Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Casti hifi

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#37
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ai amplificator dedicat sa vrei sa le folosesti direct din telefon sau laptop?

#38
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Decat un DAC Fiio, cel mai amarat.
Ideea e ca am niste casti HD 599, doar ca mi-as dori niste casti care sa nu deranjeze in jur.

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mda, cred ca aveau dreptate colegii. Nu are rost sa te bagi la casti scumpe fara un dac/amp bun. Chiar si cu audiotechnica ath m50x se vede. Azi am ascultat cateva piese pe pc dupa care pe rn803d ( folosind rn803d si ca sursa nu doar amplificare) si diferența era flagranta. Pe piesa Encore un soir - Céline Dion, pe pc se aude ingust, comprimat si nu chiar clar. M-am chinuit sa ma joc in eq dar fara mare succes fiindca puterea de amplificare e prea mica, nu prea ai marja. Dupa aia am infipt stecherul in iesirea de casti la yamaha si intr-adevar alta viata. Dadeam destul de tare, tobele mai percutante, vocea mai realista, totul se aude la o scara mai mare, mai apropiata de realitate, nu atat de mic si comprimat. Cu potentiomentrele de bas si treble pe la plus 4 se auzea foarte bine, destul de tare in general fara sa-mi tipe vocea in ureche sa ma surzeasca.  Fenomenal functioneaza potentiometru de bas pe amplificatorul asta, nu adauga doar tobe sau sa ingroase vocile pur si simplu, ci adauga bas in mod general, de la cel mai profund pana la midbass foarte lin si treptat incat nici nu-ti dai seama ca ai bagat bas in exces. Il integreaza perfect.  Avand in vedere experienta asta,imi vine greu sa cred ca niste casti mai scumpe, de obicei mai pretentioase, vor presta bine pe iesirea de casti la laptop. Prea mare diferenta intre iesirile de casti  rn803d si pc.

Totodata remarc ca, desi ath m50x au specificatii destul de usoare, sunt destul de gurmande. Cu totul altfel se aud cand bagi putere in ele fata de cand le gadili cu un telefon.

Edited by vinciun, 16 November 2021 - 12:44.


#40
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 18.08.2009

 vinciun, on 24 octombrie 2021 - 14:15, said:

Daca mai stiti ce modele as putea testa, astept cu nerabdare. Neaparat sa fie casti usor de condus de orice aparat ca nu am de gand sa mai dau bani pe amplificator de casti, DAC etc.

Salutare.
Eu pana la urma desi ziceam ca visez la Senn 660S, dar nu aveam vreo intentie sa mai bag bani in casti, avand deja doua perechi de Sennheiser si doua dac-uri Fiio am ajuns totusi sa mai dau 1849 (pretul vad ca se mentine si acum pe avstore) pe un combo HiFiMAN Sundara + Ifi Audio Zen Dac V2, adica planare.
Castile in sine, la 1299 ron mi se par fabuloase. Am facut din prima miscarea de a-mi lua un alt dac, adica n-am asteptat sa-mi ajunga castile si sa le aud pe dac-urile pe care deja le aveam.
Bine am facut !
Asta apropos de ce ziceai tu, ca nu ai de gand sa mai dai alti bani pe alt dac.

Ce pot sa zic ... ce lucru mare este sa nu ai termen de comparatie si sa vorbesti ... asa cum o faceam eu inainte despre ce setup aveam. Si vorbeam cu toata sinceritatea, eu chiar credeam ca Laptop usb out - Fiio E10 - line out in Fiio E12 Mont Blanc - Sennheiser 599 este visul pamantului !
Foloseam doua dac-uri pentru ca direct din E10 in casti mi se parea ca sunau destul de banal, iar E12 imi face alta scena, se aude sensibil mai elaborat.
Am inceput sa-i inteleg pe cei care au nu stiu cate perechi de casti, nu cred ca exista castile perfecte.
In continuare sustin ca intre 558 si 599 bate 558 la capitolul value for money.
558 au o scena usor mai mare fata de 599 si sunt mai cinstite, mai neutre daca asta se cauta.
599 sunt mai muzicale, au urcat pe bas si au pierdut pe inalte si la scena fata de 558.
Cand ascult un mix pe soundcloud prefer 599, cand ascult ceva "wiskey blues" cu instrumente reci si voce mi se par 558 usor mai indicate. Nici nu le-am mai auzit de mult, ca sunt imprumutate, de vreo 3 luni am ascultat doar la 599. Deci vorbesc din amintiri, care foarte probabil sunt grav alterate de timp.

Si-au venit planarele.
Prima zi cu ele a fost un chin, dupa 5 minute cu ele pe cap mi se incalzeau urechile si ma dureau tamplele. Sunetul era mediocru, chiar m-am gandit sa le trimit inapoi. Fara niciun fel de finete pe joase, parca sunau infundat !
In fiecare seara le lasam pe radio, le puneam cracanate pe o forma aprox ca un cap, ce naiba sa mai spun ... cand puneam Sennheiserurile pe cap parca ma descaltam dintr-o pereche de adidasi care ma strangeau si ma incingeau.
Usor usor si-au dat drumul, cam dupa o saptamana am zis prima oara WAW !
Acum dupa doua saptamani parca sunt alte casti !
Le-am comparat cu 599-urile pe toate 3 dac-urile.
Ifi Zen este dac-ul lor ... 100% , din ce am eu, evident. Ma bucur foarte tare ca l-am luat, cu el consider aceste casti fenomenale, fara el (adica cu cele doua Fiio) le-as fi considerat o pereche de casti comparabile ca si sunet cu 599, si inferioare ca si confort. Adica nu as fi simtit ca am facut un pas inainte ... doar din cauza lipsei unui dac potrivit pentru ele !
Fiio E10 are ceva putere sa dea in ele, dar suna banal, nimic impresionant.
Pe combinatia E10 + E12 (adica cum ascultam inainte) suna ceva mai bine, dar E12 n-are putere sa dea in ele !
Pe Ifi suna divin, dar doar pe acustice, daca le dai ce vor ele chiar suna mare de tot ! Sunt casti de facut auditie la ele, nu de tinut pe cap. Pentru soundcloud prefer in continuare Senn-urile !

Desi merg si fara amplificare totusi nu sunt usor de condus, vor volum cam un sfert mai mult decat 599, adica de exemplu pe Ifi cand ascult la Sennheiser ma duc cu volumul in jumatate, iar pe Hifi-uri ma duc in 3 sferturi, cam asa e raportul.
De-aia zic ca E12 n-au putere - acolo ma duceam in volum jumate inainte, iar acum simt nevoia de 3 sferturi si incep distorsiunile.

Nivelul de detalii este incredibil, dar si mai incredibil este cum vin detaliile peste tine, cat de usor esti atentionat fara sa vrei sa asculti dupa ceva anume. Efectiv te bucuri de muzica si observi fara sa-ti propui sa observi.
Pentru prima oara pe combo-ul asta pot sa fac diferenta intre flac-uri pe 16 si 24 de biti, am o piesa care ma uluieste efectiv de fiecare data cand o ascult, parca degaja frumusete si emotie (Amber Rubarth - Full Moon In Paris). Pentru genul asta de muzica sunt fenomenale. Asa cum stiu ca suna acum castile astea, pretul pe care l-as plati pentru ele este 500 eur ! La 1299 ron mi se pare ca au detronat Senn 558 la raportul value for money !

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Las-o mai usor cu 16 bit vs 24 ca e placebo.

#42
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 18.08.2009
Nu te contrazic, placebo e un argument serios, mai ales ca mie mi se pare ca muzica (casti sau boxe) suna mai bine sau mai putin bine in functie de momentul zilei in care o ascult.
Dorinta mea este sa invat, de aceea am intrat aici. Nu stiam care-i diferenta intre 16 si 24, cand am zis ca pot face diferenta e intr-adevar o sansa mare sa fie placebo. Oricand ai in fata un flac de 30 mega si unul de 100 de mega ai sanse mari sa fie placebo.
La o cautare scurta am gasit clipul asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n3hFVgBqTr4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
unde baiatul iti cam da dreptate. Dar nu l-am terminat de vazut.
Ce am retinut, pe scurt, fara sa vad clipul pana la capat : diferenta o face dynamic range, adica diferenta dintre volumul cel mai mic si volumul cel mai mare intr-o inregistrare.
16 biti daca am retinut bine poate duce pana la 96 db, iar 24 biti sare de 125 db.
Ramane sa aprofundez ce zice baiatul asta incepand cu minutul 5:32

#43
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 marius23mvp, on 16 noiembrie 2021 - 18:28, said:

16 biti daca am retinut bine poate duce pana la 96 db, iar 24 biti sare de 125 db.

Ce poate, din punct de vedere tehnic, un fisier sa inglobeze si ce a masterizat ala care s-a ocupat de melodie in studio, sunt lucruri diferite.

Daca fisierul original nu are detalii in plus, ce sa mai scoti din el?

Din pacate doar filmele sunt masterizate cu dinamica cat mai mare posibil, pentru ca principalii clienti sunt cinematografele si acelea, de obicei, au aparatura capabila de o dinamica foarte mare. Muzica trebuie sa sune bine pe orice prostie cu difuzoare.

Edited by razor01, 16 November 2021 - 20:47.


#44
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Ba baieti, eu sunt doar un iubitor de muzica.
Am fost o zi audiofil si am concluzionat ca nu e de mine.
Imi doresc doar o auditie decenta, fara sa deranjez pe cei din jur.

#45
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 oaspetele, on 13 noiembrie 2021 - 18:02, said:

Decat un DAC Fiio, cel mai amarat.
Ideea e ca am niste casti HD 599, doar ca mi-as dori niste casti care sa nu deranjeze in jur.

Meze 99 au un pret foarte bun acum https://www.avstore....ssics-over-ear/

Personal nu sunt amator de casti de genul asta. Le-am ascultat si au o maniera mai siropoasa de a prezenta muzica, cam ce te astepti sa auzi cand asculti muzica comerciala. Cu toate acestea sunt multi cei carora li se pare nirvana genul ala de sunet.

Alternativ, daca vrei ceva care sa si izoleze bine cand mergi pe strada sau cand esti la munca, te poti uita la niste Fiio https://www.avstore....hi-fi/fiio-fh5/

Sunetul este mult peste ce te-ai astepta de la niste doape, mai ales daca ai un DAC/AMP si nu le asculti direct din telefon.

Edited by razor01, 16 November 2021 - 20:52.


#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Da, mie imi plac mult Meze 99 Classics, mi se pare ca se aud ca niste Wharfedale 9.1 pe care le folosesc. Si le-am luat dupa ATH M50x, prin comparatie imi plac mult. Au rupt Amazonul din cate stiu.

#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Asadar, am fost azi sa ascult cu urechile mele casti, fiind foarte interesat de Focal Elegia care au fost 800-900 de euro la lansare si acum se gasesc ultimele stocuri la 490 de euro. Au fost inlocuite de Focal Celeste care acum sunt 890 de euro si cica au cam acelasi sunet, far sunt un pic imbunatatite.

Unde am fost eu nu aveau focal elegia dar in schimb aveau celeste. Am zis ca e ok pentru a-mi face o idee si daca imi plac comand elegia de pe net.

Erau si o multime de senheiser HD dar toate erau cu stecher 6mm si nu am putut testa nimic. Ar fi fost bine sa le fi putut testa ca sa am comparatie fata de Focal.

Am vazut si Meze 99 classics, despre care a scris  Overseas. 309 euro, avand in cap casti mult mai scumpe nu le-am acordat mare atentie, zic "ieftinaciuni ce vrei" :D dar totusi am inceput cu ele.

Mi-au parut super faine, peste Ath-m50x din dotare. Nu pot spune ca cu mult dar clat sunt urmatorul nivel. Sunet mai basos cumva, mai autoritar, mai dark, mai apasat dar in acelasi timp simteam si o claritate mai buna fata de ath-m50x, nu cu mult dar se simtea, auzeam nuante si detalii pe corora nu le acordam atentie pe m50x. Se si auzeau tare pe telefon. Telefonul e galaxia a51 care are un sunet foarte puternic in casti, cam printre cele mai puternice de pe piata actuala. Deci am ramas foarte incantat de Meze.

Acum zic sa trecem la chestii mai serioase. Ma indrept catre focal celeste, pret 890 euro. Au cablu cu jack 3.5mm,zic perfect! Le bag in telefon, le pun pe cap, asa o senzatie de lux, imi zic in capul meu bai uite astea da casti! Pun muzica ---- vai! Deceptie totala! Sunet extrem de prost. Ca o trompeta, aproape ca se auzeau doar mediile si alea foarte ingust, ca o goarna care rezoneaza pe doar cateva frecvente de medii, insuportabil. Am ramas socat, zic nu se poate. Ma indrept catre Focal Clear pret 1400 de euro, casti deschise. Zic hai ma imi spuneau baietii pe forul ca alea deschise sunt ce trebuie. Pun muzica -mai aiurea. Sunau tot cam ca alea inchise  doar ca fiind deschise se auzeau si extrem de incet si nu intelegeam nimic fiindca nu eram deloc izolat de zgomotele ambientale. Clar...
Apoi am bagat Focal Stellia - 2990 de euro. Astea aveau si ceva bas dar se auzeau incet si tot nu stie ce. Era foarte evident ca nu le ajungea  curent, telefonul abia le gadilea un pic.

Vad vanzatorul si ii spun "cum e posibil? Meze de 300 de euro se aud super si astea de mii de euro foarte prost?".

A adus un amplificator de casti, la marime cam cat un amplificator de boxe, pret 1500 de euro. A conectat un laptop la el,sursa qobuz, ma intreaba ce muzica vreau si imi da sa ascult. Am ascultat din nou Focal Celeste, alea de 890 de euro care ar fi mai apropiate de Elegia. Data asta alta treaba. Piesa era una pop de Ani Lorak. Incepea vocal si ceva instrument in fundal. Data asta s-a schimbat situatia mult. Se auzea tare, vocea mult mai realista, la o scara mare apropiata de realitate, mai deschis, mai larg. Cand au inceput instrumentele care o acompania (o vioara in special) sunetele medii ale vioarei si vocii se auzeau clar, nu se mascau una pe alta, ceva frumos, cand a aparit si basul tot am ramas cam dezamagit. Mult mai incet, cumva era pe alt plan, doar sa insoteasca lejer piesa dar sa ramai concentrat pe voce, sa nu te distraga deloc. Asta nu chiar mi-a placut. Stiu cum suna piesa aia pe boxe acasa, cu calibrare facuta, nu cred ca am bas in exces, si basul de destul de prezent, creeaza emotii, creeaza o atmosfera mai tensionata cumva, piesa e cam dramatica. Nu am mai ascultat si restul castilor pe amplificator dar pentru mine clar nu se potrivesc castile alea. Ma intereseaza in primul rand cum se aude piesa per ansamblu, echilibrul general si abia dupq aia sa intru in detalii. Castile alea am impresia ca-s ca ochiul de vultur, cand te uiti la o cireada in loc sa vezi toata cireada ok, vezi doar vitele din centrul insa cu un zoom putenic si le vezi foarte clar. Am vazut ca sunt foarte apreciate, pe forumuri franceze multi le lauda desi am mai vazit si la altii spunand ca nu prea au bas si devin ok daca bagi bas din potentiometru sau din eq. Din pacate amplificatorul ala nu avea relgaje de ton, nu am putut verifica daca sunt capabile de bas mai bun.

Deci m-am lamurit, fara amplificator sunt inutile, ( desi vanzatorul ma linistea spunand ca daca o sa le infing in iesirea de casti de la rn803d o sa fie foarte bine). Nu am de gand sa mai bag inca o mie de euro intr-un amp de casti, nu m-am prostit intr-atat. Si chiar pe amplificator tot nu m-au dat pe spate, adica tot meze 99 classics pe telefon imi sunau mai bine. Ma refer la muzica de asta cu voci, instrumente etc dar daca ma bag la techno, trance pai meze chiar rup!

In alta ordine de idei, am inteles ca nu are rost sa cheltui pe casti, nu o sa gasesc niciodata casti care sa se auda ca la boxe. Pentru mine in casti e asa si asa, adevarata placere e pe boxe, aici merita sa bag bani, in casti, indiferent de pret, toate suna ca in casti, toate imi tipa in ureche indiferent ca o fac diferite feluri.

Daca nu aveam ath m50x luam meze classics fara discutii, mi se par best of! Avand in veder ca detin m50x care sunt doar un pic sub meze, nu mai vad rostul sa mai dau 300 de euro ca sa am 2 perechi. Scriu ca poate mai citesc oameni ca mine, pentru ascultat muzica electronica, dance, tecno si chiar pop, hip hop, chill out etc ath m50x fac o treaba foarte buna pe un telefon sau laptop si-s doar 120 de euro. Daca iti permiti sa dai 300 de euro, parerea mea e ca meze 99 classics sunt cu varf si indesat. Mai sus nu are rost ca e golire de buzunare. Se incep nevoi de DACuri, amplificatoare etc, scoti mii de euro din buzunar si tot nu mai obtii sunetul ala perfect.









Priviti in specs la Stellia. Au doar 35 omi si 106 db la un mw. Scrie ca-s compatibile orice player portabil. Privind specificatiile si eu credeam asa dar pe telefon se auzeau prost si incet.  Nu stiu in ce conditii au facut masuratorile alea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C1tUT8hU9Tk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e piesa de care spuneam. E pian nu vioara...

#48
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cred ca se stie ca Meze sunt facute(proiectate) de niste baieti din Suceava.

#49
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Am si eu o pereche de Meze 99 classics si imi plac foarte mult cu arata si cum suna.

#50
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005

 edigee, on 17 decembrie 2021 - 09:01, said:

Cred ca se stie ca Meze sunt facute(proiectate) de niste baieti din Suceava.


Meze Audio was founded in 2011 in Baia Mare, Romania. We started small, acquiring knowledge by experimenting with parts already on the market, searching and researching for the right materials and engineering solutions in the quest for the perfect sound and feel. Our breakthrough year was 2015, when, after many years of development, the 99 Classics were launched.
Sursa: https://mezeaudio.com/pages/about

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Ma bucur ca v-au placut Meze 99 Classics, si la test. Imi confirma ca inca imi functioneaza urechile. Oferta actuala la Avstore e sub 200 euro!

Meze e brand romanesc (Antonio Meze) cu sediul parca in Baia Mare.

Vinciun, cum or suna astea de 4000 euro:

https://mezeaudio.eu.../products/elite



#52
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Cei care vor să asculte cum se aude muzica lor preferată la cele mai noi căști de la Meze Audio, Liric, se mai pot înscrie până în 19 decembrie 2021 la Meze Audio Headphone Tour: LIRIC - The closed-back isodynamic planar. Condițiile/instrucțiunile de participare sunt descrise accesând link-ul de mai jos.
https://www.head-fi....-planar.961075/

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu stiam ca sunt romanesti. Jos palaria!

#54
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 19.06.2018
Interesanta experienta, vinciun, si eu tatonez terenul castilor pentru ca voi fi in curand in posibilitatea sa ascult tare la boxe cum eram obisnuit. Interesanta si simptomatogia cautarii sunetului perfect, si eu am trecut prin etapa asta dar m am vindecat foarte simplu. Cine vrea, ii dau leacul gratuit dar va pierde iluzia audiofila. Psihologia contemporana ne spune ca omul nu cauta adevarul ci minciuni confortabile, iar  sunetul audiofil este una dintre acestea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate