Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Termosistem- DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Salutare tuturor.
Tocmai ce a plecat un meșter de la mine și încă sunt în stare de șoc. E adevărat, nu mai sunt la curent cu prețul manoperelor din construcții, dar, totuși... 60 lei/np ca să monteze polistirenul, cu masa de șpaclu, fără lavabilă?!   Posted Image

Nu am de ales, singura soluție este să-mi suflec mânecile și să mă apuc de treabă, așa că dacă cineva de aici, mai priceput și mai documentat decât mine, îmi face un pustiu de bine și mă ajută cu sfaturi, să-i dea Dzeu sănătate Posted Image Posted Image

Despre ce e vorba, casa părinților mei trebuie izolată, mai ales că s-a scumpit și gazul. Problema este că tencuiala, veche de când a fost construită casa, e cam bătrâioară, tocmai a sărbătorit 80 anișori. Știu, ar trebui dată jos, până la cărămidă, dar meșterul mi-a spus că nu e cazul, că se poate pune peste, că e în stare bună. Și nu știu ce să zic, o tot ciocăn și e solidă. Tencuiala are dat un strat de strop de ciment și cred că asta a protejat-o bine.

Ce să fac, s-o dau jos? Sau să râcâi stropul de ciment și apoi să-i dau un tinci ca s-o scot cât mai plană? Sau să pun direct peste stropul de ciment polistirenul? Cu stropul nu ar crește consumul de adeziv?

Vă rog, un sfat că nu știu ce să fac, Sincer, nu prea mă încântă ideea să dau jos tencuiala și să o tencui cu multibat, mai ales că vine iarna! Posted Image

Attached Files



#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Stați că am uitat ceva, tencuiala e făcută cu var, nisip și cred că ceva câlți, așa cum se făcea pe vremea aia.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018

View Postdraculescu, on 10 octombrie 2021 - 15:30, said:

Cu stropul nu ar crește consumul de adeziv?
Romanul? tot roman.
Se scumpeste la tarate, in loc sa se ganseasca ca o supeafara rugoasa inseamna priza mai buna.

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Romanul? Tot roman.
Pana nu da la cap, nu se simte bine.
Pai daca omul tocmai a spus, daca ai citit desigur, ca nu stie de niciunele, tu ii spui ca "se scumpeste" si ii dai peste nas ca nu stie ca suprafetele rugoase sunt raiul pe pamant.

@initiator, cauta alta oferta. Desi pare usor sa faci niste mortar si sa-l ui pe placi si apoi placile sa le pui pe perete, nu este deloc asa.
Trebuie sa fii obisnuit cu munca, sa sti cand materialul este bun de pus pe placa dupa amestecare, altfel iti iese pe nas si ai sanse mari sa nu poti duce la capat lucrarea.
Mai cauta, parerea mea.

Uite, de curiozitate am cautat sa vad ce se poate gasi.
Am gasit pagina asta, unde mai jos exista variante de placare si un buton de Cerere oferta.
Vezi ce se poate face.

Edited by addumi, 10 October 2021 - 17:11.


#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Foloseste adeziv de la Ceresit sau Placofix dupa instructiuni si lipeste singur placile. Nu e mare filozofie si in mod sigur Dorel nu-ti va face mai bine, indiferent de pretul cerut. Iti mai trebuie si o bormasina si diblurile de fixare, o amestecatoare care se pune la bormasina pentru a amesteca adezivul in galeata, o gletiera cu zimti, etc, te descurci cautand pe net. Dupa aceea treci la plasa, tencuiala, etc, si doreii de la noi au invatat tot prin incercari si de multe ori au ramas la cum e mai simplu.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si nu te zgarci la grosimea polistirenului. Nu de acolo faci economii.

#7
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Multumesc pentru raspunsuri si incurajari. Insa, nu stiu daca merge pus polistirenul peste tencuiala actuala. o sa reziste in timp? Mai ales ca are o varsta venerabila. Asta e dilema mea.
M-am uitat pe youtube, stiu cum trebuie facut, am si un perete dosnic pe care sa-mi fac mana.

#8
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 10.05.2007
Salut, Incearca sa folosesti adeziv spuma de polistiren, si dupa sa-i dai diblu, usor si curat.
Daca vrei sa cresti sansele sa fie priza cat mai sigura, da o proba pe o suprafata mai mica si vezi cum se comporta materialul.
PS: daca folosesti spuma nu ai nevoie de saci de adeziv si masa spaclu, bormasina, galeata , gletiera, etc, doar respecti instructiunile si dai cordon de 2-3mm

Edited by mihai93, 10 October 2021 - 19:19.


#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdraculescu, on 10 octombrie 2021 - 18:42, said:

Multumesc pentru raspunsuri si incurajari. Insa, nu stiu daca merge pus polistirenul peste tencuiala actuala. o sa reziste in timp? Mai ales ca are o varsta venerabila. Asta e dilema mea.
M-am uitat pe youtube, stiu cum trebuie facut, am si un perete dosnic pe care sa-mi fac mana.
Cam toate blocurile din Bucuresti anvelopate au avut o tencuiala care arata asemanator cu a ta, dar in general in stare mai proasta.
Nu sunt prea sigur, dar nu cred ca a stat cineva sa umble la tencuiala aia, ca nu mai terminau pana acum.
Au pus polistirenul peste ea si gata. Polistirenul e usor, ai si adeziv si ciupercile alea cu dibluri, nu are cum sa mai cada.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdraculescu, on 10 octombrie 2021 - 18:42, said:

Insa, nu stiu daca merge pus polistirenul peste tencuiala actuala. o sa reziste in timp? Mai ales ca are o varsta venerabila. Asta e dilema mea.
1. Ai afirmat ca tencuiala e ok. Nu cade (o tot ciocăn și e solidă).
2. Pui si dibluri in zidarie.
Ce temeri ai ?

Edited by pasilla, 10 October 2021 - 19:41.


#11
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postpasilla, on 10 octombrie 2021 - 19:40, said:

1. Ai afirmat ca tencuiala e ok. Nu cade (o tot ciocăn și e solidă).
2. Pui si dibluri in zidarie.
Ce temeri ai ?

Pentru ca nu cunosc domeniul asta, nu vreau sa-mi scape din vedere vreo chichita si sa ma trezesc ca fac vreo buleala, cum mai zic constructorii.

View Postmihai93, on 10 octombrie 2021 - 19:18, said:

Salut, Incearca sa folosesti adeziv spuma de polistiren, si dupa sa-i dai diblu, usor si curat.
Daca vrei sa cresti sansele sa fie priza cat mai sigura, da o proba pe o suprafata mai mica si vezi cum se comporta materialul.
PS: daca folosesti spuma nu ai nevoie de saci de adeziv si masa spaclu, bormasina, galeata , gletiera, etc, doar respecti instructiunile si dai cordon de 2-3mm

Stiu, insa sa vad daca peretii sunt suficient de plani.

#12
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Cateva chestii de bun simt, fara a avea pretentia ca sunt meserias:
  - Spala tencuila existenta cu jet de apa. De preferat intr-o zi insorita, sa se usuce repede. este praf pe tencuiala.
- A doua zi te apuci de treaba. Cu un amestecator faci materialul (pui intai apa si adaugi material progresiv), o sa-ti dai singur seama cum tb sa fie de vartos, nu te speria
- O gletira cu dinti mari, 1 cm sa zicem, intinzi materialul. E optiunea ta daca o faci si pe perete si pe polistiren, sau doar pe polistiren.
- Foarte important este cum pleci. Tb sa ai un suport metalic (teoretic) dar e bine daca e si o scandura fixata de la un capat la celalalt ai zidului. Daca scindura nu poate fi fixata din cauza elevatiei (diferenta de nivel cu peretele casei) poti incepe cu al doilea rand de izolatie, primul rand il pui la sfarsit, dupa ce partea de sus este lipita si fixata.

Spor la treaba!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate