Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#199
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Din punctul meu de vedere toate produsele din ofertele tale sunt la fel calitativ. Ai trei oferte cu produs madrugada si una de la barrier, poate greenevolution sa fie un pic inferior celorlalte, dar nu vei simti niciodata diferenta. As alege-o pe cea mai ieftina, dar as cere solbancuri sub ferestre.

#200
sofo_bogdy

sofo_bogdy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.09.2017
Mulțumesc! Care ar fi avantajul solbancului?

#201
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Faciliteaza montarea corecta a glafurilor (pervaze daca vrei). Are si dezavantaje, cand ferestrele sunt prea mici mai ia si el 30mm din fereastra.

#202
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Cred ca aici trebuie postata intrebarea mea despre: Banda etansare interior… Mai are sens a fi montata in conditiile in care nu a fost montata si la exterior? Aveti recomandari cei care ati montat sau cei care montati? Daca am postat anterior gresit, in alt topic ce nu facea obiectul, acceptati-mi va rog scuzele...

Edited by anyidyoulike, 26 January 2022 - 16:15.


#203
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Multumesc de ajutor Conu71, am primit raspunsuri profesioniste la intrebarile pe care le aveam legat de proprietatile termopanelor, un om de ajutor il recomand cu incredere.

#204
wagnerhouse

wagnerhouse

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.04.2021
Buna ziua!

Am solicitat o oferta pentru un apartament cu 3 camere la ultimul etaj, la 4, cu orientare spre NORD- EST-EST si bugetul alocat de care dispuneam era 2000 euro. Oferta actuala este 2700. Ce parere aveti? Merita aceasta oferta? Sa mai caut oferte sau in banii astia nu prea am ce spera?

Ma gandeam ca sa renunt la cele 2 tripane de la baie (360euro) deocamdata, dar ajung la un buget necesar de 2350. Ce parere aveti, ce as putea sa modific aici care ar infuenta pretul, dar care sa nu influenteze foarte tare negativ calitatea. Ajuta daca renunt la tripanul de 48 si sa trec la unul de 44 sau chiar 40? In loc de sticla Lowe de 6 sa trec la 4mm, iar cea de SUN sa o trec tot la Low-e de 4mm? OAre va influenta pozitiv pretul fara sa afecteze prea tare pretul?

wagner.house @ yahoo .com este emailul meu (cu spatiu sa nu indexeze google :) ). Am remarcat experienta pe care o aveti si as aprecia mult daca m-ati ajuta sa iau o decizie raport pret-calitate buna! Orice parere este bine venita

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   101.46K   30 downloads
  • Attached File  2.jpeg   162.18K   26 downloads
  • Attached File  3.jpeg   191.12K   23 downloads
  • Attached File  4.jpeg   142.15K   19 downloads
  • Attached File  5.jpeg   188.19K   18 downloads


#205
gontza

gontza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.03.2012
Va salut dragi colegi. Am nevoie de putin ajutor din partea dv. Recent am cumparat un apartament pe care urmeaza sa il renovez complet. Am ajuns in punctul in care ma informez despre tamplarie, dapt pt care sunt foarte mult in ceata. Din ce am citit pe forum,sunt foarte multe variante si firme,tocmai de aceea apelez la ajutorul dv. Apartamentul este situat la parter si orientat catre Nord. Sunt 3 ferestre, Bucatarie 145x145 , sufragerie 205x145 si dormitor 145x145. Eu sunt din Craiova,asa ca daca aveti vreo recomandare cu privire la o firma anume, cu drag o accept. As dori niste ferestre de calitate, stiu ca in oras sunt cei de la Qfort dar...nu sunt prea incantat, sunt convins ca exista si variante mai bune. Va multumesc anticipat si toate cele bune

#206
eyrry

eyrry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.10.2010
Salut, am primit o oferta pe termopane Salamander bluevolution 92.
Unde ar fi bine sa se facă montajul.
Zidăria e de 25 tencuiala interior și exterior și va veni izolație termică de 15 .


#207
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 eyrry, on 30 ianuarie 2022 - 23:37, said:

Salut, am primit o oferta pe termopane Salamander bluevolution 92.
Unde ar fi bine sa se facă montajul.
Zidăria e de 25 tencuiala interior și exterior și va veni izolație termică de 15 .
dacă e tencuită și interior și exterior ,mai ales daca e dreaptă și în cumpănă ,avind un vedere că izolezi cu 15 atunci recomand la marginea zidului dinspre exterior, astfel izolația sa calce pe profil( minim un cm)

#208
wagnerhouse

wagnerhouse

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.04.2021
Revin cu o a doua ofertă, pe profil Rehau Synego 80, cu tripan de 44, Low-e 4 - F4 - Low-e 4.
Nu are baghetă caldă, deși îmi doream, deoarece depasesc bugetul

Ce părere aveți de profil, sticla,feronerie? Îmi scapă ceva? Ce ar trebui ajustat?

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   75.65K   20 downloads
  • Attached File  2.jpeg   84.21K   14 downloads
  • Attached File  3.jpeg   106.26K   12 downloads
  • Attached File  4.jpeg   123.53K   12 downloads
  • Attached File  5.jpeg   53.63K   17 downloads


#209
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Diferentele intre oferte nu sunt chiar de 500 de euro, dar nici foarte departe nu pot fi. Calitatea sticlei de la ADF, plus we, plus ahs de la feronerie, plus cele doua ferestre ofertate pe un profil inferior,      plus, plus armaturi de 1,5mm in tocuri, adunate pot face cateva sute de euro bune. Bine, ofertele difera semnificativ din moment ce nu avem we, ahs si calitatea pachetului de geam este incerta si armaturi de 1,5mm in tocuri. Synego are in plus doar o deschidere care la Adf nu exista (costa si aia bani dar nu atatia).

Ai nevoie de ahs? -Dpmdv nu. Ai nevoie de we? -Nu neaparat, e bun dar trebuie platit. Sunt ok cele doua ferestre pe economie? Da. - ai nevoie de o deschidere in plus Nu stiu, in principiu nu, practic este posibil sa ai nevoie, vezi tu mai tarziu. Ai nevoie de armaturi de 2mm in tocuri? -In principiu nu, avand in vedere culoarea si dimensiunile.

Acuma, daca te intereseaza si parerea mea, pentru buget de 2000 de euro, Gealan S8000 este un produs care poate oferi performante si pret (atat, sa nu fie produs la Motru, Gorj cred), euro 70 de la rehau la fel, salamander bluevolution 73 la fel. Poti reduce chiar oferta celor cu synego (prin folosirea cercevelelor de fereastra la usile de balcon) si prin renuntarea la o deschidere.

#210
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Scuze, mai este ceva, pachetul de geam de 44 vs 48mm, desi synego permite pachet de 50mm (eu asa ofertez dar sunt la Arad), oferta pe synego este inferioara si din acest punct de vedere. Conteaza? - Nu foarte mult, dar da, conteaza.

#211
bogdantudor15

bogdantudor15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2018
Salut,

Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat doua?

Trebuie sa inlocuiesc geamul de la balcon, si am cerut aceasta oferta.

Cum vi se pare?

Attached Files



#212
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 bogdantudor15, on 01 februarie 2022 - 16:58, said:

Salut,

Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat doua?

Trebuie sa inlocuiesc geamul de la balcon, si am cerut aceasta oferta.

Cum vi se pare?

- minte grav cu termenul de livrare.e cel putin dublu
- garantia aia e wou
- solutia de imbinare intre rame e gresita.chiar si producatorul recomanda "imbinare ascunsa <1400mm", iar tu ai inaltimea de 1570mm.eu, personal, nici la H-1000 n-as folosi

eu cred ca trebuie sa cauti pe cineva mai priceput

#213
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu minte, in 15 zile lucratoare se pot monta unele produse, 12 ani este specificat clar “la profil” (mi se pare chiar putin pentru un profil cum se vrea a fi Salamander), iar imbinarea depaseste usor limita maxima, din punctul meu de vedere nu este mare tragedie.

Tragedie este ca are profil md si doua sticle, tot tragedie este ca balconul o sa fie relativ curat doar daca ploua afara.

#214
wagnerhouse

wagnerhouse

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.04.2021
Salutare,

Revin cu oferta actualizata! La ea am si plase si pervaze. E ajustata la cotele masurate de mine. Trebuie sa vina si de la acea firma sa verifice personal masuratorlle. La baie eu am ales termopane simple doarece oricum intotdeauna sunt mai mult timp deschise, rabatate. Referitor la feronerie, dupa masuratori voi solicita feronerie de 2mm la toc. E necesara armatura rectangulara sau e ok asa in U la cercevea? Ar mai fi ceva de luat in considerare?
Spuneati ca e un profil inferior celui Salamander 76....dar am observat ca are un coeficient termic mai bun si e de clasa A. Din ce punct de vedere e inferior?

Multumesc mult pentru orice informatie si ajutor!

Observ ca nu a mentionat de drenaj sau picuratori la exterior...oare nu are sau nu este nevoie?

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 02 February 2022 - 00:20.


#215
bogdantudor15

bogdantudor15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.05.2018

 bogdantudor15, on 01 februarie 2022 - 16:58, said:

Salut,

Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat doua?

Trebuie sa inlocuiesc geamul de la balcon, si am cerut aceasta oferta.

Cum vi se pare?

Revin si cu o rugaminte catre colegii de forum. Ma puteti ghida catre 2-3 firme care sa ma ajute sa gasesc solutia optima pentru aceste geamuri?

#216
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Contează orașul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate