Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Casti hifi

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#271
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 18 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Am vrut să remarc că sub -100 dB nu prea contează auditiv ce e acolo, dar n-am apucat.
Inca esti exigent.

View Postpedros_2005, on 18 ianuarie 2022 - 16:13, said:


Poate nu ar trebui sa uitam ca un DAC nu prea are treaba cu muzicalitatea sunetului. De asta se ocupa in general pre-ul, amp-ul si mai cu seama boxele. Dupa cum ii spune si numele DAC-ul nu trebuie sa faca altceva decit sa converteasca semnalul digital in analogic si e necesar sa faca asta cit mai complet/curat/fidel, bineinteles, pt ca si amp-ul amplifica ce primeste, la fel cum boxele redau ce primesc. Muzicalitatea nu o vad in dac ci in ceea ce urmeaza dupa dac... De aia la un dac sint atit de importante masuratorile.
Da, dar mergand pe aceeasi linie si amplifucatorul ar trebui doar sa amplifice ce ii dai, ar trebui sa sune toate exact la fel, adica sa fie 100% transparente dar in practica nu e asa. Probabil alea de buget mediu, de calitate sunt cat se poate de neutre si transparente in rest, fiecare producator incearca sa-ti atraga atentia cu ceva. Cred ca nu-si mai au rost dezbaterile despre amplificatoare, oricine a testat mai multe a priceput ca ele influenteaza felul in care se aud boxele sau castile.

Acum de unde stii ca producatorii nu fac acelasi lucru si la DACuri? De crezi ca nu ar putea baga niste artefacte si acolo sa-i atraga pe unii ca uite se aude mai cald ( exemplu).

#272
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvinciun, on 18 ianuarie 2022 - 18:25, said:

Da, dar mergand pe aceeasi linie si amplifucatorul ar trebui doar sa amplifice ce ii dai, ar trebui sa sune toate exact la fel, adica sa fie 100% transparente dar in practica nu e asa.
Dacă reușești să îl faci să doar amplifice ceea ce îi dai.

View Postvinciun, on 18 ianuarie 2022 - 18:25, said:

Probabil alea de buget mediu, de calitate sunt cat se poate de neutre si transparente in rest, fiecare producator incearca sa-ti atraga atentia cu ceva.
Aici nu e totdeauna chestiune de dorință, mai e și de pricepere a proiectanților. Ai fi poate surpins cât de greu este să faci un aparat perfect liniar (pe toată plaja de frecvențe, atât în regim staționar, cât și în regim tranzitoriu), pe deasupra independent de ceea ce îi pui în sarcină (ce fel de impedanță prezintă boxele).

Toate amplificatoarele s-ar comporta (unii ar zice „ar suna”) la fel dacă ar fi făcute cu aceleași componente și ar fi proiectate de aceeași persoană (și ar debita aceeași putere pe aceeași sarcină, aș adăuga).

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 January 2022 - 18:38.


#273
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 18 ianuarie 2022 - 18:37, said:

Toate amplificatoarele s-ar comporta (unii ar zice „ar suna”) la fel dacă ar fi făcute cu aceleași componente și ar fi proiectate de aceeași persoană.

Dar ce te faci cand amplificatoarele proiectate de acelasi inginer, construite cu aceleasi componente, suna diferit? :D

Toate aparatele AV au anumite tolerante ce tin de constructie.

#274
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Există tehnici de circuit care pot compensa anumite dispersii ale parametrilor componentelor folosite (dacă nu ar exista, nu s-ar putea construi circuite integrate, ai fi uimit ce dispersii de parametri fizici se manifestă în acestea). Ceea ce nu se poate compensa și este crucial se face ajustabil și se reglează la montaj.

Dacă situația ar fi atât de gravă cum o zugrăvești, ar exista la amplificatoare meniu de calibrare și calibratori de amplificatoare.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 January 2022 - 18:48.


#275
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
De ce crezi ca diferentele de sunet trebuie sa apara la masuratori de tipul celor de pe ASR?cum scriam masuratorile alea sunt mult peste ce poti deosebi la ureche si totusi nu arata de ce sunt diferente de sunet.
Din ce am descris eu ca sunet la D50, ce se poate asocia cu o masuratoare din tot ce au facut acolo?
De ce crezi ca producatorul trebuie sa introduca "artefacte" sau sa altereze reproducerea corecta?Producatorii nu isi doresc sa modifice ceva, doar ca atat reusesc sa obtina, atat cred ca este necesar la acel proiect, produs.Cat de bine reusesc sa redea sunetul, tine de priceperea, experienta producatorului, nu de niste comparatii infinitezimale.

#276
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Din punctul meu de vedere, măsurătorile lui Amir sunt incomplete.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 January 2022 - 19:04.


#277
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postvinciun, on 18 ianuarie 2022 - 18:25, said:

Acum de unde stii ca producatorii nu fac acelasi lucru si la DACuri? De crezi ca nu ar putea baga niste artefacte si acolo sa-i atraga pe unii ca uite se aude mai cald ( exemplu).
Cred ca e ceva mai greu sa faci asa ceva in cazul unui dac, e pur si simplu o chestie ce tine de complexitatea aparatelor. La un amplificator sint mult mai multe componente care contribuie la obtinerea sunetului final, cu coloratura caracteristica, pe cind in cazul unui dac totul se invirte in jurul unor amarite de chip-uri (fabricate de citiva producatori la nivel mondial, ii numeri pe degete...).

#278
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Un DAC integrat nu e facut doar dintr-un cip. Are si el o mica parte de amplificare acolo.

Ascult acum pe casti infipte in rn803d. Pe pure direct se aude foarte bine, chiar la volum moderat se aude mai bine decat pe telefon sau laptop. Alta spatializare, alta profunzime, alta sclipire, alt bas. Gasesc un DAC pentru telefon/laptop care sa ofere sunet la fel? Sau o fi si de la amplifcare.

Vad ca dragonfly black are EssSabre, e destul de iefin si vad ca il vand multi la pachet cu focal elegia. Ma gandesc daca sa-l iau de test.

#279
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
De acord cu colegii FC72 si JLP, qsr nu explica multe din masuratorile lor si nu inteleg cum un produs care iese varza murata la masuratori sa fie recomandat de Amirm adica Edifier 1280.

Pentru dezbaterea pe dacuri foarte interesanta, bag si eu una noua:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tlyPXwhDlYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Recomand a se uita pana la capat. Ramane cum am zis seria zen face banii. Nu multi, ca acum pretul la chinezariile gen bomboana a crescut ai iei chiar mai scump o prajitura de asta, iar daca ti pica, succes cu garantia made in Shenzen.

#280
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Ifi audio zen DAC v2 la 150 de euro. Ceva pareri?

Sau fiio k3 sh la 95 de euro.

Edited by vinciun, 18 January 2022 - 20:03.


#281
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
FiiO este pentru casti inear. Acle Focal merita un DAC/AMP mai serios.

#282
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Ala de mai sus de 300 de euro?

Sub 200 nu exista nimic?

#283
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Exista, de la firme chinezesti. Ca nu-i canta TOPPING-ul  colegului FC, asta e alta poveste dar sub 200 de euro cam asta ai la dispozitie ca scula construita cu simt de raspundere.

Edited by razor01, 18 January 2022 - 21:58.


#284
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 18 ianuarie 2022 - 19:01, said:

Din punctul meu de vedere, măsurătorile lui Amir sunt incomplete.
Nu doar atat. Sa vezi la boxe ,desi foloseste echipamente scumpe. Rezultatele sunt aiuritoare ,adica interpretarile lui. Absolut subiective. Vezi boxe cam cu aceleasi masuratori dar daca pune muzici pe ele ajunge la rezultate opuse.

#285
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015

View Postrazor01, on 18 ianuarie 2022 - 21:56, said:

Exista, de la firme chinezesti. Ca nu-i canta TOPPING-ul  colegului FC, asta e alta poveste dar sub 200 de euro cam asta ai la dispozitie ca scula construita cu simt de raspundere.

Topingul ma obliga sa iau 2 scule: dac + amp. Daca iau DAC-ul nu are iesire de casti. Apoi imi doresc ceva cantator :)

Daca ala spune ca nu canta scula respectiva inseamna ca are ceva, nu in zadar apar zvonurile astea.

Edited by vinciun, 18 January 2022 - 22:20.


#286
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postvinciun, on 18 ianuarie 2022 - 22:20, said:

nu in zadar apar zvonurile astea.

Nu are nimic scula, este el foarte pretentios. Daca il compari cu un Chord, normal ca ,,nu canta''.

#287
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvinciun, on 18 ianuarie 2022 - 22:20, said:

Topingul ma obliga sa iau 2 scule: dac + amp. Daca iau DAC-ul nu are iesire de casti.
Ai și modele cu amplificare pentru căști. De exemplu DX3Pro+, bazat pe ES9038Q2M.

View PostSasenoua, on 18 ianuarie 2022 - 19:57, said:

daca ti pica, succes cu garantia made in Shenzen.
Cât despre garanție, există și importatori de la noi sau chiar europeni, care trebuie să ofere și garanție la ceea ce vând.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 January 2022 - 22:57.


#288
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Personal n-am auzit de prea multe DAC-uri care sa se strice dar sigur, e bine sa ai garantie utilizabila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate