Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Recomandare instalare boiler electric

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu-i neaparat bine. :D

Pentru separare vas, eu as fi pus un robinet cu olandez, ca sa pot da jos vasul de expansiune daca trebuie. Chiar sub vas as fi pus un teu in care sa fie bagat un robinet de golire. Astfel as fi putut goli fie doar vasul ca sa-i refac presiunea de aer, fie tot boilerul.

(fiecare cu ideiile lui :D)

#38
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Pai sub vas e un robinet cu maneta scoasa, mi-a spus ca a facut asa ca sa pot inlocui daca e nevoie vasul de expansiune.
M-am gandit la varianta cu teu (asta e cea standard) dar sa scoti cu galeata 100l nu pare prea elegant.
Am inteles ce spui, ca ar fi fost utila o separare a golirii boiler de golire vas expansiune, chiar nu mi-a trecut prin cap ca ar fi necesara iar instalatorului... nici atat. Altfel spus, daca e sa scot vasul, degeaba golesc boilerul ca ramane toata apa din vasul de expansiune si teava din dreapta Posted Image

Attached Files



#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
N-am sa inteleg niciodata pasiunea asta pentru pomisori si crengute in instalatii. Boilerul poate fi golit pe la orice robinet mai jos decat nivelul de iesire al boilerului pentru ca vase comunicante. De exemplu... furtunul de la dus pus in cada. Daca e nevoie de aer pentru compensare intra pe la supapa de sens/siguranta tinuta deschisa cu clapeta.

#40
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Sebulbus, ce spui tu, nu se poate.
La modelul asta de boiler, stutul de apa rece intra citiva milimetri in boiler, ca sa intre apa pe jos, iar stutul de apa calda este de fapt o teava care ajunge pina in virful boilerului, ca sa consumi apa calda din partea de sus.

Uite o poza gasita pe net (cu o traducere cam proasta)

Attached File  boiler_electric_TESY_ BASE_LINE_schema.jpg   40.56K   20 downloads

 Hansolo, on 30 martie 2022 - 09:18, said:

Pai sub vas e un robinet cu maneta scoasa, mi-a spus ca a facut asa ca sa pot inlocui daca e nevoie vasul de expansiune.

Dar daca vrei doar sa refaci perna de aer cum faci ?
Inchizi robinetul ala cu maneta scoasa. Ti contra de suport sa nu se smulga din perete. Desfiletezi vasul din suport, vasul cu totul. Cam complicat ca trebuie 2 oameni. Unul sa tine de suport si altul sa desfileteze vasul din suport. Curge apa pe jos. Verifici presiunea si constati ca este buna (sau rea). Cureti foarte bine "niplul"vasului, pui alt teflon si infiletezi la loc vasul. Deschizi robinetul si verifici sa nu curga la infiletare.

#41
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
@reborn_21, cat de des trebuie refacuta perna de aer la un vas de expansiune? Ma gandesc ca fiind un ,,balon de cauciuc inchis" n-ar trebui sa fie scapari prea curand, nu e ca presupusa perna de aer de la un boiler.
Refacerea pernei de aer din ce am citit se poate face pe la supapa https://forum.softpe...4#entry13902100
Pentru asta nu cred ca e nevoie sa golesc toata apa din vas sau sa fac operatiile mentionate de tine, doar golita apa din boiler, apoi bagat aer cu compresorul. Da, ar fi fost elegant/normal sa fie robinet de golire doar pentru vas, in special pentru schimbare vas.

P.S. Cred ca aproape toate modelele noi de boilere au teava de apa calda pana sus, e normal ca atunci cand folosesti apa calda sa o consumi de deasupra, nu din apropiere de intrarea de apa rece.

Edited by Hansolo, 30 March 2022 - 11:30.


#42
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 28.11.2017
Nu era mai frumos (plecand de jos in sus) asa...
Robinet , Teu, in sus olandez si boiler, iar in dreapta teului un alt robinet de golire cu un adaptor pentru ceva furtun.
Inchideai robinetu de jos, legai furtunu afara, deschideai robinetu de golire si dupa scoteai sau faceai presiunea in vasde expansiune fara sa golesti apa din instalatie.

#43
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 Hansolo, on 30 martie 2022 - 11:27, said:

... cat de des trebuie refacuta perna de aer la un vas de expansiune? ...

Depinde ce ghinion ai. Posibil anual, posibil niciodata. Este la fel ca si la rotile de la masina. Uneori nu ai treaba cu ele ani de zile, alteori te trezesti ca o roata se tot dezumfla, fara un motiv clar.

 Hansolo, on 30 martie 2022 - 11:27, said:

... Pentru asta nu cred ca e nevoie sa golesc toata apa din vas sau sa fac operatiile mentionate de tine, doar golita apa din boiler, apoi bagat aer cu compresorul. ...

Dar de ce sa scoti 100 litri de apa calda din boiler, pentru care ai platit curent sa o incalzesti, in loc sa scoti 2-10 litri de apa din vas ? (2-10 litri in functie de cit aer mai este in vas)
Cind bagi aer cu compresorul, partea in care ai apa in vas trebuie sa fie libera. Cind dai jos vasul ca sa refaci perna de aer pierduta, vasul inca are apa in el si cind tu bagi aer cu compresorul, apa aia ce inca mai este in vas, trebuie sa iasa afara si doar dupa ce iasa toata apa din vas incepe sa faca presiune aerul. Este foarte importanta treaba asta cu separat vasul si lasat liber ca sa iasa apa din el.

Edited by reborn_21, 30 March 2022 - 11:51.


#44
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 theionutzradu1991, on 30 martie 2022 - 11:47, said:

Nu era mai frumos (plecand de jos in sus) asa...
Robinet , Teu, in sus olandez si boiler, iar in dreapta teului un alt robinet de golire cu un adaptor pentru ceva furtun.
Inchideai robinetu de jos, legai furtunu afara, deschideai robinetu de golire si dupa scoteai sau faceai presiunea in vasde expansiune fara sa golesti apa din instalatie.
O fi fost mai frumos. Eu n-am mai fost la Bucuresti sa vad a doua etapa si n-am putut sa prevad situatia asta, a fost doar instalatorul si fiica mea.
Inainte nu avea nici vas de expansiune nici robinet de golire boiler, acum are golire boiler dar nu are robinet pentru golire vas expansiune.
Nu stiu cand/daca voi reface iar lucrarea... deja cred ca ma apropii de 5000RON cu investitia.

 reborn_21, on 30 martie 2022 - 11:49, said:

Dar de ce sa scoti 100 litri de apa calda din boiler, pentru care ai platit curent sa o incalzesti, in loc sa scoti 2-10 litri de apa din vas ? (2-10 litri in functie de cit aer mai este in vas)
Cind bagi aer cu compresorul, partea in care ai apa in vas trebuie sa fie libera. Cind dai jos vasul ca sa refaci perna de aer pierduta, vasul inca are apa in el si cind tu bagi aer cu compresorul, apa aia ce inca mai este in vas, trebuie sa iasa afara si doar dupa ce iasa toata apa din vas incepe sa faca presiune aerul. Este foarte importanta treaba asta cu separat vasul si lasat liber ca sa iasa apa din el.
Daca scot apa din boiler cu instalatia actuala si las deschis robinetul de apa rece ramane gravitational doar apa din vas si pe teava de sub boiler. Pompand aer in vas apa suplimentara e evacuta prin robinet.
De acord, nu iese toata apa din vas dar e lasata libera apa sa iasa. Inteleg ca in conditiile alea presiunea de preincarcare de 2,5bar (sa spunem) e masurata in lipsa completa a apei din vas si e mai greu de estimat cu cat trebuie incarcat vasul. Poate comparand cu roata de masina, umflarea rotii cu roata demontata versus roata montata.

Edited by Hansolo, 30 March 2022 - 12:22.


#45
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Amuzant, aseara inainte sa adorm am mai avut o revelatie. Daca vreau sa schimb cartusul la filtru inchid robinet stanga, inchid robinet dr... ups, ca ala nu mai e. Parerea mea e ca singura solutie e golire boiler.
L-am sunat pe instalator sa-l intreb, la vasul de expansiune cica fiind pentru sisteme solare 10 ani nu mai am treaba, ca e un robinet sub el si nu are ce apa sa mai curga, apoi la faza cu filtrul cica a suflat in supapa si are sens, pot sa deschid linistit capacul de la filtru ca nu curge apa. Degeaba i-am spus ca aia e supapa 3 in 1 si evacueaza suprapresiune in retea (daca n-ar fi fost reductorul de presiune)... evident ca n-o sa risc sa vad la ce presiune se deschide pe sensul ,,invers".

Treaba asta provine din faptul ca n-am facut inainte o schema sa am in vedere toate aspectele atat la instalare cat si la operare.
Pe partea de electrica m-a ajutat sa fac o astfel de schema la stabilire necesar diferentiale/zone protejate in discutia cu electricianul.

#46
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,623
  • Înscris: 18.01.2010

 Hansolo, on 31 martie 2022 - 15:50, said:

....evident ca n-o sa risc sa vad la ce presiune se deschide pe sensul ,,invers".


Nu riști nimic. Închizi robinetul de AR, apoi deschizi la chiuvetă AC pana nu mai curge apa. Și gata cu presiunea, poți să umbli liniștit. Cu boilerul oprit!

#47
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Vin și eu cu o întrebare.
Am instalat un boiler ariston velis 80 și când dau drumu pe apa calda dimineața sau după câteva ore de nefolosire apa î-mi bolboreseste ( aer cu apa).
De ce mi-se întâmplă acest lucru și cum pot sa remedieze?
E montată supapa unisens pe apa rece înainte de intrare în boiler.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate