Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Cine este Isus Hristos?

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4576 replies to this topic

#73
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Asta și pentru că tu nu mergi pe statisticile oficiale și pe realitate ci 50% pe observațiile tale și 50% pe observațiile turcului Ali.

#74
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Ally nu este turc ci canadian originar din Guyana.

#75
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 terratec, on 05 noiembrie 2021 - 22:43, said:

Ioan Apocalipsa
17 Si când L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. Si El Si-a pus peste mine mâna dreapta, zicând: „Nu te teme; Eu sunt Cel-dintâi si Cel-depe- urma 18 si Cel-Viu. Mort am fost, si iata, sunt viu în vecii vecilor, si am cheile mortii si pe ale iadului11.

IOAN 8
12 Dupa aceea Iisus le-a grait din nou, zicând: „Eu sunt Lumina lumii; cel ce- Mi urmeaza Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina Vietii”.
Îi ziceau deci: „Unde este tatal tau?” Raspuns-a Iisus: „Nici pe Mine nu Ma stiti, nici pe Tatal Meu; daca M’ati sti pe Mine, L-ati sti si pe Tatal Meu”.

IOAN 9
Iisus le-a zis: „Adevar, adevar va spun: Mai înainte de a fi fost Avraam, Eu sunt!”8

IOAN 10
9 Eu sunt usa. De va intra cineva prin Mine, se va mântui; si va intra si va iesi si pasune va afla.
17 De aceea Ma iubeste Tatal, ca Eu viata Mi-o pun, pentru ca iarasi s’o iau. 18 Nimeni n’o ia de la Mine, ci Eu Însumi o pun. Putere am ca s’o pun si putere am ca iarasi s’o iau. Aceasta porunca am primit-o de la Tatal Meu
29 Tatal Meu, Cel ce Mi le-a dat, este mai mare decât toti, si din mâna Tatalui Meu nimeni nu le poate rapi.
30 Eu si Tatal Meu una suntem”.
38 dar daca le fac, chiar daca nu credeti în Mine, credeti în lucrurile acestea, ca sa stiti si sa cunoasteti ca Tatal este întru Mine si Eu întru Tatal”.


Ce ai vrut sa arati? Ca NT  vorbeste despre un Dumnezeu triunic?
Cum ar fi fost posibil ca Omul Isus Hristos, evreu prin nastere, Cel care a venit sa marturiseasca despre adevar, sa vina cu o conceptie atat de flagrant contradictorie, ce  Il priveste pe Dumnezeul YHWH care S-a revelat in VT, El fiind prezentat ca Singurul/ Unicul Dumnezeu adevarat?

4. Asculta, Israele! Domnul (YHWH) Dumnezeul nostru este singurul Domn (YHWH). (Deut. 6)

Care este marturia lui Isus?

3. Si viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu. (Ioan 17)

Cine este Acel Singur Dumnezeu adevarat?
In context vedem ( vers. 1) ca El( Isus ) vorbeste despre Tatal. -  idem a propovaduit neamurilor aceasta invatatura  si Pavel (1Cor.8:6) (Efes.4:6) (1Tim.2:5)

Nici Domnul Isus, nici Ioan si nici Pavel nu au vorbit despre un Dumnezeu care este format din trei persoane.
1. Isus a murit. Dumnezeu nu putea sa moara.
2.Isus a oglindit caracterul lui Dumnezeu, Tatal ceresc.
3. Isus afirma pre- existenta lui dinainte de Avraam.
4. Isus afirma totala armonie intre caracterul Lui si al Tatalui, asemanatoare cu cea descrisa in Ioan 17:11-23.

Edited by GRATEFUL, 06 November 2021 - 17:12.


#76
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014
Cine este Dumnezeu, Tatal despre care au dat marturie Isus si apostolii?
Este Cel ce S-a revelat cu numele YWHW. ( nume care a fost inlocuit in diferitele versiuni, cu termenul "Domnul".)

6. Pe Domnul (YHWH) Il rasplatiti astfel! Popor nechibzuit si fara intelepciune! Nu este El oare Tatal tau, care te-a facut, Te-a intocmit si ti-a dat fiinta? (Deut. 32)

Singurul Dumnezeu YHWH = Tatal ceresc = Creatorul

Edited by GRATEFUL, 06 November 2021 - 17:34.


#77
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Asta este sigură treaba, cu Creatorul. Dar acum ne întrebăm cu toții...cine este Isus?
[ https://yoursmiles.org/tsmile/want/t2805.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014
Am vrut sa arat ca Isus nu a afirmat despre Sine ca este Dumnezeu, ca El ar fi Tatal sau YHWH si acest fapt exclude ca El ar fi una dintre cele 3 persoane din dumnezeire, cum se crede  - dupa pararea mea - eronat.

Mai ales ca dupa invierea Lui face urmatoarea afirmatie:

17. "Nu ma tine", i-a zis Isus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu. Ci, du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru." ( Ioan 20)

recunoscand ca chiar in noua Sa pozitie( de dupa inviere) , El Il are ca Dumnezeu pe Tatal!Posted Image

Edited by GRATEFUL, 06 November 2021 - 17:54.


#79
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 terratec, on 05 noiembrie 2021 - 22:43, said:

Rândurile de mai jos sunt preluate din traducerea Anania 2012.
Le aveam salvate ca notiţe într-o bibile mobilă pentru Android. Probabil nu sunt identice numerotările cu variantele Corn.

Au fost baza discuţiilor cu un grec ortodox, un turc musulman, un evreu ateu şi cu un rom cu mintea deschisă.
Turcul a fost singurul care nu s-a lăsat înduplecat de ideea caracterului trivalent al lui Dumnezeu şi tot repeta ca o moară stricată despre profetul numit fiul Mariei.


Ioan Apocalipsa
17 Si când L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. Si El Si-a pus peste mine mâna dreapta, zicând: „Nu te teme; Eu sunt Cel-dintâi si Cel-depe- urma 18 si Cel-Viu. Mort am fost, si iata, sunt viu în vecii vecilor, si am cheile mortii si pe ale iadului11.

IOAN 8
12 Dupa aceea Iisus le-a grait din nou, zicând: „Eu sunt Lumina lumii; cel ce- Mi urmeaza Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina Vietii”.
Îi ziceau deci: „Unde este tatal tau?” Raspuns-a Iisus: „Nici pe Mine nu Ma stiti, nici pe Tatal Meu; daca M’ati sti pe Mine, L-ati sti si pe Tatal Meu”.

IOAN 9
Iisus le-a zis: „Adevar, adevar va spun: Mai înainte de a fi fost Avraam, Eu sunt!”8

IOAN 10
9 Eu sunt usa. De va intra cineva prin Mine, se va mântui; si va intra si va iesi si pasune va afla.
17 De aceea Ma iubeste Tatal, ca Eu viata Mi-o pun, pentru ca iarasi s’o iau. 18 Nimeni n’o ia de la Mine, ci Eu Însumi o pun. Putere am ca s’o pun si putere am ca iarasi s’o iau. Aceasta porunca am primit-o de la Tatal Meu
29 Tatal Meu, Cel ce Mi le-a dat, este mai mare decât toti, si din mâna Tatalui Meu nimeni nu le poate rapi.
30 Eu si Tatal Meu una suntem”.
38 dar daca le fac, chiar daca nu credeti în Mine, credeti în lucrurile acestea, ca sa stiti si sa cunoasteti ca Tatal este întru Mine si Eu întru Tatal”.



Ultimele cuvinte bolduite au fost baza caricaturilor instigatoare ale revistei franceze de umor politic.

 Endgegner, on 05 noiembrie 2021 - 23:25, said:

RRomii sunt si ei in general crestini ortodocsi. Ateul nu avea nimic de pierdut.

Reformulez , chiar si dezvolt un pic..

Rromii sunt si ei in general crestini ortodocsi.. (Fiindca au fost robi fie pe la curtile domnesti si boieresti, fie pe la manastiri, si astfel ne putem imagina usor, cunoscand cum sunt in general credinciosii, ca nu au fost lasati in voia sortii, ci au fost increstinati spre binele si al lor si al tuturor, amin.)

Ateul... nu avea nimic de pierdut, ci, chiar de castigat. Numai ca acesta a fost ceva mai destept decat cei de la revista franceza ajunsa celebra prin tragedia pe care si-a autoprovocat-o avand alte pareri decat anumiti credinciosi....

@Grateful, tu esti si tu un pic "turcoaica" :))))

#80
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 Endgegner, on 06 noiembrie 2021 - 17:54, said:


@Grateful, tu esti si tu un pic "turcoaica" Posted Image)))
Din "context" asa ar reiesi...Posted Image

#81
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Endgegner, să știi de la mine că colega Grateful este cu totul în partea otomană, fiindcă consideră că Isus Cristos este Arhanghelul Mihail.
Grateful, te-am spus, dar nu te-am pârât! [ https://yoursmiles.org/hsmile/jump/h13005.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
De fapt, dacă îmi aduc eu bine aminte, Grateful a zis mai demult, că s-ar putea ca Isus să fi fost doar un înger. Deci în acest caz, este o cadână în seraiul sultanului!
[ https://yoursmiles.org/tsmile/kidgames/t8407.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 penticostalul, on 06 noiembrie 2021 - 14:15, said:

Asta și pentru că tu nu mergi pe statisticile oficiale și pe realitate ci 50% pe observațiile tale și 50% pe observațiile turcului Ali.

Dar pe ale cui observații să merg? Pe ale lui Oral Roberts, idolul tău?
Care-și bătea joc de oameni, fiind un șarlatan ca Benny Hinn, Paula White etc., îi știi tu mai bine...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D0oIn73GpLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 06 November 2021 - 19:52.


#83
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 dark, on 06 noiembrie 2021 - 17:37, said:

Dar acum ne întrebăm cu toții...cine este Isus?
Vă întrebați doar voi care nu-L cunoașteți.
Noi, creștinii, știm cine este: https://forum.softpe.../#entry28424229

#84
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 dark, on 06 noiembrie 2021 - 18:46, said:

consideră că Isus Cristos este Arhanghelul Mihail.

Apropo de considerat, turcul de care spuneam mai sus exploda când i se sugera că arhanghelul care le-a vestit lor cartea ar putea fi un îngeraş numit Şeitan.
Paradoxal, cel mai ok cu 3=1 era evreul ateu. El nu ar fi dorit să se pună rău cu Dumnezeu care a întrat în universul construit pentru oameni.

#85
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 penticostalul, on 04 noiembrie 2021 - 19:05, said:

Hallelujah, Isus Hristos este Dumnezeul adevărat venit pe pământ pentru a lua chip de om și a aduce o jertfă desăvârșită pentru păcatele întregii lumi!
El este Împăratul împăraților și Domnul domnilor, slăvit să-i fie Numele în veci!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yzqTFNfeDnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1. Si Tatal care este in ceruri, cine este?
2. Cati dumnezei ai?

#86
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Isus a venit în părţile Cezareii lui Filip şi a întrebat pe ucenicii Săi: „Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul omului?”"
Simon Petru, drept răspuns, I-a zis: „Tu eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui viu!”"

"Petru, când a văzut lucrul acesta, a luat cuvântul şi a zis norodului:
Dumnezeul lui Avraam, Isaac şi Iacov, Dumnezeul părinţilor noştri, a proslăvit pe Robul Său Isus...
În adevăr, Moise a zis părinţilor noştri: ‘Domnul Dumnezeul vostru vă va ridica dintre fraţii voştri un proroc ca mine; pe El să-L ascultaţi în tot ce vă va spune."
Dumnezeu, după ce a ridicat pe Robul Său Isus, L-a trimis mai întâi vouă, ca să vă binecuvânteze, întorcând pe fiecare din voi de la fărădelegile sale.”"


Matei 16:13
Matei 16:16
Faptele apostolilor 3:12
Faptele apostolilor 3:13
Faptele apostolilor 3:22
Faptele apostolilor 3:26

Edited by Elihu_66, 07 November 2021 - 02:08.


#87
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
Romani 1
25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu și au slujit și s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin.



#88
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Elihule, mă bucur, eu credeam că ești adventist, deci trinitar. Observ că nu s-a tâmpit lumea chiar de tot, mai sunt și mărgăritare printre lături!

Cum să spui, precum colegul penticostal, că Dumnezeu a murit pe Cruce? Cum???!

#89
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Vedeti daca nu cititi Biblia ortodoxa? Rataciti, asta e...

#90
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

 penticostalul, on 04 noiembrie 2021 - 19:05, said:

Hallelujah, Isus Hristos este Dumnezeul adevărat venit pe pământ pentru a lua chip de om și a aduce o jertfă desăvârșită pentru păcatele întregii lumi!

Închinare la noul Baal...

[ https://pbs.twimg.com/profile_images/923875446386720768/dbSHzaTc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate