Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cine este Isus Hristos?

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4576 replies to this topic

#37
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Daca dorim sa traim conform perceptelor biblice trebuie sa scadem varsta sexuala de la 15 ani cat este acum, la 14 ani.
Fecioara Maria l-a avut pe Isus la 14 ani. Un an nu este mare lucru sa scadem - mai ales ca suntem o natiune crestina si putem sa facem atata fara mare efort ca sa traim in concordanta cu Noul Testament.

#38
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostAztecWarrior, on 05 noiembrie 2021 - 10:15, said:

Fecioara Maria l-a avut pe Isus la 14 ani.
Pune capitolul și versetul!

#39
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011

View PostJurasikMan, on 04 noiembrie 2021 - 20:22, said:

Singura chestie batuta in cuie despre Isus ( ptiu ...proasta alaturare de cuvinte ! ) este ca a fost un copil din flori . Fecioara a avut de ales , le spune gibonilor locali o poveste cu o raza , in speranta ca va fi crezuta ...sau va fi omorata cu bolovani , cum era atunci obiceiul vis-a-vis de panaramele care participau la emisiunea " buna seara fete , buna dimineata femei " , in afara unei casatorii recunoscute .
Mishto opinia ta ,acum vreo zece anishori eram cam de aceeași părere .M-au ,,convertit,,insa niste musulmani,da ai sa razi.Am avut pe unde am umblat prin lume fel si fel de prieteni  iar astia la care ma refer fiind musulmani .Vorbind cu Kader si gashca lui atingem si subiectul asta cu Maria si cu pietrele eu tratând cu bășcălia specific românească iar ei cu profund respect chestie care m-a puțin uimit.Si cum nu ma mai opream din făcut mishto scoate unu Cartea (a lor evident) si-mi da sa citesc o chestie  care nu e pomenita in nicio scriere creștină.Da,s-a ajuns si la faza cu ucisul cu pietre Miryam urma sa fie executata dar pruncul pe care il ținea in brațe a început sa le vorbească ălora.Uimirea a fost atât de mare ca au lasat-o mai moale cu ucisul si au lasat-o in pace restul petrecandu-se după cum știm.Cu musulmanii lui Kader am avut alte divergente de opinie de discutat mult mai grave si mult mai gustoase despre carnea de porc si despre bere eu fiind invitat permanent la berbecele lor cu orez ,asta în schimb cu nașterea miraculoasa insa cel puțin pentru mine a încetat sa mai fie subiect de gluma.Intre timp am mai aflat si multe alte detalii despre educația Mariei  in timpul petrecut la Templu,vârstă la care a ieșit de acolo ,viața pe care a dus-o in continuare in comunitatea mica unde toată lumea cunoștea pe toată lumea si concluzia e clara cel puțin pentru mine ,nu avea cum sa fie bagaboanta.Scuze de deranj,subiectul era altul.

#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postpenticostalul, on 05 noiembrie 2021 - 08:42, said:

Din aceste rânduri răzbate o mare disperare.
Ce ți s-a întâmplat?


...ti-ai gasit la fix cu cine sa faci psiho-terapie. Prietene , opreste-te ca problema te depaseste.

#41
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Așa-i de grav?  Posted Image

#42
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View PostJurasikMan, on 05 noiembrie 2021 - 01:23, said:

Meritul este unul singur ( important insa ) : tine miliarde de inapoiati in " frica de Dumnezeu " , ca aia, la ce inteligenta subunitara au, cu idei putine si fixe , sincer , nu stiu de ce ma tem mai tare , de un inapoiat care crede intr-o divinitate inchipuita de altii acum 2000 de ani , sau intr-un inapoiat care nu crede in nimic si nu se teme de nimic . Nu cunosc raspunsul la intrebarea asta.
Ai simtit nevoia sa-ti exprimi dispretul fata de niste "inapoiati" care cred in existenta unei fiinte imaginare? Ciudat, cu ce te incurca pe tine aceasta credinta a lor, daca totul tine de domeniul fanteziei? Sa certi pe niste copii care cred intr-o poveste, nu prea este un semn al intelepciunii.

Cred ca ar trebui sa te temi mai degraba de un "inapoiat care nu crede in nimic si nu se teme de nimic", un astfel de om in conditii limita ar putea sa devina extrem de periculos.

Faptul ca tu Il negi pe Dumnezeu, nu Il face mai putin existent. Daca vrei poti sa-L gasesti si tu. Posted Image

Edited by GRATEFUL, 05 November 2021 - 15:05.


#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostJurasikMan, on 05 noiembrie 2021 - 12:18, said:

...ti-ai gasit la fix cu cine sa faci psiho-terapie. Prietene , opreste-te ca problema te depaseste.

Te înșeli, colegul penticostal se pricepe la multe, nu doar la vorbit în limbi, doar mi-a rezolvat toate contradicțiile prezentate pe topicul concurent cu acesta, cu atâta ușurință! Se vede treaba, colegul le știa pe toate dinainte și doar aștepta momentul când să vină cu explicația!
[ https://i.ibb.co/xJYfYTw/202111051453-ZXE.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 05 November 2021 - 16:13.


#44
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Sa ne intoarcem la subiectul topicului...

Ce spune apostolul Pavel in legatura cu venirea lui Isus Hristos in lume?

15. O, adevarat si cu totul vrednic de primit este cuvantul care zice: "Hristos Isus a venit in lume ca sa mantuiasca pe cei pacatosi", dintre care cel dintai sunt eu. ( 1 Timotei1)

Daca a venit, inseamna ca inainte sa vina, nu era in lume/ in planul pamantesc, ci in alt loc, in cer, dupa cum spune si Isus:

38. caci M-am coborat din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis.(Ioan 6)

Putem observa ca Cel ce a coborat din cer are o vointa proprie, dar El a venit sa se supuna vointei Celui care L-a trimis, adica vointei lui Dumnezeu!

Edited by GRATEFUL, 05 November 2021 - 16:15.


#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 05 noiembrie 2021 - 16:13, said:

38. caci M-am coborat din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis.(Ioan 6)


Asta nu-i din Pavel! Pune ce a scris Pavel, integral, te rog.

#46
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Mersi, am corectat.( am scris initial El, dar din context poate nu era clar ca ma refer la Isus )

Edited by GRATEFUL, 05 November 2021 - 16:18.


#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 05 noiembrie 2021 - 16:13, said:

dupa cum spune si Isus:

38. caci M-am coborat din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis.(Ioan 6)

Nu Isus spune aici, ci autorul evangheliei lui Ioan. :idea:

#48
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Sunt "n" versete care vorbesc despre aceasta coborare/ venire al lui Isus Hristos in aceasta lume/ planul pamantesc.

View Postdark, on 05 noiembrie 2021 - 16:19, said:

Nu Isus spune aici, ci autorul evangheliei lui Ioan. Posted Image

Bineinteles ca ap. Ioan scrie evocand cuvintele lui Isus.( dar daca tu nu mai crezi asta, nu are rost sa ma contrazici cu ceva, legandu-te de chichite)

Edited by GRATEFUL, 05 November 2021 - 16:26.


#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Unde scrie apostolul Pavel despre coborârea lui Isus Cristos? Asta doream să știu...

#50
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postdark, on 05 noiembrie 2021 - 16:19, said:

Nu Isus spune aici, ci autorul evangheliei lui Ioan. Posted Image

Eu ma indoiesc ca oamenii aveau atata imaginatie pe cat pretinzi tu.. Nici acum nu prea au, daramite atunci.. Mai ales ca tu nu tii aproape deloc cont de fondul evangheliilor si invariabil te legi de forma.. Adica mie mi-e clar ca tu nu ai priceput mai nimica din mesajul lor si o tii langa legandu-te de niste amanunte mai degraba nesemnificative si care nu altereaza cu nimic mesajul principal care nu e deloc simplu.

#51
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 05 noiembrie 2021 - 16:24, said:

Unde scrie apostolul Pavel despre coborârea lui Isus Cristos? Asta doream să știu...
Scrie despre "venirea in lume" si ti-am aratat ce presupune acest fapt in cazul lui Isus.

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEndgegner, on 05 noiembrie 2021 - 16:28, said:

Eu ma indoiesc ca oamenii aveau atata imaginatie pe cat pretinzi tu.. Nici acum nu prea au, daramite atunci.. Mai ales ca tu nu tii aproape deloc cont de fondul evangheliilor si invariabil te legi de forma.. Adica mie mi-e clar ca tu nu ai priceput mai nimica din mesajul lor si o tii langa legandu-te de niste amanunte mai degraba nesemnificative si care nu altereaza cu nimic mesajul principal care nu e deloc simplu.

Adică Pavel a scris că Isus s-a coborât din Ceruri, dar colega Grateful nu găsește textul în opera acestui apostol, formată din 13 epistole?
:huh:

View PostGRATEFUL, on 05 noiembrie 2021 - 16:29, said:

Scrie despre "venirea in lume" si ti-am aratat ce presupune acest fapt in cazul lui Isus.

La mine nu merge cu ... presupuneri...

View PostGRATEFUL, on 05 noiembrie 2021 - 16:23, said:

legandu-te de chichite
Epistolele lui Pavel sunt...chichițe? :huh:

#53
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 05 noiembrie 2021 - 16:31, said:


La mine nu merge cu ... presupuneri...
Te legi de chichite, diluand esenta temei.

Poti sa inlocuiesti termenul "presupune" cu "implica", daca asa este mai clar.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Bine, bine, dar unde scrie Pavel despre coborârea lui Isus? [ https://yoursmiles.org/hsmile/mystic/h0538.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate