Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casti hifi

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Salut. Incep sa-mi fac temele pentru niste casti mai bune decat athm50x. Cand aveam boxele precedente, castile astea imi parea ca ofera mai multa precizie si claritate decat ce auzeam pe boxe. Adica, daca ascultam vreo ora la casti, dupa aia imi lua ceva timp sa ma acomodez la boxe, imi parea ca suna aiurea. Acum e invers. De cand am focal aria 948, dupa ce ascult in casti si pun pe boxe parca mi se deschide alt orizont in fata, parca mi se desfunda urechile, se aude mai clar si mai frumos pe boxe.

Ma bate gandul sa incerc Focal elegia care sunt la aproape 500 de euro. Dar o sa testez neaparat, daca nu aduc imbunatatiri substantiale fata de ath m50x nu le iau, oricum imi pare cam mult pentru niste casti.

Daca mai stiti ce modele as putea testa, astept cu nerabdare. Neaparat sa fie casti usor de condus de orice aparat ca nu am de gand sa mai dau bani pe amplificator de casti, DAC etc. O sa le infing mai mult in iesirea casti de la laptop care e destul de buna, ocazional telefon sau chiar iesirea de casti de la rn803d. Elegia, teoretic, sunt potrivite pentru ce caut si vad ca au si review-uri foarte bune.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Diferenta asta de calitate apare cand asculti si boxele si castile din amp-ul Yamaha?

#3
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Da, desigur. Nu conteaza unde bag castile. Nu spun ca suna rau, imi plac si le-am tot recomandat in buget pana la 200 de euro dar totusi boxele astea ofera alta claritate, alta transparenta, alt bas. Stiu ca e o comparatie cam proasta casti vs boxe dar cu vechile boxe triangle zerius 902 cumva regaseam aceeasi muzica  pe casti si pe boxe, cumva sunau cam la fel pe medii si inalte ( cu diferentele normale casti vs boxe) doar pe bas castile sunau ceva mai bine fiindca nu erau influentate de acustica camerei. De aceea atata timp cat am avut boxele alea nu am simtit niciodata ca vreau alte casti.

Trebuie sa testez, poate ca de la un nivel in colo nicio casca nu egaleaza experienta oferita de boxe. Daca e asa atunci raman cu ce am, nu tin neaparat sa iau alte casti.

Edited by vinciun, 24 October 2021 - 16:16.


#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
La boxe de nivelul acela  e nevoie tot de căști scumpe. Poate tot focal care încep de la 4500 lei si merg spre 14500 lei. Altfel nu poți compara.

Edited by orlandobarbulescu, 24 October 2021 - 18:22.


#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
La bugetul ala clar nu ma bag acum. Ascult destul de rar in casti. Nu cred ca merita. O sa ascult elegia si poate inca 2-3 de la concurenti pana in 500 de euro ( grand max!). Daca nu merita saltul raman cu ath m50x de care sunt oricum multumit. Mai ales ca pe laptop am doverse posibilitati de prelucrare a sunetului precum eq, audiowizzard wave.

Edited by vinciun, 24 October 2021 - 19:05.


#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Focal sunt cunoscuti pentru boxe premium de aceea comparația trebuie facută la același nivel

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Indiferent ce casti cumperi, daca nu ai si un DAC/AMP o sa le castrezi. Cat de mult, tine de mai multi factori: cat de mult curent consuma castile, cat de pretentioase sunt la amplificare, ce fel de muzica asculti.

Apropo de muzica, pentru ce genuri de muzica le vrei? Personal nu cunosc ceva care sa exceleze la toate genurile.

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Elegia eu impendanta de 35 omi si sensibilitatea 105db/w. De aia banuiesc ca ar merge si fata amp dedicat.

Aici specificatiile, sper sa nu fie problema ca e site de vanzari:

https://www.son-vide...rs/focal/elegia


Orlandobarbulescu, castie astea au fost vreo 800-900 de euro la lansare. Acum sunt la aproape 500. Sper ca de sarbatorile de iarna sa mai pot negocia un pic pretul. O sa contactez vanzatorii de unde am mai luat produse poate imi fac o oferta.

Razor01, ascult mai mult electronica dar ceva mai pentru pasionati, nu muzica de la radio. Insa nu cred sa conteze, exact ca si in cazul boxelor, am cautat mereu performante generale cat mai bune nu doar intr-o directie. Pot sa ascult si muzica axata mai mult pe voci sau instrumental, un pian de exemplu... dar si muzica foarte bogata in inalte, medii si bas rapid, sau acut, sau profund etc. Deci nu vreau sa discut despre genuri muzicale ca acus ma pomenesc cu recomandari foarte bune pe vocal care nu au bas, sau invers, daca pomenesc techno risc sa mi se faca recomandari de casti axate doar pe bas.

Edited by vinciun, 25 October 2021 - 10:28.


#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Faptul ca au 35 de ohmi nu inseamna ca nu sunt pretentioase.

Ai nevoie de un amplificator cu impedanta de iesire mica. In cazul iesirilor amplificate de pe telefoane/laptopuri, 99.99% au imependata de iesire mare.

Faptul ca se vor auzi suficent de tare, nu isneamna ca se vor auzi bine.

Am vreo 10 perechi de casti , le-am probat in diverse combinatii si pot sa spun ca este o diferenta mare atunci cand adaugi in ecuatie un amplificator dedicat.

View Postvinciun, on 25 octombrie 2021 - 10:32, said:

ascult mai mult electronica

Mie mi-e clar ca trebuie sa te uiti la casti inchise.

Personal folosesc HD650 in majoritatea timpului dar ascult altfel de muzica. Tie nu cred ca ti-ar fi pe plac aceste casti.

Edited by razor01, 25 October 2021 - 10:39.


#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Senzatia pe care o caut e sa nu ma asurzeasca daca dau mai tare dar totusi sa simt senzatia aia ca e tare. Acum nici nu stiu daca e realist ce vreau eu de la o pereche de casti. Si vreau mai multa claritate pe inalte, ath m50x stau binisor pe bas, pe medii la fel, pe inalte exista unele frecvente care ies prea mult in evidenta fata de altele si claritatea are un pic de suferit, mai ales la volum spre tare incep sa tiuie urechile prea devreme, inainte ca mediile si basul sa ajunga la nivelul pe care il vreau. Si e foarte dificil de egalizat in zona aia.

Edited by vinciun, 25 October 2021 - 10:39.


#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
https://www.clubic.c...in-sagesse.html

In review-ul asta se spune ca ele merg bine pe aproape orice iesire de casti si castiga doar un pic daca se conecteaza la un ump dedicat. In general cica ar fi un pic peste HD820. Totusi unele afirmatii din articol m-au pus pe ganduri si va trebui neaparat sa le testez. Scrie ca sunt subexploatate pe hardrock sau metalica, cica nu prea se potrivesc acestor genuri iar eu bag adesea hardcore in casti ca sa nu fuga sotia de acasa. Din ce am inteles, punctele forte ar fi pe medii si inalte, basul fiind corect, precis, fara varfuri accentuate pe midbass ca la altele dar ar ramane un pic mai discret daca am inteles bine. Mai inscurt trebuie testate si mai vedem.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu am cum sa argumentez in legatura cu ce aude sau ce nu aude fiecare. N-ar avea rost sa fac asa ceva.

Personal pot sa spun ca este o diferenta simtitoare, la toate castile pe care le am, intre iesirea de casti a unui telefon de genul Xperia 5Mk2 si un DAC/AMP dedicat. Ca nu aude toata lumea, asta e cu totul altceva. Sunt oameni care au mers sa probeze DAC-uri de genul Chord Hugo si au ajuns la concluzia ca nu e cu nimic mai bun decat un DAC de 50 de euro.

Edited by razor01, 25 October 2021 - 11:20.


#13
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu poti sa iei macar un amp ieftin? Iti largesti mult optiunile, poti incerca si Senn seria 6xx, eu am incercam multe modele mai scumpe si am ramas la ele, iar multi le apreciaza

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si mie imi plac foarte mult dar muzica electronica, pe care o asculta el, suna ,,moale'' pe aceste casti, indiferent ce combinatie de DAC/AMP am incercat. Eu nu ascult asa ceva dar am facut teste.

O varianta alternativa ar fi sa te uiti la niste planare. Au un sunet aparte, mai ales pe partea de bass. Problema e ca au nevoie de amplificator, nu poti sa le bagi in orice saracie de iesire amplificata.

Edited by razor01, 25 October 2021 - 11:26.


#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Telefoanele xperia au iesirea de casti foarte slaba. Pe laptop parca am o iesire de casti decenta. Chiar si samsung a51 are iesirea de casti mult mai puternica decat oricare Xperia.

Laptopul e acesta.

https://www.ldlc.com...PB00161929.html

Cica ar fi conceput special pentru calitate audio/video. Are si optiuni de sunet mai speciale fata de restul. Clar ca nu se compara cu ce poate un DAC plus amp hifi care pot costa cat intreg laptopul :D

#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am avut Samsung S5 inainte. Am mai testat si pe altele.

In final sunt urechile tale, banii tai, faci cum consideri.

Edited by razor01, 25 October 2021 - 11:57.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
S-urile tot se aud mai incet, desi sunt din gama de varf.

Nu zic ca nu ai dreptate, nu am testat castile astea ca sa-mi dau cu parerea. Am facut doar o remarca vis a vis de telefoanele astea.

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu, in afara de LG V20/30/40, nu cunosc alt telefon cu iesire amplificata potenta dar si asta poate fi depasit, lejer, de un DAC/AMP de 150 euro.

Edited by razor01, 25 October 2021 - 12:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate