Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Parlamentarii lovesc dur miile de mici prosumatori de energie electrică

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#235
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sigur, dupa tine e doar o companie auto in lume si aia e tesla. Esti foarte destept

#236
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Aici nu e aria auto, deci evitați astfel de referiri.

#237
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.economic...nia_550959.html

na ca se instaleaza alte campuri cu panouri pv. O sa fie mai multa concurenta pe solar.

#238
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020

View Postchilly willy, on 28 decembrie 2021 - 19:14, said:

https://www.economic...nia_550959.html

na ca se instaleaza alte campuri cu panouri pv. O sa fie mai multa concurenta pe solar.

Si uite asa fac altii si nu facem noi care avem terenuri pe acolo, si tata vrea sa-l inmormantez in margina carierei, da sa vezi ciudatenie, n-are voie sa intre in biserica pe ca a salvat-o de la autodemolare, acum 25 de ani se vedea cerul si cresteau ierburi prin pardoseala, daca nu insista el ar fi demolat cimitirul pentru lucrari de imbunatire funciara desi era in afara zacamintului propriuzis.

Personal nu voi mai calca pe acolo.(poate doar daca Dumnezeu ii va alunga definitiv de acolo, putin probabil).

#239
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
S-a adoptat OUG cu compensare cantitativa 1:1 si reportare pe 24 luni.
https://www.economic...ede_551376.html

Se poate inchide topicul.

#240
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
e o decizie pur politica pentru ca le e frica sa nu le taie pnrr. Efectele se vor vedea in cresteri de pret pentru ca pierderile vor trebui acoperite de cineva.
Era necesară adoptarea acestei OUG având în vedere că realizăm și transpunerea în legislația națională a Directivei (UE) 2019/944 privind normele comune pentru piața internă de energie electrică.

#241
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Acum o sa ai pe ce sa dai vina pentru cresterile care deja se intampla de vreun an deja.

#242
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cu cat sunt mai multe decizii de astea politice rezultatul va fi mai dezastruos. De parca i-a interesat vreodata, am si zis ca vor lua decizii motivate de interes nu de realitate. E o directiva care trebuie implementata ca sa mai bifeze un punct din pnrr si gata. Daca nu bifeaza destule puncte nu vin banii, nu e malai de furat. Nu-i intereseaza efectul. Transelectrica e cu capital majoritar de stat asa ca ii pot forta sa accepte asta si aia nu au ce sa faca. Ori vor inregistra pierderi ori vor mari pretul curentului. Acum prosumatorii nu sunt inca asa multi si marirea nu va fi semnificativa dar pe masura ce isi pun tot mai multi panouri si mai apar si parcuri pv suplimentare efectul va creste. Asta e, cand e soare transelectrica va cumpara curent de la pv si va lasa termocentralele sa mearga in gol.

Edited by chilly willy, 30 December 2021 - 21:48.


#243
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Daca vreau sa-mi pun si sistem ongrid la alta adresa, se poate?, acte de proprietate totul in regula. acolo e un loc de consum dar practic consumul e aproape zero, nu sta nimeni.

#244
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005

View Poststdalionutpwr, on 31 decembrie 2021 - 17:49, said:

Daca vreau sa-mi pun si sistem ongrid la alta adresa, se poate?, acte de proprietate totul in regula. acolo e un loc de consum dar practic consumul e aproape zero, nu sta nimeni.
Se poate. Dar nu te prea ajuta.....compensarea se face pe locuri de consum nu pe proprietari.

#245
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
cum ai dedus ca vrea compensare ?

#246
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postpexic, on 01 ianuarie 2022 - 14:26, said:

cum ai dedus ca vrea compensare ?

Dacă nu dorește compensare, alternativa este să-și instaleze între 200 și 400 kWp... ceea ce este foarte puțin probabil :)

Cei sub 200 kWp nu pot opta pentru plată, primesc doar compensare 1:1...

#247
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postmihaicozac, on 17 decembrie 2021 - 21:38, said:

Să nu uităm că standardul NZEB a devenit obligatoriu pt. construcțiile noi și fără producție locală de energie electrică e greu de îndeplinit această cerință.
Hai sa îți spun cruda realitate. Eu construiesc cu norme NZEB, și ar trebui sa produc o parte din energie local. Deci PV sau alte minunății. Dar dacă economic nu este rentabil, nu trebuie sa pun PV. Simplu! Așa scrie in normele de aplicare și as am și primit AC (construiesc in capitala, nu se pune problema de neverificat/semnat ca primarul). Și, ca sa fie situația și mai neagră, eu, beneficiarul, i-am cerut celui care a întocmit documentatia pentru energii alternative sa omită producția locală de energie, gândindu-mă ca după intabulare voi accesa programul AFM, și astfel voi deconta o parte din investiția de PV pe care oricum o am de gând sa o fac. Dar nu te baza pe NZEB când vine vorba de producție. Cel mult, așteaptă-te de la NZEB sa scadă consumul de energie per mp (ceea ce eu am făcut cât se poate de mult). Scuze pentru off-topic.

#248
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,950
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkolfleading, on 30 decembrie 2021 - 18:56, said:

S-a adoptat OUG cu compensare cantitativa 1:1 si reportare pe 24 luni.
https://www.economic...ede_551376.html

Se poate inchide topicul.
Si nu se platesc taxe de transport, TVA? Ca nu vad detalii in articolul ala ...

#249
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postanothertwo, on 01 ianuarie 2022 - 16:12, said:

Eu construiesc cu norme NZEB, și ar trebui sa produc o parte din energie local.

Sau poți să achiziționezi energie verde produsă la maxim 30 km distanță... adică o portiță de scăpare foarte convenabilă în procesul obținerii autorizației de construire :)

Legea 372/2005 spune în art. 15 că trebuie să te alimentezi: „a) în proporție de minimum 30%, cu energie din surse regenerabile, inclusiv cu energie din surse regenerabile produsă la fața locului sau în apropiere, pe o rază de 30 de km față de coordonatele GPS ale clădirii, începând cu anul 2021;

View Postutopium, on 01 ianuarie 2022 - 16:38, said:

Si nu se platesc taxe de transport, TVA? Ca nu vad detalii in articolul ala ...

Aparent nu...

#250
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Aparent nu .... dar dacă citim bine e vorba de "energie" .... cum se vehiculează "energia" e altă mâncare .... înainte e bine, înapoi e bine, și înainte și înapoi e și mai bine.....

#251
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tot inainte!
Inainte era mai bine!

#252
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 31.07.2020

View Postsubss, on 01 ianuarie 2022 - 17:54, said:

Sau poți să achiziționezi energie verde produsă la maxim 30 km distanță... adică o portiță de scăpare foarte convenabilă în procesul obținerii autorizației de construire Posted Image

Legea 372/2005 spune în art. 15 că trebuie să te alimentezi: „a) în proporție de minimum 30%, cu energie din surse regenerabile, inclusiv cu energie din surse regenerabile produsă la fața locului sau în apropiere, pe o rază de 30 de km față de coordonatele GPS ale clădirii, începând cu anul 2021;



Aparent nu...

si cum va fi compensarea?
Exemplu: Am produs 200 Kw, din care am consumat 100 direct din soare, iar restul i-am injectat in retea pe parcursul lunii. In aceeasi luna am consumat din retea sa zicem 80 Kw. Compensarea ar insemna, dupa mine ca din cei 100 ce i-am injectat cand nu aveam consum imi compenseaza cei 80 ce i-am luat din retea ramanand 20 exces "vandut" in retea la final de luna. De fapt nu sunt vnduti ci pusi deoparte pentru mine (reportati) pentru a fi consumati in viitoarele luni. Asa va fi?
Si o alta intrebare: se aplica deja aceasta OUG? Sau mai trebuie trecuta prin te miri ce foruri legislative?
Atunci cand se va aplica, noi prosumatorii trebuie sa facem ceva, adica sa anuntam ENEL ca vrem compensare conform OUG, sau ENEL se sesizeaza automat si aplica compensarea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate