Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19854 replies to this topic

#19747
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 16.01.2023

View Postanimi, on 22 aprilie 2024 - 16:44, said:


Am primit de la ANPC: 'In ceea-ce priveste, nerespectarea timpilor de raspuns a operatorului economic, la sesizirile
formulate in sensul dat de dvs. rezolutionam de asemenea, reclamatia dvs. ca fiind,
INTEMEIATA'
Trebuie sa cer eu de la HE sa calculeze compensatiile datorate?

Nu, se efectuează tot calculul din proprie inițiativă a furnizorului dar te sfătuiesc să faci calculul in Excel cu funcția working days, de obicei vor da puțin peste tine ca sa nu-i reclami iarăși.

View PostGraa, on 22 aprilie 2024 - 23:11, said:



Da, este recomandat să-ți faci cont la distribuitorul zonal pentru a verifica dacă indexul autocitit a fost transmis acolo la sfarsitul lunii.
Se pare că dacă distribuitorul invalideaza indexul autocitit, Hidroelectrica va trece pe facturat cu indecși estimati, care pot fi mult mai mari decât cei reali.
Dacă nu apar indecsii, faci reclamație cu poza la contor.

În cazul în care alegi să nu transmiți lunar indexul autocitit, valoarea facturii va fi calculată luând în considerare fie un index citit de către operatorul de distribuție, fie un index estimat, pe baza convenției de consum.

Convenția de consum poate fi oricând modificată la 1 kWh pe luna. Eu de când am semnat contractul am pus 5kwh per luna.

În felul asta HE se ferește ca dracul de tămâie sa estimeze.

Edited by Sterone, 23 April 2024 - 02:31.


#19748
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 27.04.2014
Am primit factura pe martie și pe e-mail. Factura OK, consum de peste 300kwh la tariful final de 0,8059 lei/kwh, la tariful de 0,25 lei/kwh energia activa. Incepand cu factura pe luna aprilie tariful final va fi de aproape 0,84lei/kwh ca urmare ca si subsemnatul va plăti 0,28lei/ kwh energia activa, conform noului contract cu HE. Aparțin DEER TN

#19749
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.02.2008

View PostGraa, on 22 aprilie 2024 - 23:11, said:

Da, este recomandat să-ți faci cont la distribuitorul zonal pentru a verifica dacă indexul autocitit a fost transmis acolo la sfarsitul lunii.
Se pare că dacă distribuitorul invalideaza indexul autocitit, Hidroelectrica va trece pe facturat cu indecși estimati, care pot fi mult mai mari decât cei reali.
Dacă nu apar indecsii, faci reclamație cu poza la contor.

Am avut 50 kw autocitit iar distribuitorul mi-a pus inca 50, ca sa fie complet....

#19750
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 16.01.2023
@petrepescarul, pun aici poate mai trebuie cuiva:

ORDIN 83/2021 privind aprobarea Standardului de performanță pentru activitatea de furnizare a energiei electrice/gazelor naturale - MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 670/7.VII.2021 "IC4 — timpul de răspuns la o solicitare referitoare la o factură emisă - 5 zile lucrătoare - 100 lei, la care se adaugă 50 lei pentru fiecare zi de întârziere, începând cu a doua zi de întârziere"

https://legislatie.j...Document/249436

Cererea catre HE o intemeiezi in baza preved. REGULAMENT din 3 februarie 2023 de furnizare a energiei electrice la clientii finali

Art. 37-Furnizorii au obligatia: c) să pună la dispozitia clientului, la solicitarea acestuia, date privind valoarea facturilor emise și/sau istoricul de consum aferent locului/locurilor de consum propriu/proprii, pentru o perioadă de până la 12 luni anterioare solicitării sau pentru perioada scursă de la încheierea contractului de furnizare a energiei electrice, dacă aceasta din urmă este mai mică; clientul are dreptul să primească toate datele solicitate în mod nediscriminatoriu în raport cu costurile, eforturile sau timpul necesare pentru furnizarea acestor date; solicitarea clientului trebuie să cuprindă datele de identificare ale acestuia, adresa locului de consum, perioada pentru care se solicită informatiile și modalitatea aleasă de client pentru transmiterea datelor solicitate;

https://legislatie.j...Document/280249

Intitulezi cererea " Cerere tip IC4 - solicitare referitoare la o factură emisă" si nu precizezi ca nu le-ai primit, ca n-au fost emise, ca nu ti-au fost comunicate etc

soliciti pur si simplu să pună la dispozitia ta, in urma prezentei solicitari,

_datele privind valoarea facturilor emise pentru o perioadă de până la 12 luni anterioare solicitării și
_istoricul de consum aferent locului/locurilor de consum pentru o perioadă de până la 12 luni anterioare solicitării plus
_fisa analitica client - unde ai totul despre facturi si plati

Trebuie sa-ti raspunda in 5 zile lucratoare, altfel le ceri penalitati cf. preved antementionate. Desi compensatiile se acorda din proprie initiativa e mai bine sa le ceri dupa cele 5 zile implinite.

Edited by Sterone, 23 April 2024 - 11:06.


#19751
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019

View PostSterone, on 23 aprilie 2024 - 02:30, said:


În cazul în care alegi să nu transmiți lunar indexul autocitit, valoarea facturii va fi calculată luând în considerare fie un index citit de către operatorul de distribuție, fie un index estimat, pe baza convenției de consum.

Convenția de consum poate fi oricând modificată la 1 kWh pe luna. Eu de când am semnat contractul am pus 5kwh per luna.

În felul asta HE se ferește ca dracul de tămâie sa estimeze.

Eu am modificat convenția de consum tocmai pentru ca distribuitorul estima prea mulți kwh pe ultimele zile de la sfârșitul lunii și Hidro a răspuns ca trimite formularul la distribuitor pentru validare ... luna trecuta nu prea s-a văzut ca a întrat în vigoare noua convenție, vom vedea de acum in colo.

View Postnbh2007, on 23 aprilie 2024 - 06:59, said:



Am avut 50 kw autocitit iar distribuitorul mi-a pus inca 50, ca sa fie complet....

Ferească sfântul să îți invalideze indexul autocitit, atunci sa vezi estimări...
Oricum, poți face reclamație cu poza la contor facuta in ultima zi a lunii.

Edited by Graa, 23 April 2024 - 12:15.


#19752
Iulianix

Iulianix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 27.06.2005
După 3 facturi primite pe 16.04, hop încă una astăzi 23.04. În doi ani 5 facturi e o performanță. NOT. Până să le iau la deslușit pe îndelete, o întrebare aș avea și eu pentru cine a făcut cerere de eșalonare plată facturi. Eu am făcut o cerere anul trecut, în formular tip de-al lor, am trimis-o pe adresa [email protected]. N-am primit un răspuns. Am plătit în 5 rate egale conform cu ce-am cerut în formular. Acum într-una din cele 3 facturi am la plată și penalizări pentru cele 5 plăți.  Ați primit răspuns/acord la cererile de eșalonare, e ok penalizarea ?

Attached Files



#19753
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 21.08.2008
Am cont la distributie: https://contulmeu.re...electrice.ro/s/ dar daca introduc POD spune ca nu este valid! Copy/paste.

#19754
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 16.01.2023

View PostIulianix, on 23 aprilie 2024 - 14:25, said:

După 3 facturi primite pe 16.04, hop încă una astăzi 23.04. În doi ani 5 facturi e o performanță. NOT. Până să le iau la deslușit pe îndelete, o întrebare aș avea și eu pentru cine a făcut cerere de eșalonare plată facturi. Eu am făcut o cerere anul trecut, în formular tip de-al lor, am trimis-o pe adresa [email protected]. N-am primit un răspuns. Am plătit în 5 rate egale conform cu ce-am cerut în formular. Acum într-una din cele 3 facturi am la plată și penalizări pentru cele 5 plăți.  Ați primit răspuns/acord la cererile de eșalonare, e ok penalizarea ?

Trebuia sa-i obligi la plata compensatiilor cuvenite deoarece n-au respectat termenul de raspuns:

ORDIN 83/2021 privind aprobarea Standardului de performanță pentru activitatea de furnizare a energiei electrice/gazelor naturale - MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 670/7.VII.2021 IC10 — timpul de răspuns la o solicitare referitoare la activitatea de furnizare, al cărei obiect nu se regăsește printre indicatorii de calitate prevăzuți expres în cadrul standardului - 20 de zile lucrătoare - 100 lei, la care se adaugă 50 lei pentru fiecare zi de întârziere, începând cu a doua zi de întârziere

La 50 lei pentru fiecare zi de întârziere iti plateau ei toate ratele, si la mobila din casa.

Nu e inca tarziu s-o faci daca poti face dovada trimiterii initiale pe un email acreditat de ei la acea vreme.

Nota: Ai putea forta compensatiile si pe "IC4 — timpul de răspuns la o solicitare referitoare la o factură emisă - 5 zile lucrătoare - 100 lei, la care se adaugă 50 lei pentru fiecare zi de întârziere, începând cu a doua zi de întârziere" dat fiind ca factura fata de a carei suma a fost ceruta esalonarea fusese , logic, emisa. Depinde de tine cum circumstantiezi litigiul.

Edited by Sterone, 23 April 2024 - 14:57.


#19755
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 05.11.2009

View Postdanghetau, on 23 aprilie 2024 - 14:48, said:

Am cont la distributie: https://contulmeu.re...electrice.ro/s/ dar daca introduc POD spune ca nu este valid! Copy/paste.

Scrie POD-ul, nu-l pune cu copy paste. Ești la un fost Enel? Eu aveam cont pe enel distribuție și am rămas cu aceleași credențiale. Nu a trebuit să-mi fac alt cont când au schimbat site-ul.

#19756
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.02.2008

View PostGraa, on 23 aprilie 2024 - 12:14, said:

Eu am modificat convenția de consum tocmai pentru ca distribuitorul estima prea mulți kwh pe ultimele zile de la sfârșitul lunii și Hidro a răspuns ca trimite formularul la distribuitor pentru validare ... luna trecuta nu prea s-a văzut ca a întrat în vigoare noua convenție, vom vedea de acum in colo.



Ferească sfântul să îți invalideze indexul autocitit, atunci sa vezi estimări...
Oricum, poți face reclamație cu poza la contor facuta in ultima zi a lunii.

De acuma trimit si la distribuitor cu poza.

#19757
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 16.01.2023
Poza trebuie făcut în fiecare lună la tot ce este contor, deseori e nevoie de ea.

#19758
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019
De mâine se poate trimite indexul pe aprilie din platforma/aplicație.
Eu fac poză la contor in ziua în care dau indexul și dacă îmi aduc aminte, in ultima zi a lunii.

Edited by Graa, 23 April 2024 - 21:01.


#19759
Iulianix

Iulianix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 27.06.2005
@Sterone am e-mailul trimis la [email protected] dar nu știu dacă asta se încadrează la o solicitare referitoare la activitatea de furnizare. Am plătit 1.200 în 5 rate, acum vreau să plătesc în 6 dar mă reține treaba cu penalizarea.

Attached Files



#19760
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 16.05.2010

View Postnbh2007, on 23 aprilie 2024 - 06:59, said:

Am avut 50 kw autocitit iar distribuitorul mi-a pus inca 50, ca sa fie complet....
La fel. Nici nu stiu daca mai merita deranjul cu autocitirea daca nu o baga in seama.

View PostGraa, on 23 aprilie 2024 - 20:59, said:

De mâine se poate trimite indexul pe aprilie din platforma/aplicație.
Faza de kko, nu ma lasa sa bag indexul pentru ca e mai mic ca estimarea lor!!!

#19761
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Merge la tel verde

#19762
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 16.05.2010
Merge, dar o baga in seama? Acum daca ma uit cu atenție pe facturi, nici in trecut nu au luat in serios indexul trimis mereu.

#19763
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 16.01.2023

View PostIulianix, on 24 aprilie 2024 - 07:16, said:

@Sterone am e-mailul trimis la [email protected] dar nu știu dacă asta se încadrează la o solicitare referitoare la activitatea de furnizare. Am plătit 1.200 în 5 rate, acum vreau să plătesc în 6 dar mă reține treaba cu penalizarea.

Nu te doare mana sa trimiți o solicitare de compensație, măcar vezi exact ce îți răspund și scapi de supoziții. Faci și un calcul cat estimezi că ți se cuvine până în data in care trimiti. Așa a fost și la mine. Doar că nu m-a înjurat un nene de la serviciul contabil. Apoi m-am legat de data răspunsului nenicului, fiind foarte târzie și reprezentând in fapt singurul răspuns primit, după un an. Compensațiile s-au calculat de la data cererii mele până la bălăcăreală nenicului. Majorările de întârziere de la 20 de zile după prima cerere până la plata finala. Deci compensațiile conțin 2 sume, principalul și majorările. Se pare că ai un loz câștigător acolo.

Poți considera in argumentele tale că eșalonarea se încadrează la o factura emisa, și ai avantajul celor 5 zile in loc de 20.

La mine a fost desconsiderarea unei plati făcute pe cod client și trimiterea de penalități ilegale pentru locurile de consum. Ilegale pentru că suma era deja în contul lor și conform codului civil creanța fusese stinsă, puțin îmi pasă de protocoalele lor cu cod contract și alte prostii. ANPC și ANRE au fost de partea prevederilor legale.

Ceea ce n ai făcut, dar le plătești acum scazandu le din despăgubiri, trebuia să Contesti încă de la prima penalitate, in termen de 30 zile.

Dar e bine și așa, ai strâns mai multe compensații versus penalități care sunt mici.

Contesta în schimb viitoarele penalități. În aceeași cerere, pct. 3 al cererii, pct 1 ceri compensații, pct 2 ceri majorări de întârziere. Nu uita sa indici contul bancar altfel vor sa ți le pună pe facturi și îmbătrânești până le consumi. Să ai spor !

Edited by Sterone, 24 April 2024 - 09:28.


#19764
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005

View PostN3mesis, on 24 aprilie 2024 - 09:06, said:

Merge, dar o baga in seama? Acum daca ma uit cu atenție pe facturi, nici in trecut nu au luat in serios indexul trimis mereu.


Ai dat indexul la telefonul telverde și nu ți l-a luat în seamă?
Nu cred.

Edited by wertyck, 24 April 2024 - 10:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate