Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Piata energiei electrice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#91
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,826
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFriskey, on 16 ianuarie 2022 - 22:34, said:

Cum nu reduce pretul de vanzare cand Hidro vinde cel mai ieftin.
Vinde unde vrea.
https://www.economic...023_550275.html
"Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, a vîndut energie electrică cu livrare în anul 2023 la peste 800 de lei/MWh, potrivit datelor de pe platforma OPCOM."

Vinde ieftin doar la casnici... pentru cat timp nu se stie, noi speram ca pentru multa vreme... dar preturile mici se tin cu vanzari scumpe la altii, nu se pot face din pix.

Nuclearelectrica iarasi a vandut baban la pret ca lumea...

View PostTsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 23:51, said:

Doar sa joc teatru ca ar fi capitalism?
In domeniul energiei statul nu are ce face, el nu e nici producator nici furnizor nici distribuitor... in plus e cel mai prost administrator (dovedit)... atunci ? Tu chiar ai impresia precum ceausistii ca liberalizarea e doar un pretext ? Pai fara ea intrau toti in faliment oricum... fara retehnologizare, fara evaluare corecta a costurilor nu faci nimic. Ele s-au facut cand deja aia erau cu un picior si jumatate in groapa.

Edited by andreic, 16 January 2022 - 23:57.


#92
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018

View PostTsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 23:49, said:

Vorbim de STAT



Ma tu intelegi?
Hidroelectrica, centralele termoenergetice, centralele nucleare, sunt DE STAT.
Ce concurenta face hidroelectrica centralelor nucleare?

Intrebarea e, de ce nu face media si STATUL sa-mi dea mie kWh la un singur pret?
NU SUNT IN TOTALITATE ALE STATULUI.CAND A AVUT NEVOIE DE BANI STATUL M-A facut partener egal cu el in afacerea lui.acum trebuie sa vanda in piata ce facem impreuna adica marfa noastra ca suntem PARTENERI de ceva vreme

#93
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,062
  • Înscris: 20.10.2015

View Postandreic, on 16 ianuarie 2022 - 23:52, said:

In domeniul energiei statul nu are ce face, el nu e nici producator nici furnizor nici distribuitor... in plus e cel mai prost administrator (dovedit)... atunci ? Tu chiar ai impresia precum ceausistii ca liberalizarea e doar un pretext ? Pai fara ea intrau toti in faliment oricum... fara retehnologizare, fara evaluare corecta a costurilor nu faci nimic. Ele s-au facut cand deja aia erau cu un picior si jumatate in groapa.

Cum sa nu aiba ce face?
Monopol.
Faptul ca statul fura nu e un pretext sa-mi vanda mie unul care nu face efectiv nimic, cu pret urias.

#94
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,826
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 23:58, said:

Monopol.
Monopol no good, ne scoate de pe piete, in plus cum ziceam de unde nu e nu ai cum sa dai. Intelege ca statul nu e producator deci nu are cum sa puna ce pret vrea iar ce face el acum sa compenseze tot din buget o face, adica tot de la noi... stii cum e cu muscatul cozii :P

Edited by andreic, 17 January 2022 - 00:00.


#95
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,062
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEMPP, on 16 ianuarie 2022 - 23:52, said:

NU SUNT IN TOTALITATE ALE STATULUI.CAND A AVUT NEVOIE DE BANI STATUL M-A facut partener egal cu el in afacerea lui.acum trebuie sa vanda in piata ce facem impreuna adica marfa noastra ca suntem PARTENERI de ceva vreme

Dar statul hotaraste cu cat imi vine 1kWh de la hidroelectrica si de la Cenravoda, si mi-l vinde prin Alibaba Impex Larnaca SRL.

View Postandreic, on 16 ianuarie 2022 - 23:58, said:

Monopol no good, ne scoate d epe piete, in plus cum ziceam de unde nu e nu ai cum sa dai.

Statul?
Statul nu e in jocul capitalist. Statul TREBUIE sa fie DOAR in ajutorul meu.
Daca nu poate, trebuie sa-l fac sa fie, ca tot statul se ingrijeste si de sanatatea mea

#96
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018

View PostTsunnnami, on 16 ianuarie 2022 - 23:51, said:


Pentru ca, atat cu intermediari cat si fara, tot STATUL vinde si fizeaza pretul.
Intrebarea e, de ce sa mai platesc si capusele de intermediari?
Doar sa joc teatru ca ar fi capitalism?
pentru ca statul nu-i in stare sa gestioneze pe fiecare in parte sa-l urmareasca cat consuma si daca plateste facturile.

#97
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,826
  • Înscris: 07.02.2003
Statul iti umezeste si biscuitii ? Posted Image Sincer ar trebui insistat cu educatia economica in scoli ca ies perle pe aici.

View PostEMPP, on 16 ianuarie 2022 - 23:50, said:

ordonanta 114 imi lua mie banii si ti-i dadea tie.DE CE SA-TI DAU EU BANI TIE?
Ordonanta hotiei legiferate, visul "fostilor" securisti Posted Image

Edited by andreic, 17 January 2022 - 00:05.


#98
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018
nu vezi ca statul prin posta romana nici o scrisoare n-o aduce in 2 saptamani pe cand un colet ti-l aduce la usa de seara pe a doua zi particularul

Edited by EMPP, 17 January 2022 - 00:03.


#99
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,062
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEMPP, on 17 ianuarie 2022 - 00:01, said:

pentru ca statul nu-i in stare sa gestioneze pe fiecare in parte sa-l urmareasca cat consuma si daca plateste facturile.
De ce in America poate si in Romania nu?
ACOLO e problema.
Nu ma pui pe mine sa imbogatesc prin furt (ca asta faci, ma furi), o companie privata si eu sa mor inghetat in casa

#100
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,826
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTsunnnami, on 17 ianuarie 2022 - 00:02, said:

De ce in America poate si in Romania nu?
Ce poate ?

#101
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,062
  • Înscris: 20.10.2015

View Postandreic, on 17 ianuarie 2022 - 00:02, said:

Statul iti umezeste si biscuitii ? Posted Image Sincer ar trebui insistat cu educatia economica in scoli ca ies perle pe aici.

A vinde energie lui B. B nu are de unde cumpara decat de la A

apoi

A zice: nu-ti mai vand energie, cumperi de la a, b, c, d, e, f, g, h, ...z
Si a, b, c, d, e, f, g, h, ...z cumpara de la A

Deci eu, B, acum dau banul pentru pretul lui A + pretul unui furnizor dintre: a, b, c, d, e, f, g, h, ...z

E mai clar acum ca asta nu are nimic de a face cu capitalismul?

#102
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 03.10.2014

View PostEMPP, on 16 ianuarie 2022 - 23:52, said:

NU SUNT IN TOTALITATE ALE STATULUI.CAND A AVUT NEVOIE DE BANI STATUL M-A facut partener egal cu el in afacerea lui.acum trebuie sa vanda in piata ce facem impreuna adica marfa noastra ca suntem PARTENERI de ceva vreme
Nuclearelectrica 87% Ministerul energiei adica Statul Roman.
Hidroelectrica 80% Ministerul energiei adica Statul Roman.
Deci unde esti partener egal?

Singurii producatori privati sunt aia cu moristile care oricum sunt in plus in majoritatea timpului si OMV fiindca au la brazi un grup de vreo 800MW.

Edited by elef, 17 January 2022 - 00:33.


#103
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011

View Postandreic, on 16 ianuarie 2022 - 23:52, said:

In domeniul energiei statul nu are ce face, el nu e nici producator nici furnizor nici distribuitor... in plus e cel mai prost administrator (dovedit)... atunci ? Tu chiar ai impresia precum ceausistii ca liberalizarea e doar un pretext ? Pai fara ea intrau toti in faliment oricum... fara retehnologizare, fara evaluare corecta a costurilor nu faci nimic. Ele s-au facut cand deja aia erau cu un picior si jumatate in groapa.

Statul este actionar majoritar in majoritatea companiilor energetice. In Franta Macron a ordonat EDF(Électricité de France S.A) sa limiteze pretul la energia nucleara pentru a-si proteja consumatorii...si pentru ca urmeaza alegeri.
Ce nu intelegi tu si altii ca tine e ca statele si EU sunt vinovatii principali pentru situatia curenta din piata. Nu companiile si nu consumatorii.

Daca nu rezolva problema risca nu doar sa duca economia in recesiune, ci sa cada guverne in mod violent.

EU se afla in plina pandemie, criza energetica, inflatie galopanta (cauzata in parte de criza energetica) si in prag de razboi. Liderii ar trebui sa o lasa mai usor cu "piata libera" care a dus pretul la niveluri astronomice prin limitari artificale si politici pseudo-progresiste doar atunci cand le convine unora. Incalzirea globala nu se rezolva prin certificate verzi daca SUA, Asia si Orientul nu pun botul.

Edited by Ephesos, 17 January 2022 - 02:46.


#104
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostEMPP, on 16 ianuarie 2022 - 23:50, said:

ordonanta 114 imi lua mie banii si ti-i dadea tie.
Man, la cât plătesc impozit, cel mai probabil era invers!
Deja devine complicat pentru unii să priceapă diferența dintre brut și net, se pare...

Edited by garett, 17 January 2022 - 06:25.


#105
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,062
  • Înscris: 20.10.2015

View Postelef, on 17 ianuarie 2022 - 00:31, said:

Nuclearelectrica 87% Ministerul energiei adica Statul Roman.
Hidroelectrica 80% Ministerul energiei adica Statul Roman.
Deci unde esti partener egal?

Singurii producatori privati sunt aia cu moristile care oricum sunt in plus in majoritatea timpului si OMV fiindca au la brazi un grup de vreo 800MW.

E vorba de stat si de a-si proteja cetatenii.
Sa fii stat si sa decizi pretul la energie si gaz, apoi sa limitezi vanzarile, sa vinzi doar UNOR societati comerciale pe care DOAR tu statul le dai licenta, dupa care sa spui ca ai "liberalizat", mi se pare o mizerie ipocritica.
Asa ceva nu se califica la capitalism.
Asta putea facea si Ceausescu sa para capitalist. Pe ala il credeati? Pentru ca nu e nici o diferenta.

#106
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Mai Tsunnnami, tu nu vezi ca te contrazici singur?

STATUL asta de care tot vorbesti ESTE DEJA actionar majoritar la cei mai mari producatori de energie.

DACA AR VREA ar putea chiar acum sa-ti vanda tie direct energie - vezi cazul Hidroelectrica. DAR NU VREA.

Liberalizarea pietei de energie n-a blocat aceasta cale - vezi cazul Hidroelectrica.

PS: Estimez ca daca vanzarea de energie la cetateni ar fi exclusiv de la stat, am avea parte de servicii de aceeasi calitate ca si in spitale si primarii (cine a avut de luat recent vreo Autorizatie de Construire intr-un oras mai mare stie exact la ce ma refer).

Edited by kolfleading, 17 January 2022 - 08:07.


#107
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007
@tsunnnami, schema e simpla.
Producătorul (în cazul de fata statul) produce. Nu vinde direct către consumator (privat sau companii) pt ca cică e câh. De la stat cumpăra furnizori mari și mici care baga adaos cât se înțeleg ei in cartel.
Până la "liberalizare" existau "băieții destepti din energie" adică niște bagabonti mana în mana cu politicul care fix la fel procedau. Cumpărau energia de la producător (tu privat sau companie nu aveai acest mecanism, nu exista o piață) apoi într-o garsoniera și cu un laptop făceau prețul pt fraieri. Acum locul băieților deștepți e luat de "piața libera". Șmecheria a devenit vizibila pt ca se suprapune peste o criza.
Funcție de cât hotărăște cartelul ca trebuie sa plătești atât vine factura. Dacă la belgieni cartelul zice ca trebuie sa fie mai ieftin ca la românași, asta e, ghinion.

E cam la fel cum se întâmplă în piețele agroalimentare. Producătorii nu pot întra, în piețe găsești orice numai producători nu. Nu contează cu cât ar putea vinde țăranul zarzavatul, ala nu o sa ajungă niciodată sa vândă în piața. Iar dacă printr-o minune ajunge, nu va avea voie sa vândă cu alt preț decât cel stabilit de speculatori.

Edited by remvirg, 17 January 2022 - 08:43.


#108
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,062
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkolfleading, on 17 ianuarie 2022 - 08:07, said:

PS: Estimez ca daca vanzarea de energie la cetateni ar fi exclusiv de la stat, am avea parte de servicii de aceeasi calitate ca si in spitale si primarii

Da, adica va veni curentul cu bulbuci

Ceva logic ai sa spui?
Mai citeste o data:
"Sa fii stat si sa decizi pretul la energie si gaz, apoi sa limitezi vanzarile, sa vinzi doar UNOR societati comerciale pe care DOAR tu statul le dai licenta, dupa care sa spui ca ai "liberalizat", mi se pare o mizerie ipocritica."

Bun, am mai citeste o data si de data asta INCEARCA SA INTELEGI ce-am spus, nu ma intereseaza daca recunosti literele ma intereseaza sa "prinzi" continutul

View Postremvirg, on 17 ianuarie 2022 - 08:41, said:

@tsunnnami, schema e simpla.
Producătorul (în cazul de fata statul) produce. Nu vinde direct către consumator (privat sau companii) pt ca cică e câh.

Aici, opreste aici.
DE CE sa nu vanda direct la consumator?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate