Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1757 replies to this topic

#253
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 07 februarie 2022 - 20:58, said:


In principiu e ok, in plus, poate cele trei sticle de 6mm de la usa 1, in minus, profilul AD de la usile 6 si 10, dar nu le vad ca fiind probleme mari. Din cele trei sticle de 6mm poate ramane doar cea de la exterior de 6 iar celelalte de 4mm, iar profilul AD de la usi nu conteaza asa de mult, cat timp usile sunt cu prag de aluminiu pierderile cele mai mari vor fi pe la prag, important este ca s-a folosit tocul de usa. Interesanta este partea cu armaturile, destul de bine gestionata situatia.
cu cotele alea (2200/1000 ) feronerie fereastră? Cu tripan?  Ți se pare ok?

#254
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 12.08.2020
Da, am facut si mai mari, 2300,2350, e adevarat, la latime nu am ajuns la 1000, doar in jur de 900. Cu ale mele nu am probleme, dar sunt folosite exclusiv ca si ferestre nu ca si usi. Sigur, nu recomand, dar daca nu se poate altfel, facem cum se poate.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 08 February 2022 - 08:07.


#255
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004

View Postpyngi, on 07 februarie 2022 - 14:59, said:

..........

P.S. daca e grav si mult de povestit, ii las lui Conu71 nr. de telefon. Daca nu, nu-l stresez suplimentar.


nu este foarte grav ce i acolo si nici nu ma stresezi:))) astept nr de telefon in pm.

#256
pyngi

pyngi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2008
@ Conu71: Mulțumesc. Mai aștept o ofertă, o atașez și pe aceea și apoi merge mesajul cu nr. de telefon 🙏😀

@Timplarualin: nu vor fi de 1000... vocea blonda așa le-a făcut, dar studiez problema. Cât ar fi ideal? 800-850 e ok?

Edited by pyngi, 09 February 2022 - 22:56.


#257
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

View Postpyngi, on 09 februarie 2022 - 22:51, said:

@ Conu71: Mulțumesc. Mai aștept o ofertă, o atașez și pe aceea și apoi merge mesajul cu nr. de telefon 🙏😀

@Timplarualin: nu vor fi de 1000... vocea blonda așa le-a făcut, dar studiez problema. Cât ar fi ideal? 800-850 e ok?
dacă se folosesc ca și ferestre e ok 800-850,alta varianta ar fi sa le faci osciloculisante ,atunci poți să le lași așa( dar sa nu uite să pună un profil de compensare sub  toc pt a nu avea probleme la șină)

Edited by Timplarualin, 10 February 2022 - 16:32.


#258
luana_lu

luana_lu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.02.2022
Buna tuturor ,

Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu o problema care imi da ceva batai de cap, respectiv renovarea casei unde am crescut, casa construita in 1940.
Provocarea cea mai mare vine la cele 3 usi, care au 2,5m inaltime si sunt compuse din 2 sau 3 parti , rezultand cca 12mp de usi .
Initial, am  inceput cu o oferta de lemn-aluminiu la Internorm (doar pentru geamuri) si am simtit ca trebuie sa fug cat mai repede. Am continuat cu o oferta de la Reynaers SL 38, pe care inca nu am primit-o.
Evident, camerele sunt inalte(3m) si izolatia exterioara si interioara urmeaza sa fie facute. Oferta de tamplarie de lemn de stejar pe care am primit-o a fost si ea de speriat, cca 19.000Eur.
Acum, am in vedere si Salamander insa stiu ca problema mare ramane tot la usi, care sunt foarte inalte. Totodata, as vrea si un profil care sa se incadreze in parametrii de la Casa Eficienta Energetic (rezistența termică 0,77 ). O alta problema ar fi si estetica, nu as vrea sa am niste usi care sa arate ieftin, ar strica fata imobilului in totalitate.

Multumesc anticipat pentru ajutor tuturor !

#259
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

View Postluana_lu, on 10 februarie 2022 - 20:37, said:

Buna tuturor ,

Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu o problema care imi da ceva batai de cap, respectiv renovarea casei unde am crescut, casa construita in 1940.
Provocarea cea mai mare vine la cele 3 usi, care au 2,5m inaltime si sunt compuse din 2 sau 3 parti , rezultand cca 12mp de usi .
Initial, am  inceput cu o oferta de lemn-aluminiu la Internorm (doar pentru geamuri) si am simtit ca trebuie sa fug cat mai repede. Am continuat cu o oferta de la Reynaers SL 38, pe care inca nu am primit-o.
Evident, camerele sunt inalte(3m) si izolatia exterioara si interioara urmeaza sa fie facute. Oferta de tamplarie de lemn de stejar pe care am primit-o a fost si ea de speriat, cca 19.000Eur.
Acum, am in vedere si Salamander insa stiu ca problema mare ramane tot la usi, care sunt foarte inalte. Totodata, as vrea si un profil care sa se incadreze in parametrii de la Casa Eficienta Energetic (rezistența termică 0,77 ). O alta problema ar fi si estetica, nu as vrea sa am niste usi care sa arate ieftin, ar strica fata imobilului in totalitate.

Multumesc anticipat pentru ajutor tuturor !
una din soluții ar fi sa pui luminatoare,sau să folosești profile de ranforsare statice, depinde de ce vrei sa faci sau ce pretenții ai,un model îți prezin eu

Attached Files



#260
luana_lu

luana_lu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.02.2022
Multumesc pentru sugestie, doua din cele 3 usi oricum au luminatoare de cca 30cm  inaltime. Problema e ca as vrea o tamplarie finuta, cu forme mai rotunjite :) E o casa de tip boieresc , nu pot sa montez orice tamplarie, asa cum am mai spus. Am vazut si usile din material compozit care arata bine, insa nu sunt 100% sigura ca ma incadrez in bugetul propus :) Si nici nu vreau sa mi se lase usile de Pvc(daca ar fi sa aleg aceasta optiune) pentru ca sunt prea grele in urmatoarele luni. Acum, nici amestecarea materialelor de la tamplarie (aluminiu si compozit) nu mi se pare o idee prea buna.

#261
pyngi

pyngi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2008
Salutare.

90% m-am decis să mă duc pe această ofertă cu profile Kömmerling 88 MD.
Nu e nimic bătut în cuie în ceea ce privește deschiderile, mărimi etc. Aștept idei, păreri despre ofertă.
Mulțumesc

Attached Files



#262
pyngi

pyngi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2008
Multumesc lui conu71 pentru apelul de 45 de minute (in care mi-am notat 2 pagini A4 de sfaturi in legatura cu ofertele mele) Posted Image Am primit informatii pretioase referitoare la unele lucruri de care nu mi-as fi dat seama si altele de care mi-as fi dat seama ulterior, cand era prea tarziu. Apelati cu incredere!

P.S. Cum zicea un coleg pe forum: pix, foaie (mai multe chiar), casti, o incapere linistita :)

Edited by pyngi, 11 February 2022 - 15:25.


#263
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 12.08.2020
Eu nu stiu ce puteai scrie pe doua A4 si nici ce sa vorbesti 45 de minute despre cele doua oferte.

Pentru mine lucrurile sunt simple, in afara de faptul ca pe a doua oferta lipseste o usa (se vede si la suprafata si la nr-ul de bucati) si ca majoritatea extensiilor puteau fi la fel ca si cele de la usa culisanta (albe), eu nu vad nimic in plus. Sigur si problema ridicata de colegul Tamplarualin, fereastra aia ar fi bine sa fie un pic mai mica pe latime.

View PostTimplarualin, on 10 februarie 2022 - 22:04, said:

un model îți prezin eu

Frumos model, nu te superi daca ma inspir nu? Nu ca nu as fi propus cerceveaua fixa, dar la usi nu m-am gandit niciodata sa o propun.

#264
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 11 februarie 2022 - 22:13, said:

Eu nu stiu ce puteai scrie pe doua A4 si nici ce sa vorbesti 45 de minute despre cele doua oferte.

Pentru mine lucrurile sunt simple, in afara de faptul ca pe a doua oferta lipseste o usa (se vede si la suprafata si la nr-ul de bucati) si ca majoritatea extensiilor puteau fi la fel ca si cele de la usa culisanta (albe), eu nu vad nimic in plus. Sigur si problema ridicata de colegul Tamplarualin, fereastra aia ar fi bine sa fie un pic mai mica pe latime.



Frumos model, nu te superi daca ma inspir nu? Nu ca nu as fi propus cerceveaua fixa, dar la usi nu m-am gandit niciodata sa o propun.
mai am idei de astea🤔😁,se mai întâmplă 🤣🤣

#265
sHOME

sHOME

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2022
Salutare tuturor.

Sunt nou pe forum si din pacate nu pot atasa oferta.

Este vorba de tamplarie PVC profil veka de 82 cu pachet geam tripan de 44 LowE solar4-Float4-LowE4.
Daca ma puteti ajuta sa imbunatatesc configuratia si sa reduc pretul v-as fi recunoscător.

Las si o adresa de mail ......... 09 @yahoo.com

Edited by conu71, 16 February 2022 - 11:07.
editare adresa mail


#266
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004

View PostsHOME, on 15 februarie 2022 - 20:28, said:

Salutare tuturor.
.......


ti am trimis mail.

#267
dumitrascu_alex

dumitrascu_alex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2021
Salutare. Si eu sunt nou pe forum si am citit cu interes acest topic. Vreau sa imi pun tamplarie la un apartament. E vorba de 3 bucati de aprox (1350*1750) l*h. Am cateva oferte dar nu sunt sigur la ce sa ma uit avand in vedere cate variabile sunt. As aprecia mult sa luam legatura. Nu stiu exact daca este ok dar las aici un mail:............... alex (at) gmail (punct) com . Mersi mult!

Edited by conu71, 16 February 2022 - 19:53.
adresa mail


#268
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
am trimis mail

#269
rapzap

rapzap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2007
Multumesc conu71!

M-a sunat foarte prompt, m-a lamurit si recomand cu caldura sa apelati la el.
Direct la problema pentru alegerea celei mai bune optiuni.

#270
mariusovidiu69

mariusovidiu69

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2022
Buna seara,
Conu71, ma poti ajuta cu un sfat pentru alegerea unor termopane corecte pret/ calitate? Am doua oferte - una de la Veka pentru profil Softline 82 MD, geam de 52 mm, feronerie Maco si una de la Salamander pentru  blueEvolution 82, geam de 44mm, feronerie RotoNX .  Nu ma pricep la termopane, dar tare doresc sa fac o alegere corecta!
  Intrucat sunt nou intrat pe acest forum nu am voie sa postez mesaje in privat. Las mail cu rugamintea sa il stergi ulterior.

Edited by althea, 21 February 2022 - 05:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate