Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Accidente / Incidente / Securitate auto - partea 2

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
11668 replies to this topic

#11323
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,214
  • Înscris: 12.09.2013
https://www.ziuacons...deo-855115.html

altul cu BMW....

#11324
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 03.12.2001
și video pe subiect [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3_6tp8ScjxU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11325
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 29.01.2008
Iar acvaplanarea... Dar BMW e plin de sisteme de siguranță și e imposibil să pierzi controlul, iar anvelopele dedicate premium te țin pe drum în orice situație. Cam asta îmi explica un cunoscut care a fost nevoit mai apoi să își schimbe BMW-ul cu altul cu 10 ani mai vechi, din motive doar de el știute. Mașina perfectă, cu anvelopele perfecte, până la proba contrarie.

Edited by alin2pas, 01 May 2024 - 17:24.


#11326
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,832
  • Înscris: 17.12.2019
Poate BMW-istul a citit topicele despre anvelope de pe acest forum și când a văzut cu ce opinci merg unii și nu au probleme de aderență a vrut să testeze și el și nu i-a ieșit.

#11327
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 02.06.2021
Eu cand zic ca Loganul e mai sigur decat bemveul, nu ma crede nimeni :)

#11328
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 24.07.2022

View Postexqusit_drunk, on 01 mai 2024 - 18:11, said:

Poate BMW-istul a citit topicele despre anvelope de pe acest forum și când a văzut cu ce opinci merg unii și nu au probleme de aderență a vrut să testeze și el și nu i-a ieșit.

opinci, dar cu piloti. aici e secretul. pe ud nu fortezi aiurea.

#11329
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009
Sa citez un clasic in viata: eu vara merg pe jante si iarna pe slikuri cand urc la 3 brazi! In rest doar ma dau rotund pe forumuri ca e combustibilul scump si chiria mica!

#11330
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,724
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajalin2pas, pe 01 mai 2024 - 17:23, a scris:

Iar acvaplanarea... Dar BMW e plin de sisteme de siguranță și e imposibil să pierzi controlul, iar anvelopele dedicate premium te țin pe drum în orice situație. Cam asta îmi explica un cunoscut care a fost nevoit mai apoi să își schimbe BMW-ul cu altul cu 10 ani mai vechi, din motive doar de el știute. Mașina perfectă, cu anvelopele perfecte, până la proba contrarie.
Pe Autobahn se merge pana la 120 kmh pe carosabil umed, chiar pe ploaie. Si eu am mers. Daca tii volanul drept nu ai cum sa te invarti in halul asta.

#11331
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 29.01.2008
Am mers și prin țară cu peste 120 km/h pe ploaie fără probleme, dar am avut când nu am putut merge cu mai mult de 60 km/h pe ploaie torențială pe A3 Gilău - Turda sau am mers cu mai puțin de 40 km/h pe autostradă lângă Szeged pe rupere de nori. Unii știu să folosească doar una dintre pedale (cea din dreapta), nu știu că mașina mai trebuie să și frâneze. Necazul e că mulți dintre acești teribiliști nu știu nici ce trebuie să facă atunci când pierd aderența și mașina începe să iasă de sub control.

#11332
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 30.01.2006

View PostBursul, on 02 mai 2024 - 09:35, said:

Pe Autobahn se merge pana la 120 kmh pe carosabil umed, chiar pe ploaie. Si eu am mers. Daca tii volanul drept nu ai cum sa te invarti in halul asta.

Eu cred ca nu ai facut acvaplanare niciodata sau ai avut parte doar de conditii perfecte sa ti se franeze ambele parti printr-o baltoaca de aceeasi adancime si multe alte conditii perfecte. Cu tractiunea fata sau 4wd te trec asa putin transpiratiile daca faci o acvaplanare mai urata, dar cu tractiunea spate este sinucidere curata. Mie imi place tractiunea spate, dar pana la acvaplanare. Acolo prefer sa fiu cu calul decat cu tractiunea spate.

#11333
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,724
  • Înscris: 30.10.2003
M-am invartit urat in Dolomiti pe serpentine pe ploaie torentiala. Aveam pe spate doua cauciucuri diferite de iarna. S-a dus frumos spatele de era prima data sa intru in stanca si apoi sa cad in prapastie.
Cand am luat carnetul nu mi-a zis nimeni de cauciucuri de vara sau de iarna si nici internet nu era. Urmatorul lucru care l-am facut cand am ajuns acasa a fost sa-mi iau 4 cauciucuri noi. Mi-am invatat bine lectia.

Vreau sa zic ca daca ai cauciucuri bune, si mergi normal imposibil sa aluneci pe drum drept chiar si la viteze maricele.

#11334
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 30.01.2006
Eu am luat la viteza maricica de multe ori balti ascunse si nu mi-a placut socul creeat, nici nu prea stiu cum poti contracara o mizerie de genul asta daca intrii intr-o balta lunga ce nu iti da sansa sa recuperezi aderenta. Dar ce am observat eu este ca ma recuperez mai bine pe tractiunea fata, iar la tractiunea spate este un iad daca o iei mai naspa. Eu am avut noroc pana acum cu tractiunea spate, mai nou am 4wd, deh, tractiune de femei, dar e mai sanatos pentru sotie, eu tot cu gandul la o tractiune spate stau.

Edited by calinkgb, 08 May 2024 - 10:34.


#11335
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

View Posttest_driver, on 02 mai 2024 - 20:05, said:

dar cu tractiunea spate este sinucidere curata. Mie imi place tractiunea spate, dar pana la acvaplanare. Acolo prefer sa fiu cu calul decat cu tractiunea spate.
De fiecare data dupa ce ploua sanatos, e un loc in apropierea serviciului unde se aduna apa ca la balamuc, aproape si de banda 2. Daca nu era nimeni, intram cu 60-80 functie de ce elan ii dadeam la Jimny ca sa il spal pe burta.  Frina isi lua masinuta, dar ce ma enerva era ca aveam ditamai valul de apa pe ochi, stergtoarele la maxim nu faceau fata.  Anvelope normale, de strada.

#11336
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,724
  • Înscris: 30.10.2003
Rezultat șocant al unui studiu: melodia ”Dragostea din Tei”, cea mai periculoasă pentru șoferi, n-o ascultați când conduceți.

Potrivit studiului, hitul „Dragostea din Tei” reprezintă un avertisment deosebit. Cu o valoare a distragerii de 78,76 la sută, există cea mai mare probabilitate ca drumul să se termine într-un șanț sau într-o barieră de protecție. Acest lucru se datorează, în principal, ritmului ridicat și caracterului dansant al melodiei. Șoferii sunt tentați să bată ritmul în loc să se concentreze asupra traficului.
echo24.de a făcut un rezumat al top 10 al celor mai distractive melodii:

„Dragostea din Tei” de O-Zone (78,76 la sută).
„Empire State Of Mind” de JAY-Z (78,37%)
„Pump It” a celor de la Black Eyed Peas (77,80)
„Wanna Be Startin’ Somethin'” de Michael Jackson (77.11)
„All About That Bass” de Meghan Trainor (76,59)
„Price Tag” de Jessie J (76.46)
„Despacito – Remix” de Luis Fonsi (76.39)
„Hey Baby (Radio Mix)” de DJ Ötzi (76.36)
„The Lazy Song” de Bruno Mars (76.26)

„Beat It” de Michael Jackson (76.13)

#11337
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009
Mi se rupe. Nu vad acolo Metallica, AC/DC... Asa ca.... Posted Image

#11338
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.01.2024

View Posttest_driver, on 02 mai 2024 - 22:32, said:

nici nu prea stiu cum poti contracara o mizerie de genul asta daca intrii intr-o balta lunga ce nu iti da sansa sa recuperezi aderenta.


un LSD serios si o relatie corecta cu tipul se sus

#11339
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 30.01.2006

View PostOyama-the-Younger, on 03 mai 2024 - 17:09, said:

un LSD serios si o relatie corecta cu tipul se sus
Cred ca doar relatia serioasa cu Cel de sus te mai scoate de kk. LSD serios au multe masini. Am luat baltoaci, destul de scurte ce-i drept si ascunse bine cu o gramada de masini si mereu a fost urat. Sau poate am fost eu un pilot exceptional iar balta era destul de lunga. A? Ce zici? https://www.tiktok.c...188411805814049

#11340
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.01.2024

View Posttest_driver, on 04 mai 2024 - 10:17, said:

LSD serios au multe masini.


mentioneaza 2. sub 100K Euros…

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate