Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casti hifi

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#289
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postvinciun, on 18 ianuarie 2022 - 22:20, said:



Topingul ma obliga sa iau 2 scule: dac + amp. Daca iau DAC-ul nu are iesire de casti. Apoi imi doresc ceva cantator :)

Daca ala spune ca nu canta scula respectiva inseamna ca are ceva, nu in zadar apar zvonurile astea.
Locuiesti in Franta. Asta e lista cu produsele Topping disponibile pe Audiophonics. Preturi bune + garantie. La 199 euro gasesti Topping dx3 pro, care are iesire pt casti dar si masuratori excelente😁
https://www.audiopho...sc&orderway=asc

#290
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postpedros_2005, on 18 ianuarie 2022 - 22:57, said:

La 199 euro gasesti Topping dx3 pro

N-are bass DAC ul acela.

P.S. glumesc Posted Image

#291
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postpedros_2005, on 18 ianuarie 2022 - 22:57, said:


Locuiesti in Franta. Asta e lista cu produsele Topping disponibile pe Audiophonics. Preturi bune + garantie. La 199 euro gasesti Topping dx3 pro, care are iesire pt casti dar si masuratori excelente😁
https://www.audiopho...sc&orderway=asc

Exact pe siteul asta m-am uitat chiar acum.

View Postrazor01, on 18 ianuarie 2022 - 23:11, said:



N-are bass DAC ul acela.

P.S. glumesc Posted Image

Daca nu e chiar ce trebuie mai astept si iau ceva mai bun, dar totusi fara s-o dau in overkil pentru castile mele. Adica nu vreau sa cheltui in plus, nu cred ca fac upgrade la casti degraba. Vreau doar sa scot maximul de calitate din castile astea si nu am de gand sa ascult tare sa raman fara auz. Cel mai important e calitate buna la volum mediu spre tare.  Teoretic nu au nevoie de putere mare, 105db si 35 omi...

Repet, deocamdata sunt foarte multumit de iesirea de casti rn803d chiar si la volume mici. Pe iesirea de casti a telefonului si a laptopului castile se aud suficient de tare dar foarte "ingust" si sters. Diferenta e destul de mare, pe telefon si laptop par niste casti  banale, nu dai ca au fost 900 pret de lansare.

Pana una alta pot sa iau un cablu mai lung sa pot asculta de pe canapea conectate la rn803d doar ca devine nonsens. Cand receiverul e liber prefer sa ascult la boxe. Castile imi trebuie mai mult pentru laptop, in felul asta pot lasa consoarta sa privoeasca tv-ul linistita.


Am ascultat azi castile mele si pe iesirea de casti la amplificatorul cambridge audio 650a. Ala iar suna diferit. La fel cum e si pe boxe, ofera un bas mai rotund si sunet mai deschis decat yamaha. Cam prea deschis. Pai mai degraba gasesc un amp hifi stereo sh la 150-200 de euro :D Ala la nevoie merge pus si pe boxe, parca altfel iti vine sa dai banul pe o cutie de 8-10kg fata de chinezariile astea de 100g cat o cutie de chibrituri. :D

Ath m50x se aud la fel, indiferent ca-s pe telefon, laptop sau amplificator. Diferenta e ca pe amp pot sa dau mai tare, pana tiuie urechile.

In limba franceza audiofilii au asa exprimare "son de casserole". Cam asta simt si eu cand ascult pe telefon. In special partea de medii, vocile feminine parca rasuna a castron metalic :D

De aia ma tem un pic sa dau vreo 200 de euro pe o scula chinezeasca necantatoare.

Edited by vinciun, 18 January 2022 - 23:59.


#292
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Stiu ca o sa radeti dar  Celine Dion, cd original bagat in combina suna bestial pe castile astea.

Daca compar aceeasi piesa redata de pe telefon cu tidal hifi diferenta e pur si simplu colosala.
Pe telefon tipa insuportabil Céline Dion, cum spuneam doar rasuna  a castron metalic gol :D Pe combinq zici ca e un sistem wow! Pot sa dau si tare si nu ma deranjeaza nimic, se aude foarte amplu, bogat,  cald, basul curge, murmura, vocea se aude atat de feminin ca ma cucereste.  Incroyable!


Combina e cu DAC technics MASH, nu chiar rau din ce am inteles dar probabil amplificarea e mai interesanta.

Cred ca am nevoie de ceva mai de domeniul hifi dar care sa ofere cam aceste calitati: sunet envelopant,amplu, medii calduroase si inalte stralucitoare fara sa fie stridente.

Imi dau seama ca va urinati pe voi de ras dat cam asa percep eu cand sunt conectate castile la combina asta.

#293
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Vezi cat de mult conteaza sursa ? ” Nu e toate la fel”...Posted Image Si de chestia asta iti dai seama doar ascultand...

Edited by emilian67, 19 January 2022 - 01:11.


#294
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cumva imi aduce aminte de sunetul HK980. Intr-un cuvant - catifea :D

#295
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Unele DAC-uri  (surse) ”canta”...altele nu.... Asculti  si te lamuresti. Fara sa masori nimic...

#296
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ceva pareri despre dac/ampli corda aria?

https://www.audiosci...hone-amp.28794/

Este cu 250 de ocazie.


#297
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu aș cumpăra niciodată ceva care arată așa. :)

#298
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Se pare ca este o noua tendinta in marketing.
Pe vremuri se laudau cu specificatii, cifre cu multe zerouri, deobicei umflate sa dea impresia ca este ceva monumental dar nu a tinut mult, cumparatorii si-au dat seamna ca sunt niste chestii irelevante, chiar confuze.
Au trecut apoi la povesti despre componente fantastice, materiale exotice, bambus, kevlar, magneziu, diamant, tehnlologii aerospatiale, sa arate grozavia.
Acum se pare ca se trece la vandut "stiinta", baga grafice, masuratori complexe, nu conteaza ca au vreo relevanta, vede cumparatorul grafice ce par tehnice, smecherie maxima.

#299
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
E un produs de acum 15 ani! Și n-are nici cine știe ce masuratori... Amir se abține sa î-l recomande... Sunt o gamada mai noi și mai bune...

#300
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pe partea de amplificare masoara foarte bine, pe aia de DAC asa si asa..

Totusi a costat vreo 500 de euro. Ii zic pas.

#301
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postaudiofidell, on 17 ianuarie 2022 - 20:28, said:


Am vrut sa iau si eu pentru ale mele dar razor1 mi a recomandat ceva serios si merg pe mana lui, mai ales ca  poate face fata la orice in caz de upgrade.
https://drop.com/buy...inear-amplifier

Am revenit la recomandarea asta dar acum observ ca e doar amplificator fara DAC.

#302
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
Nu stiu daca castile sunt hifi sau nu, am o pereche AKG K712, cumparata din Germania acum cativa ani, fizic, ascultat-placut-cumparat. Din punctul meu de vedere sunt excelente. Mai ales ca nu deranjeaza. Nu ai senzatia aia ca iti "fierb" urechile.

le: Poate era mai bine daca arcurile si cablul nu erau portocalii. Dar la cum se aud nu mai conteaza.

Edited by r-bruce, 23 January 2022 - 20:52.


#303
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Stie cineva ceva de amplificator de casti NuForce Ha-200? E pur in clasa A si e destul de puternic cu distorsiuni mici.

https://www.qobuz.co...e-nuforce174715

L-am gasit de ocazie cu 200 de euro si ma intreb daca merita banii dar mai ales daca e potrivit pentru casti cu impendanta mica - 35 omi.

#304
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iti pot zice saptamana viitoare cum se comporta stack-ul Schiit pe Focal Celestee ca am primit mail ca imi ajunge luni/marti.


Edited by MembruAnonim, 29 January 2022 - 01:41.


#305
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A ajuns si e clar o imbunatatire fata de AudioEngine D1 si pare ca se aude mai clar (incercat pe cat de mult sa testez pe acelasi volum).
S-a rezolvat si celelalte probleme pe care le aveam cu AudioEngine:
  • la volum mic se auzea putin ciudat si cand schimbam putin volumul, se auzeau ceva paraieli
  • channel imbalance din nou la volum mic
  • Senn HD6XX sunt mult, mult mai bine pe stack-ul Schiit, in special ca e vorba de mai multa putere ca alea au impedanta de 300ohm si AudioEngine D1 se chinuia rau de tot cu ele (pe unele melodii nici nu era suficient de tare)

In rest stack-ul se comporta cum imi doream: cand conectez castile, se deconecteaza boxele iar butonul de volum controleaza si boxele.



#306
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am fost azi cu castile mele Focal Elegia intr-un showroom sa le testez pe un DAC / AMP serios.

Era la demo un teac ud 505 care costa 1400 de euro. Am conectat castile, muzica era pusa pe qobuz studio de pe un laptop. Sunau bine, dar nu stiu daca mai bine fata de cum suna la mine infipte in yamaha rn803d. Pe yamaha se pierde un pic din detalii, suna mai inchis dar mai cu forta, bas mai solid ( o fi de la rezistenta de iesire foarte mare, asa merge vorba, ca se umfla un pic basul). Pe teacul ala nivelul de detalii era mai bun doar ca imi suna cam rece, nu stiu cum sa explic, din punctul meu de vedere ( auditie) nu suna foarte muzical.  

Fiindca tot eram acolo am bagat in teacul ala si sennheiser hd800s si nu m-au convins, accent prea mare pe inalte, comparativ cu ale mele le lipsea mult in zona mediilor, hd820s putin altfel dar cam in aceeasi linie, tot accentul era pus pe inalte. Si deja astea erau peste 2000 de euro. Tot pe acelasi amplificator - focal stellia. Astea sunau asa cum stiu eu ca trebuie sa sune. Mediile foarte asemanatoare ca pe elegia dar basul mai puternic si inaltele la fel putin mai puternice. Nu ma refer la bas si inalte gen club,doar putin mai accentute, doar atat incat sa nu spui ca-s ramase in urma. La ale mele clar mediile ies in fata. Dar focal stelia costa peste 3000 de euro! Apoi beleau cea mare a fost cand am pus focal clear pe teacul ala. Astea m-au dat gata, m-au cucerit loc. Probabil de la faptul ca sunt deschise se auzea mult mai natural si mai frumos, mai adevarat. Am bagat o piesa de Céline Dion era wow!! Rapid am comutat catre ale mele elegia, ziceai ca diferentele nu-s enorme, clar erau din aceeasi familie, semanau foarte mult intre ele, diferentele erau la nivel de detalii si chestii fine dar  totusi senzatia si placerea primita era  cu totul alta. 1500 costa Clear. Aparent/rational ai spune ca nu aduc mare lucru in plus, dar daca as avea posibilitate  de alegere le-as lua pe alea fara sa ezit o secunda. Si se mai spune ca daca-s deschise nu au bas... mama mama, nu stiu, altii poate cauta sa-i loveasca in cap,sa le scuture creierii dar pentru mine clear aveau un bas absolut fabulos! Sunau mai bine pentru mine decat stellia care erau de doua ori mai scumpe dar inchise. Practic tipul de sunet/amprenta sonora era aceeasi dar Clear ofereau alta senzatie, mult mai naturala. Dintre toate pe  care le-am ascultat ( si pot spune ca am ascultat deja cateva casti serioase) Clear mi-au ramas in inima. Acum sper ca intr-o zi prind o oferta ok,  chiar daca ar fi si peste ani :) Daca le iau pe alea nu ma ma mai gandesc la casti, asa cum am uitat de boxe de o vreme.

Revenind la elegia ale mele asa si nu le-am gasit un amp in zona 300 de euro. Imi plac si ele mult dar nu le consider perfecte, au calitati care imi plac si nu le-as schimba pe nimic dar au si niste mici nuante pe care nu le apreciez. Dupa cum am spus au mediile prea in fata cateodata. Acum dupa ce am ascultat si casti mai scumpe, pe care le consider de referinta, imi dau seama ca am dreptate cand spun ca au mediile mai in fata , nu e ca si cum nu as fi eu obisnuit cu sunet corect. Totusi pe yamaha nu stiu cum se face ca se aud un pic mai inchis si basul e ceva mai puternic, le echilibreaza bine. De aia spuneam si de la inceput ca suna foarte bine pe yamaha. Apoi pe yamaha mai am posbilitati de reglaj, daca adaug vreo 3-4 db pe bas si pe inalte incepe si distractia. Sau daca vreau sa ascult mai tare, sa nu-mi sune prea direct mediile in ureche rotesc un pic inapoi potentiometrul de loudness si ala e genial, parca indeparteaza vocile de ureche. In conditiile astea habar nu am daca găsesc vreun amp de casti care sa se pupe bine cu castile mele. In niciun caz nu vreau sa-mi deschida vocile mai tare cum facea teacul ala. Deja au voci puternice si detalii, ideal ar fi ceva sa ofere forta generala, sa faca  ceva asemanator cu ce face rn803d pe iesirea de casti.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate