Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor
 Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19888 replies to this topic

#8623
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 22.05.2019
Salutare , referitor la completarea necesarului de energie electrică (cu termocentrale) , foarte posibil si logic să aveți dreptate , doar că , mă gândesc la mediu și tot ce ne înconjoară și.....se alege praful din cauza omenirii . Ca să rezolvăm problema (dar,oricum este prea târziu, suntem cu "piciorul pe accelerație și doar ne gândim să luăm piciorul,în nici un caz să frânăm !) , ar trebui să.....ne omorâm toți , noi , suntem ca lăcustele (dar și ele au rol...sunt mâncate de păsări ) . Corect ar fi....dacă tot îmi pasă și scriu la alții , să întrerup tot confortul și să nu mai consum ce-mi place să trăiesc în pădure..... , nu pot , dar măcar , nu am automobil , arunc foarte puțin si folosesc la maxim tot cea ce am (sau donez) .
Scuze de offtopic și revenind la el , eu sunt de pe la sfârșitul lui Septembrie (din păcate,atunci am aflat de posibilitatea portării) la Hidroelectrica (venind de la Enel) , și de atunci , a trebuit să conving două "babe" 😁(mama și soacra) să se porteze la Hidroelectrica (ele fiind la Enel și CEZ)....fără șanse de reușită . Ce vreau să spun , este că , sunt încă foarte multe persoane , care nu știu , nu vor , nu au cunoștințele minime (pentru portare) să facă acest pas . Deci Enel-ul si alți au pierderi , dar nu să închidă "prăvălia" , deci , vor "supraviețui" . Iar cu facturile , nu cred că ar trebui să dezbatem atât de mult această problemă (personal nu o consider o problemă majoră...asta este,vor veni,nu este nimic gratis😁) , dacă nu ne convine , de ce nu trecem înapoi la Enel (sau X) ? , că au facturile trimise la timp și dacă nu ai plătit-o....foarte rapid îți închide "robinetul" . Eu zic să profităm de aceste momente (cât va mai dura) , pentru că sunt cele mai mici prețuri la energie de pe piața din România . Este adevărat că noi suntem români și ne place "cu bățul în gard" , ne place "să moară capra vecinului" , chiar dacă ai un avantaj , tot să cauți probleme......în loc să facem ceva constructiv și să fim unul pentru altul !
O zi frumoasă la toți !

#8624
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.02.2008

 mihnic2003, on 24 noiembrie 2022 - 10:35, said:

Acum juma’ de ora am dat autocitirea si am primit si mesaj de confirmare pe eMail.

Si eu am dat pe la ora 9, s-a si confirmat.

#8625
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,810
  • Înscris: 07.02.2003
Am incercat si eu, merge sa dai index fara probleme din perspectiva aplicatiei insa baza de date e tot aia veche, deci contorul meu instalat acu o luna si jumanate tot nu apare deci... nema index :) Noroc ca trimite el automat la distribuitor.

#8626
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
A fost o stire la protv cu privire la modificarile legii. Cei cu peste 300kWh care sunt acum la HE vor plati pretul din contract sau 1,3 lei ?

Attached File  prot.jpg   130.75K   74 downloads

#8627
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

 MembruAnonim, on 24 noiembrie 2022 - 13:29, said:

A fost o stire la protv cu privire la modificarile legii. Cei cu peste 300kWh care sunt acum la HE vor plati pretul din contract sau 1,3 lei ?

prot.jpg
. Prețul din contract

#8628
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
In poza de mai sus scrie 1,3 lei indiferent de pretul din contract negociat cu furnizorul.

#8629
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014
In OUG e prevazut clar: dacă tariful din contract e mai mic decât plafonul maxim de preț stabilit, atunci se aplica prețul din contract. PRO TV dezinformează, efectiv nu cunoaste conținutul OUG

Nu am posibilitatea de a susține ,,teoria”mea prin postarea unui link

Edited by jeff48, 24 November 2022 - 13:45.


#8630
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 24.09.2009
Pro-tv este varza, ca toate televiziunile…Se aplica pretul din contract. In cazul in care pretul din contract este mai mare decat cel plafonat, se aplica pretul plafonat adica 1,30 lei.

#8631
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 Cr1spy, on 23 noiembrie 2022 - 23:18, said:

Ar fi frumos sa fie asa. Oricum, aveam de gand sa-l invat si sa trimita mail-uri, dar nu pot face asta prea curand, asta-i problema.


Da, am vazut ca ai scris, chiar daca era in interiorul mesajului. Multumesc frumos.
ORDIN nr. 235/2019 pentru aprobarea Regulamentului de furnizare a energiei electrice la clienţii finali art.51 (...) la solicitarea clientului final, transmisă în scris sau electronic, furnizorul asigură schimbarea modalităţii de transmitere, fără a fi necesară încheierea unui act adiţional la contract.

---------------------

Se pare ca pe 1 dec se rezolva si cu facturile - noul termen este de 1 decembrie 2022. - https://alba24.ro/hi...ate-953418.html

#8632
agarth

agarth

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2022

 jeff48, on 24 noiembrie 2022 - 13:44, said:

In OUG e prevazut clar: dacă tariful din contract e mai mic decât plafonul maxim de preț stabilit, atunci se aplica prețul din contract. PRO TV dezinformează, efectiv nu cunoaste conținutul OUG

Nu am posibilitatea de a susține ,,teoria”mea prin postarea unui link
E clar ca e pretul din contract, intrebarea e, cum va fi in 2023? Toti vor plati 1.3 lei, indifernet de furnizor?

#8633
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 MembruAnonim, on 24 noiembrie 2022 - 13:29, said:

A fost o stire la protv cu privire la modificarile legii. Cei cu peste 300kWh care sunt acum la HE vor plati pretul din contract sau 1,3 lei ?
Pe legislația actuală în vigoare nu există plafon de 1.3 RON / kWh. Pe legislația actuală în vigoare prețul plătit de cei cu peste 300 kWh în 2021 este minimul dintre prețul contractual și prețul conform Art 5.

Când o să intre în vigoare plafonarea cu 1.3 RON / kWh o să vedem atunci cum au implementat această plafonare în practică. Posibil, probabil că va fi minimul dintre prețul contractual, prețul conform Art 5 și 1.3 RON / kWh. Dar până când nu apare în Monitorul Oficial sunt doar speculații...

Edited by tavitu, 24 November 2022 - 14:21.


#8634
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 24.09.2009
Termenul este estimat. Avand in vedere ca estimarea este pe 1decembrie, ne dam seama cat de seriosi sunt…acesti bugetari. Nu mai pun la socoteala zilele libere si sarbatorile.

#8635
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014
Tariful plafonat la 1,3 lei va fi aplicat începând de la 01.01.2022; tarif care va înlocui tarifele mizerabile de 4, 5, 6,7 lei/kwh din contractele abonatilor casnici cu alți furnizori decât Hidroelectrica, in cazul in care depășesc un consum de 255kwh/luna sau 300 kwh/luna. Abonatii casnici care au consumul de la 256 pana la 300 , vor plăti pt. fiecare kwh 1,3 lei. De la 301 in sus tot consumul la 1,3 lei. Prezentul tarif Hidroelectrica nu se va modifica pana la expirarea contractelor. Anul viitor poate aduce însă tarife mai mari și la Hidroelectrica pt. cei care vor încheia noi contracte sau pt. cei cărora le expira contractul cu tariful care e valabil pana la 31.12.2022

Edited by jeff48, 24 November 2022 - 14:46.


#8636
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 22.05.2019
Dacă Hidroelectrica va creste tarifele (după 01.01.2023) , vom vedea (presupun) la colegii care le expiră comtractele din Ianuarie încolo .

#8637
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010

 andreic, on 24 noiembrie 2022 - 13:24, said:

Am incercat si eu, merge sa dai index fara probleme din perspectiva aplicatiei insa baza de date e tot aia veche, deci contorul meu instalat acu o luna si jumanate tot nu apare deci... nema index :) Noroc ca trimite el automat la distribuitor.

Am trimis mail unei angajate de la hidro, poate ma ajută cu modificarea indexului la contor. La mine este in continuare mai mare, teoretic l-as putea introduce cu seria veche si apoi să corecteze diatribuitorul ca si luna trecută.

#8638
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

 Printdivision, on 24 noiembrie 2022 - 16:18, said:

Dacă Hidroelectrica va creste tarifele (după 01.01.2023) , vom vedea (presupun) la colegii care le expiră comtractele din Ianuarie încolo .
Bineinteles și nu numai. Și pe site-ul de contractare Hidroelectrica se va afișa tariful nou daca va  creste tariful. Posibil sa rămână același tarif și in 2023.  Vom vedea ce se va întâmpla. Oricum Hidroelectrica va avea cea mai buna oferta de tarif și in continuare

#8639
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 Printdivision, on 24 noiembrie 2022 - 16:18, said:

Dacă Hidroelectrica va creste tarifele (după 01.01.2023) , vom vedea (presupun) la colegii care le expiră comtractele din Ianuarie încolo .

Partea sensibila este ca vad in mass-media ca nu mai contracteaza:

Se acceptă clienți noi, dar contractarea este blocată - deci nu mai poti contracta pe numele altuia sa prinzi inca 12 luni

”cel mai bun preț de pe piață”, despre care vorbea directorul companiei de stat, Bogdan Badea, poate însemna o creștere a tarifului chiar și cu un leu.

Presiunile multinaționalelor au avut efect ...

etc

nu pot posta link dar sunt curios daca asa stau lucrurile

#8640
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

 Sinmbad, on 24 noiembrie 2022 - 16:56, said:



Partea sensibila este ca vad in mass-media ca nu mai contracteaza:

Se acceptă clienți noi, dar contractarea este blocată - deci nu mai poti contracta pe numele altuia sa prinzi inca 12 luni

”cel mai bun preț de pe piață”, despre care vorbea directorul companiei de stat, Bogdan Badea, poate însemna o creștere a tarifului chiar și cu un leu.

Presiunile multinaționalelor au avut efect ...

etc

nu pot posta link dar sunt curios daca asa stau lucrurile
Cum sa crească tariful cu 1 leu la Hidroelectrica începând din 2023 dacă tariful plafonat va fi de 1,3leikwh? Deci după judecată ta tariful/ kwh va fi de 1,7- 1,8 lei / kwh. E o aberație!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate