 2022 - 23:14, said:

Pretul e plafonat chiar acum, nu?
Matale ce notă ziceși că avuseși la matematică?
Cu ce naiba mă ajută că e "plafonat" la 300 când era plafonat DE-A BINELEA la 68?


#85
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.820
  • Înscris: 12.01.2018

View Postaxisborn, on 16 ianuarie 2022 - 21:00, said:

Mergi si mai cerceteaza
eu am cercetat cand a trebuit.acum priverc de sus si las pe altii sa cerceteze daca mai au ce
https://forum.softpe...-20-din-cotaie/

View Posttavitu, on 16 ianuarie 2022 - 21:03, said:

De stat
nu complet

View Postchilly willy, on 16 ianuarie 2022 - 22:33, said:

de acord dar atunci de ce incheie hidroelectrica contracte directe de astea de sute de lei?

pentru ca n-a ramas numai producator.si-a diversificat oferta

View PostAlltrack, on 16 ianuarie 2022 - 22:35, said:

Aia ar insemna liberalizare !
cine da mai mult cumpara marfa.asta-i piata libera.
este marfa putina rezulta pret mare.ia mai stingati din becuri sa vedeti cum scade consumul scade cererea scade pretul ca nu avem nevoie de curent

#86
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.766
  • Înscris: 11.03.2006

View Postgarett, on 16 ianuarie 2022 - 23:24, said:

Matale ce notă ziceși că avuseși la matematică?
Cu ce naiba mă ajută că e "plafonat" la 300 când era plafonat DE-A BINELEA la 68?

Cum l-au plafonat acum, pot sa sa-l plafoneze si la 68, daca vor.

#87
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.820
  • Înscris: 12.01.2018

View Postgarett, on 16 ianuarie 2022 - 23:12, said:

Mulțumește UE care ne-a diktat "spargerea monopolului de stat" și "liberalizarea"! Posted Image
Și madamei Prună de la usere care a făcut lobby pentru eliminarea OUG114, cel cu plafonarea prețului gazelor!
intamplarea a facut sa sa suprapuna cresterea pretului cu liberalizarea noastra.daca o faceau la timp nu era aceasta problema dar pretul tot mare era

#88
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.059
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcumparator, on 16 ianuarie 2022 - 22:13, said:

Producatorii mari produc energie si o vand en gross, nu-i intereseaza sa incheie 2 milioane de contracte cu valoare 50 lei/contract.

Vorbim de STAT

View Postcumparator, on 16 ianuarie 2022 - 22:19, said:

O, Doamne!
Nimeni nu e interesat sa dea la romani energie la preturi derizorii. Hidroelectrica produce cea mai ieftina energie. O vand cu preturi x4. Probabil si mai mult acum.
De ce ar fi interesati sa o dea ieftin? Statul nici atat, el ia 70% din recentele cresteri de pret, prin taxe aplicate producatorilor.
Faptul ca statul a procedat la plafonarile alea si da si niste compensari, e pentru ca e obligat de populatie, care la preturile crescute ar muri de frig prin colibe.

Nu stiu de ce, dar lumea priveste producatorii intr-un mod eronat. Sunt ai statului si ala are de platit si pensii, salarii, datorii, cheltuieli cu toate sinecurile posibile si in plus toti de acolo trebuie sa fure. Statul asta se imprumuta in fiecare an enorm de mult si la dobanzi foarte mari doar pentru cheltuielile astea. Sa credeti voi ca va da statul electricitate cu 3 bani/kWh.

Ma tu intelegi?
Hidroelectrica, centralele termoenergetice, centralele nucleare, sunt DE STAT.
Ce concurenta face hidroelectrica centralelor nucleare?

Intrebarea e, de ce nu face media si STATUL sa-mi dea mie kWh la un singur pret?

#89
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.820
  • Înscris: 12.01.2018

View Postgarett, on 16 ianuarie 2022 - 23:12, said:

Și madamei Prună de la usere care a făcut lobby pentru eliminarea OUG114, cel cu plafonarea prețului gazelor!
ordonanta 114 imi lua mie banii si ti-i dadea tie.DE CE SA-TI DAU EU BANI TIE?

#90
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.059
  • Înscris: 20.10.2015

View Postandreic, on 16 ianuarie 2022 - 22:48, said:

De ce sa plateasca statul subventii, de ce monopol ? Posted Image

Pentru ca, atat cu intermediari cat si fara, tot STATUL vinde si fizeaza pretul.
Intrebarea e, de ce sa mai platesc si capusele de intermediari?
Doar sa joc teatru ca ar fi capitalism?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate