Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1720 replies to this topic

#217
bogdantudor15

bogdantudor15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2018

 Digix, on 02 februarie 2022 - 13:27, said:

Contează orașul.

Bucuresti.

#218
exzeus

exzeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare oameni buni,

Am de ales între mai multe oferte pe acelasi tablou de tamplarii și valorile plus solutiile tehnice sunt foarte diferite, apreciez efortul de a primi un raspuns. Am citit si partea 1 din topic si a doua, insa pentru mine optiunile de pana acum sunt foarte diferite. Am 12 ferestre si 2 usi exterioare. Toți ofertanții de usi din plastic au pus profil de fereastra la usi si sticla, ca de magazin, doar cel cu stejar face usa - ușă adevarată.

1. Profil din stejar triplu stratificat 78 mm cu 40 mm tripan, feronerie ROTO  - 14.000 EUR cu tot cu montaj clasic
2. Molid stratificat 78 mm cu tripan de 34 mm, feronerie necunoscuta - 14.000 EUR cu tot cu montaj clasic
3. Komm88MD Performant 88 + 52 mm tripan  + feronerie Winkhaus PLUS - 7100 EUR cu montaj cu folii
4. KF410 + 48 mm tripan + feronerie Internorm  - 16.000 EUR, montaj clasic inclus
5. HF310 + 48 mm tripan + feronerie Internorm  - 21.000 EUR, montaj clasic inclus ( o ușă normala cu panou de ușă la Internorm HT400 este 7500 EUR, cu Electric door opener)
6. Softline 82 + ROTO NX standard + 52 mm tripan  - 5800 EUR cu montaj clasic

Mai aștept cateva oferte, însă am senzația că compăar mere cu pere.

Ce părere aveți?

#219
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postexzeus, on 03 februarie 2022 - 09:06, said:

Salutare oameni buni,

Am de ales între mai multe oferte pe acelasi tablou de tamplarii și valorile plus solutiile tehnice sunt foarte diferite, apreciez efortul de a primi un raspuns. Am citit si partea 1 din topic si a doua, insa pentru mine optiunile de pana acum sunt foarte diferite. Am 12 ferestre si 2 usi exterioare. Toți ofertanții de usi din plastic au pus profil de fereastra la usi si sticla, ca de magazin, doar cel cu stejar face usa - ușă adevarată.

1. Profil din stejar triplu stratificat 78 mm cu 40 mm tripan, feronerie ROTO  - 14.000 EUR cu tot cu montaj clasic
2. Molid stratificat 78 mm cu tripan de 34 mm, feronerie necunoscuta - 14.000 EUR cu tot cu montaj clasic
3. Komm88MD Performant 88 + 52 mm tripan  + feronerie Winkhaus PLUS - 7100 EUR cu montaj cu folii
4. KF410 + 48 mm tripan + feronerie Internorm  - 16.000 EUR, montaj clasic inclus
5. HF310 + 48 mm tripan + feronerie Internorm  - 21.000 EUR, montaj clasic inclus ( o ușă normala cu panou de ușă la Internorm HT400 este 7500 EUR, cu Electric door opener)
6. Softline 82 + ROTO NX standard + 52 mm tripan  - 5800 EUR cu montaj clasic

Mai aștept cateva oferte, însă am senzația că compăar mere cu pere.

Ce părere aveți?
pai și compari mere cu pere, timplaria de lemn e total diferita de timplaria de PVC,e mult mai mult de munca la lemn decit la PVC,in condițiile actuale de pe piata cu atîta scumpiri e normal că producătorii ( mai ales dealerii) sa caute să ofere prețul cel mai mic in detrimentul calități, sunt destul de rari cei care fac cum trebuie la preturi cinstite,dar nu iese ieftin ,iar dacă e scump nu înseamnă că automat e super de bună

#220
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Imi puteti spune si mie daca geamul asta situat spre sud 4.4.2 Lowe - F6 - 4S 6 (52) Argon Warm Edge negru imi va mai aduce aport solar pt incalzire pe timp de iarna?
Care ar fi diferenta dintre un geam normal, fara 4S si asta...cam cate procente de caldura mai permite sa intre, sau vara cat din caldura blocheaza. E vorba de un geam mare, de 2330 lungime x 1930 h
O sa pun si rulou la el, mai mult pentru intimitate

#221
exzeus

exzeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.01.2007

View PostTimplarualin, on 03 februarie 2022 - 09:23, said:

pai și compari mere cu pere, timplaria de lemn e total diferita de timplaria de PVC,e mult mai mult de munca la lemn decit la PVC,in condițiile actuale de pe piata cu atîta scumpiri e normal că producătorii ( mai ales dealerii) sa caute să ofere prețul cel mai mic in detrimentul calități, sunt destul de rari cei care fac cum trebuie la preturi cinstite,dar nu iese ieftin ,iar dacă e scump nu înseamnă că automat e super de bună
Sa stii ca stejarul e de la firma buna, ii cunosc - Arcer Sighetu Marmatiei, eu ma ocup de mobila din lemn. Cu toate astea nu pot evalua calitatile lemnului comparat cu plasticul, ca durabilitate in timp si izolare. Nu înțeleg de exemplu de ce se mai placheaza plasticul cu aluminiu, oricum ambele sunt inerte. Poate ca diferenta e ca aluminiu de pe exterior duce aspectul cu 10 ani mai mult, plasticul doar 20 de ani ... nu stiu

Edited by exzeus, 03 February 2022 - 11:17.


#222
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostBottecchia, on 03 februarie 2022 - 11:00, said:

Imi puteti spune si mie daca geamul asta situat spre sud 4.4.2 Lowe - F6 - 4S 6 (52) Argon Warm Edge negru imi va mai aduce aport solar pt incalzire pe timp de iarna?
Care ar fi diferenta dintre un geam normal, fara 4S si asta...cam cate procente de caldura mai permite sa intre, sau vara cat din caldura blocheaza. E vorba de un geam mare, de 2330 lungime x 1930 h
O sa pun si rulou la el, mai mult pentru intimitate

Vezi in tabelul asta mai multe info

View PostGPal, on 03 februarie 2022 - 11:30, said:

Vezi in tabelul asta mai multe info


#223
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postexzeus, on 03 februarie 2022 - 11:17, said:


Sa stii ca stejarul e de la firma buna, ii cunosc - Arcer Sighetu Marmatiei, eu ma ocup de mobila din lemn. Cu toate astea nu pot evalua calitatile lemnului comparat cu plasticul, ca durabilitate in timp si izolare. Nu înțeleg de exemplu de ce se mai placheaza plasticul cu aluminiu, oricum ambele sunt inerte. Poate ca diferenta e ca aluminiu de pe exterior duce aspectul cu 10 ani mai mult, plasticul doar 20 de ani ... nu stiu
lemnul e mai stabil dimensional fata de plastic dar cere mai multă muncă de întreținere ulterioară, pe cînd PVC - îl nu cere lăcuit iar intervențiile ulterioare Sint mult mai ușoare la PVC comparativ cu lemnul,probleme mari Sint cînd soarele bate direct în ușa ,PVC-ul sta cel mai prost la acest aspect( aluminiul e superior, urmat de lemnul stratificat)

#224
exzeus

exzeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.01.2007

View PostTimplarualin, on 03 februarie 2022 - 11:55, said:

lemnul e mai stabil dimensional fata de plastic dar cere mai multă muncă de întreținere ulterioară, pe cînd PVC - îl nu cere lăcuit iar intervențiile ulterioare Sint mult mai ușoare la PVC comparativ cu lemnul,probleme mari Sint cînd soarele bate direct în ușa ,PVC-ul sta cel mai prost la acest aspect( aluminiul e superior, urmat de lemnul stratificat)
Mare mulțumesc pentru explicație, acum am înțeles de ce trebuie placat cu aluminiu PVC-ul, ca să nu se deformeze. Mi se părea o suprapunere nejustificată de materiale inerte, nu ca lemnul.

#225
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

View PostGPal, on 03 februarie 2022 - 11:30, said:

Vezi in tabelul asta mai multe info
? nu vad vre-un tabel

#226
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postexzeus, on 03 februarie 2022 - 12:30, said:


Mare mulțumesc pentru explicație, acum am înțeles de ce trebuie placat cu aluminiu PVC-ul, ca să nu se deformeze. Mi se părea o suprapunere nejustificată de materiale inerte, nu ca lemnul.
nu-i neapărată nevoie sa plachezi PVC cu aluminiu,ridici prețul și nu știu cît îl ajuta ( dimensional) ,la lemn e foarte bine ( protejează lacul la exterior)

#227
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Am si eu o problema la tamplaria pvc cu profile veka si cu feronerie roto. Am cautat si nu am reusit sa gasesc schema de montaj la balamalele oscilobatante de ferestre sa stiu la cati mm de marginea de interior a profilului de toc ar trebui sa fie montata balamaua. Multumesc anticipat pentru ajutor.

#228
exzeus

exzeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.01.2007

View PostTimplarualin, on 03 februarie 2022 - 13:33, said:

nu-i neapărată nevoie sa plachezi PVC cu aluminiu,ridici prețul și nu știu cît îl ajuta ( dimensional) ,la lemn e foarte bine ( protejează lacul la exterior)
Chiar crezi ca lacul de exterior protejează bine lemnul? Am vazut ca majoritatea finiseaza cu lacuri pe bază de apă. Dacă apa a fost solvent și s-a evaporta la uscarea finisajului, fii sigur ca apa va fi solvent pe mai departe. Plus chimicalele care trebuie adăugate ca să faci lacul pe bază de apă să capete duritate. Mă ocup de lemn și recomand ulei, pe lemn ori lac poliuretanic. E drept că și uleiul bun destinat exteriorului este tot Waterbase, însă e o diferența foarte mare dacă ne referim la un finisaj care se absoarbe în fibra lemnului sau face peliculă pe suprafață. Refinisarea uleiului este pistol cu apă, refinisarea unei suprafețe cu lac este cumplit de dificilă, partea cu curățarea.

#229
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postexzeus, on 03 februarie 2022 - 14:28, said:


Chiar crezi ca lacul de exterior protejează bine lemnul? Am vazut ca majoritatea finiseaza cu lacuri pe bază de apă. Dacă apa a fost solvent și s-a evaporta la uscarea finisajului, fii sigur ca apa va fi solvent pe mai departe. Plus chimicalele care trebuie adăugate ca să faci lacul pe bază de apă să capete duritate. Mă ocup de lemn și recomand ulei, pe lemn ori lac poliuretanic. E drept că și uleiul bun destinat exteriorului este tot Waterbase, însă e o diferența foarte mare dacă ne referim la un finisaj care se absoarbe în fibra lemnului sau face peliculă pe suprafață. Refinisarea uleiului este pistol cu apă, refinisarea unei suprafețe cu lac este cumplit de dificilă, partea cu curățarea.
te contrazic, lacurile pe baza de apa Sint foarte bune( știu ce vorbesc ,am lucrat destul ) ,dar nu-i doar lacul( e baitul,apoi grundul iar la urma lacul,cu finisările de rigoare),+ că mai are un mare avantaj E ELASTIC

#230
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostBottecchia, on 03 februarie 2022 - 13:12, said:

? nu vad vre-un tabel

Attached Files



#231
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

View PostGPal, on 03 februarie 2022 - 16:15, said:

Lasa, nu pot sa deschid nici pdf-ul. Apare Nu aveţi permisiunea de a vizualiza acest ataşament.
Credeam ca stie cineva, dar daca nu stie, sau nu are chef nimeni sa spuna, nu conteaza. Oricum daca vedeam niste parametrii de la Planistar, probabil ca nu ii intelegeam.

#232
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmarius_optimist, on 03 februarie 2022 - 13:35, said:

...sa stiu la cati mm de marginea de interior a profilului de toc ar trebui sa fie montata balamaua. Multumesc anticipat pentru ajutor.
Se folosesc șabloane pentru montajul balamalelor, cred că la 18 mm. De ce vrei să știi?

#233
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View Postexzeus, on 03 februarie 2022 - 14:28, said:

Chiar crezi ca lacul de exterior protejează bine lemnul?

Nu, nu crede, de asta spune realitatea in citatul de mai jos

View PostTimplarualin, on 03 februarie 2022 - 13:33, said:

nu-i neapărată nevoie sa plachezi PVC cu aluminiu,ridici prețul și nu știu cît îl ajuta ( dimensional) ,la lemn e foarte bine ( protejează lacul la exterior)

Adica, te contrazice, ca lacul protejeaza lemnul, dar si lacul trebuie protejat, deci lacul nu protejeaza bine lemnul. Asta depinde si de zona si de expunerea tamplariei la soare si intemperii. Acelasi lucru il cred si eu, la pvc nu este nevoie de placare, la lemn da, este nevoie, pentru ca lacul nu protejeaza bine indiferent cat de smecher si scump este.

Lacul protejeaza ce urmeaza dupa el, daca el are nevoie de protectie atunci celelalte componente ale finisajului sunt mai putin importante. La tot ce tine de tamplaria exterioara este importanta ultima parte a finisajului, inclusiv la feronerie. Unul dintre marii producatori de feronerie se lauda cu super strat final. Eu ii cred, colegul bogumilandia nu cred ca ii crede, dar eu sunt in Arad si colegul Bogu’ este la constanta (el are apa sarata in apropiere, multa). Producatorul respectiv are feronerie dedicata pentru zone cu apa sarata, costa cel putin dublu. Apropo, din ce stiu eu feroneria internorm este produsa de winkhaus. Internorm nu produce feronerie, cred ca nu produce nici profile. Cu toate acestea este unul dintre cei mai mari furnizori de produse si servicii in domeniul tamplariei termoizolante (ferestre si usi) din europa, cel putin.

Altfel, nu, tu  nu compari mere cu pere. Compari mere cu pere, cu prune, caise, piersici si alte fructe.

#234
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View PostBottecchia, on 03 februarie 2022 - 11:00, said:

Imi puteti spune si mie daca geamul asta situat spre sud 4.4.2 Lowe - F6 - 4S 6 (52) Argon Warm Edge negru imi va mai aduce aport solar pt incalzire pe timp de iarna?
Care ar fi diferenta dintre un geam normal, fara 4S si asta...cam cate procente de caldura mai permite sa intre, sau vara cat din caldura blocheaza. E vorba de un geam mare, de 2330 lungime x 1930 h
O sa pun si rulou la el, mai mult pentru intimitate

Caldura planistar sun permite cam la fel ca si 4s, lumina permite mai multa, ca un low-e. Dar daca pui rulou 4s de ce mai pui?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate