Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sistem HIFI pentru casti

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostBursul, on 11 noiembrie 2021 - 23:18, said:

Sa trecem la amplificatoare? Merita alea cu lampi? Adevarul e ca mi-ar placea un sunet mai ... rotund. Pareri?

Nu ca prim amplificator, doar daca te prinde ca hobby treaba asta, ca amplificator secundar. E interesant sunetul, mai ales cu muzica rock.

Edited by razor01, 12 November 2021 - 09:25.


#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Deci ... recapitulare:
Sistemul HIFI se compune din, in cazul meu:
Sursa -> DAC -> Amplificator -> Casti

Revenind la casti: am vazut casti cu mufa rotunda cu 3 pini. Are vreo importanta, un avantaj, dezavantaj? Cablul ala se potriveste la toate amplificatoarele? Sau trebuie sa am adaptoare?

#39
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cred ca ai vazut casti electrostatice.

Alea sunt cu totul alceva, au un sunet deosebit, daca sunt proiectate bine dar nu sunt bune pentru ce vrei tu sa asculti.

In plus amplificatorul lor se potriveste doar la ele, nu-l poti folosi cu casti normale.

Pune un link, sa nu gresesc.

Edited by razor01, 12 November 2021 - 09:45.


#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
BD DT 1990 Pro.

Dupa mai multe vizionari am ramas deocamdata la BD DT 1990 Pro si SN 660S, asta in privinta castilor.

Din pacate ia prea mult timp sa-mi clarific totul, trebuie sa vizionez multe clipuri. De aceea mai vin cu intrebari, poate pentru unii puerile.
Unele amanunte nici nu intra in discutie cand e vorba de topuri si reviewuri, cum e de exemplu faptul ca cele doua casti au mufe diferite, ca trebuie adaptoare and shit.

Edited by Bursul, 12 November 2021 - 09:56.


#41
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce ai vazut tu este mufa care se baga in casa, nu are treaba cu amplificatorul.

Toate castile cu cablu detasabil au ceva specific, in general incompatibil cu alte marci sau chiar cu alte modele de la acelasi producator.

Sunt casti dinamice alea. Atentie cu castile de genul celor din link, trebuie ascultate inainte sa vezi daca te impaci cu sunetul lor.

Edited by razor01, 12 November 2021 - 10:11.


#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cum e de exemplu faptul ca cele doua casti au mufe diferite, ca trebuie adaptoare and shit.
Nu au mufe diferite. Doar la capatul care intra in ele.

Ambele au jack de 3,5mm si 6,5mm ( adaptor inclus in apchet - la BD se desurubeaza jack-ul de 6,5 si ramane cel de 3,5 pe fir ). Astea sunt standard.
Senn-urile tin minte ca mai vin si cu un cablu balansat cu jack de 4,4mm. Separat. E un standard mai nou.

Edited by eiffel, 12 November 2021 - 10:37.


#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Eu cred ca vorbeste de cablu balansat & shit.

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Ok, e clara treaba. Revenind la amplificatoare.

Avem casti cu impedanta 250 ohmi si casti cu impedanta de 150 ohmi. Ce trebuie sa iau in considerare la amplificator, avand in vedere impedanta castilor?

Edited by Bursul, 12 November 2021 - 11:24.


#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi in link un tabel cu 'Incredible power', cam asa ceva specificatii tre sa cauti la ampurile vizate:

https://www.tpdz.net...nfo/590764.html

Belea, iti trebuie vreo 12 ani de Electrotehnica sau 3-4 ani de Softpedia pentru chestiile astea :)

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Alea de 150 ohmi au nevoie de un pic mai multa putere. Au scazut impedanta, dar nu sunt prea sensibile. Un player ieftin sau un telefon posibil sa nu le duca decat la maxim.
Alea de 250 ohmi ( 1990Pro ) merg pe orice. Au impedanta mare dar sensibilitatea si eficienta difuzoarelor este foarte mare.

Practic nu-ti trebuie nimic foarte puternic ptr niciuna din ele.

#47
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce buget ai pentru amplificator?

Ti-am facut o recomadnare pe prima pagina, se incadreaza in buget? Are si un DAC bun acel aparat.

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Am tot vazut marca asta Topping.

Daca as lua combinatia D30 + A30 ar fi ok? Vreo 350 euro fiecare.
Ideea e ca arata bine, sunt de marimea care-mi convine, adica ceva de genul ala mi-am imaginat sa il am pe birou.

View Postrazor01, on 12 noiembrie 2021 - 11:51, said:

Ce buget ai pentru amplificator?

Ti-am facut o recomadnare pe prima pagina, se incadreaza in buget? Are si un DAC bun acel aparat.
https://www.avstore....idsd-signature/
De asta zici?

Buget, 400-500 euro, puii mei, eu stiu? Posted Image  Ideea e ca trebuie sa inteleg ce iau. Mi-e greu sa dau banii pe ceva ce nu cunosc, iar peste 1 ani sa imi zic "nu asta am vrut".

Edited by Bursul, 12 November 2021 - 12:11.


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Gama Topping e best buy, sunt pe val cu masuratori foarte bune. Exista cazuri in care, punctual, au probleme tehnice la modelele f. noi, banuiesc ca la orice brand. De obicei e bataie pe stocuri.

In rest, nu vreau sa supar pe nimeni dar sunt branduri reputate care costa foarte mult si ies destul de prost in masuratori tehnice.

Acuma, ce iti  trebuie tie: un AMP amplifica dpdv al volumului, daca bagi casca in sursa si se aude TARE inseamna ca nu ai nevoie de amp. Un DAC e mai sofisticat, decodeaza semnalul digital in analog, in principiu toate fac acelasi lucru dpdv tehnic, totusi si astea se masoara si unele ies mult mai bine ca altele; totusi e debateable in ce masura diferentele de performanta sunt perceptibile la urechea noastra...

Eu te sfatuiesc asa: comanda ce vrei tu (recomand calduros un combo Topping, depinde care si ce pret), te porti cu ele cu manusi, pastrezi toate cutiile, tiplele etc si testezi. Daca nu fac diferenta, le dai retur. Eu unul ma gandesc la singura diferenta majora adica: cum se aude cu castile infipte in telefon, pe Spotify cu abonament vs. tot sistemul. Mai e si diferenta intre sisteme diferite, dar pe aia nu ai cum sa o verifici.

#50
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postoverseas, on 12 noiembrie 2021 - 12:23, said:

sunt branduri reputate care costa foarte mult si ies destul de prost in masuratori tehnice.

Ca doar nu te referi la Chord ? Posted Image

Apropo, asta parca era 1000 euro acum un an https://www.avstore....tronics-qutest/ ce a facut, a baut lapte si s-a facut mare? O vreme chiar imi facea cu ochiul dar vad ca au luat-o pe aratura cu preturile.

Edited by razor01, 12 November 2021 - 12:32.


#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Status temporar: cele doua casti DT 1990 Pro sau SN 660S + A30 & D30 de la Topping.

Mai am destule nelamuriri: Ce face functia Gain?

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
OT: pt mine Gain il explic ca reductorul ala la masinile vechi :) dai pe Gain si obtii volum urias :)
(nu sariti, am zis ca e off topic)

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostBursul, on 12 noiembrie 2021 - 12:36, said:

Status temporar: cele doua casti DT 1990 Pro sau SN 660S + A30 & D30 de la Topping.

Mai am destule nelamuriri: Ce face functia Gain?

Gain e util cand sursa scoate semnal prea slab si se aude mai incet din cauza asta. Maresti semnalul de la preamplificare. Asta  nu inseamna ca ampul devine mai puternic, daca ii dai gain pe sursele cu semnal ok si dau tare o sa distorsioneze. Pur si simplu iti da posibilitatea sa asculti la fel de tare si pe sursele cu semnal slab.

#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBursul, on 12 noiembrie 2021 - 12:36, said:

Status temporar: cele doua casti DT 1990 Pro sau SN 660S + A30 & D30 de la Topping.

Parca nu m-as baga la D30+A30. Mai sunt si antice...
Ti-am dat link ptr un all-in-one pe amazon.de - e mult peste combinatia aleasa de tine.

Sau eventual un D50s+A50s+P50, daca le vrei din bucati, dar e mai greu cu mutatul chit ca sunt mici - dar apar niste cabluri pe-acolo...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate