Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Casti hifi

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#307
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.02.2019
Din ce stiu, Focal nu mai produce Clear. Cam greu de crezut ca vor mai fi in stoc peste cativa ani. Spre exemplu, RME ADI 2-DAC are egalizator integrat, lucru rar intalnit la DAC-uri. Daca folosesti Qobuz cu direct mode (ASIO/WASAPI), nu iti va fi de folos un egalizator software precum Peace pe Windows, ci unul integrat in DAC-uri. Poti cauta un astfel de DAC/AMP daca se vrea o solutie desktop sau un Qudelix-5K pentru portabilitate (e o jucarie foarte misto). Sau ramai cu bani in buzunar folosind acel Yamaha.

#308
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vinciun, on 19 februarie 2022 - 22:31, said:

Revenind la elegia ale mele asa si nu le-am gasit un amp in zona 300 de euro.
Daca mergi pe ce am mers si eu mai sus (Schiit), $99 fiecare cutiuta si poti sa adaugi si un EQ.
Ar ajunge ~$300 astea trei.

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 16:45.


#309
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Pare interesant dar nu stiu unde le gasesti tu cu 99 dolari fiecare cutiuta. Eu  vad pe un site Francez amplificatorul schiit si e 120 de euro iar EQ cu 4 potentiometre e vreo 150 si cu 6 potentiometre 180.

Amplificatorul pare interesant. Il pot lua de aici
https://www.audiopho...que-p-7521.html

In concurenta directa e si acesta:
Sabaj a10h
https://www.audiopho...hm-p-15761.html

Ambele cam au cam aceleasi caracteristici si acelasi pret.

Despre dac o sa mai vad. Nu prea cred in Dacuri. Prefer sa folosesc iesirea de casti de la laptop si astfel am am posibilitate la toate reglajele din lume. O sa iau totusi si un DAC de test. Daca aduce vreo ameliorare fata de iesirea de casti e bine, daca nu - retur.  Nu am de gand sa-l tin doar sa par audiofil. Din puctul meu de vedere, ce iese din samsung a51 sau din laptopul meu asus n56v, e foarte bun, adica distorsiunile sunt mult sub limitele perceptibile. Dar raman deschis la orice test.





Deci deocamdata,la amplificatoare am de ales dintre alea doua de mai sus.

#310
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe site la Schiit.com dar nu stiu cat ajunge transportul pana la tine (eventual daca mai vrea careva ceva, poate luati o comanda mai mare si impartiti transport).
(screenshot din comanda mea)

Vezi ca la amp sunt doua: Magni 3+ si Magni Heresy (uita-te pe reviewul alora de ASR ca Magni 3+ e are alta implementare si un target diferit fata de Heresy).
De pe site de la Schiit:
  • Choose Magni 3+ for the ultimate expression of an affordable all-discrete current-feedback headphone amp. It’s now seriously like a mini speaker amp, right down to the driver stage and Vbe multiplier. Magni 3+ is in our traditional silver and gray chassis.
  • Choose Magni Heresy for insanely great measurements from an all-op-amp based headphone amp that uses super high quality parts, including a multiple paralleled output stage with feedforward. Magni Heresy is in a black and red chassis.
L.E. Lokius Mini+ acum e $149 si Modi 3+ nu mai e ci e Modi 3E care e $129.
Nu stiu care e diferenta dintre Modi 3+ al meu si Modi 3E (eu l-am luat pe al meu in decembrie 2021 si atunci nu era Modi 3E).

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 17:39.


#311
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

 vinciun, on 20 februarie 2022 - 17:32, said:

Pare interesant dar nu stiu unde le gasesti tu cu 99 dolari fiecare cutiuta. Eu  vad pe un site Francez amplificatorul schiit si e 120 de euro iar EQ cu 4 potentiometre e vreo 150 si cu 6 potentiometre 180.

Amplificatorul pare interesant. Il pot lua de aici
https://www.audiopho...que-p-7521.html

In concurenta directa e si acesta:
Sabaj a10h
https://www.audiopho...hm-p-15761.html

Ambele cam au cam aceleasi caracteristici si acelasi pret.

Despre dac o sa mai vad. Nu prea cred in Dacuri. Prefer sa folosesc iesirea de casti de la laptop si astfel am am posibilitate la toate reglajele din lume. O sa iau totusi si un DAC de test. Daca aduce vreo ameliorare fata de iesirea de casti e bine, daca nu - retur.  Nu am de gand sa-l tin doar sa par audiofil. Din puctul meu de vedere, ce iese din samsung a51 sau din laptopul meu asus n56v, e foarte bun, adica distorsiunile sunt mult sub limitele perceptibile. Dar raman deschis la orice test.





Deci deocamdata,la amplificatoare am de ales dintre alea doua de mai sus.
Pe site la avstore ai ultimul emotiva a 100 flex sigilat. Poti sa i dai ce casti vrei tu le conduce de nu are treaba si boxe si ce vrei tu. Si mai ramai cu bani.

#312
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.02.2019

 vinciun, on 20 februarie 2022 - 17:32, said:

Prefer sa folosesc iesirea de casti de la laptop si astfel am posibilitate la toate reglajele din lume. Din puctul meu de vedere, ce iese din samsung a51 sau din laptopul meu asus n56v, e foarte bun, adica distorsiunile sunt mult sub limitele perceptibile.
Masuratorile amplificatoarelor sunt facute la 2V unbalanced si 4v balanced. Fara output de 2V, nu ajungi la acei mW dati de producator. Ma indoiesc ca telefoanele/laptopurile au iesire de 2V. Dar pentru Elegia, ar fi suficient.

#313
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Ce fir prelungitor de 3 metri recomandați . Intratea in amp e de 6.3, iar căștile au jack de 3.5.
Castile au si un adaptor  de la 3.5 la 6.3.

Edited by Calinuus, 20 February 2022 - 19:28.


#314
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015

 alex_rom, on 20 februarie 2022 - 18:14, said:


Masuratorile amplificatoarelor sunt facute la 2V unbalanced si 4v balanced. Fara output de 2V, nu ajungi la acei mW dati de producator. Ma indoiesc ca telefoanele/laptopurile au iesire de 2V. Dar pentru Elegia, ar fi suficient.

Telefonul scoate 180mV rms. Laptopul nu stiu dar nici el nu scoate 2V.

#315
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Daca intru pe site la schiit imi apare ca mod 3plus e 130 de euro dar problema cea mare e ca nu-i in stoc. Cu 99 de dolari bucata as fi luat si eu un set format din dac plus amp.




#316
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.02.2019
Acel shop nu are mare lucru in stoc. Daca nu vrei sa te complici cu transport si alte taxe, poti cauta alte variante precum Topping D10s (e pe la 100e). Magni e ceva mai potent fata de acel Sabaj pe 2V (~2.5W vs +1W la 32ohmi).

 Calinuus, on 20 februarie 2022 - 19:27, said:

Ce fir prelungitor de 3 metri recomandați . Intratea in amp e de 6.3, iar căștile au jack de 3.5.
Castile au si un adaptor  de la 3.5 la 6.3.
Prelungitor pentru ce mai exact? Pentru cablul castilor? Un cablu jack male-jack female in acest caz.

#317
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
N cred ca am  nevoie de mai mult de 30-40mw pentru castile astea ca nu am de gand sa raman surd de tanar. In telefon deja se aude destul de tare si asta scoate doar 180mV rms, daca consideram impendanta castilor 35 omi rezulta 0.9 mwatts! Nici macar un miliwat. Nu mai vorbim de 1000 de miliwatts. Dar asta e si ideea, sa am rezerva buna ca orice amp suna mai bine cand e folosit pe la 30-50% din puterea maxima. Apoi daca mai folosesc eq riscul de a intra in cliping e si mai mare si e nevoie de mai multa rezerva.

Acel sabaj vad ca are si 3 nivele de gain, cred ca ar merge ok si cu sursa de semnal mai slabuta, nu neaparat 2v. Ca daca am 2 volt conectez castile direct si reglez volumul din telefon, nu mai am nevoie de amplificator :D

Edited by vinciun, 21 February 2022 - 00:11.


#318
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

 alex_rom, on 20 februarie 2022 - 23:49, said:

Acel shop nu are mare lucru in stoc. Daca nu vrei sa te complici cu transport si alte taxe, poti cauta alte variante precum Topping D10s (e pe la 100e). Magni e ceva mai potent fata de acel Sabaj pe 2V (~2.5W vs +1W la 32ohmi).

Prelungitor pentru ce mai exact? Pentru cablul castilor? Un cablu jack male-jack female in acest caz.
Da, pentru căști.  De pe canapea pana la amificator am 2.5 metri. Știu  ca imi trebuie jack male jack female, voiam sa stiu vreun brand de calitate.

#319
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vinciun, on 20 februarie 2022 - 22:39, said:

Daca intru pe site la schiit imi apare ca mod 3plus e 130 de euro dar problema cea mare e ca nu-i in stoc. Cu 99 de dolari bucata as fi luat si eu un set format din dac plus amp.
Si eu am asteptat vreo 5 saptamani dupa el ca si ei asteapta dupa componente (Schiit sunt produse in SUA si se "mandresc" cu asta doar ca... astepti).
Am mai plasat o comanda acum trei saptamani pentru un phono pre-amp dar e 4-6 saptamani asteptare: https://www.schiit.com/products/mani

https://www.schiit.com/faq
> Do you seriously make your stuff in the USA?
Yep!

> But wouldn’t it be cheaper doing it in China?
Maybe. But we’re not going to find out.

> Well, hell, all your parts are probably Chinese anyway, right?
Um, no. The vast majority of our parts, on a total cost basis, come from right here in the USA, from companies manufacturing their products in the USA.

Edited by MembruAnonim, 21 February 2022 - 00:21.


#320
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.02.2019

 Calinuus, on 21 februarie 2022 - 00:14, said:


Da, pentru căști.  De pe canapea pana la amificator am 2.5 metri. Știu  ca imi trebuie jack male jack female, voiam sa stiu vreun brand de calitate.
Un cablu Cordial ar trebui sa fie suficient, precum Cordial CFM 3 VK.

#321
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015



Sa inchei si cu acesta. Deci acesta setupul final de casti. Laptop cu Apo Equalizer, plus topping dx3 pro plus si Focal Elegia. Mi-am facut aceste 2 presetari in care am inchis putin mediile spre medii inalte ca-s sensibil la ele si nu suport sa-mi tipe in ureche. Primul preset e mai lejer, modificare usoare, al doilea mai agresiv. In felul acesta se aude chiar bestial. Fix pe gustul meu. Altfel ar fi trebuit sa tot testez casti... si sa bag bani nebuni. Am si pe telefon poweramp equalizer si am copiat fix presetarile astea. Merge ok si fara, dar din punctul meu de vedere, cu aceste ajustari e ca si cum trec de la Elegia la Stellia care costa peste 3000 de euro. Si nu exagerez deloc cand spun asta. Am putut compara in direct stellia vs elegia si diferentele erau mai mult pe bas si pe inalte, elegia in mod normal suna mai plat, vocile ies in fata cel mai mult. Dar ce tine de claritate generala, spatialitate, precizie etc sunt foarte aproape,  mai ales cu aceste corectii din eq rezultatul e fabulos,  vocile devin un pic mai calme, nu atat de directe, inaltele mai sclipitoare si basul foarte curat, profund, rapid si definit.

Prin comparatie, ath m50x care imi par foarte bube pentru pretul lor si le-am tot laudat, au bas de butoi, zdupanit si fara profunzime, rezonant, vocile foarte subtiri fara corp, inaltele prea stridente si spatializarea doar pe o linie stanga dreapta. Pe elegia sunetele formeaza un 3D foarte realist atat stanga - dreapta, cat si mai in fata mai in spate.  



#322
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postvinciun, on 25 martie 2022 - 16:19, said:

Prin comparatie, ath m50x

Nu pot fi comparate cu m50, acestea fiind facute cu dedicatie pentru munca de DJ si diverse aplicatii in zona pro, nu pentru auditii unde se asteapta fidelitate cat mai ridicata.

Edited by razor01, 26 March 2022 - 21:22.


#323
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 13 ianuarie 2022 - 02:31, said:

Deci, repet (fac și un desen), cum „șterg” căștile de 200 lei diferențele dintre DAC-uri, de nu se mai pot auzi?
Deci, repet (fac și desen), care este suma minimă pe care trebuie s-o cheltiesc pe căști pentru a auzi diferențe dintre DAC-uri?
Ca să mă bag și eu ca musca cu mașina timpului în laptele de-acu un an, pot să zic că am auzit diferența între chip-ul audio al unui telefon model 2011-2012 și un DAC/amp FiiO Q1 (mk1) folosind căști Superlux HD668B. Asta îmi sugerează că tot ce-ți trebuie e un model de căști cu răspuns bun pe înalte, extins calumea peste 10 kHz și rezonabil de plat, ca să auzi beneficiul primar al unui DAC sau DAC/amp mai bun: extiensia mai bună spre 20 kHz. Iar prețul e cât o fi el la cât mai găsești azi un 668B.

În etapa a doua ar fi de detectat beneficiile dinamice - mai ales în impactul bașilor - pe care le aduce un DAC/amp sau doar-amp de căști cu putere disponibilă mult peste necesarul strict al căștilor, adică să le poți da tare până la niveluri de daună totală asupra auzului fără să distorsioneze sau să sune comprimat. Pentru a auzi diferența asta ai nevoie de căști cu extensie foarte bună în frecvențe joase dar și cu membrană foarte bine controlată. Aici abia s-ar putea să apară într-adevăr vestitele probleme de preț minim, pentru că nu orice cască închisă capabilă de bas umflat îți poate reprezenta și dinamica aia mai bună. Nu știu să zic de la ce model încep căștile care pot fi luate în serios ca bas și extins, și controlat; aș vrea să zic Superlux HD662-Evo cu modificările neamțului Solderdude, dar poate alții mai pasionați degustători de bas ar avea altă părere.

Edited by donjoe, 16 April 2023 - 12:10.


#324
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdonjoe, on 16 aprilie 2023 - 12:08, said:

am auzit diferența între chip-ul audio al unui telefon model 2011-2012 și un DAC/amp FiiO Q1 (mk1) folosind căști Superlux HD668B
Mai rămâne să cauți niște căști ieftine (să ne spui după aceea și cât de ieftine) pe care cele două DAC-uri sună fix la fel, că despre asta era vorba.

View Postdonjoe, on 16 aprilie 2023 - 12:08, said:

În etapa a doua ar fi de detectat beneficiile dinamice - mai ales în impactul bașilor - pe care le aduce un DAC/amp sau doar-amp de căști cu putere disponibilă mult peste necesarul strict al căștilor
Lasă amplificatorul, era vorba despe DAC-uri. În rest, e valabil ce am scris mai sus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate