Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Parere sistem de supraveghere apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Buna ziua!

Ce parere aveti despre acest sistem de supraveghere?

https://www.lerato.r...uRZJM8D4M_Xx_uE

Suplimentar se mai pot cumpara senzori:

https://www.lerato.r...YXNuTky5xEzELdA

Ma intereseaza sa gasesc un sistem wireless eficient pentru un apartament cu 3 camere, sistem care sa aiba si senzori pentru pus la geamuri si la usa de la intrare, sistem care evident sa dea cat mai putine alarme false.

Ce alte sisteme ati folosit si recomandati?

Multumesc.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 11.08.2003
Nu stiu de sisteme dar stiu de o firma, una care a pus alarma la mine, la mama si unui prieten. Daca vrei, iti pot da numarul si mai departe te descurci tu.

#3
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007

 sorin147, on 30 iulie 2021 - 09:34, said:

Nu stiu de sisteme dar stiu de o firma, una care a pus alarma la mine, la mama si unui prieten. Daca vrei, iti pot da numarul si mai departe te descurci tu.

Da, te rog, trimite-mi in privat numarul de telefon si denumirea firmei.

Multumesc frumos.

#4
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Am instalat de la PNI, activează și aici pe forum, produsul de aici: https://www.pni.ro/s...ne-cablate.html.
Am luat suplimentar senzorii extra dse care aveam nevoie, nicio problemă în aproape un an de exploatare. Cel mai bine îl gestionez prin sms, aplicația mai are câteodată o mică întârziere, dar e numai alarmă, nu are camere.

Edited by marianvasile, 30 July 2021 - 09:43.


#5
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007

 marianvasile, on 30 iulie 2021 - 09:43, said:

Am instalat de la PNI, activează și aici pe forum, produsul de aici: https://www.pni.ro/s...ne-cablate.html.
Am luat suplimentar senzorii extra dse care aveam nevoie, nicio problemă în aproape un an de exploatare. Cel mai bine îl gestionez prin sms, aplicația mai are câteodată o mică întârziere, dar e numai alarmă, nu are camere.

Cat de wireless e? :)
In afara de unitatea centrala ce alte fire mai are? M-ar fi interesat ceva cu fir doar pentru unitatea centrala. Restul senzorilor wireless.

#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Mai e jucaria asta tot de la pni: https://www.pni.ro/k...n-internet.html
Eu o am de vreun an si ceva, si in afara de mici probleme cu un senzor, nu am avut batai de cap. La e**g acum e sub 600 de lei kit-ul de baza.
Chestia e ca cu producatorii de genul nu stiu cat suport vei avea in timp.

#7
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
@cosmj: alimentare numai pentru unitatea centrală și un fir pentru sirena de interior. Restul wireless, senzori de ușă/geam, senzori de mișcare. Pot fi adăugați senzori pentru inundație, gaze. Permite și legarea a trei senzori cu fir, nu am folosit, nu aveam de ce. Am pus și o sonerie la poartă, dar am renunțat la ea deoarece păpa repede bateria iarna, am montat una dedicată, care are o baterie de mare capacitate. La ceilalți senzori nu am schimbat bateriile de când am montat-o, cam 10 luni.

#8
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007

 marianvasile, on 30 iulie 2021 - 18:12, said:

@cosmj: alimentare numai pentru unitatea centrală și un fir pentru sirena de interior. Restul wireless, senzori de ușă/geam, senzori de mișcare. Pot fi adăugați senzori pentru inundație, gaze. Permite și legarea a trei senzori cu fir, nu am folosit, nu aveam de ce. Am pus și o sonerie la poartă, dar am renunțat la ea deoarece păpa repede bateria iarna, am montat una dedicată, care are o baterie de mare capacitate. La ceilalți senzori nu am schimbat bateriile de când am montat-o, cam 10 luni.

Interesant. O sa studiez modelul sa vad daca e ceea ce caut.

Vad ca nimeni nu spune de acel model pe care l-am prezentat eu. Dpdv estetic este un model extrem de reusit. Eram curios daca are cineva aceasta configuratie si daca e multumit.

#9
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Am mai gasit un sistem care are destule pareri bune.
https://www.spy-shop...go-g5-plus.html

A folosit cineva asa ceva? E usor de configurat si e user friendly interfata?

#10
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Nu stiu la ce interfata te referi, din ce stiam alarmele care au gsm si nu stiu wi-fi nu se pot configura decat prin sms, nu prea au interfata. De ce nu iei macar ceva si cu wi-fi si cu gsm? Si eventual poti lua Hik vision, se pot configura din aplicatia de telefon Hik connect. Eventual poti lua si camere ip wireless pe care le vei avea tot in aplicatia aia.

Edited by arkhangel, 04 August 2021 - 20:53.


#11
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007

 arkhangel, on 04 august 2021 - 20:53, said:

Nu stiu la ce interfata te referi, din ce stiam alarmele care au gsm si nu stiu wi-fi nu se pot configura decat prin sms, nu prea au interfata. De ce nu iei macar ceva si cu wi-fi si cu gsm? Si eventual poti lua Hik vision, se pot configura din aplicatia de telefon Hik connect. Eventual poti lua si camere ip wireless pe care le vei avea tot in aplicatia aia.

Nu doresc sa montez mai mult de o camera de supraveghere. Ma intereseaza senzorii pentru geamuri, usa. Pe GSM e mai ok pt ca nu depinzi de reteaua de wi fi care poate fi cazuta sau pana de curent. Aici din ce am vazut in specificatii, exista o autonomie de cel putin 5 ore daca pica curentul.

#12
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Pai exista sisteme care au si wi-fi si gsm, asta zic. De ce sa nu iei unul care le are pe amandoua? Plus ca este si mai usor de configurat, avand aplicatie. De exemplu, asta. Se mai pot adauga senzori dupa nevoi. In plus la autonomie nu cred ca este cel putin 5 ore ci maxim 5 ore pentru Chuango (Baterie interna: 3.7V 700mAH) si maxim 12 ore pentru HikV (Back-up: baterie litiu 4520 mAh).

#13
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007

 arkhangel, on 05 august 2021 - 14:47, said:

Pai exista sisteme care au si wi-fi si gsm, asta zic. De ce sa nu iei unul care le are pe amandoua? Plus ca este si mai usor de configurat, avand aplicatie. De exemplu, asta. Se mai pot adauga senzori dupa nevoi. In plus la autonomie nu cred ca este cel putin 5 ore ci maxim 5 ore pentru Chuango (Baterie interna: 3.7V 700mAH) si maxim 12 ore pentru HikV (Back-up: baterie litiu 4520 mAh).
Da, ai dreptate!

Interesant si sistemul trimis de tine. Am nevoie de vreo 7 senzori pt geamuri si usa de la intrare. vad ca ar costa 118 lei un senzor, iar sistemul vine doar cu unul la pachet... cam scumpi senzorii... mai ales ca trebuie sa cumpar inca 6 bucati...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate