Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sistem HIFI pentru casti

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#73
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Am folosit cifrele pe care mi le-ai dat. Puterea e invers proportionala cu impendanta. Daca miscoram impendanta de 2 ori rezulta o putere mai mare de 2 ori. De unde rezulta 30mW la 150 omi vs 15 la 300omi. Dar cum am spus, cu conditia ca aparatul suporta impendanta aia si nu atinge puterea maxima de care e capabil.
Imi spui si mie ce toping e? sa vad ce declara producatorul. Cateodata puterile astea au notatii speciale si fiecare intelege ce vrea din ele ( daca ne referim Watts rms; Watts power music, Watts PMPO etc)

#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Specificatii in poze, stanga:
https://www.amazon.c...B0987SVC2L?th=1

#75
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Rn803D are declarat la iesirea de casti 470mv la 470omi.  De aici rezulta 470mwatts la casti cu impendanta de 470omi.

In poza ta pentru toping
Eu vad la output 1.3 watts ( 1300mW) x2 la 32omi.

prin comparatie , Samsung galaxy A51 care are 180mvRmS ar scoate pe un canal 1.01 Watts,

Inca nu stim daca samsungul pastreaza aceeasi putere cu ambele canale in sarcina ca ala care a masurat 180mVrms a masurat pe un canal. Eu mai vad la output power pentru toping ca e dat 140mW x2 la 300 omi nu 15.

Deci clar topingul e mult mai puternic.

Edited by vinciun, 24 November 2021 - 14:23.


#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Sa-nnebunesc cum zicea poetul grec Eschil Posted Image

O intrebare simpla: ti se pare ceva spectaculos sa livrezi 30 mW la niste casti cu SPL 104 dB (asta vad in fisa) ? Adica o sa ii sparga urechile ?

#77
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
acolo unde ai vazut tu 15mw caatare sunt date distorsiunile armonice care sunt 0.00015 % masurate la puterea aia mica. Evident ca la putere mai mare sunt si ele mai mari dar e important sa ramana sub 0,1. Multi fabricanti te induc in eroare in felul asta. Masoara distorsiunile la o putere foarte mica ca sa le iasa cat mai bune, apoi masoara puterea maxima si o declara dar nu mai mentioneaza si distorsiunile. Apoi mai fac o smecherie altii, masoara puterea maxima la 1khz si mentioneaza distorsiunile ca sa iasa putere mare si distorsiuni mici. Apoi masoara plaja de frecvente de care e capabil aparatul insa de data asta la putere mica ca sa obtina si in cazul asta distorsiuni mici.

In final publica cinstit rezultatele, nu-i poti acuza de miciuna insa clientul care nu cunoaste vede prinde randuri si citeste cele mai mici distorsiuni dupa care vede puterea maxima dupa care vede plaja de frecvente redada si crede aparatul in cauza e capabil de puterea aia mare cu 2 canale in sarcina pe o plaja foarte larga de frecvente si cu distorsiuni foarte mici. Apoi apar vorbe ca specificatiile nu conteaza sau ca producatorii mint cand de fapt problema e in citirea specificatiilor.

 overseas, on 24 noiembrie 2021 - 14:15, said:

Sa-nnebunesc cum zicea poetul grec Eschil Posted Image

O intrebare simpla: ti se pare ceva spectaculos sa livrezi 30 mW la niste casti cu SPL 104 dB (asta vad in fisa) ? Adica o sa ii sparga urechile ?


Se pare ca nu ai inteles nimic. Topingul livreaza 140mW la 300 omi; La 150 de omi vrei avea 280mWatts nu 30.

Pentru puterea de 1300mW la 32 omi rezulta o tensiune de 203 mVrms iar pentru puterea de 140mW la 300 de omi rezulta 204 mVrms. Deci tensiunea e aproape constanta.

#78
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Deci dupa banci, avocati, producatori de detergent, salam whatever... pentru audiofilul de rand lucrurile raman incurcate cu privire la modul de selectie a unui device.
Asteptam proba, Bursule.

#79
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
200mV e o iesire standard la bornele RCA pentru aparatele actuale hifi ( Cd player, player de retea, tuner etc). E clar ca topingul e mai puternic de cat orice telefon ( 80-180 mVrms). Am mai avut discutia asta cand spuneam ca daca conectez iesirea de casti de la telefon la intrarile de linie de la un amplificator sau o combina, se aude mai incet decat in cazul in care folosesc un cd player.

 overseas, on 24 noiembrie 2021 - 14:32, said:

Deci dupa banci, avocati, producatori de detergent, salam whatever... pentru audiofilul de rand lucrurile raman incurcate cu privire la modul de selectie a unui device.
Asteptam proba, Bursule.
Aia e. Ori te consulti cu cineva priceput in electronica ( nu-s eu ala) ca sa intelegi cat mai bine specificatiile date de producator si dupa aia testezi la ureche, evident. Ori nu te complici deloc, asculti, cumperi si gata Posted Image

Eu prefer sa si ascult dar si sa inteleg ce cumpar din punct de vedere tehnic. Cateodata se fac smecherii la nivel tehnic si ramai pacalit la ureche iar in final poti da mai scump pe ceva care de fapt e mai ieftin. Un exemplu de smecherie e la combinele alea vechi ca se reduce basul si inaltele pe masura ce dai mai tare. La prima impresie poti spune wow ce tare canta si nu distorsioneaza deloc dar fiind intr-un butic nu prea intelegi calitatea la volumul ala. Ca sa apreciezi calitatea dai mai incet iar la volum mic combinele amplifica simtitor basul profund si inaltele obtinand o extensie buna in frecventa la distorsiuni mici. Astfel ca te lasi pacalit. Pe ea scrie 2x300 watts dar in paranteza e marcat ( power music). Dracu stie ce e aia totusi 2x300 pare impresionant si mai si canta bine, canta tare, curat, asta e! Posted Image

Unul care stie sa citeasca specificatiile arunca rapid un ochi in manualul producatorului si vede la sectiune de amplificare  130w putere totala, masurati la 1khz cu 10% distorsiuni THD+1, Si mai vede la consum 60Watts. Deci e clara treaba Posted Image

Edited by vinciun, 24 November 2021 - 14:49.


#80
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 vinciun, on 24 noiembrie 2021 - 14:31, said:

Se pare ca nu ai inteles nimic. Topingul livreaza 140mW la 300 omi; La 150 de omi vrei avea 280mWatts nu 30.


Aham, deci din specificatii am gresit ca nu am luat Output power, unde e ce zici tu. Bun.
Facand calculele, Samsung A51 al meu care scoate 181 vRms va livra o putere de 216 mW la castile de 150 ohm vs. 280 mW livrati de Topping.

#81
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015

 overseas, on 24 noiembrie 2021 - 14:32, said:

Deci dupa banci, avocati, producatori de detergent, salam whatever... pentru audiofilul de rand lucrurile raman incurcate cu privire la modul de selectie a unui device.
Asteptam proba, Bursule.

Audiofilul exigent s-ar putea sa aiba ceva experienta si nu-l pacalesti usor. Intuitia si experienta ii spune ca un aparat care scoate asa sunet puternic ar trebui sa aba cam atatea kg si sa aiba niste dimensiuni. Apoi e pacalit mai greu cu smecherii pe partea de sunet ca s-ar putea sa le detecteze rapid la ureche. Totusi exista si pentru ei leac, gen cabluri impletite in diverse feluri, sigurante umplute cu miere etc Posted Image

 overseas, on 24 noiembrie 2021 - 14:50, said:

Aham, deci din specificatii am gresit ca nu am luat Output power, unde e ce zici tu. Bun.
Facand calculele, Samsung A51 al meu care scoate 181 vRms va livra o putere de 216 mW la castile de 150 ohm vs. 280 mW livrati de Topping.

Da, folosind cifrele pe care le avem la indemana. Dar dupa cum ti-am spus, nu stim daca samsungul scoate puterea aia cu ambele canale in sarcina (desi eu cred ca da). Nu e mentionat pe site-ul aluia care masoara.  In specs la Toping scrie clar x2

Edited by vinciun, 24 November 2021 - 15:01.


#82
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003
Daca imi convine raman la EX 5 si 660S.
De ascultat tare nu mai pot sa ascult, in maxim 10 minute ma dor urechile.
Am acum casti noise canceling tocmai ca sa pot asculta la nivel scazut fara prea mult taraboi din jur.

#83
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
O combinatie smechera ar fi Topping E50 cu L50. Pe Shenzenaudio au zilele astea oferte de BF cu discounturi bune. Eu am comandat pe 18.11 un E50 si pe 3.12 ar trebui sa ajunga, conform DHL. Nu am selectat transportatorul dar coletul a fost expediat prin DHL Express, nu stiu de ce. I-am împuternicit sa se ocupe si de formalitatile cu vama in schimbul unui comision de minim 50 lei, ca sa nu mai am bataie de cap. Oricum, chinejii au pus valoarea comenzii de 70 usd. Baieti!

#84
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cand ati facut calculele alea nu ati luat in calcul sensibilitatea castilor :)

Sunt casti de 250 ohmi care le duce si cel mai mic player fara probleme.
Sunt casti de 16-25 ohmi - in special planare - la care nu fac fata amplificatoare destul de tapene.

#85
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003
Ok, momentan ascult muzica la cele 2 echipamente venite azi dimineata. Cum dau basul mai tare? :lol:

Mda.... nu stiu ce sa zic. Parca se aude mai bine, cel putin inaltele. Dar pe bune, cum dau basul mai tare?

#86
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 overseas, on 24 noiembrie 2021 - 13:31, said:


Aia voiam sa zic, cat de habarnist sunt eu, dupa calculul puterii livrate de device catre casti => mai departe conteaza sensibilitatea castilor.


Colegu' Eiffel, aceste vorbe ale tale ne doare.

 Bursul, on 25 noiembrie 2021 - 12:46, said:

Ok, momentan ascult muzica la cele 2 echipamente venite azi dimineata. Cum dau basul mai tare? Posted Image

Mda.... nu stiu ce sa zic. Parca se aude mai bine, cel putin inaltele. Dar pe bune, cum dau basul mai tare?

Basul mai tare - ce vrei sa zici Posted Image

Cum se aude comparativ, fara Topping - castile direct in telefon, aceeasi sursa (Spotify de ex) ?

#87
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 Bursul, on 25 noiembrie 2021 - 12:46, said:

Dar pe bune, cum dau basul mai tare?
Pai schimbi castile :D
La cat esti cu volumul ?

Serios vorbind Senn-urile sunt super ok ptr medii - voci si instrumente clasice. Deficitare la bass si inalte.
Daca ai EQ la aplicatia din care redai poti da de acolo.

#88
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Si daca nu pui foto te boicotam total...

#89
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Poate fi o problema ca ai trecut la Senn-uri de la niste Sony - care au bass-ul mult exagerat.
Mai lasa-le un pic sa te obisnuiesti cu sunetul.

#90
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nici o casca nu va acoperi ideal toate tipurile de muzica. La ale mele prefer ATH M50x pe rock si Meze 99 pe clasica, jazz etc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate